Indukčné dosky - skúsenosti

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Přemýšlím o koupi indukční varné desky do nového bytečku. Vím, že je k vaření třeba spešl nádobí a o to mi ani tak moc nejde. Spíš jsem se dočetla, že indukce při vaření vydávají divný pískavý zvuk. Budeme mít obývák spojený s kuchyní, takže si to neumím představit. Máte někdo s indukcí zkušenost? Díky
Odpovedať
@zebricka23 máme tu Elektrolux, zatiaľ spokojnosť.
Odpovedať
@janacibikova super, lebo tu som nakoniec vybrala,tak hadam budem spokojna
Odpovedať
mě moc indukce nevyhovuje.
Odpovedať
Ahoj, nemáte někdo novější desku Gorenje IS645BG? Díky moc :)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 mesiacoch
Zdravim, ja aktualne tiez zhanam indukcku do bytu. Nevyhoda je, ze mam pripojenie len na 1 fazu, preto by som rad vybral nieco vhodne. Chcel by som tam aspon jednu flexi zonu, idealne aby bola relativne ticha a mala plynule prechody vykonu (myslim to, ze niektore pri nizkych vykonoch prerusuju ohrev, ja by som chcel aby vzdy siel, len nizsi - neviem ci to je nejaka funkcia, resp ci to vobec ponuka nejaka doska). Rodicia maju Electrolux a to ovladanie je fajn, pozeral som aj tu v teme, ze Bosch/Siemens to maju troska zlozitejsie s tym vyberanim zon a potom nastavenie vykonu. Prakticky by som si asi zvykol aj na to. Skor mi ide o funkcie, spolahlivost a vykon. Netusim, co by mohlo byt idealne. Ci len pozriet ponuku Electrolux a Bosch a nieco z toho vybrat, pripadne ci sa oplati zvazovat aj nieco ine. Vdaka.
Odpovedať
@okrujko Mal som Whirlpool este v casoch, ked 80% ludi o indukcii ani netusilo, pokazila sa, inak som bol spokojny. Potom vymena za Electrolux - este vacsia spokojnost a nebola ani draha. Teraz mam proti svojej voli nejaku (asi lacnu) Gorenje a naslaktrafenie. Fakt som netusil, ze sa vyrabaju aj take nepodarky. 9 stupnov vykonu + P(bez znatelneho narastu vykonu...takze P je skor zo srandy) a uz na 7 cykluje. Varenie niecoho povedzme na stupni 4 vyzera nasledovne: vrie moc-nevrie-vrie moc.... Druha vec, z ktorej ma ide porazit, je jedno ovladanie pre vsetky zony - zle, nebrat, na nervy aspon pre tych, co zazili dosku s ovladanim kazdej zony samostatne. Celkovo co sa tyka cyklovania - kazda doska cykluje, len je otazka od ktoreho stupna = s akym vykonom. Prve dve to robili na najnizsich, nebol s tym ziaden problem. Najhorsie je, ze to nikde vyrobca neuvadza - od ktreho stupna cykluje. 1 fazove pripojenie je nestastne. Budes mat dosku s celkovym vykonom 7400W, ale realne naraz nedas viac ako 3700W. Takze jeden Powerboost a vedla uz len tak poslabsie alebo ti ich ani nedovoli zapnut (zalezi od dosky, ako to ma vyriesene).
Odpovedať
@okrujko,@zefe môže sa pripojiť i na jednu fázu , každá funguje len na jednu , obmedzuje sa len okamžitý výkon, ak kúpiš len s jednou zonou- 2 plochy na ohrev, ak máš 16A istič môže mať do 3680 W to ide i do jednej platni s funkciou rýchleho ohrevu, po zovretí vody stačí menší výkon na udržanie varu, ak kúpiš so 4 nemôžu ísť všetke stále na max výkon cykluje každá a stále na určitej frekvencii , cyklické vypínanie na dlhšiu dobu sa používa jednak preto že šetrí energiu, udržuje stálu potrebnú teplotu a pri max výkone i preto aby chránila sklokeramiku- ináč by pukla pri veľmi rýchlom ohreve, čím viac stupňou ohrevu tým lepšia regulácia
Odpovedať
Vdaka za prispevky. Prave preto uvazujem nad niecim kvalitnejsim. Bosch ako som pozeral sice ma ovladanie pre vsetky zony spolu, ale ma aspon tu auto detekciu polozenia hrnca a hned sa nastavuje dana zona. Ale ked chcem regulovat, asi treba prepinat. Rodicia maju tu Electroluxku s osobitnym ovladanim kazdej zony, vyzera fajn. Este asi pojdem k nim, aby som zistil ako cykluje a kedy a mozno by som vzal podobnu, co ma aspon spojene zony. S tou jednou fazou to potom prakticky nie je velke obmedzenie, kedze ide asi len o to, ze nemozem dat 2-3 zony s vykonom na full. Proste postupne davat hrnce, ak varim viac, aby zovrelo, dam nizsi stupen vykonu a idem s dalsim hrncom na ful. To by slo, myslel som si, ze to bude horsie.
Odpovedať
@duzu Jasne, ze sa moze pripojit na jednu fazu, ale plati co som napisal => ma to obmedzenia a nebudes bez limitu varit ani na 2 zonach, nie to este na 4. Cyklovanie nema nic so setrenim energie a uz vobec s praskanim skla. To je blbost. Cyklovanie je lacnejsie, ako plynula modulacia vykonu, preto sa robia aj take nepodarky.
Odpovedať
@zefe cize podla teba sa vyhnut skor tym znackam ako Whirlpool ci Gorenje a podobnym lacnejsim? Lebo ked som prechadzal toto vlakno, tak aj tak vacsinou odporucali Electrolux/Bosch.
Odpovedať
@okrujko Vyhnut sa treba hlavne najlacnejsim doskam, bez ohladu na znacku. Aj najlacnejsia Electrolux za 200€ nemusi byt ziadne terno. Whirlpool nezatracujem, pokazit sa moze kazda. Ja budem coskoro kupovat novu, urcite cez eshop - doma vyskusam, ak bude cyklovat na viac ako 40% stupnov vykonu alebo bude mat ventilator ako stihacka, tak vratim a dalsi pokus. Osobne preferujem Electrolux, pripadne Bosch/Siemens (je to to iste, len ina nalepka).
Odpovedať
@zefe nemá nič spoločné so šetrením? prečo je tam potom keramika ktorá sa nahrieva a drží teplotu? zaviedla sa už pri elektrickej so špirálou, jej účinnosť je o 10 % vyššia ako obyčajnej elektrickej platničky, indukcia má ešte o 10% vyššiu účinnosť , lebo ide viac energie priamo na dno hrnca , až následne sa ohrieva okolie, účinnosť sa ale vzťahuje len pre varenie, plyn 30% , el. platnička 40 % , sklokeramická so špirálou 50%, indikčná 60%, množstvo energie len pre varenie, no celková účinnosť všetkých elektrických spotrebičov, je blízo 100% , len ostatok energie sa využije na ohrev miestnosti, a sklo keramika pri nekontrolovanom zvyšovaní teploty skutočne praská, používa sa u nás vo firme pri el. peci, ak sa poškodí regulácia , vždy predčasne skončí i keramika, môžeš ísť pozrieť do výskumného ústavu u nás, tak isto ako liatina, , žiaruvzdorná tehla a dalšie materiály cena dosiek je okrem reklamy - tým i značke závislá na výbave, a kvalite ,i neznačkový výrobok pri výbere má dobrú kvalitu
Odpovedať
Článok sa načítava...
Tento kusok vyzera dost dobre https://varne-dosky.heureka.sk/electr... Ten FlexiBridge znie zaujimavo a berie hrnce od 10cm.
Odpovedať
@okrujko Mam taky (ale Siemens) asi 5 rokov. Treba mat na pameti ze tie zony vlavo nie su kruhove ale su tam 4 cievky jedna vedla druhej. Cize ked tam das hrniec normalnej velkosti tak ti najviac vriev nie v strede ale v strede kazdej polovice. Neviem ci je to velky problem, nie som taky kuchtik aby mi to vadilo. Vie ich zapinat po jednej, t.j. mozes mat aktivnu 1, 2, 3, alebo vsetky styri zony v tom obdlzniku. Samozrejme na tom siemense to vies aj rozdelit na 2 samostatne zony.
Odpovedať
Chapem, vdaka za skusenost. Ono to nemusi byt az taka komplikacia, len je otazka, ci to stoji za to, alebo zvolit klasicky bridge. Toto ma sice sirsie moznosti vyuzitia, ale vacsinou sa aj tak asi pouzivaju klasicke zony.
Odpovedať
Este jedna prakticka otazka, ako to je s velkostou hrncov? Pozeram, ze vacsinou je varna zona max 21cm. Lenze su bezne panvice 28cm. Ako to tam funguje/nefunguje? Vdaka
Odpovedať
@okrujko normálne tam dávame aj priemer 60 cm, ak treba a funguje to. ;-)
Odpovedať
Kolko stupnov vykonu staci? Niektore maju 9, ine 14, 17...
Odpovedať
Spytam sa inak. Vy co mate moznost nastavit vykon iba od 1 po 9, staci to, alebo by ste prijali mat viacero stupnov vykonu? Napr. ak nieco pripravujete a na stupni 3 to hreje este slabo a na 4ke uz silno.
Odpovedať
@coroner26 Indukcni deska od Whirpool, 18 stupnu + P (max výkon, třeba pro rychlý ohřev vody), 8 zón Zhruba 1-5 je pro rozmrazovani, udrzovani teploty kolem 12 je bod varu, smažení 18 + P se pouziva pro rychly ohrev Když na hrnec použiju 2 zony misto jedné tak lehký bod varu muže být už kolem stupně 7-8
Odpovedať
Co takto nepozerat podľa poctu stupnov ale podla uvadzaneho vykonu? ;-)
Odpovedať
@coroner26 Stačí to tak akorát, naprosto bez problémů.
Odpovedať
@johnyfly1: vykon je na vsetkych "platniach" rovnaky: Ľavá predná zóna - výkon/priemer: 2300/3200W/180x210mm Ľavá zadná zóna - výkon/priemer: 2300/3200W/180x210mm Stredná predná zóna - výkon/priemer: 2300/3200W/180x210mm Stredná zadná zóna - výkon/priemer: 2300/3200W/180x210mm Pravá predná zóna - výkon/priemer: 2300/3200W/180x210mm Pravá zadná zóna - výkon/priemer: 2300/3200W/180x210mm Akurat sa trochu obavam, ze 9 stupnov vykonu bude malo. Mozno len preto, ze prechadzame z plynu na indukciu a plyn ma nekonecny pocet stupnov :)
Odpovedať
@skunkos : Dakujem
Odpovedať
Ja mam elektrolux so 14stupnami a s P. Zena sa bala prechodu z plynu na indukciu a teraz hovorila ze lepsia je indukcia ako plyn :D
Odpovedať
@johnyfly1 A vyuziva vsetkych 14 stupnov?
Odpovedať
My mame 9 stupnov a veru pri prechode z plynu nam nejaky medzistupen chybal- hlavne medzi 3 a 4, napr. pri prazenici. Ale zvykli sme si
Odpovedať
@maminecka2 Cize teraz to robis na 3ke dlhsie alebo na 4ke rychlejsie? Ci ako ste si zvykli? :)
Odpovedať
@coroner26 ved si vyskúšaj , i ked sú rovnaké typy každý bude mať iný výkon ,tým i inú teplotu, ten je závislí od okamžitej hodnoty napätia to je 230 V + - 10%
Odpovedať
@coroner26 tak ked ich tam uz mas tak ich pouzivas resp skusas.... Akurat tak 1-2 sa malo pouzivavu na 3 varime vyvar 😆 ja na 12-13 peciem stejky, 14 ked zohrievame vodu a ked chceme rychlo tak P ( tomu sa nevyrovna ani rychlovarna kanvica) ostatne ked sa nieco vari tak 5-9... proste ked to tam mas tak to vyuzijes ;-)
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?