Koľko stojí výmena elektroinštalácie v 3 izbovom byte?

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Viem, že už tu take diskusie boli, ale k nicomu prilis neviedli - nedozvedela som sa, kolko tak moze stat kompletna vymena elektroinstalcie. Moj pripad je 3i byt v tehlovom dome - 68m2. Je to 60rokov stary dom, pravdepodobne odvtedy neprerabana elektrina.. Vsimla som si, ze za pracu bolo uvadzane od 500eur vyssie, ale zaujimal by ma odhadom aj material. :-)
Odpovedať
@milanpetruska to som kupoval v hagard:hale to si už nepamätám takéto detaily. Dostal som zoznam od môjho elektrikára a išiel som podľa toho
Odpovedať
@havaj Pri cene 3 izbového od 80.000 do 200.000€ je veľa 2 až 3000 za elektroinštaláciu.?
Odpovedať
Profilova fotka
@dusannnn áno zdá sa mi to dosť.. no pozri sa na ako starý príspevok odpovedas.. písal som to pred 8 rokmi.. to je dosť rozdiel v cenách 2012 vs 2020 čo povieš
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 6 mesiacoch
@usacek79 teraz som prerabal, elektrikar si vypytal 2400 eur, 2 izb byt-cca 60m2, kompletka aj s vypinacmi, montazou osvetlenia.
Odpovedať
@aust7777 vrátane sekania, vŕtania, sieťkovania?
Odpovedať
@peter977 vratane vrtania, sekania, ale nie sietkovania
Odpovedať
@aust7777 aspoň vám dal elektrikár všetky potrebné doklady? (vyhlásenie o zhode rozvadzaca, kusova skúška rozvadzaca, východisková revízna správa, pripadne projekt a schéma zapojenia)? Lebo ta suma je veľmi vysoká aj keby dodal všetky potrebné podklady a použil drahší materiál. Ja som prerábať byť a použitý bol materiál Eaton. Materiál vrátane káblov isticov, chráničov prepatovky atď bol cca 600 euro.
Odpovedať
@neutrino hej, vsetky doklady dal, prizam sa, aj mne sa to zdalo byt drahe, ale vzhladom na casovy sklz som nemal inu moznost
Odpovedať
@aust7777 aspoň ze je to spravené vrátane celej dokumentácie. V dnešnej dobe keď som ja od niekoho pýtal vyhlásenie o zhode resp výrobný štítok tak na mňa pozerali že načo mi to je 😄
Odpovedať
@neutrino podľa mňa to nie je až taká vysoká cena. Toto sa nedá porovnávať so svojpomocou. Však ten chlap to zadarmo robiť nebude. Živnostníci v stavebníctve dnes pod 2000€ v hrubom mesačne robiť nepôjdu. Ak to robil týždeň alebo viac tak sa tomu nečudujem, že je taká cena
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Diskusia pokračuje po 1 roku
Ahojte, čas postúpil, ceny všetkého rastú, takže oživujem toto vlákno. Chystáme sa robiť rekonštrukciu (a doplnenie / rozšírenie) elektroinštalácie v 2,5-izb. panelákovom byte z r. 1970, 47 m2, lokalita BA. Dostali sme zatiaľ dve cenové ponuky na prácu + materiál, jedna bola na cca 7500 eur a druhá na 5900 eur. Ponuky obsahujú všetok základný EI materiál (teda bez spotrebičov, svietidiel a ventilátorov). Je to klasická EI, žiadne smart veci, káble budú vedené v nových cestách. Zaujímal by ma váš odhad ceny, nakoľko toto mi príde prestrelené, hoci aj s uvážením rastu cien. Ponuky som dostal na základe rozvrhnutia podľa výkresu v prílohe (kóty tam nie sú, ale obývačka má rozmery 5 x 3,5 m), dohromady je tam 11 vypínačov, 21 zásuviek, 10 svetiel, 2 ventilátory, indukčná doska, rúra, chladnička, digestor, umývačka riadu, práčka, TV a klimatizácia 3,5 kW (tá nie je vo výkrese zakreslená). Okrem toho sa z RB k TV má viesť optický kábel (už existujúci) a od TV do spálne a do malej izby FTP káble s príslušnými zásuvkami. Ráta sa s vedením všetkých vodorovných rozvodov nad zníženým stropom, aby sa nemuselo toľko drážkovať do panelu. Treba vymeniť aj hlavný istič zo súčasného 1 x 15 A na 3 x 20 A a tiež vedenie medzi RE (je mimo bytu, asi 3 m od vchodu) a RB. Komponenty by som chcel v dobrej kvalite, s dlhou životnosťou, klasický vzhľad zásuviek a vypínačov. Samozrejme, rátam s poctivou prácou, podľa noriem, s vyhlásením o zodpovednosti za realizáciu podľa STN 33 2000-6: 2018, potrebným pre následnú revíziu. Budem vďačný za cenové odhady, uvítam aj kontakt na firmu, ktorá by mohla ponúknuť lepšiu cenu. Ďakujem!
Odpovedať
Článok sa načítava...
@olivetti90 Pred 1,5r ma komplet elektroinstalacia stala 1600 Eur. Teraz by som si to spravil sam. Za tie sumy co uvadzate by som si spravil paragraf 21 a vyhrnul rukavy.
Odpovedať
@olivetti90 na BA dobra cena. Rozmaznali ste vsetkych zivnostnikov - od Oravy, Kysuc, Tatier, vychodu ....tak platte. Ja by som dal v BA ponuku na 13 500 za 3iz byt a ani by som sa nebavil viac. Pamatam si koniec 90tych rokov, ako ste ich preplacali a tahali cez pol republiky, len aby prisli k vam do BA robit. Naucili ste si ich, platte. 😉 A sorry, ze som hovado, ale mal som na starosti opravy vo viacerych budovach a ked som horko-tazko zohnal zivnostnika, niekto z BA ho vzal a dal mu za zakazku 2x viac 😎 ,
Odpovedať
@marian_8 "Za tie sumy co uvadzate by som si spravil paragraf 21 a vyhrnul rukavy." Aj nad týmto som už začal uvažovať. Našťastie mám technické vzdelanie, nejaké skúsenosti s elektrikou a manuálnej práce sa nebojím, takže si viem predstaviť aj takéto riešenie - podľa projektu zapojiť EI. Ale otázka znie: Stačí mi len si spraviť § 21, aby som si mohol oficiálne zapojiť EI, tak aby to bolo aj po právnej stránke v poriadku a nebol problém s revíziou, alebo poisťovňou v prípade nejakej udalosti? Je to síce odbočenie od témy, ale takéto info možno pomôže aj ďalším.
Odpovedať
@olivetti90 Ten paragraf som uviedol len z toho dôvodu aby som sa naučil niečo nové alebo oživil dávnejšie študované veci. Proste tu elektriku by som si spravil sám v byte. V celej výmene elektroinštalácie v byte je najhoršie drážkovanie do panelu ak sa jedná o panelový bytový dom. Po inštalácii si môžete objednať revízneho technika, ktorý vystaví správu.
Odpovedať
@tomik25 Viem pochopiť, tvoje rozhorčenie, keď máš zlé skúsenosti, ako píšeš. Niečo na tom asi aj bude. Ale nie je dobré hádzať všetkých v BA do jedného vreca. Podľa mňa, väčšina ľudí, čo tu býva a pracuje, sú normálni ľudia s normálnym zamestnaním, kde zarobia povedzme 1000...1500 € v hrubom. Ako títo ľudia majú dať 5000 € za týždeň práce elektrikára (napr. v tej ponuke za 7500 € bola práca nacenená na 5180 €, bez sekania vodorovných drážok, keďže plánujeme znížený strop)? Veď to je 4-mesačný príjem. Myslím, že to celkom dobre zhrnul @matote vo svojom príspevku z roku 2016. Nečudujem sa, ak elektrikár takéto ceny práce účtuje mafiánom z vládnych a iných kruhov, ktorých je (nielen) tu samozrejme dosť, ale normálnym ľuďom? Podľa mňa, zdroj toho rozmaznávania živnostníkov, o ktorom píšeš, je skôr v nezodpovednej úverovej politike. Ľudia po celom Slovensku si pobrali úvery, veď prednedávnom dostal hypotéku skoro každý, kto sa vedel podpísať, takže početní dlžníci teraz majú z čoho sponzorovať nenásytné firmy a živnostníkov, ktorí už nevedia, čo majú pýtať za hodinu práce. A evidentne je vďaka tým úverom obrovský dopyt po ich práci, takže to zneužívajú a nehanbia sa pýtať vyše 100 eur/hod. Takže chudák je ten, čo si nevzal hypo a chce si zrekonštruovať hliníkovú EI v byte. Skrátka myslím, že sa jedná o dôsledok hroznej deformácie trhu nezodpovednosťou bánk (a aj ľudí, čo si berú úvery hlava-nehlava). Ale je to fakt odchádzanie od témy, nechajme to asi radšej na osobitné vlákno 😉 Budem vďačný aj za ďalšie reálne odhady ceny, zatiaľ teda mám jeden odhad od @tomik25 na 13500 €. Mojim cieľom je získať reálnu predstavu o tom, aká by bola dnes adekvátna, resp. dobrá cena za vyššie popísanú rekonštrukciu EI, aby som vedel posúdiť obdržané CP. Ďakujem!
Odpovedať
@tomik25 13500€ je Smart inštalácia od Loxone v 4i byte takže človeče tvoja cena je pekne ustrelena. Rozvádzač aj s vyzbrojou nestoji viac ako 800€ a to s kvalitnou výzbrojou, kabeláž nech stojí 500€ a vypínače, zásuvky a drobný inštalačný materiál dajme tomu 200€. Prácnosť je vysoká v prípade ak sa jedná aj o projekt, drazkovanie, dokumentáciu, revíziu (pri zmene istenia je povinná) tak počítajme 2 krát materiál čiže práca za 3000+1500. Takže suma za takýto byt by mohla byť 4500€ (+/-10%). Môj odborný odhad avšak nie CP 😄
Odpovedať
@olivetti90 par.21 nestačí na vydanie protokolu o vlastnej zodpovednosti osoby vykonávajúcej montáž nakoľko pár.21 nie je samostatný pracovník.
Odpovedať
@olivetti90 Nás vyšla minulý rok v lete výmena elektroinštalácie (komplet všetko) okolo 5000 €, robila nám to firma v rámci celkovej rekonštrukcie bytu. Mali sme ďalšie dve ponuky od iných firiem, tiež si pýtali cca 5000 €. Byt v BA, ale väčší ako tvoj. Tých 7500 € sa mi zdá na 47 m2 veľmi veľa aj keď beriem do úvahy nárast cien...
Odpovedať
Za 5000 si vezmem na mesiac neplatene volno a do 2 tyzdnov zbucham ele v trojizbaku. Moc to riesite. Sami seba cyklite. Nakoniec vysolite tolko kolko si pytaju a budete sa utesovat, ze inac sa nedalo kebo to a lebo tamto. Nic si nezasluzite len osklbanie sko kura.
Odpovedať
@olivetti90 ľudia, tých 13500 berte s nadsazkou 😉 to som len zo srandy buchol, neberte to vážne. Ešte k tým lukratívnym zákazkám.....podľa nejakých štatistík neziskoviek, každá vláda má na seba naviazaných viac ako 100 000 rodín, ktoré sa priživujú na štátnom rozpočte. Teda robia niečo pre štát, ale v podivných cenách (všetci vieme o čom to je). Takže aj tu treba hľadať pôvod neustáleho zvyšovania cien živnostníkov, lebo stále ich niekto štedro zaplatí. A potom áno, my čo pracujeme a zarábame určitý štandard máme problém nájsť normálnu cenu.
Odpovedať
@marian_8 a čo revízia?
Odpovedať
@neutrino kľud ....to bol len žart 😉🤣
Odpovedať
@marian_8 keď použijete materiál ako noark alebo xbs tak áno 5000 je veľa ale keď použijete materiál ako EATON alebo SCHRACK tak len prepäťová ochrana stojí viac ako 100€, alebo RCD A stojí ti z okolo 100€. Pri kvalitnej výbave len rozvádzač je okolo 1000€. Potom kabeláž, zásuvky, vypínače, krabičky, svorky a nehovorím o pracnosti drazkovanie, následne sadrovanie a zapájanie. Následne kompletná dokumentácia podľa vyhlášky 508/2009Z.z. Takisto treba vydať revízie atď. Ak sa ti 5000€ zdá veľa tak nech sa páči sprav si vyhlášky, absolvuje školenia, skúšky, zdravotné prehliadky, kúp si normy, prístroje a ostatné náradie a chod to robiť lebo za 5000€ je to skvelý business 😄. Používajú top materiál a po prvých instalaciach daj vedieť za koľko to robíš 😄. Áno dá sa to spraviť aj za 3500 keď budem šetriť na materiály. Lebo je napr rozdiel aj Legrand Valena a Legrand celiane. Rozdiel na kus je pár euro ale šetriť sa dá... No Legrand celiane zásuvky mi odchádzajú po niekoľkých pouzitiach... Tenké vidlice sa nedajú zapojiť. Prajem veľa zdaru 😉
Odpovedať
@neutrino Ale ja nemam potrebu robit elektroinstalaciu inym. Taktiez nepotrebujem mat v panelaku rozvadzac za 1000 a specialne zasuvky a vypinace. 90% bytov v panelakoch maju rozne dorabky k hlinikom, rozne vonkajsie zasuvky s kablami vedenymi v listach od plavacky a pod a vsetci spoluvlastnici bytoveho domu su s tym ok. Kto chce nech si da aj strieborne vodice. Ja vsak volim inu cestu realizacie a nebudem platit 5000 za vymenu kablikov a rozvadzaca v byte za 5000 kedze to nie je ziadna jadrova fyzika. Zaujimave ze Legrand Valena mi funguje uz niekolko rokov bez zavad
Odpovedať
Profilova fotka
@olivetti90 "Chystáme sa robiť rekonštrukciu (a doplnenie / rozšírenie) elektroinštalácie v 2,5-izb. panelákovom byte z r. 1970, 47 m2, lokalita BA." keď prerábka, tak poriadna, na komplet, nie len bastliť. za tých 7.500,-€ by to mala byť prerábka komplet s materiálom, s rozvádzačom (SE, EATON, SCHRACK), základnými zásuvkami a vypínačmi (napr. ABB Tango) a základným osvetlením a kompletnou technickou dokumentáciou (projekt s protokolom o určení vonkajších vplyvov, správou o zodpovednosti od projektanta aj realizátora, vyhlásenie o zhode od rozvádza, protokolom o kusovej skúške a návodom a schémou) a revízia.
Odpovedať
decka,kazdy si moze urobit el sam ak sa na to citi. v panelaku netreba nikomu nic hovorit ,v rd dome som si zavolal na konci revizaka,vsetko bolo ok,ze taku peknu pracu dlho nevidel,pri merani bleskozvodu bolo ze popycy .v starom dome by som ani revizaka nevolal ale pri novom treba spravu. avsak ak sa nieco stane bude asi problem s poistenim
Odpovedať
Profilova fotka
@sonau a ako chcete potom urobiť kladnú revíziu bez doloženia správy o zodpovednosti od realizátora, keď realizátor nemá osvedčenie? keby ste tu aspoň nezavádzali druhých klamstvom. A tú správu treba všade, aj pri starom dome. A áno, ak sa niečo stane, nedostanete od poisťovne nič. A môžete začať odznova bez ničoho.
Odpovedať
@sonau nezavádzajte tu ľudí. Elektriku si človek môže robit sám iba ak má na to papiere a nie sa na to cíti... Po takých čo sa na to cítia som už riešil vecí.... Ďalšia vec ak sa niečo stane tak nie je len problém s poisťovňou ale ak napr poškodite aj iné byty napr. požiarom tak hradite škodu všetkým. Takisto ak si to bude bastlit sám a niekto napr. zomrie tak máte trestnom právnu zodpovednosť. Elektrina nie je sranda aj keď tak môže vyzerať. A skúste robiť elektrinu v bytovom dome bez ohlásenia 😄 susedia vás ohlásia veľmi radi. To nie je maľovanie obrazu je to veľmi hlučná práca.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?