Počet štartov tepelného čerpadla - skúsenosti

Zobraz úvodný príspevok
Zdravym strechaci ,vie mi prosim niekto objasnit problematiku ,teda pocet startov tepelneho cerpadla.Mam vzduchove tep.cerpadlo a neviem kolko by malo mat optimalne pocet startov .Myslim si ze v mojom pripade ma strasne vela ,ted neviem preto by som to rad s niekym prekonzultoval s niekym kto stymto problemom ma skusenosti .Dakujem za prispevky..
Odpovedať
Profilova fotka
@stenli_trnik nemam moznost urobit stropne chladenie, kedze uz byvam a popravde ani som nechel stropne chladenie davat na sadrokarton. A preco mi vhana rekuperacka teply vzduch do domu? :-D prid sa jej opytat :-D ked je cez den 36 stupnov a v noci 30, tak kde ma ta rekuperacia zobrat chladny vzduch? V dome sa vari, pecie, telka kuri, cez okna slnko svieti do domu, tak to je jasne ze vzduch sa v dome zohrieva a pasivna rekuperacia si s tym nema ako poradit. Iba oddiali zohriatie domu, ale chladit ho nedokaze, lebo nema kde ten chlad zobrat. S odbornikom to mam riesit? :-D A co oklame fyziku? Komfovent domekt R ma s tym kazda jedna problem. Nie som sam co ma vypnutu rekuperaciu v lete. Na zaciatku horucav mozes mat v dome 24 stupnov. Vonku je 35. Co myslis, kolko stupnovy vzduch ti bude rekuperacia vhanat do domu?
Odpovedať
Profilova fotka
@pipulkoo kde žiješ? Na Sahare? V noci nie je nikdy 30°C, keď teplota v noci neklesne pod 20°C, hovoríme o tzv. tropickej noci , takých nocí je do roka aj pri Komárne max. na prstoch jednej ruky... a 36°C cez deň tiež nie je skoro nikdy ... Máš divný teplomer
Odpovedať
@dexter89 podľa mňa neriešil pri projekte tienenie v lete alebo fazovy posun keď sa mu dom prehrieva ;)
Odpovedať
Profilova fotka
@pepo344 no neviem, záleží od lokality ... minulé leto nebolo až také horúce, ale keď príde vlna horúčav, prakticky teploty nad 28, 30°C povedzme týždeň abo dva po sebe, začne sa aj interiér nahrievať... podstatné sú tiež nočné teploty, lebo keď je v noci chladno povedzme pod 20°C dostatočne dlhú dobu , interiér sa schladí... horšie je to pri teplých nociach, ale tých je minimum... ja nemám ani rekuperáciu , aj keď projekt s ňou rátal... napriek tomu, jej využitie vidím hlavne v zime, v lete mám okná otvorené celú noc na vetrák (keď je teplejšie) aj doobedu... potom sa cez poludnie zavrie keď sú horúčavy, alebo sa nechá len niekde vetračka...dnu nikdy som nemal nad 25°C a to sú aj okná otvorené...žiadne extra tienenie nemáme, iba interierové žaluzie... v severných izbách ani neviem, či niekedy teplota vystúpila nad 23°C vôbec...
Odpovedať
Profilova fotka
@pipulkoo Tiez si myslim ze si to s tymi tropickymi teplotami prehnal 😄 Skusme ostat v realite a na Slovensku. Ty nemas v dome ziadne aktivne chladenie?
Odpovedať
Profilova fotka
@dexter89 kolko mas tych prstov na tej ruke ? :)
Odpovedať
Profilova fotka
@majkoj pozri, mňa nemusíš opravovať , už som to niekde písal,, že klimatológií sa venujem 13 rokov 🙂 Dal si dáta za rok 2015, čo bolo jedno z najteplejších liet v histórií... samozrejme skús pohľadať priemerné hodnoty za posledných 10 rokov a potom sem daj čísla Okrem toho výskyt tropických nocí na BA Kolibe je spôsobený hlavne tepelným "ostrovom" mesta BA, ak si pozrieš ostatné stanice, výskyt je minimálny aj v tomto extrémnom roku a ak by si zobral priemer výskytu za určité obdobie, tak to nebude viac ako na prstoch jednej ruky 🙂 Keď chceš prezentovať "šokujúce" odhalenia a dáta, zamestnaj sa u igorovej pandemickej komisii , ja som skôr za dáta bez pátosu 😄
Odpovedať
Profilova fotka
@dexter89 ale nech sa paci pan klimatolog. Ja byvam v strede Slovenska a pravidelne by mi prsty jednej ruky na tropicke noci nestacili. Podstatny nie je az tak priemer za poslednych 10 rokov, ako trend kam to smeruje. Dom akosi nestaviam podla toho co bolo ale co predpokladam ze bude. PS: zatiahnut do diskusie o tropickych nociach sasa, to uz vyzaduje riadnu davku frustracie .... Mimochodom data bez patosu su rovnako plne chaosu, akurat to nie je ich chyba :-D
Odpovedať
Profilova fotka
@stenli_trnik nemam v dome aktivne chladenie. Chcem to vyskusat s tou rekuperaciou. Proste mi to neda nevyskusat to. Ano mozem dat klimu, ale este nechcem. Chcem vyskusat toto. Musi to fungovat. Podla mna to musi stacit. Zas neber to s tymi teplotami doslovne. Ja nesedim pri teplomeri a neopisujem teplotu. Ale viem ze este o jedenastej vecer, alebo aj o polnoci byvalo aj 27 stupnov. To ze do rana klesne teplota na 22 stupnov, to mi je prd platne, ked do postele lahynam vecer. Byvam medzi TO a NR. Tam je veru jak na sahare :-D a posledne roky byva tropickych noci ozaj dost. Aj 3 mesiace vkuse. Dnes sme mali 17 stupnov. Vy na vychode kolko? Tu je ovela teplejsie. Pasivna rekuperacia sa snazi, ale po par dnoch ten dom vyhreje. Predminule leto sme prvy rok byvali a rekuperacia isla stale. V dome bolo 30 stupnov. Minule leto som nastavil vypinanie rekuperacie rano o osmej a zapinanie o polnoci. A teplota v dome nebola vyssia ako 27 stupnov v tych najvacsich horucavach. A to sa uz celkom dalo vydrzat. Mozno ine modely rekuperaciek si s tym vedia poradit, no tato nie. @pepo344 Nemam okna cez celu stenu na slnecnej strane ako je dnes moderne. Neboj tienenie mam dobre. Mam metrovy presah strechy 35cm nad oknami. Minule leto som mal v strope 30cm vaty, toto leto mam 60cm. Som zvedavi ci sa to odzrkadli. Dufam ze neslo dalsich 2000 euro do stropu len tak :-) A neviem ci nevies citat, ale pisal som ze dom sa mi neprehrieva. Zohrieva ho iba rekuperacia. V dnesnej dobe mozes vymyslat co len chces ked mas chut a cas. Preco robit vsetko rovnako jak ovce a nevyskusat nieco ine. Keby sa neskusalo a nespekulovalo, tak vsetci sedime v jaskyni pri ohni omotany v kozuchu z medveda....
Odpovedať
Profilova fotka
@dexter89 28°C je u nas uz v maji ;-) nemozes porovnavat s presovom.
Odpovedať
Profilova fotka
@majkoj ty sa robíš premudrelý v rôznych diskusiách pravidelne, takže o frustrácií by som nepísal 🙂 ale nič v zlom, nechcem sa hádať... len som citlivý ak niekto hádže meteorologické štatistiky "od buka" Nauč sa čítať grafy, lebo bez toho sa nedá vecne diskutovať ... Prečítaj si ten graf čo si dal poriadne , dva krát aj trikrát a pozorne. Určí priemer... vlastne je tam, tá čierna čiara... tak si pozri, aby si videl priemer... Sú to dáta z jednej meteostanici BA-Koliba... to nie je vôbec reprezentatívne ani pre 0,5% územia SR, lebo je tam aj vplyv tepelného ostrova Bratislavy, ale o tom som už písal, hádžem hrach o stenu... Pre začiatok si niečo naštuduj, môžeš začať napr. tu: http://www.shmu.sk/sk/?page=2049&id=1060 Pekný deň 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@pipulkoo máš pravdu, určite máš o niečo teplejšie ale zas tie teploty 30°C v noci to už kus mimo 😄 to že v máji je 28°C nič neznamená, dôležité sú vlny horúčav v kombinácií s teplými nocami, kedy sa vzduch ani cez noc značne neochladí. ale určite je tvojej lokalite teplejšie ako v mojej to je pravda 🙂 tvoje nápady na chladenie sú v celku zaujímavé, máš pravdu, že človek musí skúšať nové veci a nie jak stádo 😄
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@dexter89 asi si ten graf necital dobre ty, to su tropicke dni za JUL, za jeden jediny mesiac. Okrem toho to nefunguje tak, ze ak je minimalna teplota nad 20C je problem a ked je 19C dom sa bez problemov vychladi. A aj ked ta teplota klesne na 16C tak klesne len na par hodin, co rovnako problem nevyriesi. Vzdy ked ti nepasuju data do tvojej teorie tak su nevhodne , nereprezentativne, od buka, hlavne ze sa rozculujes nad Matovicom :)
Odpovedať
Profilova fotka
@pipulkoo nechcem ti brat nadej, ale rekuperacia pri jej beznom prietoku nema ako chladit dom, to by si musel mat dom z extremne malym tepelnym ziskom v lete.
Odpovedať
Profilova fotka
@majkoj júl je štatisticky mesiac s najväčším výskytom tropických nocí u nás... graf je len z jednej meteostanice Slovenska, je to proste sprostosť robiť z toho závery pre celé Slovensko... viac k tomu nemám čo dodať... Ale uznávam ti jeden logický argument, že pre prehrievanie domu nemá moc zmysel či je v noci 20 alebo 19 či 18°C... 😄 určite to nemá zmysel ... problém sú skôr vlny horúčav, ktoré trvajú dlho a nie sú prerušené nejakým studeným frontom, ktorý by aj cez deň a v noci počasie schladil... vtedy je problém a stavby sa prehrievajú. Minulé leto často postupovali fronty a vlny horúčav boli relatívne krátke... To samozrejme neznamená, že v budúcnosti budú pravdepodobne vlny horúčav častejšie a dlhšie... Keď bude teplota max. denná nad 30°C povedzme 14 dní po sebe tak určite bude problém
Odpovedať
@pipulkoo nastuduj si fazovy posun, keď si chcel chladiť mal si menej odizolovat základy a chládilo by sa prirodzene, to je tak keď sa to nepremysli pri projekte...
Odpovedať
Profilova fotka
@dexter89 statisticky mozno, ale tie dni su casto aj v juni aj auguste a mam dojem , ze minuly rok dokonca bola niekde na sk tropicka noc aj v oktobri (nechce sa mi to hladat). A ja som ziadne zavery pre Slovensko nerobil. Pilulko tvrdil, ze ich mava casto, ja som pisal, ze ani u nas to nie je nic nezvycajne a na datach z shmu som len chcel ukazat ze to nieje nic nezvycajne. Vela ludi si mysli, ze chladenie netreba riesit, lebo maju dobry dom. Do tej pasce som sa ciastocne chytil aj ja. Mam sice TC a stropne chladenie, ale znacne som podcenil tepelny prikon z 200m2 strechy ktora je rozpalena na 80C. Do toho par krat varenie ....
Odpovedať
Profilova fotka
@majkoj súhlasím, áno bola aj v októbri ale to je anomália... no v júni je väčšinou medardová kvapka... tá to kus zmierňuje, v auguste sú už noci o trochu dlhšie a väčšinou sa povrch viac už ochladzuje v noci ako v júli... ale to máš recht... no Slovensko je značne pestré hosrtvami,, dolinami a aj klimatogeograficky možno 60% územia nemusí problém chladenia riešiť , ale samozrejme ako píšeš, snáď na podunajskej nížine a v okolí BA by som chladenie domu určite riešil rovnakou priritou ako kúrenie a do budúcna možno bude potrebné riešiť chladenie pomaly všade (keď nie už dnes) ... ja mám TČ vzduch-vzduch, dimenzované na kúrenie, ale v lete je to v podstate plnohodnotná klimatizácia, no toto leto som nepotreboval chladiť ani raz... ale ja som na východe tu nič nie je, ani teplo 😄 Len pre zaujímavosť toto leto bolo u mňa 11 dní s teplotou nad 30°C teda tropických a 64 dní s teplotou nad 25°C tropických nocí: 0 , najvyššia minimálna nočná teplota bola u mňa zaznamenaná 29.júla 2020 o 1:00 hod. ráno a to 18,6°C ostatné dni bola vždy nižšia , viem to presne bo provozujem automatickú online meteostanicu priamo na záhrade za domom
Odpovedať
Profilova fotka
@dexter89 ale vsak ja mam tiez :) akurat ju prave prerabam, kedze google zrusil podporu Android Things... Data sice mam niekde v SQL na NASke, ale teraz sa mi v tom nechce hrabat.
Odpovedať
Profilova fotka
@majkoj máš ju aj online na nejakom weathercloude? Bo by som odoberal dáta 😄 Ja sledujem a vediem podrobné štatistiky od r. 2007, takže už mám celkom pestrú studnicu dát No zas na margo chladenia musím objektívne povedať, že mne chladenie klimatizáciu dosť vadí , neviem ako je to s klasickým TČ voda-vzduch alebo stropným chladením to by malo byť viac komfortnejšie ale neviem ... osobne ma zaujala aj ta alternatíva o ktorej uvažuje @pipulkoo o tom okruhu s chladnou vodou, ktorý funguje v nejakej hale ako tepelný výmenník a pravdepodobne sa cez to ženie vzduch a chladí to.... ten vzduch isto nebude taký chladný ako z klímy, ale na zmiernenie horúčav by to možno postačovalo. Zas keď je vonku 32°C, nemusím mať dnu 22°C, aj pri 25°C je už príjemná klíma .... a predpokladám, že takýto systém by vzduch nevysúšal... kdežto klasická klíma v režime chladenia vzduch extrémne vysúša
Odpovedať
@dexter89 tak tebe vadi chladenie klimatizaciou? 🙂 hm Potom ako vsade ospevujes TC vzduch-vzduch by som taku myslienku od teba necakal. Ked uz kuris klimou, cim by si chcel chladit? 🙂 Nemusis pisat km odpoved, to ja len nahlas premyslam 😎
Odpovedať
Profilova fotka
@palo231 tak efektívnosť chladenia klimy je jednoznačne najlepšia ale ja hovorím o komforte 😀 Neviem osobne keď som dlho v klimatizovaných priestoroch tam sa necítim nejak dobre , na druhý deň má vkuse bolí hrdlo , neviem či je to suchým vzduchom abo čo ale osobne si neviem predstaviť , aby mi to v lete išlo vkuse 24hod. Na ochladenie v poludňajších horúčavách je to super, ale napr. Kúrenie klímou mi vyhovuje omnoho viac komfortne aj pocitom tepla ako u iného systému ... Ale popravde tiež som sa toho bal, nemal som to odskúšané tak sme dali len jednu jednotku na test , pôvodne som tým plánoval len prikurovat v prechodných obdobiach , ale keď som zistil že kúrenie klímou mi komfortne vyhovuje a nenaplnili sa moje obavy , tak ide v podstate už od októbra doteraz vkuse v režime kúrenia 🙂 A domontujem ešte nejaké keď budú prachy ... Na kúrenie, samozrejme že keď budú horúčavy tak to využijem aj na chladenie ale to u nás není priorita a určite máš pravdu , keď už mám tu klímu nebudem už montovať iné zariadenia na chladenie , u mňa zas leta nesú až také horúce našťastie tých pár dní do roka to by sa mi klímu na chladenie ani neoplatilo montovať
Odpovedať
Profilova fotka
@majkoj ved cely cas hovorim ze ja ho nepotrebujem chladit. Len ho nechcem v horucavach zohrievat teplym vzduchom z rekuperacky, lebo pasivna rekuperacka si s tymi horucavami neporadi. Proste bude to test. Mozno to bude stacit. Chcem to vyskusat.
Odpovedať
Profilova fotka
@pepo344 zakladmi mam chladit? Jaaaj. Co mas furt s tym chladenim? :-D co si hotentot? Riadene vetranie mi zohrieva dom tym vetranim. Zakladmy budem chladit dom a rekuperackou zohrievat? Ty ked ides na aute tak sucasne pridavas aj brzdis?
Odpovedať
Profilova fotka
@pipulkoo nejak tomu nerozumiem, rekuperacia specialne pri malom prietoku v podstate fuka do vnutra vzduch s rovnakou teplotou ako odobera. Ano, ucinnost nie je na 100 percent, ale oproti vnutornym ziskom zo slnka ci spotrebicov je to zanedbatelne. Nepotrebujes chladit, ale aj tak ides vyskusat zlozity system, ktory predsa len chladit bude...
Odpovedať
@pipulkoo vidím že si nič nepochopil, ty tu riešiš teplotu privadzaneho vzduchu cez rekuperaciu, ja iba píšem že toto sa rieši už pri projektovaní, predstav si že je viacero riešení ako dosiahnuť v dome prijemnu teplotu v lete. Ty si sa zameral len čisto na jedinú variantu ako ochladiť ten teply vzduch ešte predtým ako príde do domu :D :D lebo ste to nedomysleli pri projekte ;) ešte jedna vec aby si videl že ti chcem pomôcť...mal by si si ujasniť či to prehrievanie v lete a diskomfort nespôsobuje ta vata, neviem ani akú máš strechu ani nič odporúčam prečítať všetkým skôr ako začnú stavať toto: https://inardex.sk/fazovy-posun/
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 7 mesiacoch
Ahojte, aby som sa vrátil k téme. Za celú sezónu od 1.9.2020 do 31.8.2021 som mal na 6kw Daikine počet štartov 4835. Je to tretina toho, čo som mal v rokoch, keď tč išlo podľa teploty výstupnej vody. Počet štartov po mesiacoch 35, 99, 615, 643, 1092, 1105, 733, 340, 73, 34, 29, 37. To už je znesiteľnejšie, ako 15000 štartov za rok. Takže toto TČ treba prevádzkovať jednoznačne na izbový termostat. Najviac štartov mi robí nočný defrost. Aktuálny počet štartov kompresora 57756. Začíname 6. vykurovaciu sezónu.
Odpovedať
Dlha diskusia, celkom dobra. Studeny vzduch v rekuperacii je nezmysel uz len kvoli kondenzu. Nemas ho ako odviest so systemu. Musel by si pravidelne prevetravat a dostat kondez odparovanim. Rovnako pre to by som si nevracal vlhkost do domu Entalpickym vymennikom. 50 eur zvlhcovac do cistej miestnosti a vybavene. Co sa tyka TC. Sa tu odbornici so strednou priemyslovkou, co to "takto robia 10 rokov a nikto sa nestazoval" zavzdusnuju nad spickovymi inziniermi/vedcami z Daikinu alebo Nibe. Kumulacna nadoba je hlupost. Vyhnite sa jej ak to ide. Staci poznat zaklady fyziky alebo mat soft z nibe/daikin a vypocita vam kumulacnu schopnost domu. Napriklad to je dovod preco by som si nikdy nedal anhydride. Betonovy poter je proste lepsi pre kurenie. ( ano bla bla bla nabehova krivka ). Beton ma kumulacnu schopnost 1.5x voda. Pozrite si mernu kapacitu materialov, pozrite si mernu vodivost. Naopak, kumulacna nadrz = neznalost problematiky odovzdavania energie pri pocitani projektu. Ma sa pouzivat len ako barlicka pre system, nie jeho riesenie. Viem si ju predstavit pri solarnych paneloch / fotovoltaike so spiralou. Pripadne vysokom vykone a idealnom COP pre TC. Dalsia tema daikin. Priamo vyrobca deklaruje 4 starty za hodinu ako optimalne. Ale samozrejme slovenski uckovkari znovu odhalili svetove sprisahhanie majitelov Daikinu.
Odpovedať
@capo32 nechapem ako je mozne mat tolko startov. Mam tč spustene od zaciatku oktobra a doteraz mam 117 zopnuti kompresora
Odpovedať
Ahojte, precital som poslednych 10 stran diskusie, tak ak sa pytam na nieco, co tu uz odznelo predtym, tak ma prosim nasmerujte. Mam Daikin Altherma 3 (6kW), 120m2, ovladane na zaklade ekvitermiky a vonk. teploty, a tiez sledujem zvysene cyklovanie kompresora (4-7x za hodinu). Bohuzial konkretne statistiky ohladne startov kompresora tento model neponuka, tak poznatky ziskavam empiricky (papier, pero, stolicka a pevne nervy). Problem je, ze nerozumiem spravaniu TC. Z prispevku od @sappa (na strane 23) som vyrozumel, ze delta T sa stara o to kedy ma vypnut kompresor. Nechapem ale na zaklade coho zapina kompresor, pripadne ako to nastavit. Napr. pri delte T = 5° pri nabehu z vychladeneho domu kompresor vypina po par hodinovom chode pri spiatocke cca 25°, ak je vystup cca 30° (co je aj poziadavka). Po par minutach ho opat zapne, ale postupne aj teplota na spiatocka rastie, tym padom kludne vie dojst do bodu, kedy spiatocka ma cca 28° a vystup cca 30°, co je signal na vypnutie, a takto sa to potom zacykli. Zase by vedelo pomoct vypnutie kurenia a ochladenie domu, co mi pride ale hlupe takto manualne riadit a straca sa tym komfort. Viete niekto prosim poradit na zaklade coho zapina kompresor? Potreboval by som dosiahnut, aby ho pri hodnotach 28° spiatocka a 30° vystup nezapinalo. Alebo ide o nejaky defrost? Na displaji nevidim ziadnu signalizaciu, ale vela sa tu o tom popisalo. Dakujem za kazdu radu.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?