Akým spôsobom a ako často čistiť komín?

Dočítal som sa v dajakom "urobsisam" článku, že komín na tuhé palivo treba čistiť ževraj trikrát za zimu? Už mi totiž dosť slabo ťahá, tak by som si ho prečistil. Áno, volal som kominára, mám sa pripomenúť na valentína, takže kašlem na to, zriešim si to sám. PRakticky som len chcel vedieť, že či je to normálne, že tri mesiace som kuril a už ho treba čistiť... tie blbosti kominíček a sazinek a čistiace poleno, sú len splachnuté prachy, ktoré nepomôžu absolútne vôbec. No a keď bol u mňa dakedy v lete kominár, mal takéto čudactvo a tým mi to čistil: https://encrypted-tbn0.gstatic.com/im... K tomu mal nejaké tyčky, ktoré mali po 2 metre, na seba ich šruboval a tak postupoval až po vrch komína. Tá tyčka bola napojená na aku vrtačku a tak to krútilo. Prišlo mi to ako dobrý spôsob, keďže za 15 minút som to mal vyčistené a už som len spratal škody (všetko zasadzene). Ja som našiel len tie nešťastné dráty hlupe, čo sa krútia jak glupe a nedajú sa ani pripevniť na vrtačku. Jak to mám vygoogliť, čo mám hľadať? Ak má komín nepravidelný tvar a rozmery 20x15cm, akú šírku kefy mám použiť? 200ku? Ono sa to "podda"?
Odpovedať
@arcticcode kúril si suchým drevom pod 20% vlhkosti? Používaš vrchné spaľovanie? Pri správnom kúrení stačí raz ročne. https://youtu.be/FoZ934AOubg
Odpovedať
@megdesign Kiežby. Krupy mi v lete dodzigali tenku plastovu striešku nad drevom, všetko premočene, cele drevo. Snažil som sa ho ako tak vysušiť, ale aj take som hadzal, že pol polienky bolo mokre a pol polienka suche. Teraz už je neskoro nad tym plakať, na jar postavim komplet novu chajdu na drevo, so serioznou strechou a serioznymi stenami z OSB dosiek.
Odpovedať
Profilova fotka
@arcticcode zmoknuté drevo nie je ešte vlhké drevo, to sa osuší, vysušenie prirozdenej vlhkosti trvá min. 2 a viac rokov. Na vymetenie stačí kominárska kefa, na predl´ženie závitová tyč a dlhé matky.
Odpovedať
Aha http://woehler.webra-system.sk/produc...
Odpovedať
@dedo758 presne toto, diky
Odpovedať
@arcticcode rozmer kefy tiež závisí od toho, kadiaľ sa do komína dostaneš. Obiť dreváreň s OSB nie je najlepšie riešenie.
Odpovedať
staci cistit komin raz za tyzden
Odpovedať
Profilova fotka
@santos950 ty už nepi 😁
Odpovedať
@articcode tak drevo sa musí stále vetrať poukladať s väčšími spáramy aby sa mohla vlhkosť odparovať najlepšia dreváreň je len laty a medzera aspoň 1-2 cm, komín treba čistiť podľa potreby, no treba vedieť správne kúriť nesmie sa vytvárať decht tak spaľovať na vyššiu teplotu, občas silnejšie zakúriť aby decht zhorel, no nesmie ho byť veľa ,lebo sa chytí horieť celý komín ak máš mokrejšie drevo daj ho vysušiť z zdroju tepla, napr. do kotolne či ku krbu, no tam len čisté aby si nemal všade chrobač a pavúky, komín čistím sám štetka je nasadená na tvrdom lanku asi 10-ka je pružné , najlepší je komín s kruhovým otvorom
Odpovedať
@eagleowl azda necistis komin kazdy den 😅😅
Odpovedať
Profilova fotka
@santos950 taký záver si z toho môžeš spraviť len ty.
Odpovedať
@santos950 aj chamajda ma pravidelne technicke prestavky, vtedy sa komin nevymeta...
Odpovedať
Článok sa načítava...
@zita19 nerozumiem
Odpovedať
@arcticcode my cistime vzdy pred aj po skonceni sezony,a dalej podla potreby..kupili sme kominovu ruzicu,manzel ju hodi na ocelovom lane z komina az uplne dolu..aj min.tyzden tak cistil a zas ma super ťah..
Odpovedať
ja som este ani raz necistil komin a použivam ho už 4 zimu. Kominara ked zavolam tak sa pozre a povie vsak vtom ani nekurim že neni tam vidiet ziadne sadze,že je čisty. Akurat mi da papier o kontrole a hotovo. Vela zaleži aky ťah ma komin a ako sa kúri v krbe.
Odpovedať
@santos950 chamajda na krave, lebo ty len do takej vkladáš :-D :-D :-D :-D
Odpovedať
@zita19 uz chapem 😅😅😅
Odpovedať
@mamusiik hej, no ja sa v tomto necase nehodlan trepat na strechu, vycistim si ho zo spodu. Skocim dnes do krbarskych potrieb, azda bude otvorene, ze to kupim
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?