Zrušenie BSM a dátum povolenia na vklad do katastra

Prosím o radu. S manzelom sme sa dohodli na zruseni BSM z dovodu jeho zivnostenskeho podnikania. Vlastním nehnutelnost, ktorú som si myslela, že som nadobudla pred manželstvom, brala som si sama na nu úver aj na liste vlastníctva som sama avsak az teraz som si vsimla, ze vklad do katastra bol povolený až 10 dní po nasej svadbe. Co z toho vyplyva? Mozem podat navrh na zrušenie BSM bez ohladu na vysporiadanie tejto nehnutelnosti? Znamena to, ze manzel je automaticky vlastnik aj ked na liste vlastnictva nefiguruje a vsetko sa odvija len od toho datumu vkladu do katastra? Dakujem
Odpovedať
Všeobecne platí, že vlastníkom je ten, kto je uvedený na liste vlastníctva. Riešiť dátum zápisu do katastra nehnuteľnosti by malo zmysel iba vtedy ak by súd rozhodoval aj o rozdelení majetku. Zrušenie BSM počas manželstva je záležitosť niekoľkých minút na súde ak obe strany súhlasia. Majetok, ktorý ste spolu nadobudli pred rozdelením BSM, si po dohode môžete rozdeliť tak že byt, alebo dom napíšete na manžela/ku, ktorý nepodniká. Ochránite strechu nad hlavou ak niečo zvrtne. Odporúčam spísať s manželom takúto dohodu s overenými podpismi ešte pred samotným súdnym rozhodnutím.
Odpovedať
@veronika40 dakujem za odpoved, nehnutelnost uz je pisana na mna (vzdy bola). znamena to teda ze v pripade vymahania pohladavok z podnikania (sice nepredpokladam ziadne) tak by na tu nehnutelnosti nemohli siahnut tak ci tak kedze som vylucny vlastnik (bez ohladu na datum vkladu do katastra) ano?
Odpovedať
@linela486 Podstatné je, z akých prostriedkov a kedy ste kúpnu cenu za nehnuteľnosť uhradili. Ak z Vašich výlučných prostriedkov (hoc aj z úveru), tak je nehnuteľnosť iba Vaša. Manžel má však nárok na polovicu splátok úveru uhradených za manželstva.
Odpovedať
Zdravim, a da sa BSM zrusit aj ked je nehnutelnost na hypoteku ? Ktora je na oboch ? Dakujem
Odpovedať
linela486 veritelia by na váš majetok nesiahli, ale životné situácie sa menia. Manžel sa zadĺži a vaše vzťahy sa zhoršia (neprajem Vám, je to len možnosť) a potom môže nastať situácia ako píše draik. Manžel, bude ten, čo poukáže na fakt ako a kedy bol majetok nadobudnutý. Toto sa deje hlavne pri rozvode. Vaše manželstvo však trvá a najlepšia pre vás bude dohoda o rozdelení majetku (nemusí to byť 1/2).
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?