Rodinny dom na 335m2

Ahojte, Chcel by som sa spýtať na váš názor. Čo hovoríte na tento pozemok. Presnejšie či by sa dal postaviť na ňom šikovný dom ideálne s terasou a bazénom. Pozemok je v dobrej lokalite v centre blízko škôl a obchodov. Ďakujem za vaše názory/rady.
Odpovedať
@atomic123 postavit sa da hocico. Otazka je ake su miestne regulativy. Tzn. najprv zistit limitujuce faktory ako ulicna ciara, odstupy, zastavanost. .
Odpovedať
@pistikus zastavanost 50% pozemku povolena, odstupy 2m z kazdej strany
Odpovedať
@atomic123 pristup je z tej sikmej strany? A aj odtial iba 2 m? a svetove strany?
Odpovedať
Ahoj, samozrejme, všetko sa dá🙂. Toto mi vyskočilo medzi prvými odkazmi, keď som zadala rozlohu pozemku. Nie môj štýl, ale ako dôkaz že dá sa😉 (aj na menšom): https://yqstavba.ytong.sk/stavba-roku... Ak ti vyhovuje poloha a cena, ber. Dobrého architekta alebo projektanta budeš síce potrebovať nevyhnutne, toto nie je na katalógový projekt, ale podľa toho čo píšeš, lokalita vyhovuje a to je podstatné. Možno ešte orientácia pozemku, ale tam predpokladám, že máš dole juh.
Odpovedať
@atomic123 sever je na obrázku hore? Majú susedné domy otočené okná z obytných miestností smerom k danému pozemku? Ak áno, ako ďaleko sú od hranice pozemku?
Odpovedať
@pistikus orientacia je na juh @aaabbbcccddd cena aj lokalita vyhovuje nadmieru, urcite uvazujeme nad projektom na mieru s poschodovym domom, skor mam dilemu z velkosti zahrady...
Odpovedať
@zltalienka zo severu ma sused okno, zo zapadu a vychodu okna nemaju susedia. Domy su relativne blizko, zo zapadu strecha suseda je na uplnej hranici pozemkov, to je tam zádrhel...
Odpovedať
@atomic123 ak chceš terasu, bazén, parkovacie miesto, tak na záhradu už miesto neostane....aspoň nebude potrebné kosiť.
Odpovedať
@atomic123 podľa obrázku je dom zo západu ďalej od hranice pozemku. Pri odstupovych vzdialenostiach tuším berie do úvahy múr domu a nie strecha. Ak sused zo severu nemá dom 5 metrov od plota, tak z tejto strany budeš potrebovať viac ako 2 metre medzeru.
Odpovedať
@atomic123 no tak to sú tie kompromisy, ak nechceš/nemôžeš platiť viac za väčšie 😉...stále môžeš ale architektovi zadať tvoje požiadavky - teda aj ísť na nevyhnutné minimum zastavanej plochy pri dodržaní ostatných požiadaviek. Preto som napísala hľadaj "dobrého".
Odpovedať
@atomic123 Nájdite si lúku či pole. Zoberte zopár vreciek piesku. vyznačte rohy pozemku, chodníky, parkovacie státia, susedov a plánovaný dom+terasu, aby ste aspoň orientačne vedeli na čom ste. Zostane Vám pomerne malý plátok, a to budete blízko cesty. Menší bazén vojde, ale kde si spravíte napríklad aspoň nejaký domček na haraburdy a pod?
Odpovedať
@atomic123 takze sused ta bude mat z juhu, obytne miestnosti s oknami. A ty mu tam chces stavat poschodovu rarohu. Gratulujem 👋👋👋, uz teraz by boli u mna susedske vztahy s tebou na bode mrazu. Ludia vy vobec myslite obcas aj na druhych ci stale len na seba?
Odpovedať
Článok sa načítava...
@atomic123 nestavat hrozne malý pozemok pre rodinný dom a ako taký komfort a necítiť sa tam ako v byte aspoň 600m2 to je minimum...
Odpovedať
u nás majú takúto rozlohu záhradky. Podľa mňa malý poyemok. Ak zastaviaš 50% pozemku, okolo domu Ti výjde tak chodník. Isto poschodový dom (keď už). Od toho suseda z juhu musí byť stavba min 7 m od jeho domu. Ale ak sa dá, hľadaj niečo väčšie.
Odpovedať
Ja si na rozdiel od ostatných myslím, že najdôležitejšie pri bývaní je KDE než všetko ostatné. Takže pokiaľ ide o vašu ideálnu lokalitu a zohnať v nej iné bývanie je nad vaše pomery, tak by som do toho išla. Bude treba určite urobiť viac ústupkov, možno bude mať dom na šírku len 5 m, ale toto sú podľa mňa všetko prijateľné veci. Treba sa pohrať s tými odstupmi a potom sa zistí, ako najlepšie situovať dom. Mimochodom, nikde nie je napísané, že tam človek musí bývať do smrti, možno vám takéto bývanie splní účel v tejto životnej etape ale kľudne možete zmeniť v budúcnosti bývanie za iné.
Odpovedať
Lokalita je zaklad. Ak potrebujes mat blizko skolku, skolu, lekarov, obchody, bus, tak 335m2 v meste v centre je lepsich ako 600m2 na dedine alebo v satelite bez tejto obcianskej vybavenosti. Dom sa da naprojektovat na mieru s ohladom na pozemok a vase potreby. Zahrady nezostane vela, ale rozumne navrhnuty dom na pozemku ti moze vytvorit vyborny pocit z byvania.aj na pozemku s mensou zahradou.
Odpovedať
Chceli by sme aby dom bol situovany hned od zaciatku ulice tj. z juhu(sikma cast) tak aby zahradka vysla na sever. V tejto lokalite sa pozemky tazko zhanaju, najmenej za 60000 za 5arov. Tento pozemok je “zdedeny”.
Odpovedať
Profilova fotka
@atomic123 Ak ten pozemok už vlasníš tak možno by sa to dalo vyriešiť aj keby sa tá veľkosť dala prežiť problém by som videl že susedia sú veľmi blízko. Nemáš obrázok ako to tam reálne vyzerá, nedali by sa dokúpiť nejaké metre od suseda v pravo.
Odpovedať
Profilova fotka
@atomic123 aj na mensom pozemku sa da v pohode postavit dom. budete musiet mat sice poschodovy ale vsetko sa da, ked sa chce. ak vam vyhovuje lokalita, cena toho pozemku tak treba ist do toho.
Odpovedať
Profilova fotka
Ja by som do toho nesla. Zalezi od tvojich preferencii. Ako a na co planujes vyuzivat zahradu, ako dolezite je pre teba sukromie, ako sa vyhraju deti na takom pozemku... Niekto tu pisal, ze lokalita je zaklad a ze by do toho siel. Z mojho pohladu ano lokalita je zaklad a prave preto by som do tohto pozemku nesla. A presne preto tvrdim, ze je to individualna zalezitost, niekto ano a niekto nie. Daj si svoje pre a proti.
Odpovedať
Jediné, čo som sa ešte nedozvedel je, aké sú nároky na dom (počet izieb, úžitková plocha) ... Ale ja by som do toho zo šikovným architektom naozaj išiel ... A keď píšem šikovným, tak naozaj šikovným ... Vedia vykúzliť aj z veľmi ťažkých podmienok zázraky alebo minimálne vnuknúť iný pohľad na riešenie problému ... Či je záhrada malá je už vec pohľadu a spôsobu užitia ... Pokiaľ chcete proste príjemnú terasu s miestom na grilovačku, výrivku, bazén a nejakú tú zeleň, tak je to úplne dostačujúce ... Ak chcete klasickú Slovenskú okrasnú záhradu (rozumej aspoň 200 m2 trávnika a kolom dokola tujky, ktoré časom prerastú pletivový plot) tak musíte hľadať väčší pozemok :D A tie blafy o tom, že na tak malom pozemku ste ako v byte si vôbec nevšímajte, sú to totálne nezmysli ...
Odpovedať
Keď ti vyhovuje lokalita, pozemok je podedení tak čo riešiš? 30 rokov bývam na pozemku v meste čo má rozlohu 333m2 s toho je 123 zastavaná plocha 😄 a záhrada mi nikdy nechýbala ako decku.
Odpovedať
Profilova fotka
@lubk0 Ono nieje ani tak problém to tam všetko napchať ale problém bude v tom že ten majiteľ musí počítať s určitými obmedzeniami lebo na takom pozemku sa nebude dať fungovať rovnako ako na 1000 metrovom. Napríklad terasa tam vôjde ale aký bude mať na nej pocit ak bude len pár metrov od susedných domov.
Odpovedať
@martosko Všetko záleží od toho, kto mu to navrhne ... Zopár takýchto terás som videl aj na živo a v niektorých "realizáciách" by si sa aj ty či ja cítil oveľa lepšie, ako na väčšine ich bežných variantoch ktoré dne s v domoch prevládajú ... A jasné, že tam obmedzenia / kompromisy budú musieť byť.. To myslím chápe každý vrátane majiteľa ... A preto píšem, že je to vec pohľadu a užitia ... Buď si vyberie takýto štýl bývania a ideálnej lokalite alebo pravdepodobne pôjde oveľa ďalej do inej, nie vysnívanej lokality, kde bude mať 500-600 metrov pozemok a možno ešte menej "optického" súkromia, ako teraz :)
Odpovedať
Profilova fotka
@atomic123 pokiaľ máš takýto pozemok zdedený, tak by som si ho isto nechal a ešte aj keď je ťažké zohnať pozemok, ako si sám spomínal. Dom sa dá na akomkoľvek pozemku postaviť.
Odpovedať
Profilova fotka
@atomic123 na takom menšom pozemku to bude musieť byť skôr úzky menší dom a hlavne poschodový ale aj to sa dá. Nájsť dobrého architekta, ktorý vám taký navrhne a je po probléme 😄
Odpovedať
@atomic123 a sused vpravo ma ake plany? Mozno sa s nim skusit dohodnut o spolocnom dvojdome a odpadne ti aspon z jednej strany odstupova vzdialenost. Este mysli na to ze mozno budes musiet mat pri dome 2 parkovacie miesta tak ci sa vyplati tahat dom blizsie k ceste. Tiez ked uz niekolko dom stoji v nejakej linii tak neviem ci ti povolia ju porusit. Ale inak by som si vedela predstavit dom ze horne poschodie by bolo vacsie ako spodne aby si si z pozemku velmi neukrajoval.
Odpovedať
@wivik sused napravo uz stavia s tym ze nechal 2 metre odstup. Garaz si predstavujeme pod domom, teda poschodovy dom s pivnicou...
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
Urcite by som isla do toho, ked aj mensi domcek s malickou zahradou aj tak je to lepsie ako dakde v bytovne na 7 poschodi bez nicoho iba v 3 izbach 🙂 Vela stastia, potom pridajte fotky 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?