Kotol na drevoplyn Atmos

Zobraz úvodný príspevok
Chcem sa opytat ci ma niekto skusenosti s kotlom na drevoplyn od Atmosu? Uvazujeme nad kotlom DC 18 S resp. DC 22 S. Prvy ma rozsah vykonu 14 az 20 kW druhy 15 az 22kW. Neviete mi niekto poradit pre kt. kotol sa rozhodnut? Ten slabsi je samozrejme lacnejsi, ale o cenu nam az tak nejde, skor aby sme vybrali ten lepsi pre nas co sa tyka funkcnosti. Jedna sa o novostavbu prizemie podlahovka, podkrovie radiatory. Akumulacka 800 litrov. Obytna plocha celkom cca 180 m2. Mame dost malu kotolnu tak potrebujeme cim mesni kotol a ta 18-ka je kratsia co nam vyhovuje, ale aj objem ohniska je mensi, cize aj doba horenia bude asi kratsia. Neviete mi niekto poradit ako vyratat ze aky kotol tam dat podla vykonu? Nechem aby ten slabsi isiel vkuse na plny vykon, ze nebude stihat, alebo zase ten druhy nebol zbytocne silny. diky za rady
Odpovedať
1
2
Profilova fotka
@bvlgari66 rozmýšľate správne, kotol by mal najskôr kúriť do systéme až potom do nádrže. Pri 800l je to len bezpečnostná poistka. Nepíšete, či máte podlahové kúrenie alebo radiatory. To by stálo za prerobenie, možno by to nebolo zložité.
Odpovedať
@jan45 jeden okruh cely dom, dole podlahovka, podkrovie radiatory. Spolu su dva rozdelovace : 1 dole, druhy hore. Prerobit ??? ved to teraz len dokoncili v septembri, je to vsetko nove!
Odpovedať
Profilova fotka
@bvlgari66 myslel som prepojenia. Kombinácia radiatory -podlahovka komplikuje systém, aby kúril, musí sa nahriať najskôr AN. Potom radiatory stiahnu teplo. Potrebuje to dva okruhy, radiatory napriamo a podlahovku na AN, prerábalo by sa len v kotolni. Chcelo by to výkres súčasnej schémy rozvodov.
Odpovedať
@jan45 no a toto mi preco kurenari akoze nepovedali ? Za tie peniaze co sme do toho kurenia dali tak je to o nicom... Chodit prikladat kazde 4 hodiny a nalozit plny kotol tak to je ako pred 30 rokmi to uz rvno mozem do sporheltu si prikladat :(
Odpovedať
@bvlgari66 keby si mal dobrych kurenarov tak ti urcite povedia ze system podlahovka plus radriatory je nie moc dobre riesenie a to nehovorim este o peniazoch...mali ste sa rozhodnut pre jeden system bud podlaha alebo radriator...ako pisu vyssie treba vidiet zapojenie...u mna to funguje nasledovne mam iba podlahovku ci ze rozkurim najskor ide voda do domu do podlahovky kym sa nenahreje cely system a az potom nabijam nadrz ...to co mate vy je uplne divne a nechapem ze to takto niekto mohol riesit...ved ked bude von - 20 st. a nebudete doma tak uprimnu sustrast... to aby vam sused chodil podkladat... :-S
Odpovedať
@zabka8 ved nam to bol zapajat cele chlapik z atmosu aby platila zaruka na kotol ak daco, tak asi by povedal kebyze je to zle zapojene, by peciatku do zarucaku nedal! Povedal ze je to pozapajane dobre, potahal elektriku od cidiel atd. Ale logicky by to malo byt tak ako pises. Prv system - dom a potom prebytocne teplo AN. A aj v scheme v navode od kotla je to takto nakreslene.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
Zlepšovak ku kotlu Atmos DC Kotol Atmos DC je vybavený záklopkou ktorá sa používa počas prikládania dreva do kotla. Jej povytiahnutie zabezpečí odvod spalín priamo do kotla a nedôjde tak k zadymeniu miestnosti. Po zatvorení dvierok kotla je potrebné záklopku opätovne zasunúť! Aby sme mali istotu že na to nezabudneme, je vhodné indikovať tento stav, napr. svetelným alebo aj zvukovým signálom. Ako na to? Inšpiráciu pre jednoduché riešenie nájdete tu : http://www.ledstar.sk/clanok/72/zaved... Mám inštalované, osvedčilo sa, maximálna spokojnosť. V súčasnosti funguje už tretiu sezónu bez akýchkoľvek problémov. Stačí po sezóne očistiť čidlo od prachu.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 7 mesiacoch
Profilova fotka
Chcel by som sa opýtať.Mám kotol Atmos DC22S Laddomat a AN 900l. Kúril som zatial len dvakrát ale vždy mi vydržalo horieť len okolo 4 hodiny a akulumačná nádrž nebola nabitá. Potreboval by som poradiť s nastavením termostatov na kotli a trojcestného ventilu. prípadne laddomatu a obehoveho cerpadla. Najlepsie by bolo keby mal niekto podobny kotol. %Dakujem za rady :-)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
Čaute, nechcem zbytočne zakladať novú tému, keď ste tu riešili otázku, ktorá teraz trápi mňa. Chcel by som kúpiť splyňovací kotol avšak neviem sa rozhodnúť či je to dobrá voľba. Keďže je téma už trochu staršia, tak by som bol rád keby ste sa podelili o svoje skúsenosti s touto značkou kotlov s odstupom časom ako vnímate takúto kúpu 8-) :-D Kotol nie je zrovna najlacnejšia záležitosť a preto by som chcel si zvážiť všetky pre a proti a rozhodnúť sa tak aby ma to neskôr nemrzelo :-D :-D
Odpovedať
@edberg my máme atmos drevosplyn, s tym ze sa da prerobiť aj na pelety. Máme aj AN 1000l. Ked voda dosiahne 60st. tak ide do radiatorov a potom aj do AN. Zatial nemame napojenu regulac. jednotku co by ulahcilo a predlzilo kurenie ani termostat. Kotol mame drevo+brikety.. Máme ho už rok. AN je aj s TUV 140L. AN sa da napojiť aj na solar keby do buducna sme chceli.
Odpovedať
@borderka Ďakujem ti, neviem, ja osobne som uvažoval nad kotlom zatiaľ čisto na drevo, keďže mám možnosť zohnať si drevo. Aj máte v pláne ju dať napojiť? Ja by som chcel keď kotol, kúrenie, tak aby to všetko bolo tak aby som s tým mal, čo najmenej starostí a hlavne aby to kúrenie bolo efektívne. Veľkosť nádrže ste ako vyberali? Je to nejako vzhľadom na výkon kotla?
Odpovedať
@edberg nádrž sme nemali naprojektov. To po uvážení čo som si tu na MS prečítala že je to tak lepšie. Možno ked pogoogliš daný kotol a jeho výkon tak by tam malo byť aká sa odporuča. Ja som rada, že sa nám aspoň táto vtrepala. Je to dosť veľký kolos ešte keď má aj izoláciu. tak aj s tým rátaj keď budeš riešiť kotolňu. TIež chcem potom, aby to bolo čo najmenej roboty a preto aj tie pelety dáme, to si bude samo podávať a riadiť keď tam bude regulácia. Len z fin.dovodov máme zatiaľ takto. Teraz pri týchto teplotách nám to vydrží cca 12hod ked nabijeme akumu. My máme zatial dom nezatepl. a neomiet, strecha tiež neni zatepl a treba aj podkrovie temper.aby to tam nepomrzlo.
Odpovedať
Článok sa načítava...
samozrejme, treba ratat aj s velkostou ako samotneho kotla, tak aj celeho zapojenia, aby sa to vmestilo do technickej miestnosti a je fajn, keby technicka miestnost bola aj vetrana. Nadrz je dobre mat, cize na tvojom mieste by som s nou ratal uz aj teraz. Keby si si popozeral, tak ono vlastne vyrobcovia aj odporucaju, ze ako by bolo vhodne zapojenie kotla, s cim vsetkym ;-)
Odpovedať
@borderka Z akého dôvodu je to lepšie? Vieš mi to nejako priblížiť? Ďakujem za upozornenie, budem sa snažiť s tým rátať, nech ma nič nejako neprekvapí. Aj to ako dlho vydrží je celkom super, touto info si ma potešila, s akým výkonom ten kotol máte? @paprok2 Vetraná z akého dôvodu?
Odpovedať
@edberg viacero dovodov je pri tomto, ide aj o to, co vsetko v technickej miestnosti budes mat, ide aj o vlhkost, aj ochladzovanie toho priestoru, tej miestnosti a podobne ;-)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Je mi divne ako tu mnohi tvrdia,ze Atmos je dobre napajat na akumulacnu nadrz.Tiez som tym famam veril a dal ju namontovat,ale pouzival som ju asi len mesiac.Ak otvorim ventil naplno,tak mi na jedno prilozenie nadrz ani nenabije.Ked mi dohrieva spiatocku 160l bojler,tak mi na jedno prilozenie vydrzi ist cca 12-14hodin.Teplotu v obyvacke,kuchyni a chodbe mam vtedy cca 25-27 stupnov,spalna 22 a kupelky spodna 25 a horna 28 stupnov.Samozrejme mam aj ladomat na radiatoroch mam hlavice,nemam v kotolni ziadne dodatocne serva,ci termostaty ani nic podobne,kotol mi ide celu sezonu s vynimkou cistenia,ktore robim 2-4 krat za sezonu.Kotolnu mam 5metrov od domu,takze mam o nieco vacsie tepelne straty,ako ked ju ma niekto pod domom.Dom je postaveny z ytongu 38,zateplena je len podlaha a vonkajsi zaklad,okna Salamander a v streche mam cca 45-50cm vaty.Dom ma poschodie,takze obytna plocha je 8x11 x2
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 10 mesiacoch
Tiez mam skusenost,stary vigas,len radiatory a bojler200l.S kvalitnym drevom plne poriadne nalozeny vydrzi 24h.Ak take vseljake,tak prikladam rano a vecer a vzdy tam este je drevo na na par hodin kurenia.130 m2obytnej,poschodovy a kotol je v pivnici,takze vyhreje aj tu na 17stupnov.Dom postaveny z hebelu 38,strecha iba 23cm,nove okna3skla ,ale stresne stare,skoro ako diera v streche.Kurim na 22.Kotol ma 18 rokov a po 10 sa menilo prepalene vnutro.Dost trpel zo zaciatku nebolo poriadne vysusene drevo.Ked je nad nulou ani nekurim ,lebo mame strasne prekurene,radsej prikurujem elektrinou,teraz testujem klimu a mozem odporucit na prechodne obdobie,lebo po tych rokoch kurenia to uz prestava byt zabava a drevo je drahe.Ak nemate les,ani si to nemontujte,radsej zateplujte.A dost zle sa rozkuruju tieto kotle,mam skusenost aj s attackom,ten este horsie,takze kurit obden do akumulacky je utrpenie.Rano avecer hodim 3polena a mam pokoj.
Odpovedať
@starec111 nečudujem sa ti že spáliš veľa, kúriš na vysokú vnútornú teplotu, je to z dôvodu nesprávneho spaľovania, musí sa kúriť na optimálny výkon , vtedy je najvyššia účinnosť , žiaden spotrebič na drevo sa nedá veľmi regulovať, nemôžeš horenie regulovať podľa vnútornej teploty, vtedy sa dusí kotol,aby ti dlho vydržal, je nízka teplota a mnoho energie vyjde do komína , plyny majú prehorieť pri vysokej teplote, ináč idú nevyužité von, preto treba AN 50l /kW
Odpovedať
Ja som spokojny so spotrebou a nemusim kazdu chvilu rozkurovat.Kotol mi bezi na teplotu cez 80stupnov,takze nemam ziaden problem so spalovanim.caste rozkurovanie je to najhorsie pre splynovacie kotle,vtedy ich zere hrdza a zanasa sa komin.Aj preto v prechodnom obdobi nekurim kotlom, tak ten problem nemam ,ze by som prekuroval.Kotol vzdy nabieha na plny vykon az ked dosiahne urcitu teplotu tak znizi otacky.AN v pivnici ma svoje straty a pokial nieje naozaj obrovska,tak je len na otravu.To neustale rozkurovanie je otravne .Do novostavby by som urcite nezvolil tento druh vykurovania,je vhodny pre starsie domy .
Odpovedať
@starec111 do novostavby isto nie tam stačí TČ, ved to bolo zo storočia pary, len trochu vylepšené, ja ho síce nemám ale sused áno, musíš mať výkonný kotol aby sa systém rýchlo zohrial , najskôr ide voda do systému, ked sa ohreje ide do nádrže, na 1kW treba asi 50l, kúri väčšinou obdeň,jeden deň kúri, druhý ide teplo z AN, komín i kotol sa zanáša dechtuje ked sa kúri na nízku teplotu,dobre je mať spalinový teplomer, na 130m2 spálil 11m3, ak ti treba obrovskú AN, dom má veľké straty, tam ozaj stále kúriť alebo zatepliť
Odpovedať
@duzu Suhlasim s tebou,ale predosle prispevky spominali castu navstevu kotolne a ja som sa chcel podelit o svoje skusenosti s kurenim ktore su uz z minuleho storocia.11 metrov miniem ak zakurim koncom septembra a odstavim koncom aprila.Zamozrejme mam na mysli plm nie m3.A chcem zdoraznit,ze pri cenach okolo 50e za plm,ked ta este poriadne obtiahnu ,je dodavatel plynu a el.energie seriozny dodavatel.Mam vlastny les,len trosku od ruky,tak som bol nuteny 2x drevo nakupit a musim konstatovat,ze za tuto cenu nakupeneho dreva je to nehorazne drahe kurenie,tak ho neodporucam.Ked som ho instaloval bola uplne ina situacia a dalo sa na tom slusne usetrit.Tak dnes drevo pouzivam na kurenie iba od vianoc pokial neustupia mrazy.Zamozrejme zakurim aj skor ,ked treba.Ked som zacinal ako mladik plny elanu,rozmlatil som paletu a zohrial som vodu v bojleri a tesil som sa kolko som usetril.Dnes zvazujem ,ze pre mna najjednoduchsie riesenie na dochodok je postavit dom ,ktory treba len dokurovat,nie kurit.Tolko moje skusenosti,ak ma niekdo drevo za domom,nieje lepsie kurenie ako drevopsplynovaci kotol,ci uz z AN alebo bez.Potom este dobra piecka ci krb,ale to uz je zas spina,co mam tiez vyskusane.Na druhej strane lacna alternativa v spojeni k elektrickemu kureniu,ktora usetri a zaroven vas nenuti otrocit v kotolni,ale zas to treba potom zaplatit panom z elektrarni.Takze jednoznacne treba postavit pasiv a mate pokoj.Ale to je len pre tych co idu stavat.Nam kuricom idem hlavne o to,aby sme nemuseli trcat v kotolni. :-)
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?