Do akého štádia dokončiť novostavbu pred predajom

Dobrý deň, máme nový rodinný dom po kolaudácii, ktorý musíme predať. Ešte sa v ňom nebývalo. V interiéri je spravené: sanita, obklady, podlahy, kuchynská linka, svietidlá, vypínače a nespravené sú: lišty na podlahe, prechodové lišty, obklad krbu a hlavne nemáme vnútorné interiérové dvere na miestnostiach. Zaujíma ma Váš názor, či sa podľa Vás sa oplatí investovať ešte do dokončovacích prác, teda kúpiť dvere, lišty a pod. aby interiér vyzeral pekne celistvo a trochu nastailovať interiér pár kusami nábytku aby kupujúci mal dobrý dojem aspoň z vnútra domu, nakoľko exteriér domu, plot, záhrada, chodníky nie je spravený, alebo to ponechať takto a budúci majiteľ si to urobí podľa seba. Ďakujem za názory.
Odpovedať
@denipe jednoznačne nič ďalej nedokončovať, to sa už na cene za dom nevráti... radšej ak už tak max. dať spraviť vizualizáciu "ako by to mohlo vyzerať" ak ho chcete v takomto stave ľahšie predať.... ja ak by som bol kupujúci uprednostním variantu aktuálneho stavu pred nejakou dokončenou, predsa len, zariaďovanie je vec vkusu a nie každý ho má rovnaký 🙂
Odpovedať
@denipe Ja som jednoznačne za dokončenie do "štandardu" ... Dom by sa mal nechávať buď ako holodom, alebo štandard ... Polemizovať by sa o tom dalo, ak by ste nemali spravených X vecí zo štandardu, resp. až nadštandardu (svietidlá, kuchyňa) ... Keď už to ale máte, je podľa mňa hlúpe to nedokončiť ... Rovnako si treba uvedomiť, že dopyt po takto zariadených domoch / bytoch, tj nových a v štandarde rastie ... Dnes je problém zohnať 100 percentnú hypo a keď áno, tak často na vyšší úrok ... Tým pádom dnes väčšina potencionálnych kupcov potrebuje mať 10 až 20 percent svojich prostriedkov len na SAMOTNÚ kÚPU a potom následne ďalší balík peňazí na dozariaďovanie do štandardu a podobne ... Preto, aj keď možno sa im úplne na 100 percent netrafíte do vkusu, na druhej strane im uľahčíte financovanie ... Ak bude klient ktorý by si to chcel spraviť podľa seba, tak myslím, že lišty a dvere ho už neodradia ... Oveľa skorej by ho odradila kuchyňa, podlahy, sanita či svietidlá ...
Odpovedať
@denipe Nič nedokončovať. Ja som 8 rokov dozadu s manželkou hľadal pozemok s 3 izbovým domom. Po "x" hľadaniach sme našli čo sme chceli. Dom so strechou, oknami a vchodovými dverami. Nič viac, žiadna elektrika, plyn. Ako som chcel, tak som si dokončil. Aj zateplenie som dal hrúbku akú som chcel. Vybrali sme si dvere, vypínače, kuchyňu na mieru. Pozemok som si upravil sám, nakoľko robím s trávnikmi, závlahami a vecami okolo toho. Ľudia preferujú, aby si všetko mohli prispôsobiť vlastnému štýlu. Ak by si čokoľvek dokončoval, tak by museli strpieť možno to, čo by nechceli.
Odpovedať
Zalezi. Väčšina ľudí chce už hotové bývanie napríklad aj z dôvodu aby mohli zobrať hypoteku. Pri nedokončenou dome im hrozí že už im banka nepožičia na dorobenie a to odláka potencionálnych kupcov. Je to vás risk, ak dokončiť tak ale potom predať s väčším ziskom
Odpovedať
Profilova fotka
@denipe aj ja si myslím, že by bolo lepšie nedokončiť. Nech si už pôvodný majiteľ vyberie aké dvere chce. Už aj tak je toho dosť spraveného. Treba to v takomto štádiu predať a dať radšej z ceny dole.
Odpovedať
Ked uz je sanita, kuchyna a svietidla, dokoncila by som listy a dvere, nech je vsetkocelistve. Predsa ked niesu dvere a stale vidiet tehlu, je to take hole, neciste?neviem ako spravne to pomenovat. No viac by som uz nabytkom nezariadovala
Odpovedať
Ja by som to tiez nedokoncoval. Su to peniaze naviac pre teba, ktore sa ti nemusia nutne vratit v navysenej predajnej cene. A ak sa netrafis do vkusu kupujucich, len im to zbytocne predrazis.
Odpovedať
Dvere su uz vecou vkusu, ano nábytok. Moze to byt paradoxně vyhoda pri predaji, ak sa to ponukne bez dveri. Nic by som uz nedokoncoval.
Odpovedať
Profilova fotka
@denipe osobne by som skôr išla do varianty nedokončovať a to z dvoch dôvodov - Vám dokončenie veľmi nepomôže k navýšeniu predajnej ceny, avšak kupujúcemu ak bude kúpu riešiť cez hypotéku, tak ako nedokončený dom vie znalec ohodnotiť ešte na budúcu hodnotu a z tejto je možné vychádzať pri žiadosti o hypotéku a tým je väčšia šanca trafiť sa do financovania do 80% hodnoty (nižší úrok) - nie je to záruka, ale je to možnosť aj vzhľadom na nedokončený exteriér. Čiže ani dvere a ani obklad by som nerobila, kupujúcemu to skôr pomôže ako uškodí. Taktiež aj z hľadiska vkusu kupujúceho je možné, že bude pre neho lepšie bez dverí, tieto si bude vedieť doladiť podľa svojho vkusu, predsa len dvere vytvárajú celkové dojem objektu v kombinácii s nábytkom a tak si už kupujúci prispôsobí štýl dverí sebe - toto je ale môj subjektívny názor, keby som kupovala dom ja :-) Lišty by som ale asi dorobila - tieto nestoja ani Vás veľa a ani nijako neovplyvnia znalecký posudok kupujúcemu pre banku.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?