Dom 35m2 do 10 000€

Zobraz úvodný príspevok
Zdravim, byvame s frajerkou v podnajme uz 3 roky no chceli by sme si na rozbeh postavit svojpomicne maly dom u rodicov na pozemku,ziadne zlozite napady ani vybavenie nam nieje treba,chceme to len docanse na par rokov kym vymyslime kde a ako stavat uz dom okolo 100m2. Myslite ze sa to da zvladnut do 10 000€? Rozmyslal som nad drevenou konstrukciou s tramou a osb dosiek, medzi to izolaciu a z vnutra sadrokaeton,strecha sedlova plech. Zatial len zistujem popredu ci je to vobec mozne? Dakujem vsetkym za odpovede
Odpovedať
@martosko s prvou castou prispevku mas pravdu, v druhe je finta tom, ze niesme v amerike a su tu ine pravidla. Ked ludia nebudu vladat splacat a banka vezme nehnutelnost, tak tym sa ceny dramaticky neprepadnu. Ak by sa razantne prepadli, tak banka bude pozadovat od dlznika okamzite splatenie hypoteky, (nepoznam presne ten termin a mechanizmus, lebo ja som si nepozical) A tomuto sa budu chciet vyhnut hlavne banky - v klude si pockaju a budu sa snazit aby sa trh regeneroval.... urcite nebudu chciet ludi potopit,
Odpovedať
Profilova fotka
@peter977 Ale všetkým je jasné že tie úroky hore ísť musia a to aký to bude mať vplyv na trh bol len môj odhad ako by sa to mohlo podľa mňa vyvinúť @rapidek Nie sme v amerike ale pár rokov dozadu nebol problém dostať hypotéku na 100 % ceny nehnuteľnosti a aj dnes keď to už nieje možné tak sa to obchádza spotrebnými úvermi, skrátka ľudia si požičiavajú strašné prachy bez toho aby mali niečo našetrené. Nehovorím že ceny spadnú zo dňa na deň a ľudia začnú skákať z okien ale to že zvýšenie úrokov môže viesť k zastaveniu rastu cien nehnuteľností a môže nastať to že tak ako to stúpalo to môže začať aj klesať.
Odpovedať
@martosko Na HYPO, že budú úroky 5-6 percent? To je vraj hlúposť ja som to tu párkrát písal a schytal som, aký som katastrofista to vraj už nebude rovnako, ako ceny nehnuteľností už nebudú klesať. Silné banky nepadnú a kartel je kartel. O tom, že ľudia čo majú HYPO teraz pri 1 percente o výške svojej splátky napr pri 5tich percentách nemajú ani šajn nehovoriac. Jaj a ešte to, že vraj žiadna veľká kríza už nebude :-D Tu keby odišli dve automobilky a na každú z nich je naviazaných 4krát viac zamestnancov v iných fabrikách a v KE US štýl nechá padnúť železiarne tak...
Odpovedať
@martosko ja som chcel poukazat na fakt, ze v amerike pri insolventnosti sa dlznik otrasie a ide dalej.. sice ako bezdomovec ale bez starosti, banka si riesi danu nehnutelnost... u nas sa z dlznika stane bezdomovec a este bude po nom skakat exekutor aby vytiahol ten rozdiel v hodnote /bavime sa o razantnom pade ceny nehnutelnosti/ @pokakany_trpaslik ja myslim ze mas pravdu, len ludia si myslia ze uroky 0,6-1,5 to bude variant nesmrtelny, platny celu dobu hypo.. nevedia pocitat, nepocitaju s najhorsim variantom - to robia len hateri a pesimisti ze ano...
Odpovedať
@martosko len som tým chcel napísať, že to nebude žiadne skokové navýšenie úrokov. Bude to trvať veľmi dlho, lebo žiadna centrálna banka a žiadna vláda nebude riskovať recesiu. Je to všetko biznis, povedzme si na rovinu. Takže ak pôjdu úroky hore bude to trvať možno aj 20 rokov kým sa dostanú na 5-6%. Samozrejme to neplatí v prípade že príde vojna alebo sa kompletne zmení politická situácia v EÚ... Ale pri aktuálnom stave pôjdeme cestou USA
Odpovedať
Tento pan stavia presne taky dom do 10000. Na facebooku ma prispevky zo stavby. https://www.facebook.com/peterhano Projekt a kopec info sa da najst na https://www.facebook.com/HomeReset-17...
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
@123lubos no co? Podarilo sa? Tiez chcem nieco male, 9x4 metre do 20 000. Ceny nehnutelnosti su na slovenske pomery vysoke a som sama a ziadny partner asi v buducnosti ani nebude. Pre jednu osobu dat 150k a viac na jeden dom a upisat sa do smrti bankam, ked robota nie je poriadne, to mi pride ako velky prison. Cely zivot robit len na strechu nad hlavou mi pride ako nezmysel. A kazdy to tak robi. Like wtf, ludia. Help.
Odpovedať
@radnka Zabudni. Za 20 tisíc postavíš základy a nakúpiš tehly. A pozemok máš?
Odpovedať
@radnka pozeráš sa na to z krátkeho časového hľadiska. V 90tych rokoch sa ľudia upísali na 30 rokov na hypotéku s úrokom 8,9% na sumu vtedy vnímanú ako extrém 1 milión korún. A teraz? Teraz po 30tich rokoch sa tie byty predávajú za 150+ tisíc Eur... Ak nepostavíš dom v úplnej ri..i alebo vedľa rómskej osady tak nie je dôvod aby cena tvojej nehnuteľnosti nerástla
Odpovedať
Profilova fotka
35m2 do 10tis. Tažko....si vezmi ze obyc.garzonku cca 24m2 nekupis pod 40tis. !!!! Aj tato stranka ma pekne riesenie ale 18m2 do 12tis . 🤷‍♀️ kodima
Odpovedať
@radnka žiaľ v dnešnej dobe nemožné. V tejto cene mobilný dom na pätkach.
Odpovedať
@profistavbari Alebo luxusnú maringotku.. 🤔
Odpovedať
Článok sa načítava...
@radnka Podľa mňa treba skôr prehodnotiť svoj život a myslenie. Ani v minulosti ani teraz nebolo jednoduché pre jednu osobu získať samostatné bývanie, alebo dom. Osobne poznám štyroch slobodných chlapov (okolo45r) čo bývajú už roky sami v starších domoch zdedených po rodičoch.
Odpovedať
Alternativa moze byť edstrex, ide o "unimo" z pir panelov mozno ako alternativa
Odpovedať
Profilova fotka
Staviam teraz garáž a budem zverejnovať ceny a stavebné postupy. Takže môžete čerpať predstavu (lenže dom nesie viacero vecí, ktoré v garáži neriešim). Môj odhad ak by ste boli schopní resp. mali šikovných v rodine čo by Vám vedeli porobiť veci zdarma a zároveň už stavebný pozemok máte, tak by ste sa mohli dostať s odretými ušami niekde na 30 000 Eur komplet (opakujem však prísne skoro všetko robiť sami) velmi hrub odhad 🙂 : projekt 500 stavebné povolenie 300 prípojka elektrika 500 vyvŕtanie studne plus vodárnička plus šachta - 1200 čistička domova 1500 základová doska plus železo na veniec 2500 komín 500 (ako rezerva v prípade vypnutia elektriky) tehly 2500 veniec 500 strecha 6000 zateplenie 3000 sadrokartónové stropy 1000 omietky 500 elektroinštalácia 700 tri okná plus dvere (trojsklo plast) 1300 systém kúrenia radiatory plus trubky plus elektrokotol - 1200 podlahy (hranoly, medzi to vata, na to smreková dlažkovica a na to olej) - 2000 kúpelka so záchodom (sanita, obklady, polystyrén, betón) - 2000 vonkajšie omietky - 1000
Odpovedať
@stevosk Podľa mňa si to dosť podhodnotil. Tie ceny mi prídu z obdobia, kedy som staval ja (2016). Ale veď nakoniec snáď uvidíme, ako sa ti do toho podarí zmestiť.
Odpovedať
@radnka píšeš, že si sama a máš nahovno robotu. Asi bude niekde problém. Ja platím hypotéku ale nevnímam to ako nejakú prekážku v živote. Na účet chodia čísla a odchádzajú čísla. Ja si žijem fajn. Veľa ľudí sa strachuje čo bude keď bude a vníma len to ako sa komu "upíše" a život im prejde pomedzi prsty. Jasné, že si treba kúpiť takú nehnuteľnosť na akú mám, zobrať si takú hypotéku, ktorá ma nezaťaží, aby to naozaj nebolo tak, že robím na hypotéku. No bývať ako socka a tešiť sa, že nemám hypo mi príde odveci.
Odpovedať
Profilova fotka
@chrobak7 Bol to veľmi hrubý odhad pre niekoho, kto nemá úplne predstavu a niektoré veci tam chýbajú. Ale inak aj dnes sa dá ušetriť, zháňal som kari siete a nakoniec som ich zohnal asi o 25 percent lacnejšie ako v prvých stavebninách, ktoré som oslovil 🙂
Odpovedať
@stevosk pri tom, ako sa hybu ceny teraz je to nerealne... tak za zelezo do roznasacej platne + zb strop som dal 8000. Cca 100m2, ytong cca 7500, hydroizolacia sla hore o 50%. Krytina betonova terran 2200eur. Kanalizacia 650eur, zemniaci drot 140. Beton ide uz skoro za 80e/m3. Zateplenie - aktualne sa ani neoplati riešiť lebo sú šialené ceny lebo eps nieje, ale kam sa v stavebninach pozrieš, tam majú toho kopy, hádam ešte aj na vecku 🙂
Odpovedať
@stevosk preto sa nevyplati brat prve, co niekto ponukne, ale dat si tu "namahu" a cas a obvolat, obehat si aj ine.
Odpovedať
@stevosk keby sa to urobilo sendivcovou konstrukciou, dalo by sa usetrit podla mna (ale svojpomocne). Zaklady na patkach - crawl space a nie doska - netreba potom skoro ziadne zelezo, menej betonu, ziadne vence. Vykurovanie konvektormi po 100EUR. Ak by mala pozemok, kde su siete netreba cisticku ani studnu. Da sa to urobit lacno aj v dnesnej dobe. Ale stale hovorim, ze robit taketo extremne "kompromisy" len aby som sa vyhol tej "zlej" hypoteke je odveci.
Odpovedať
Profilova fotka
@stefanby Rozumiem, ale pozor bola tu otázka na Tiny house t.j. niečo v rozmeroch 35 m2 max t.j. 45 m2 zastavenej plochy. Ja som teraz začal stavať garáž 50 m2 zastavnej plochy takže úplne relevatné dáta aj pre túto hypotetickú stavbu. Moje náklady na základy (všetko realne náklady v priebehu posledných troch týždňov): Základy (2974 Eur) Výkop základov - 180 Eur XPS 5 cm 3 balíky - 136 Eur 12 ks kari sieť sieť KY 50 150x150mm,hr.8mm,3x2m, - 505 Eur 9 m3 beton c 16/20 XC0 s dvozom - 760 Eur 10 m3 beton c25/30 XC1 s dovozom plus beton pumpa - 1020 Eur Vibračná lata + hladítko - požičovné 52 Eur Kopos chranička 25m (75mm) - 35 Eur 25 metrov CYKY-J 5x10 RE - 169 Eur 25 metrov Kábel CYKY - J 3x1,5mm2 - 17 Eur 10 metrov prívodná hadica voda - 20 Eur Kanalizačné rúry a kolená KG Ø 110 - 25 Eur Hlboková penetrácia den braven - 12 Eur Tekutá lepenka Den Braven 2K - 2ks vedro 7 litrov - 53 Eur Ako vidíte železo do základov bolo len 505 Eur a v takom malom dome je železobetonovy strop na nič, tam stačí ľahký strop a do venca miniete železo za 250-300 Eur. Takže by som tu žiadnych 8000 nepomínal.
Odpovedať
Profilova fotka
@igor256 Áno pri malom dome je ľahká konštrukcia určite výhodoum (na tom istom profile užšie steny t.j. viac vnutorného priestoru - na druhú stranu nejakú akumulčnú stenu by som tam asi chcel) , ale nestaval som tak a nemám naštudované postupy ani predstvu o ceách, preto som urobil hrubý odhad takého klasicky postaveného Tiny Bungalowu 🙂
Odpovedať
@stevosk da sa zit aj bez toho. Momentalne sa stavia velmi vela montovanych domov bez akumulacie, pricom to su niekedy aj luxusne domy. Tu som hovoril o najlacnejsom moznom rieseni. Ak bude v lete v dome teplo, treba vetrat a vysadit stromy okolo domu.
Odpovedať
@stevosk nechcem rozporovat, len cena KY50 z minuleho štvrtku je 80eur za kus - po zľave. A zrazu je z 505eur novych 960eur... Nechcem odradzat, nikto nevie čo bude o rok.
Odpovedať
Profilova fotka
@123lubos chapem ze chcete ist prec z podnajmu, aby ste mohli setrit? a zaroven nechcete byvat u svokrovcov,, no ten mini domcek nieje dobre riesenie, lebo tak ci tak to chce cas kym ho postavite, treba tam pripojky, no nieje to take jednoduche ze sup sup a za 2 tyzdne mam hotovo, a teda kym to postavite, vhodne na byvanie tak prejde rok ani nebudete vediet ako, a uz to je skoda casu a penazi a nakoniec zistice e aj tak byvate u svokrovcov
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?