Pozemok - spoločné vlastníctvo

V paneláku máme väčšinového vlastníka na pozemok okolo, kde máme parkovné miesta. Je to bezpodielové vlastnícvto. Tento vlastník teraz chce vyčleniť 8 parkovných miest len pre seba, lebo dve poschodia chce prerobiť na byty a urobiť biznis (BA). Má na to právo? Môžeme aj ostatní vlastníci toto žiadať? Na malé byty nevyjde parkovné miesto vôbec... Ako sa prosím ráta výmera pozemku ak je napr. uvedené, že vlastníme podiel 600/10000, koľko je to m2 z 2000m2 ? Ďakujem za pomoc
Odpovedať
Váš podiel vypočítate ako 2000/10000*600 čiže váš podiel je 120m2. Píšete však že je to bezpodielové vlastníctvo. Nemali ste na mysli, že je to podielové vlastníctvo? Keďže chcete vedieť váš podiel.
Odpovedať
@karol223 pardon, máte pravdu, je to podielové...ja som sa pomýlila
Odpovedať
@decembrovka77 Podielové spoluvlastníctvo je definované ako: "Každý zo spoluvlastníkov má tie isté práva, aké má iný vlastník. Každý z nich má právo vec držať, užívať, disponovať, požívať jej plody a úžitky. Vzťah vlastníctva medzi jednotlivými vlastníkmi je vyjadrený podielom na nehnuteľnosti. Výška spoluvlastníckeho podielu sa určuje percentuálne, alebo zlomkom." Zdroj: https://www.sora.sk/podielove-spoluvl... Odpoveď na vašu otázku ohľadom vašich práv by ste mali nájsť tu: https://www.sora.sk/podielove-spoluvl... alebo tu: https://ficek.sk/prava-mensinoveho-sp...
Odpovedať
@decembrovka77 vy vlastnite z kazdeho metra stvorcoveho 600/10000, takze vacsinovy vlastnik si urcite nemoze vyclenit 8 parkovacich miest pre seba. Na to potrebuje vas suhlas. aspon takto v skratke. Dalsie moznosti nepisem.
Odpovedať
@decembrovka77 Pokiaľ je to podielové vlastníctvo, tak si nemôže vyčleniť svoj podiel bez súhlasu ostatných vlastníkov. Každý vlastní nejakú časť každého cm 2. A koľko je tam spoluvlastníkov? Koľko je ten jeho "väčšinový" podiel?
Odpovedať
@chrobak7 @rapidek jeho podiel je extrémne veľký, vlastní 2913/10000 teda celé dve poschodia, nás je tam plus 19 majiteľov bytov, ktorí majú väčšinou malinké podiely 167 až 320, my sme tam ako jediní so 600 nakoľko máme veľký byt na budúci týždeň je schôdza vlastníkov a správkyňa nás tlačí do riešenia aby sme mu vyčlenili - pustili 8 parkovných miest a my potom budeme parkovať na druhej strane pozemku kto ako príde. Zdá sa mi to nefér...ale keď to prerátam, on má nenormálne veľký podiel na pozemku a ja sa budem deliť o parkovné miesta s bytom 30m2 kde majú dve autá? Fakt neviem čo robiť
Odpovedať
@decembrovka77 Nepristupte im na to! Ak je to podielove spoluvlastnictvo, na kazdom m2 mate svoj podiel! Nesmie si prisvojit nejaku cast pozemku, hoc je to vacsinovy vlastnik. Taketo konanie je nepripustne. Preco by ste mali vy znasat nasledky jeho vymyslov? Ak to tak chce, vyrubte mu najomne za vas podiel.
Odpovedať
@decembrovka77 Vo vašom prípade pripadá do úvahy hlasovanie o zamýšľanom zámere. Aj keď má dotyčný veľký podiel, nemá väčšinu (má "len" 582,6 m2). Čiže nevlastní väčšinový podiel a je tam možné ho pri hlasovaní prehlasovať a tým pádom nebude môcť svoj zámer uskutočniť. O hlasovaní musí byť písomný zápis.
Odpovedať
@decembrovka77 nezalezi aky velky ma podiel, nemoze spravi to, co zamysla a spravkyna nech dodrzuje zakon a nech vas tlaci /keby sa jednalo o jej majetok, tak by hned otocila /
Odpovedať
@rapidek aj ona tam býva, nechápem prečo takto uvažuje, asi sa bojí, že sa celý pozemok rozparceluje a k jej bytu malinkému nebude ani jedno parkovné miesto, inak si to neviem vysvetliť
Odpovedať
Ja sa ešte bojím toho, že ukecala dôchodkyne v dome aby hlasovali za...tie sa aj tak nerozumejú tomu a dôverujú jej
Odpovedať
@decembrovka77 tak ju budete musieť proste predbehnúť a poriadne im zdôrazniť, aké to môže mať následky
Odpovedať
Článok sa načítava...
@decembrovka77 Pozemok rozparcelovať svojvoľne nemôže. Možné by to bolo iba zrušením podielového spoluvlastníctva. O tom však môže rozhodnúť len súd na podnet ktoréhokoľvek zo spoluvlastníkov. Odporúčam zvolať schôdzu spoluvlastníkov a do programu dať informovanie spoluvlastníkov o zamýšľanom zámere dotyčného spoluvlastníka z jeho strany aj so zdôvodnením zámeru a hlasovanie spoluvlastníkov o uvedenom zámere. Vopred odporúčam naštudovať zákon o podielovom spoluvlastnícte a dohliadnúť na to aby všetko prebehlo v súlade so zákonom.
Odpovedať
Ďakujem pekne všetkým za informácie🙂
Odpovedať
Dobry den.Vlatnim 7 polnohospodarske budovy (bybale polnohospodarske druzstvo). Budovy su v mojom vlastnictve a mam na ne aj LV. Budovy sa nachadzaju na jednej parcele kde je 26 vlatnikov z ktorych kazdy ma roznu ucastinu.Teraz prisiel jeden spoluvlastnik a che mi zobrat resp vyuzivat panelovu cestu a cast pozemku aby sa dostal na svoj pozemok mimo ohradeneho byvaleho polnohospodarskeho druzstva. Chcem sa opytat ma na to pravo ? vyhraza sa ze mi zrusi branu na druzstvo a na druhej strane si spravi svoju branu k jeho pozemku.Dakuje.
Odpovedať
@frederikberes na tom pozemku mate podiel aj vy? Nic to nemeni na tom, ze ak ma na pozemku podiel ma pravo ho vyuzivat.
Odpovedať
na pozemok mam uzatvorene najomne zmluvy cca s 45% spoluvlastnikov
Odpovedať
a myslim ze zakon je taky ze kazdy ma svoj podiel v kazdom m2 , to znamena ze cela parcela sa ma dat na m2 a v tom kazdom m2 ma kazdy svoj podiel,takze si neviem predstavit ako moze si sam vyclenit napr. panelovu cestu ktora ani neni oficialne cesta bez suhlasu ostatnych spoluvlastnikov.
Odpovedať
Profilova fotka
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?