Stavebný pozemok určený na šport a rekreáciu

Profilova fotka
Zdravím. Potrebujem poradiť. Našli sme stavebný pozemok. Všetky IS na pozemku, napravo naľavo už postavené rodinné domy. Informovala som sa teda u majiteľa, či je pozemok ešte aktuálny a on mi povedal "áno je, ale aby ste vedeli, musí sa to volať pozemok na šport a rekreáciu, nemôžem to pomenovať pozemok pre rodinný dom, ale nebojte sa, dom sa tam dá postavit". Viete mi niekto vysvetliť, čo to znamená a či sa na takejto forme pozemku naozaj dá postaviť rodinný dom a tým pádom to (klasicky slovenky) nejak obísť??? Prečo všade naokolo sú už rodinné domy a tu by nemal byť? Ďakujem
Odpovedať
@bambiluna Treba sa pozriet na uzemny plan mesta/lokality . Je pravdepodobne ze bola lokalita vyclenena na vybudovanie sportoviska alebo detského ihriska. Kusok od nas je tiez takato cast a stavat sa tam zatial nemoze. No mesto si to ocividne chce u nas rozmysliet a chce tam povolit vystavbu domov ( prachy su prachy ) a tak ja by som sa informoval pred kupov na meste alebo skontaktoval priamo tych co uz tam dom maju ako to vlastne je.
Odpovedať
@bambiluna Lebo obec rozhodla, že na v tejto oblasti by malo byť nejaké zariadenie na šport a rekreáciu. Aby nebola celá obec zastavaná iba rodinnými domami. Obisť - určite dá. Napr. postaviš tam 3 tenisové kurty pre verejnosť a k tomu obslužnú budovu, ktorá ti bude slúžiť ako rodinný dom. :-D Ale vážne - treba sa spýtať na obecnom úrade alebo na stavebnom odbore, či tam umožnia výstavbu rodinného domu. To, že naokolo sú RD nič neznamená. Možno tam stáli už dávno predtým, než sa rozhodlo o územnom pláne. Alebo tie pozemky boli v územnom pláne určené na výstavbu RD, iba tento bol na šport. Tu ti tvoj problém nevyriešime. Ani nezistíme, či môžeš alebo nemôžeš postaviť RD. Najprv sa treba spýtať na miestnom úrade. Ak to nebude možné, dalo by sa ešte požiadať o zmenu územného plánu. Ale to sa ti neoplatí, lebo to by mohlo trvať roky. To jedine keby ten pozemok bol tvoj, napr. zdedený. Ak ho kupuješ, tak bez záväzného stanoviska obce k investičnej činnosti alebo bez územného rozhodnutia na výstavbu RD by som do toho na tvojom mieste nešiel. Napíš aspoň obec a číslo parcely, skúsim to pozrieť na územnom pláne, aký je súčasný stav. Aby to nebolo len na základe JPP - teda ústneho podania predávajúceho.
Odpovedať
@bambiluna Podobné je aj v záhradkárskej oblasti. Pozemky sú vedené ako záhrady, čiže rodinný dom tam postaviť nemôžeš. Ale môžeš tam stavať rekreačnú chatu....ktorá bude trvalo obývaná, môžeš tam mať trvalý pobyt...čiže rozdiel oproti domu v podstate žiaden. Ale určite by som si situáciu overil na úrade, určite sa nemôžeš spoliehať na tvrdenie predávajúceho alebo niekoho tu na MS.
Odpovedať
Profilova fotka
@chrobak7 nemám absolútne páru, na koho sa treba obrátiť, takže každá rada, aj tá Vaša, je pre mňa dobrá. Jediné čo viem je, že tu mi to nikto nepreloží na 100% o čo sa tam jedná, no viete ma nasmerovať. Bohužiaľ, neviem, či viem správne číslo parcely, nakoľko som zatiaľ komunikovala len telefonicky s majiteľom na základe inzerátu. No na svojom inzeráte má fotku z katastrálneho portálu a z nej som vzčítala čísla 1419/31 a jedná sa o obec Rovinka
Odpovedať
@bambiluna TAk bohužiaľ, číslo parcely je nesprávne. Taká parcela v Rovinke nie je. Skús to identifikovať inak - napr. názov ulice. Alebo prilož link na ten inzerát. Alebo prilož tú fotku za katastrálne mapy. Územný plán z roku 2012 som našiel, aj nový návrh z roku 2016. Takže podklad mám, len ten pozemok treba presne nájsť, ktorý to je.
Odpovedať
@bambiluna Našiel som predsa len. Ale je tam nejaká nezrovnalosť medzi mapou a listami vlastníctva. Na mape je iné číslo parcely ako na LV.
Odpovedať
Profilova fotka
@chrobak7 posielala som vám link do správy.. fíha, tak tomuto ja už vôbec nerozumiem.. škoda, takéto veci hneď neznalcov odrádzajú...
Odpovedať
@bambiluna Je to ten, ktorý som našiel. Ale táto oblasť je síce v Rovinke, ale patrí do katastrálneho územia Dujanská Lužná, časť Nové Košariská. Preto som nemohol nájsť číslo parcely, lebo som ho hľadal v katastri Rovinka. A tam majú nejakú inú evidenciu. Takže pozemok patrí do katastra Dun. Lužná. Preto som musel pozrieť územný plán Dunajskej Lužnej. Tam je uvedená aj táto oblasť - viď príloha. Aby si ju ľahšie našla, tak je to vľavo na pravo od konca tej modrej čiary taká malá obalsť pozostávajúca z 2 podoblastí zeleno-žltej farby s písmenom CH. Podľa územného plánu je to chatová oblasť, spadajúca do kategórie agroturistika - rekreácie - bývanie. Podľa katastrálnej mapy nie je okolo tejto parcely (v tejto oblasti) žiadny skolaudovaný dom. Všetko sú len rozostavané stavby alebo len manipulačné a skladové plochy. Mám taký pocit, že v tejto oblasti nepovoľujú výstavbu rodinných domov a tie domy, čo tam stoja (ak sú nové), budú asi deklarované ako chaty. Moje odhady potvrdzuje aj list vlastníctva č. 2291 v katastrálnom území Dun. Lužná - druhá príloha, kde stavba uvedená ako rozostavaný rekreačný dom na parcele č. 1419/29. Takže bývať sa tam dá, ale papierovo to nebudeš mať rodinný dom, ale rekreačný dom. Neviem, aké to má následky - možno sa tam nedá prihlásiť na trvalý pobyt, možno ti nebudú voziť smeti, .... ťažko povedať. Ak ale chceš mať všetko na poriadku, tak ja by som do toho na tvojom mieste nešiel. Bude to len taký zlepenec - budeš v Rovinke, ale budeš patriť do inej obce. Z Rovinky tam pošta asi nepôjde, z Dun. Lužnej asi tiež nie, keďže domy nemajú súpisné čísla, lebo je to rekreačná oblasť. Ale dom postavíš, aj bývať tam môžeš. Je to na tebe. Dnes ľudia zo zúfalstva postavia domy všade. Ja by som do toho určite nešiel. Ak by si mala pochybnosti, alebo mala o ten pozemok veľký záujem, zbehni si niektorý deň do Dun. Lužnej na obecný úrad a popýtaj sa na tú chatovú oblasť. Možno do budúcna bude možné preklasifikovať chatu na dom. Ale v súčasnej situácii to nie je možné a z dostupných informácií ani nič iné nevyplýva.
Odpovedať
@bambiluna Ešte si pozri aj google mapu - tie ulice nemajú meno. Je to fakt len chatová oblasť, kde si ľudia postavili rodinné domy, ale trvalé bydlisko majú niekde inde. Stačí si pozrieť katasterportál. Preto je tá cena tak lákavá. Ak ti takéto "drobnosti" nevadia, a nebojíš sa nejakých prekážok (napr. trvalé bydlisko si budeš musieť u niekoho "vybaviť"- napr. rodičov, príbuzných, alebo kúpiť nejakú garsónku v BA, ktorú prenajmeš), ktoré môžu vzniknúť, tak to skús.
Odpovedať
@chrobak7 @bambiluna Nie je to také kritické. My máme tiež "rekreačnú chatu". Máme aj trvalý pobyt, aj smeti odnášajú, aj pošta chodí. Vôbec by som sa toho nebál. Jediné čo môže byť "problém", je hypotéka...banka ti ju síce dá, ale takúto nehnuteľnosť môže oceniť na nižšiu sumu. A ešte nebudeš mať ulicu. Takže ja mám v občianskom trvalý pobyt: Bratislava-mestská časť a súpisné čislo domu, nemám uvedenú ulicu. Zatiaľ som s tým nemal žiaden problém. Prípadne odporúčam ísť na tú ulicu sa popýtať ludí dookola čo postavili/ stavajú, ako to riešili.
Odpovedať
Profilova fotka
@chrobak7 Naozaj Vám extrémne ďakujem za tonu informááááciíí !! Vážim si to
Odpovedať
@yogi83 Netvrdím, že sa to nedá. Ale ty si v BA. A henten pozemok je pánubohu za chrbtom. Pozri na mape. Isto, dá sa aj tam bývať, ale sú to kompromisy. Jednu obec má cez ulicu, ale patrí do druhej obce. Kam zoberú deti do škôlky? Vo všeobecnosti to nie je problém, ale v praxi sa vyskytnú drobné prekážky, ktoré bude musieť riešiť. Je to len na nej, čo do toho pôjde alebo si radšej pohľadá iný pozemok.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@chrobak7 Jasné, má to svoje "ale", len som chcel aj ostatným povedať, nech sa nelakajú takéhoto bývania.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
@yogi83 zdravím yogi. Mám otázku ohľadom toho trvalého bydliska. Máme pozemok čo bola záhrada, resp stále tak je v územnom pláne vedený .všetci staviame domy,jeden už je skolaudovaný. Ale nevieme ako postupovať k získaniu trvalého pobytu lebo mesto resp stavebný úrad to naschvál zapisuje inak. Nenapísali susedovi, že je to rekreačná stavba ale "stavba nie je určená na bývanie" a " stavba musí byť využívaná ako je určené(záhradky)" lenže to určenie je blbosť! to nie je predsa klasifikacia stavby a hlavne je to asi ako keby som klasidikovala kostol ako "stavba nie je určená k rybolovu"....Stavba nemôže byť využívaná ako záhrada predsa. No a v tom je problém. Supisne číslo nám dajú lenže pokiaľ nemáme napísané že to je aspoň na rekreáciu Tak nám trvalý pobyt nedajú. robia to tak naschvál. Máme všetky inžinierske siete aj smetiarov, s ničím by nebol problém len mesto proste nechce dovoliť nám lebo že potom si budú nárokovať aj iné oblasti mesta na trvalý pobyt. Ako ste to mali zapísané vy v stavebnom a kolaudačnom? Podľa mňa náš stavebný úrad podvádza.
Odpovedať
@momkacik Stavebný úrad nezavádza, len sa drží schváleného Územného plánu. Ak je to raz oblasť "záhrady", tak načo tam staviate domy a čudujete sa, že vám neumožnia trvalé bývanie. To si na Lomničáku postavíš kadibudku a budeš chcieť tam mať trvalý pobyt? Keď ti vystavili stavebné povolenie, určite to nebolo na rodinný dom na trvalé bývanie. Takže dopredu si vedela, do čoho ideš. Určená je oblasť - záhrady. A stavby v tejto oblasti musia zodpovedať určeniu oblasti. Takže tam môže byť postavená záhradná chata, možno garáž a pod. Ale nie rodinný dom na trvalé bývanie. Musíš mať inú nehnuteľnosť - napr. garzónku, kde si nahlásiš trvalý pobyt. Alebo u nejakého príbuzného, ktorý ti dovolí mať u neho trvalý pobyt.
Odpovedať
Nie lebo je zákon na registrovanie občanov od neviem ktorého roku podľa ktorého máš nárok na nahlásenie trvalého pobytu aj na rekreačnej chate alebo dome. A oni aby sa tomu vyhli to tak nechcú označiť. O to ide. Mimochodom pozemok som zdedila, nebola to zrovna moja voľba. Ide o to, že každá stavba má byť klasifikovaná, a stavba nemôže byť klasifikovaná ako záhrada ale napríklad ako záhradný dom alebo rekreačná chata.
Odpovedať
@momkacik Takže, náš pozemok bol záhrada. Parcelu pod stavbou sme dali vyňať z pozemkového fondu. A pozerám teraz na LV a aj okolie už nie je vedené ako Záhrada (napr. suseda má stále záhradu). Pod domom: Druh pozemku: Zastavaná plocha a nádvorie Využitie: 16 Pozemok, na ktorom je postavená nebytová budova označená súpisným číslom Okolo domu: Druh pozemku: Ostatná plocha Využitie: 29 Pozemok, na ktorom je okrasná záhrada, uličná a sídlisková zeleň, park a iná funkčná zeleň a lesný pozemok narekreačné a poľovnícke využívanie Stavbu máme vedenú ako Rekreačná chata. Druh stavby: 19 Budova pre šport a na rekreačné účely Nemôžu odpísať že je to záhrada a tak sa má používať. Majú sa opierať o stavbu a jej definíciu, nie pozemok. My máme rekreačnú chatu a tak ju aj využívame. Nikto netvrdí, že ju využívam trvalo. Ale to nemení nič na fakte, že si tam môžem dať trvalý pobyt. Na to právo mám. Ak tvrdia opak, nech ukážu definíciu v zákone podľa čoho to tak riešia. Nie aby sa tešili, že v danej obci/ mestskej časti chcete mať trvalý pobyt...ešte budú robiť problém :( Ako je zapísaná vaša stavba na LV? chrobak7 píše bludy, toho nerieš.
Odpovedať
@momkacik Aha a v stavebnom povolení máme napísané: ...povoľuje stavbu na individuálnu rekreáciu s názvom XXX. Účel stavby: stavba na individuálnu rekreáciu.
Odpovedať
@yogi83 ďakujem za celý popis :) nám už v stavebnom napísali tú somarinu ako susedovi do kolaudačného, že sa nesmie používať mimo účelu (záhrady). ale účel stavby tam nedali iba do zatvorky tú záhradu. Neviem ako to má sused vedené lebo na kaPor to je ešte ako rozostavaná budova ale on už má skolaudovaný ten dom. Asi to ešte nestihli zmeniť. My sme ešte dom nedokončili takže to neviem zistiť ale chcela som vedieť hlavne to či mám pravdu a zdá sa že áno.
Odpovedať
@momkacik To je dosť zvláštne, že na stavebnom povolení nie je účel stavby. My sme to mali hneď na prvej strane za samostatne odsadeným slovom povoluje .... Záhrada nie je účel stavby :( To že dali niečo do zátvorky by ma vôbec nezaujímalo, dôležitý je účel stavby, ktorý sa musí opierať o zákon/ vyhlášku a nie o tvrdenie nekompetentného úradníka, ktorý si zjavne robí čo chce. Na vašom mieste by som sa šiel opýtať na stavebnú úrad, že pod akým účelom je stavba vedená?
Odpovedať
@yogi83 veď práve to že to robia naschvál, v tom má prsty viac ľudí. . :-| ale teraz keď už som si istá tak totak nenechám.
Odpovedať
@yogi83 Podľa § 3 zákona č. 253/1998 Z. z. o trvalom pobyte sa uvádza § 3 (1) Trvalý pobyt je pobyt občana spravidla v mieste jeho stáleho bydliska na území Slovenskej republiky. Občan má v tom istom čase iba jeden trvalý pobyt. (2) Trvalý pobyt má občan len v budove alebo jej časti, ktorá je označená súpisným číslom2) alebo súpisným a orientačným číslom2) a je určená na bývanie,3) ubytovanie4),4a) alebo na individuálnu rekreáciu,4b) ak tento zákon neustanovuje inak. Za časť budovy sa považuje aj byt.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 5 mesiacoch
Zdravím.Mám záujem postaviť rekreačný objekt /150m2 dom/.S ohľadom na klasifikáciu pozenku,určeného na športovo rekreačné účely,mi na obci odobrili 50m2 zast. plochy.Pozemok je v intraviláne-orná pôda.Viete mi poradiť ako získať odobrenie na 150m2 ?
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Ahoj, dalsi vazny problem je v tom ze hypotekarny uver nedostanes ani na kupu pozemku ani na stavbu cvhaty / domu / .... Ten dostanes len na stavebny pozemok a dom na stavebnom pozemku.
Odpovedať
@ardzuna Neviem, komu odpovedáš, ale téma je stará takmer 3 roky. Prečo ti napadlo ju vytiahnuť na svetlo, keď sa aktuálne nikto nič nepýtal?
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?