VYSPORIADANIE BSM na dome s exekúciami (vylúčenie z HYPO)

16. jún 2019130

Zdravím, potrebujem od Vás rady ako vyriešiť túto celkom zaujímavú situáciu. Zdôrazňujem, že potrebujem len úprimné a nápomocné rady, nie lamentovanie a sudenie.
S priateľkou chceme refinancovat hypotekárny úver na rodinnom dome, ktorý má však ešte vo vlastníctve s bývalým manželom. Na hypotéke sú vedení obaja.

Zadrhel č. 1 = na pozemku je prístavba (obývačka a terasa) , ktorá nie je zakreslena na katastri nehnuteľností = de facto čierna stavba. .

Zadrhel č. 2 = bývalý manžel má na svojom mene ešte 3 exekúcie so záložným právom k domu. (momentálne riešime vyčíslenie).

Poprosil by som vás o informáciu kde a ako co najskôr začať? Pravdepodobne asi zoficialnenim tej prístavby, aby sa neskôr mohlo riešiť prefinancovanie a jeho vyňatie z hypotéky ...

Teda :
A) požiadať o dodatočné zlegalizovanie čiernej stavby? Neviem však aká by mohla byt vyška pokuty. Ma niekto odhad? Ci to ide od m2 prístavby a pod? Resp ci to môže byť pokuta pár sto eur alebo niečo závratne.

B) spraviť projekt na prístavbu, požiadať o stavebné povolenie a tváriť sa ze sa to stavalo až teraz?

Ďalej, keď to bude oficiálne zakreslene, zhotoviť nový znalecký posudok domu a požiadať v banke o úver + vyňatie exmanzela. Žiadať budeme ja a partnerka spoločne.
.... Len čo s tými exekúciami bývalého manžela?

A) vyplatiť všetko pred tým ako by sa riešil refinanc ?

B) dohodnúť sa zmluvne v banke a s exekútormi o uspokojení pohľadávky v priebehu refinancovania?
Teda navýšiť úver tak, aby boli financie aj do plusu (nie len zostatková hodnota hypo 35K + 10K co má nárok bývalý manžel z BSM) , a z toho co bude navyše by boli prioritne uspokojene pohľadávky so záložným právom?

Vážne si neviem dat rady 😞 príjem mame uspokojivý a je možné ho prispôsobiť požiadavkám banky (s predstihom), len ako to celé vôbec začať a hlavne kde teda. Dáky základný nastrel.

Veľmi pekne ďakujem každému za čas a chuť pomôcť.

 • Neriešte nič kým nemajú vysporiadané BSM... Zaplatite vsetky exekucie a v konecnom dosledku este stale bude majitelom polovice majetku bez ohladu na to co ste zaplatili... V prvom rade vyriesit prerozdelenie majetku teda BSM a potom uz riesit co komu a kolko zaplatit

 • najskor sa treba zbavit exekucii.riesit pristavbu mozes az nakoniec

 • .....ja odporúčam poradiť sa s právnikom....

 • Sponzor fóra
 • Hned volat pravnika, co dalej a aky postup navrhuje, toto uz je komplikovana kava...

 • Ak je na liste vlastníctva exekučné záložné právo alebo exekučná poznámka, tak daný dom nemožno založiť v prospech hypo (refinancovanie) a zároveň sa záložný dlžník (bývalí manželia vystavujú hrozbe vyhlásenia predčasnej splatnosti hypo u súčasnej banky.
  Exekúcie zásadne nevyplácať, pretože môžu vyskočiť ďalšie a ďalšie.
  Stavby na čierno treba zoficiálniť, až po tom má zmysel nechať vypracovať znalecký posudok pre novú hypo. Zrejme najrýchlejšie aj s pokutou dodatočne.

 • @mysiaq  rozumiem, on na vysporiadaní BSM veľmi nelipne a netlačí na pílu. Dá sa s ním rozumne baviť. Nárok, čo je aj dohodnuté, má len na polovicu zo zaplatenej časti hypotéky za posl. 10 rokov, čo je cca 10 K.

 • @nicholiacik ďakujem, zvažujeme aj túto možnosť, pripadne mame v talari aj skúseného financ odborníka, ktorý už len bude vedieť ako toto vyriešiť 😃

 • @slabak  sú asi 3 v hodnote možno cca 2 tis e, čo nie je veľa navzdory kompletnej situácii.

 • @draik ďakujem, predčasne splatenie hypo myslím ze nehrozí, keďže úhrady chodia pravidelne bez omeškaní.

  Ak teda dobre rozumiem, vyriešiť geodeta, zakreslit, zoficialnit, zaplatiť pokutu a potom riešiť EXE a vyňatie z hypotéky, teda refinanc na naše meno.

 • najprv treba vyriesit BSM - tiez by som si dal pozor na to, ci dlhy nevznikly este v case manzelstva. To ze sa on vie dohodnut na vysporiadani este naznamena ze tak i vo finale spravi... Treba hned uzavriet dohodu o vysporiadani BSM alebo podat navrh na jeho vysporiadanie na sud... Pozor i na to, ze ak sa nevedeli za 3 roky od zaniku manzelstva dohodnut a ani jeden nepodal navrh na vysporiadane BSM plati, ze nehnutelne veci su v ich podielovom spoluvlastnictve a vyska podielov je rovnaka. Po tomto vysporiadani treba hned ist za bankou - kde treba dohodnut nove re/financovanie a kde budu nanovo posudzovat bonitu klientov. na tu pristavbu sa po pravde zatial asi vykasli 😎 😃

 • @filiplv
  Banky si v obchodných podmienkach vyhradzujú možnosť vyhlásiť predčasnú splatnosť zostatku úveru aj pre prípad, že dlžník čelí exekúcii.
  Osobne by som najskôr dohodol vyporiadanie BSM.

  @palinoba
  Akonáhle si banka vyžiada znalecký posudok a nebude sedieť skutočnosť so zápisom na LV, úver nedostane.

 • @draik  o tom som ani len netušil. Takéto peripetie som nikdy neriešil 😃 každopádne sa to chystáme spustiť co najskôr a uvidíme co ukáže prax 😐

  To je mi jasné, práve preto som sem zahrnul aj tu nrzakreslenu časť domu - je to na novo postavená obývačka so spálňou, ktoré by mohli zvýšiť hodnotu domu v rámci znaleckého konania. Preto je môj návrh asi taky, ze sa dohodnúť s EX, nech si poplati veci, LV bude čistý a potom sa môže podať návrh na vysporiadanie BSM. Pripadne to dorovname my, ale s právnikom sa spíše zmluva o budúcej zmluve kde bude jasné uvedené, že to čo dorovname my pred BSM, mu automaticky bude ponížene pri vyrovnaní.

  Mimochodom, ďakujem za príspevok.

 • @palinoba ďakujem, toto mam naštudovane, ale draik vyššie má pravdu. Keď budeme chcieť preniesť hypo na nás, tak budú posudzovať moju aj priateľkinu bonitu, nevynímajúc fakt ze na LV bude skutkovo menej m2 ako reálne je (co bude chýbať na hodnote domu) a každopádne banka to uvidí cez online družicu, že je tam viacej zastavaného priestoru ako v skutočnosti. 😃

Pridaj príspevok

  Nenašli ste čo ste hľadali?

  hľadať len v názvoch tém
  Články od našich partnerov
  Tehly HELUZ FAMILY 2in1 predbehli dobu a normy
  Nebojte sa veľkého formátu!
  Surfista Heidar: 22° – perfektný moment na relax
  Archív článkov od partnerov