Vyňatie pozemku v intraviláne

Zdravim, chcem sa spýtať ohľadom pozemku. Mám pozemok v intraviláne obce a je vedený ako záhrada. Stavebný úrad mi nechce vydať stavebné povolenie pokiaľ nerozdelim pozemok na zastavané plochy a nádvoria a záhradu. Vie mi niekto poradiť ako postupovať? Geodet tvrdí že v intraviláne tento úkon nie je potrebný. Má pravdu? Ďakujem za odpoveď
Odpovedať
Profilova fotka
http://www.modrastrecha.sk/forum/poze... http://www.modrastrecha.sk/forum/poze... je tu toho viac...
Odpovedať
@marek336 Pravda je niekde uprostred.Stavebný úrad nemá pravdu, že bez rozdelenia ti nemôžu vydať staavebné povolenie. A ani geodet nemá pravdu, že pre intravilán to netreba. Ak sa má stavba postaviť na nejakom pozemku a skolaudovať, musí to byť druh pozemku, ktorý je určený na výstavbu. Napr. na typu pozemku "orná pôda" alebo "záhrada" nemôžeš skolaudovať stavbu rodinného domu. Ani keby to bolo v intraviláne. Minimálne pozemok pod domom treba vyňať z pôdneho fondu, pokiaľ je to napr. orná pôda. Dá sa vyňať aj celý pozemok, v tom prípade nepotrebuješ geodeta, aby ti rozdeľoval pozemok na parcelu pod stavbou a zvyšok. Ja som napr. vyňal komplet celý pozemok. V takomto prípade by mal geodet pravdu, že netreba rozdeľovať pozemok. Vtedy sa zmení len druh pozemky. Ty začni s tým, že si podáš žiadosť o územné konanie. K žiadosti pripojíš kópiu z katastrálnej mapy a do nej zakreslíš pôdorys domu, kde ho chceš umiestniť. K tomu sa ti miestny úrad vyjadrí - ak to bude súhlasné stanovisko, tak s tým pôjdeš na okresný úrad, pozemkový a lesný odbor a požiadaš o vyňatie pozemku. Jednou z príloh je geometrický plán, ak nechceš vyňať komplet celý pozemok. Niektoré úrady vyžadujú vyňať aj pozemok pod komunikáciami - chodníkom a parkovacou plochou. Ak ti dajú súhlasné stanovisko, tak to bude prílohou žiadosti o stavebné povolenie. To súhlasne stanovisko slúži tiež ako podklad pre zápis vyňatia pre kataster. DO katastra to nemusíš hneď zapisovať, ale ku kolaudácii to musí byť urobené. Preto ti pani na stavebnom úrade povedala, že to musíš mať k stavebnému povoleniu. Musíš mať aspoň súhlas s vyňatím. Takže veľa trpezlivosti a môžeš sa rozbehnúť všetko povybavovať.
Odpovedať
@chrobak7 a niekde na PU ti daju súhlasné stanovisko (v intraviláne) s tým že skutočne odňatie sa spraví až po kolaudácii na základe porealizačného zamerania - GP. K stavebnému ti žiaden GP netreba, SU chce vyjadrenie od PU , od PU záleži ako to spraví a ver že jednotný postup nieje.. - vlastná skúsenosť.
Odpovedať
@chrobak7 @marek336 Ak je to naozaj v intraviláne, tak pozemkový vydá stanovisko k pripravovanému zámeru na poľnohospodárskej pôde, potrebuješ 3eurový kolok, situáciu osadenia stavby, LV, kópiu katastrálnej mapy a uzemnoplánovaciu informáciu, že pozemok je určený na zastavanie. Toto stanovisko sa dáva k stavebnému povoleniu a na základe neho a porealizačného geometráku ti potom kataster pri zavkladovaní vyjme z PP toľko, koľko si skutočne zabral. Je výhodne si dať do žiadosti na pozemkový väčšiu výmeru, tá ti potom môže ostať na prípadný zahradný domček a pod. Raz bolo stanovisko vydané, dá sa použiť aj neskor. Teoreticky sa dá vyňat aj celý pozemok v intraviláne.
Odpovedať
@tino2 Ak to robia inak ako je to v zákone, tak to treba napadnúť, v zmysle zákona 220/2004 je to tam jasne uvedené ako sa postupuje.
Odpovedať
@marek336 no divne je to, ze to takto chcu od teba, my sme urcite ziaden GP nerobili, stavali sme na parcele v intravilane vedenej ako "zahrady". Vynali sme trochu viac m2, ako ma podorys domu, koli chodnikom a pod, ale urcite sme nevynimali celu plochu parcely.. PU chceli len kolok, osadenie, LV, katastralku a tot vsjo..
Odpovedať
@chrobak7 je rozdiel kolaudacia a SP.. Ku kolaudacii ten GP samozrejme treba..ale k vynatiu, to pocujem 1x.. ani ked nevynimas celu parcelu..
Odpovedať
@akvi Keď vynímaš celú parcelu, tak logicky nepotrebuješ GP. Ale ako chceš rozdeliť parcelu na stavebnú a nestavebnú časť? Nakreslíš to rukou do kópie katastrálnej mapy? Dúfam, že keď sa bavíme o GP, tak máme na mysli rovnakú vec. Geometrický plán vyhotovuje geodet a ním sa menia hranice parciel prípadne sa parcely rozdeľujú alebo zlučujú. Ak si pozemok rozdelila ešte predtým, ako si žiadala o vyňatie, tak k vyňatiu netreba GP. Stačí predložiť kópiu katastrálnej mapa a uviesť, že chceš vyňať parcelu č. .... Ja som najprv chcel vyňať len pozemok pod domom. Tak mi to podľa projektu vymerali a vyhotovili GP, kde geodet zakreslil, kde bude dom. Manželka s tým išla na pozemkový úrad, kde ju zvozili, či na parcelu bude lietať helikoptérou. Že v tom pláne treba zakresliť aj prístupové chodníky k domu. Že to treba dokresliť. Nový GP sa mi nechcelo platiť, tak som dal vyňať všetky parcely na pozemku. Neskôr geodet novým geometrickým plánom všetky parcely zlúčil a vytvoril z nich iba dve - jednu parcelu pod domom a zvyšok pozemku. To slúžilo potom na zapísanie rozostavanej stavby. @moratibru Teoreticky aj prakticky sa dá vyňať celý pozemok aj v extraviláne. Ja som vyňal celý pozemok, nie iba pod stavbou.
Odpovedať
podla mna by to bolo najlepsie vynat vsetko, naco to preboha prerozdelovat? ono by to mono chcelo vyjadrenie geodeta, ktory by si podal na stavebny urad a mozno by to zmenilo ich cely ppohlad na vec
Odpovedať
@chrobak7 samozrejme, ze da, ale tiez zalezi na výmere. Myslím,že by neprešlo vyňatie napríklad 2000 m2 v extravilane, pokial by islo o ornu pôdu.
Odpovedať
@moratibru A prečo nie? Pokiaľ je to oblasť určená na zastavanie, tak by to mali vyňať. Mne vyňali takmer 900 m2. Legislatívne to nie je nijak limitované. Resp. rozloha pozemku či parcely nie je smerodajná pre vyňatie.
Odpovedať
@chrobak7 vsak pisem presne to iste co ty. :-) si poriadne precitaj. Robila som v geodetickej kancelarii tak nico o tom viem. Tak trosku :-D .
Odpovedať
Článok sa načítava...
@akvi "...GP samozrejme treba..ale k vynatiu, to pocujem 1x.. " .
Odpovedať
@chrobak7 Nemozes porovnavat tvoj pripad - mas extravilan, otazka bola na intravilan.. ;-)
Odpovedať
@akvi Ak chce ale rozdeliť pozemok, tak potrebuje GP. A do katastra sa zapisuje rovnako, či je intravilán alebo extravilán, aj prílohy sú rovnaké.
Odpovedať
@akvi zbytočná námaha :-)
Odpovedať
a nie je postup ten isty?
Odpovedať
Zhrnutie: Je rozdiel medzi intravilánom a extravilánom. V intraviláne sa vyníma na základe stanoviska, netreba geometrák, stojí to 3 eurá a neplatí sa za bonitu pôdy, čize žiadna bilancia skrývky. Moze sa vynať aj viac a stanovisko sa dá použiť aj neskor, ak sa nevyužila celá výmera určená na odnatie z PP. V extraviláne treba geometrák (alebo teda kópiu katastrálnej mapy, ak by sa vynímala celá parcela), kolok stojí 33 euro a platí sa odvod za najkvalitnejšiu pôdu v zmysle nariadenia 58/2013 (od odvodu je oslobodena vymera podla toho, či ide o jednopodlazny alebo dvojpodlazny RD), robí sa bilancia skrývky, ak je uzemko, vynima sa po jeho pravoplatnosti, ak je spojene UK s SK, tak stavebný urad dáva potvrdenie, ze ich spojí a vyníma sa pred stavebným povolením. Najdôlezitejšia vec, treba zistit na LV, či ide o intravilán alebo extravilán, nestačí si myslieť, že mam dom medzi domami, tak je to určite zastavané uzemie obce, ako si mnohí myslia.
Odpovedať
@chrobak7 Pokiaľ ide o vynatie celej parcely, tak neviem, ako by sa to odôvodnilo, ze dom bude mať 150 m2 a chcem vyňat celých 2000m2. Pozemkový má chraniť poľnohospodársku pôdu podľa z. 220/2004, pokiaľ by to boli nejake TTP, tak by to asi prešlo, ale pri ornej pôde a bonite 1,2,3 asi nie. Samozrejme zálezí vždy na konkrétnom PLO, na ludoch a tak.
Odpovedať
@moratibru Mne pozemkový úrad sám navrhol, že nech vyjmem celý pozemok po tom, nás ten istý človek zvozil, že vynímame iba pozemok pod domom bez chodníkov. Že ako budeme chodiť do domu...? Helikoptérou? Tak som to urobil pre celý pozemok. Žiadne odôvodnenie nebolo treba. A bola to orná pôda.
Odpovedať
@chrobak7 Tak to je klasicka chyba geodetov, ze zakreslia len dom a nedaju pristup a chodniky, terasy a potom jasne, ze sa PLO opyta, ci sa do domu lieta. Ono zalezi podla mna aj od lokality a inych veci ako si to PLO vyhodnoti, potom nie je problem aj cela parcela, ale urcite su parcely, kde by to mozno neurobili.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
Ja sa chcem opýtať ci sa to dá aj spätne zmeniť. Vyjmem celú parcelu a po čase sa rapídne zmení daň za stavebný pozemok. Je možné zmeniť späť nevyužitý stavebný pozemok povedzme na trvalý trávnatý porast ?
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?