Kúrenie s CLIMATIK A++ EURO 150 TCA

Zobraz úvodný príspevok
Ahoj, uvažujem nad kúrením s týmto TC, plus elektrokotol, podľa tech. listu na stránke elíz by malo mať pri -10 COP 2, čo nie je super, ale okolo 0 by malo byť 2,8 čo pri jeho cene stojí za uváženie. Pri väčších mrazoch / čo môže byť 15-20 dní do roka/ by som pripol elektrokotol a v lete ho používal na ohrev TUV s COP 3,5. Samozrejme cez deň, keď je teplejšie nahriať podlahovku + 150l AKU / čo je v cene TC / a v noci dohriať elektrokotlom. Elektrokotol by som musel kúpiť tak,či tak a TC by to navýšilo o cca 1350€, možno menej, treba pohľadať lepšiu cenu na nete. Čiže ak dobre rátam, keď mi TC ušetrí len 50% / možno viac podľa toho aká bude zima/ tak návratnosť by mala byť do troch rokov. Ešte doplním bungalov TS 3,22 kW. Pri tejto TS nemá podľa mňa dať cez 4000€ za kvalitnejšie TC,
Odpovedať
@pali1711 stranka je ECO technologies s.r.o. kosice tam to predavaju a je tam aj tech.list, a rekuperacku uz mam kupenu isis recover hr-a-03-v-g4-e-1-60 za 828,- euro sused je predajca v multi-vac kosice/30%zlava/ inac aj to TC viem poriesit s 30%zlavou, a ja nebudem mat podlahove kurenie ale stenove na obvodovej stene v spalni kde je okno a v kuchyno-obyvacke kde su okna,
Odpovedať
@kavar ahoj...prosim ta, cenu za TC 2000e .. to myslis aj s montazou?
Odpovedať
@mnambodka ale to neni klasicke TC vonk. plus vnut. jednotka, to je vnutorne TC s bojlerom na ohrev TUV 300 litrov su aj lacnejsie od nejakych 900,- ariston 80 litrov a montaz tam neni ziadna strcis kabel do zasuvky a ide to :-D
Odpovedať
@kavar ja viem... chcem to aj na kurenie.. len ma prekvapila ta cena, lebo som ho nasla za necelych 1150e .. preto sa pytam .. nejak mi to nesedi
Odpovedať
@kavar este aj na domovske stranke je mensia cena .. 1350e ... tak teraz neviem, ci to pozeram ja zle .. alebo je rec o inom ako udava nazov temy .. :-S
Odpovedať
@mnambodka ty myslys asi Eliz climatic 150 TCA a ja pisem o Panasonic PAW-DHWM300AE a v tom je znacny rozdiel panasonic je jak vykonovo tak objemovo raz taky velky, asi sme sa neporozumeli :-)
Odpovedať
@kavar ano .. ja sa bavim o climatiku ....
Odpovedať
@kavar díky za stránku, so susedom treba byť kamarát, uvidíš keď to bude zapojené, ako bude vychladzovať garáž, ale pri tej TS domu bude kúriť malo, tak by nemal byť s tým problém, treba to len vyskúšať, tak isto ako ja s Elizom som bol prvý, fandím ti
Odpovedať
@pali1711 mal som tu myslienku v hlave uz dlhsiu dobu a ty si mi ju potvrdil ze to je mozne, tak diky za cenne informacie, jak sa vravi -odvaznemu stastie praje a nebyt tych prvych, pokrok by nikdy nenapredoval, este raz diky, ciao
Odpovedať
existuju este aj taketo ohrievace TUV - SINCLAIR SWH-15/190T udavaju hlucnost 38 dB do -7°C a splitovy SWH-35ERA + SWH-200IRA az do - 25°C
Odpovedať
@peterte ak budeš nad ním uvažovať, zisti u predajcu, ako má riešené odmrazovanie vonkajšej jednotky, Eliz to má reverzne, čo ochladzuje ohriatu vodu, nemá tam špirálu, čo nie je šťastné riešenie narmŕzanie vonkajšej jednotky je u týchto TC problém,
Odpovedať
@pali1711 ok, dakujem za upozornenie, predpokladam, ze ked je schopne pracovat do -25°C, tak to maju uspokojivo vyriesene ...
Odpovedať
Článok sa načítava...
@peterte malo by byť, ale vieš, papier znesie všetko, treba sa pri komunikácii s predajcom tváriť, že sa rozumieš do všetkého a uvidíš na ňom, či odpovedá rýchlo, či ho niečim nezaskočíš
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 5 mesiacoch
@pali1711 ahoj ... chcem sa opytat, lebo akosi nemam stastie na ludi, co sa tyka montaze elizu tca++. Moj elektrikar netusi, ako sa zapaja, co som dostala kontakt v obchode, tak ten pomaly nema ani cas sa prist pozriet a zhodnotit, aku pripravu mi treba. Chcem robit sadrokarton alebo omietky (kto bude volny, to sa bude robit) a tak potrebujem mat uz rozvody v stenach hotove. Vies mi poradit, co presne mam nechat spravit, lebo ak spravia strop, uz elektriku nepotiahnem a ak omietky, tak opravovat tiez nie je najlepsi napad. Budem ho mat aj na kurenie a tam mozem dat akykolvek termostat, ci musi byt nejaky od elizu? Boiler a rozvadzac mam v inych miestnostiach. Teplotu vody na tuv si riadim priamo na boilery, ze?.... snad poradis viac. Dakujem
Odpovedať
@mnambodka Ahoj, montoval mi to obyčajný klimatizér, každy z nich by to mal vedieť zapojiť,, čo sa týka elektiky, obyčajná zásuvka na 230V, a do podlahy to mám zapojené cez trojcestný ventil, ten riadi teplotu vody do podlahy, ale viem dať cca 30°C, plus čerpadlo,ktoré vháňa vodu do podlahy, lebo Elíz ho nemá, ktoré je tiež na 230V, predpokladám, že zásuviek budeš mať v technickej dosť ,/ ja mám 7 a všetky využité, a nech ti ich elektrikár rozhodí na viac ističov, a prúdových chráničov / od rozdelovača potrebuješ potiahnuť tie hrubšie trubky, neviem aky priemer ale okolo 32mm, nech trčia a tie ti už vodár pripojí priamo do hada na Elize, samozrejme, cez trojcestny a čerpadlo. a čerpadlo mi púšťa termostat, /môžeš použiť akýkoľvek/, ktorým sa dá pustiť čerpadlo aj časovo aj teplotne, aby sme mali TUV počas večernej a rannej hygieny, čiže o cca 17-tej vypne čerpadlo a o 19-tej máme všetci TUV a o 21:00 znova púšťa do kúrenia, a teplotne keď budeš mať zapnuté časovo dajme tomu od 13:00 do 17:00, ale v dome bude 24°C a ty si ho nastavíš na 23°C tak ti nezapne čerpadlo, inak v návode je schéma el. zapojenia, ale chladivo ti musí pustiť klimatizér,
Odpovedať
@pali1711 super. Dakujem za odpoved. Zasuvku na boiler mam, len ju budem musiet dat zapojit .. a okrem nej mam este 4 volne, ale tie maju spolocny istic, cize este budem musiet dat jednu na cerpadlo potiahnut. Takze uz potrebujem len cerpadlo a termostat . Este sa chcem opytat, mas tam aj niekdne expanznu nadobu? ci tu si nedaval?
Odpovedať
@mnambodka áno na tú som zabudol, to vieš som v práci,
Odpovedať
@pali1711 dobra praca, ked mi stihas odpisovat :) .. dobre, snad uz viem vsetko, co treba a zvysok bude v navode .. v stredu donesu boiler .. som na neho zvedava :) uz nech len je vsetko hotovo .. vcelku ma ta stavba dost vycerpava. Tak prijemny zvysok prace
Odpovedať
@pali1711 este ta trosku pootravujem ... vyberam si obehove cerpadlo a k nemu bezdrotovy termostat.. ale som v tom ako v spanielskej dednie :D .. pacia sa mi cerpadla znacky grundfos .. ale ako zisitm, ci mi bude komuikovat s wifi termostatom.. neviem podla coho to cerpadlo a aj termostat vybrat .. Ty mas ake modely? A mas aj vonkajsie cidlo?
Odpovedať
@mnambodka Ahoj, my máme termostat SALUS 091FLTX+, má wifi a vieš nastaviť veľa vecí, 7dní v týždni dokonca každú hodinu samostatne, či zapne alebo nie, a teplotu tiež samostatne každú hodinu inú, a čerpadlo je pri ňom jedno, lebo ho zapneš cez neho do zásuvky a ono ti ho zapne a vypne my máme dáke polské, asi za 30€ a sĺňa účel, len aby bolo na viac otáčok, aspoň tri rýchlosti lebo nevieš presne ako sa bude podlahovka správať
Odpovedať
@pali1711 aha ..takze mam hladat taky termostat, co ma komponentu do el. zasuvky a cez nu zapnem cerpadlo...tak? Mne sa paci termostat SALUS VS10WRF Bezdrôtový termostat 4v1, cierny, podomietkový .. ale tam je napajanie 230V .. cize by som musela k nemu potiahnut kabel .. a tiez nerozumiem, ako by on komunikoval s cerpadlom ..
Odpovedať
áno, taký termostat, alebo potom čerpadlo, ktoré má termostat, ale to neviem či existuje, a podľa môjho názoru je lepšie keď si vieš termostat premiestniť do inej časti domu a nie podomietkový, ale to je môj názor, a aby malo spustenie aj časovo, aj teplotne, ako som napísal vyššie čiže musíš nájsť taký, ktorý dokáže pusti čerpadlo
Odpovedať
@pali1711 no, tak to bude asi trochu tazsie. Co som teraz pozrela, tak ten tvoj vobec nie je zly :) .. ale skusim este pohladat aspon 2 pre porovnanie. Dakujem
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
@peterte ktorý Sinclair si vybral? Aký máš celý systém na vykurovanie a TUV?
Odpovedať
@gabordanko bojler sme dali splitovy, vonku ventilator, dnu zasobnik 185 litrov, zatial to ide iba cca mesiac ale este nebyvame
Odpovedať
@peterte takze asi SWH-200IRA ? Je to hlasné? Ako blízko máte susedov?
Odpovedať
nie je to hlasne, mame to pod kupelnovym oknom a dnu to nepocut vobec :-) no ani vonku velmi nepocut, neviem kolko dB, trochu viac, ako nasa chladnicka, urcite menej, ako pracka, digestor alebo vysavac ... ked chcem zistit, ci je spustene cerpadlo, pozeram na travu, ci ju rozfuka vrtula, lebo hluk nie je pocut ... sused je cca 10 m, takze uplne bez problemov ...
Odpovedať
Máš to aj na kúrenie? Abo len na TUV?
Odpovedať
@pali1711 ahoj ..idem ta trochu pootravovat. Dnes som spustala kurenie. Najskor som odvzdusnila system, ako mi bolo povedane. Potom som spustila ohrev teplej vody v mode AUTO. Nastavila som teplotu 25°C a boiler sa nahrial az na 41°C. (aspon tak to bolo zobrazene na display-i) Ked som zapla obehove cerpadlo, tak teplota na vstupe v rozdelovaci sa zdvihla na 18°C ..ale len na chvilu, potom to kleslo a nech som uz robila cokolvek, viac sa mi za cely den teplota v podlahovke nedvihla. Skusala som aj vypnut zmiesavaci ventil a nic. Uz voda na vstupe do zmiesavacieho ventilu je studena - studena rurka. Privod teplej vody do kurenia je teplucky, ale uz cca o 15cm dalej je rurka studena. Kurenar uz pri zapajani mi tvrdil,ze to nebude fungovat, ze to nevyhreje a ked som mu volala, tak ze tu mam teraz dokaz.. Ja tvrdim, ze nieco musi byt zle, ked ani tepla voda do podlahy neide. Nevies mi poradit, ci ja som si nieco zle nastavila ... ci kde by bol asi problem?
Odpovedať
@mnambodka v prvom rade musí ísť do podlahy teplá voda a potom sa môžme baviť s kurenárom o tom či to vyhreje dom, čiže podlaha bude studená, treba ju nahrievať postupne, a sledovať teplotu vody vo vstupnej rúrke do podlahovky, mala by si tam mať teplomer a tlakomer a potom sleduj vodu v bojleri , ako sa ochladzuje, ale treba ju najprv nahriať okolo 50°C a potom pustiť do podlahy, takto to mám zapojené ja, nemám tam zmiešavací ventil, ale priškrcoval som vodu na spiatočke a nastavil teplotu do podlahy na cca 30°C
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?