Lehota na odovzdanie nehnutelnosti po uhradeni plnej sumy

Dobry den, zaujimali by ma Vase skusenosti pri kupe bytu, alebo inej nehnutelnosti - aku ste mali lehotu na odovzdanie nehnutelnosti po uhradeni plnej ceny bytu? (kupujeme byt a zaujimalo by ma, co je standard, boli sme v tom, ze po uhradeni celej sumy by uz malo byt odovzdanie klucov pomerne rychle, ale ukazuje sa, ze opak je pravdou..) Vdaka!
Odpovedať
Profilova fotka
My sme predávali byt. Spisuje sa predsa kupno predajná zmluva. V tej bolo presne zadefinované kedy máme odovzdať klúče novým majiteľom bytu, presne dátum . A ešte sa napísalo aká pokuta sa platí pri nedodržaní zmluvy. Napr. my sme mali 15 eur na deň omeškanie. To aký dátum odovzdania a pokutu zvolíte je už na dohode medzi vami . Ak to nemáte uvedené v kúpno predajnej zmluve , tak neviem. Istota je vždy na papieri. Naši kupujúci si veru dali záležať.
Odpovedať
My to mame samozrejme uvedene v kupnej zmluve. Ide mi skor teraz o to, ze ma zaujima, ci je tato lehota bezna, alebo skor nestandardna, kupujeme prvykrat a tak nemame s cim porovnat a od znamych mame prave rozlicne informacie. Zo strany realitky nam tvrdili, ze bezne je odovzdanie nehnutelnosti 30 dni po uhradeni plnej sumy nehnutelnosti. (nakoniec sa nam teda podarilo vyjednat kratsiu dobu, ale naozaj by ma zaujimalo ako to byva "bezne")
Odpovedať
@blabla22 Je to len a len na dohode nového majiteľa s pôvodným majiteľom. Poznám prípady, kedy v deň podpisu zmluvy si odovzdali kľúče a byt, ale tiež prípad z bytovky, kde majitelia predali byt, ale bývali tam ešte pomaly rok, lebo z tých peňazí z predaja bytu stavali dom. Nový majiteľ bol s tým uzrozumený, tak sa dohodli. Neviem, či dohodli nižšiu cenu za byt alebo si platili kvázi prenájom, ale bývali tam ešte ten rok. Termín odovzdania by si si mal dohodnúť s pôvodným majiteľom ešte pred samotnou kúpou. Nie že potom sa začnete dohadovať, kedy vyprace nehnuteľnosť. Keď sme raz chceli kúpiť dom (bolo to niekedy v októbri), tak pôvodná majiteľka požadovala 3 mesiace na vypratanie. Potom sa začala vykrúcať, že tam chce bývať, kým si nekúpi byt. Keď sme to chceli stanoviť presným dátumom, tak od predaja odstúpila. Takže štandardné je aj týždeň, aj mesiac. Možno doba dlhšia ako 3 mesiace je už neštandardná, ale nie nereálna.
Odpovedať
@chrobak7 jasne, dohodnute a podpisane to samozrejme je. Len mi prislo zvlastne, ze za danych okolnosti je bezne, ze po uhradeni celej sumy este 30 dni byt nemozeme uzivat (byt je uz rok neobyvany, je samozrejme ina situacia, ked druha strana dokoncuje dom a pod. ) Ked som namietala, ze 30dni je pomerne vela, makler vyskocil ze to je uplny standard, tak ma len zaujimaju skusenosti inych
Odpovedať
@blabla22 Doba by mala byť primeraná potrebám predávajúceho. Ak to kupujúcemu nevyhovuje, nemusí kúpiť. Ak ten byt nie je obývaný a je prázdny, nerozumiem tomu, prečo to naťahujú. Jediné, čo môžeš urobiť, je nekúpiť to. Nemáš ako donútiť predávajúceho, aby ti to skôr odovzdal. Možno má na to nejaké iné dôvody, o ktorých nevieš.
Odpovedať
Majiteľmi sa stávate až povolením vkladu na katastri.
Odpovedať
Profilova fotka
@blabla22 No keď tam nikto nebýva mohli by vám kľúče dať aj skôr. Veď v zmluve je napísané ,,do,,30 dní Nie na 30 deň. My sme stavali dom a dohodu sme mali 6 mesiacov Presne dátum . Do 30 dní je rozsah 30 dní To je aj 12 tejo aj 30 teho aj, aj. Podľa mňa . My sme mali v zmluve presne dátum.
Odpovedať
@kuratko22222 no mame aj my datum, ale je to formulovane akoze "najneskor do ---" , ale podla reakcii majitela ocakavam, ze to bude ten posledny mozny datum, odhadujem ze asi najskor z dovodu ze sa im do vypratavania velmi nechce..ale vsak akoze v pohode, mna skor zaskocil makler ktory dost raznym sposobom povedal, ze to byva vzdy aspon 30 dni a v zasade nemame narok pozadovat nieco ine. Ale celkovo sa mi zda, ze sa to zbytocne natahuje, ved len priprava zmluvy realitkou trvala vyse tyzdna, tak tiez teda neviem ci je to standardne, ale pride mi to ako dost casu na nejaku, v zasade standardizovanu, zmluvu..ale opat- riesime to prvykrat, takze to neviem uplne posudit, co je standard a co uz nie, preto vlastne vznikla aj tato diskusia
Odpovedať
Profilova fotka
@blabla22 No niektorí makléri ... hlavne že tučnú províziu zhrábnu. Škoda reči. Ale prajem pekné bývanie .... o 30 dní 😀
Odpovedať
Profilova fotka
@blabla22 vzdy je to iba na dohode zmluvnych stran. Niekomu stacia dva dni, napr teda ked je byt prazdny, niekto si dohodne mesiac, aby sa prestahoval, viem aj o pripade, kde sa dohodli na siestich mesiacoch. Treba si uvedomit jednu zakladnu vec - vlastnikom nehnutelnosti sa nestavate zaplatenim kupnej ceny, ale vlastnikom sa stavate az prepisom vlastnictva v katastri nehnutelnosti. Preto sa povazuje 30 dnova lehota za standard - tolko trva standardny prepis na katastroch.
Odpovedať
Profilova fotka
@blabla22 priprava zmluvy realitkou trvala vyse tyzdna... - ak si zmluvy dava realitka spracovavat pravnikovi, co by ovsem malo tak byt vzdy, tak tam to moze stat a padat na nom. Moze ist o externeho pravnika a tak je realitka klient ako ktorykolvek iny a musi tiez pockat. Bola by ste radsej mat zmluvu aj v ten den, ale zbuchanu realitnym agentom bez pravneho vzdelania? Myslim, ze nie 😉
Odpovedať
Profilova fotka
@andreah25 stačí podpísať rezervačnú zmluvu a realitka tým pádom získa čas na prípravu kúpnej zmluvy. @blabla22 akurát predávam byt a príde mi zvláštne aby kupujúci dostal kľúče tak neskoro po zaplatení plnej sumy. Samozrejme to neplatí v prípade že išli peniaze na depozitný účet. Ale ak to tak máte v zmluve a súhlasili ste tak sa predávajúci nemá kam ponáhľať.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@peter11balog nie nie, peniaze pôjdu priamo na účet majiteľa a táto lehota 30 dní sa ráta až po prijatí plnej sumy na účet majiteľa. A áno, mne je to tiež zvláštne, najmä preto, že ako som spomínala, v byte nikto nebýva (dedičstvo predpokladám) a rezervačná zmluva bola podpísaná pred mesiacom. V zmluve sme súhlasili, pretože tvrdili že toto je bežný štandard a inak sa to nerobi, a prakticky pre nás toto nebol dôvod na zrušenie kúpy, teraz má len zaujíma, čo je na tom vlastne pravda že to je bežné..jasné že to už na veci nič nezmení ale aspoň budem vedieť čo a ako pre budúcnosť, však možno je to ozaj štandard. @andreah25 Čo sa týka prípravy zmluvy, samozrejme je pripravená právnikom, ale predpokladám že nie je jediný a pokiaľ mi nevie jednoduchú zmluvu dodať v prijateľnom termíne, dá sa obrátiť na iného právnika. Tieto kúpne zmluvy sú dostupné dokonca aj na internete a teda tá naša, pripravená právnikom sa veľmi od tých verejne dostupných nelíši (čím nechcem povedať že by sme podpisovali nejakú random zmluvu z netu, je to skôr na ilustráciu časovej náročnosti prípravy takejto zmluvy, najmä keď nie je prvá v realitke- toto máme potvrdené aj od nášho právnika..)
Odpovedať
Profilova fotka
@peter11balog ihned po podpise rezervacnej zmluvy sa nedava spracovavat kupna zmluva. Rezervacia nie je zaruka realizacie obchodu a je zbytocne zaplatit pravnika za spracovanie zmluvy, ktora by sa realizovala. Toto sa riesi az po potvrdeni a odsuhlaseni obchodu a predsa par dni pockat na zmluvu nie je predsa problem, ci?
Odpovedať
Profilova fotka
@blabla22 samozrejme si na internete najdete xy zmluv, ktore viete pouzit, ci sama si taku zmluvu upravit na svoje potreby, ale ovladate vsetky zakony, podla ktorych sa dana zmluva spisuje? Videla som uz kupnu zmluvu medzi fyzickymi osobami a znela, ze je uzatvorena na zaklade obchodneho zakonnika - preco? Nemalo to opodstatnenie, skratka stiahli z internetu a bolo a netusili, co je tam zle. Alebo zmluva spracovana samotnym realitakom a v nej odvolavka na zakon c. 428 o ochrane osobnych udajov, ktory ale uz bol hooodne dlho neplatny a nahradeny inym zakonom. Ja tu nechcem nijako obhajovat cas spracovania zmluvy a ze ake je to jednoduche zmluvu spracovat a ze mohol aj iny pravnik.... kazdy pravnik ma svoje povinnosti, vsetko ma svoje poradie a urcite spracovava vsetko tak rychlo ako mu to povinnosti pred Vami dovolia 😉
Odpovedať
@blabla22 aha takze ty budes 30dni majitel a byvat tam budu este oni ? Take velke kulove. Po zapise vkladu do 3dni som mala kluce
Odpovedať
@blabla22 predával som 2 nehnuteľnosti a vždy sa dohodli tak že po uhradení ceny nehnuteľností kupujúcim( bankou úver) tak kupujúcim spolu sme odpísali stavy plynomeru,elektromery,vodomeru a podal žiadosť na prepis na kupcu. Kľúče od nehnuteľnosti sme kupujucemu odovzdali až vtedy keď som mal € na svojom účte. Žiadne zbytočne zdrziavanie ani z mojej ani od kupujúcich nebolo.
Odpovedať
Profilova fotka
@andreah25 ale tak snáď mi nechcete povedať že najprv sa za danú nehnuteľnosť zaplatí a až potom sa dajú vypracovať kúpne zmluvy. Ak po podpise rezervačnej zmluvy a zložení zálohy kupujúci od kúpy ustúpi, záloha predsa pokryje výdavky spojené s vytvorením kúpnej zmluvy. Ak tak učiní predávajúci, realitku chráni zmluva medzi ňou ako sprostredkovateľom a predávajúcim. @blabla22 tak štandardný postup je to asi pre koho ako. Tiež si to neviem predstaviť. Ak už potrebujú majitelia bývanie na ten mesiac či 3 a mne sťahovanie nesúri, skôr by som to riešil prenájmom .
Odpovedať
Profilova fotka
@peter11balog ja som nikde nenapisala, ze najskor zaplati a potom zmluvy. To predsa ani nejde, pretoze kupnu cenu plati az na zaklade podpisu kupnej zmluvy a jej ustanoveni predsa. Nemotajme tu pojmy s dojmamy. Spise sa rezervacna zmluva, na jej zaklade sa uhradi zaloha a riesi sa predaj nehnutelnosti. Ked je toto doriesene a dohodnute az tak sa daju spracovat riadne zmluvy, nevidim dovod davat ich spracovavat skor. Zbytocne sa tu dohadovat na tuto temu. Nepoviem keby caka na zmluvu mesiac... ok, ale riesit cakanie na zmluvu par dni... pri kupe nehnutelnosti mozno na cely zivot... to mi pride zcestne.
Odpovedať
Profilova fotka
@eeffka vlastnikom ste az po zapise vlastnictva, nie po uhradeni kupnej ceny a podani zmluv na kataster.
Odpovedať
@andreah25 pravdepodobne si nesprávne interpretujete moje vyjadrenia. Samozrejme, netvrdím že nejaké zmluvy na internete sú relevantné na priame použitie. Jediné čo chcem povedať je to, že pokiaľ mi právnik povie, že vypracovanie takejto zmluvy bude trvať vyše týždňa, ja keby som bola na mieste realitnej kancelárie, budem hľadať riešenia, ako mať tieto veci vybavené skôr nakoľko sa jedná o prácu na 2hodiny (info od nášho právnika). Týždeň samozrejme nie je problém počkať ale k tomu sa prirátajte ďalšie dni kým sa dohodne termín podpisu, ďalšie kým sa vybavia ostatné náležitosti a následne prevedie celá suma a v tom momente sme len v bode od ktorého sa začne rátať spomínaná lehota 30 dní na odovzdanie kľúčov. Takže pochopiteľne každý ďalší prietah je nepríjemnosť. @eeffka - tu si nie som uplne istá od ktorého momentu som oficialne majiteľka (či je to okamžite po zaplatení plnej sumy, alebo je tam ešte nejaká lehota ktorú má eventuálne kataster a pod.) Každopádne v zmluve je to uvedené tak, že akonáhle bude mať majiteľ plnú sumu za byt na svojom účte, začne plynúť spomínaná 30dnova lehota na odovzdanie. Každopádne, úplne po lopate to bude tak, že majiteľ svoje peniaze dostane a ja budem ešte 30dni čakať na odovzdanie.. Každopádne, nezalozila som túto diskusiu za účelom porušenia zmluvy, je to podpísané takto, takže to budeme rešpektovat, toto by aj tak nebol dôvod na odstúpenie od kúpy a tým pádom človek v podstate nemá na výber a musí sa prispôsobiť..Len ma tak zaujímalo, ako to bežné chodí (toto je moja prvá skúsenosť a toto ma prekvapilo) keďže maklér vehementne obhajoval tento postup s tým že som nakoniec z toho vyšla ako blbec keď som povedala že táto lehota je pomerne dlhá, nakoľko majiteľ už bude mať plnú sumu.. ale vraj je to čo vravím blbosť a tato lehota býva inokedy oveľa dlhšia. (Opäť sa opakujem, je to pochopiteľné, keď niekto dokončuje dom/čaká na nový byt atď) @1gugu no presne takýto postup by som očakávala a privítala
Odpovedať
@blabla22 nechápem ak toho kto to predáva ,že keď ma už peniaze na účte a sú podané žiadosti na prepis energií na Vás tak načo to ešte chce zdržiavať ďalších 30dni. Pokiaľ dobre viem tak kataster má na prepis 60dni,ale keď ten právnik ktorý robil zmluvy podal na kataster predbežný oznam na prepis ,tak tá doba prepisu je kratšia.
Odpovedať
@andreah25 ano ja viem.
Odpovedať
@blabla22 neviem ci to riesite cez hypo, ale my sme cez notara, az bol prepis na lv vtedy notar uvolnil peniaze a do 3dni sme mali kluc.
Odpovedať
@1gugu veď práve, podľa mňa prepis na katastri je už len formalita, keď má majiteľ peniaze na účte. No v našom prípade chce zdržiavať, lebo sa mu veľmi nechce vypratavat a mám obavu že to nakoniec urobí v až deň odovzdania :D veď ako reálne, takmer všetko zariadenie je vhodné tak na vyhodenie a to zvládne firma za 1-2dni predsa
Odpovedať
@eeffka áno áno, čiastočne aj hypo cez vinkulacny účet. U nás to bude tak, že budú záložné zmluvy na katastri, tým sa vytvorí plomba na nehnuteľnosť, my uhradíme našu čiastku na účet majitela a následne banka uvoľní zvysne peniaze z hypo. - vtedy ich majiteľ dostane na ucet, nám začne plynúť spomínaná lehota 30 dní a vtedy sa vlastne dajú kúpne zmluvy na kataster (dovtedy tam budú len záložné) dúfam že si teraz nemýlim nejaké pojmy
Odpovedať
@blabla22 ked je takyto postup tak tych 30dni je akurat na zapisna LV, ak ste si teda nepriplatili rychlejsich 14
Odpovedať
Profilova fotka
@blabla22 zapis na katastri nie je formalita. Vlastnikom sa realne stavate prave len tym zapisom katastra, nie prevodom penazi na ucet predavajuceho. Ak by sa stal pripad, ze peniaze sa prevedu, no zmluvu nikto nevlozi na kataster aj x rokov, alebo dokonca nikdy, tak nie ste vlastnikom. Tam uz samozrejme riesia veci sudnou cestou... to je na inu debatu. Ale skratka vlastnictvo je az po zapise v katastri, nie skor.
Odpovedať
Profilova fotka
@1gugu zapis vkladu vlastnickeho prava je 30 dni. V pripade zmluvy autorizovanej advokatom je tato lehota kratsia na 20 dni, v pripade uhrady poplatku 266 eur za urychlene konanie je tato lehota 15 dni. 60 dnove lehoty platia na zetkove a ine konania, teda konania, za ktore sa ani neplati poplatok, ako je to pri vkladovych konaniach.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?