Problém so susedmi a garážou

Dobrý deň, prišla som si po radu. Pred 6 rokmi sme si kupovali starší dom cez realitnú kanceláriu. K domu je je pristavaná garáž ( je nalepená na náš dom) po 2 rokoch si vedľa nás kúpili pozemok, bohužiaľ aj s našou garazou, lebo sme sa s majiteľom nevedeli dohodnúť na kúpe. A ani s terajším majiteľom . Problém je, že si začali stavať ku garáži ďalšie miestnosti a všetko je na mojom dome a plote. Zatepliť dom nevieme, kvôli tej garáži. Robia tam hluk ( pravdepodobne pracujú tam) lenže ja mám tam izbu. Som zúfalá , nič nepomáha na nich. Raz pristúpili na to ze nám predaju len garáž s pozemkom, bola spísané riadna zmluva, vymerali pozemok . Zaplatila som za tieto úkony 500€ a keď sme mali ísť odovzdávať pred právnikom peniaze a podpísať kupno- predajňu zmluvu rozmysleli si to. Bývalí majiteľ bol právnik aj on povedal ak sa nedohodneme budú musieť tu garáž oddeliť aby tam bola medzera Raz pri lenže oni to odmietajú. Co by ste mi vedeli poradiť?
Odpovedať
@adrianag95 Asi ti nikto nič pozitívne neporadí. Keď si to kupovala, vedela si, v akom je to stave - že je tam garáž a tá nie je tvoja. Mala si kúpiť aj tú garáž, alebo to nekupovať. Kúpila si to aj s rizikom. Píšeš " bohužiaľ aj s našou garazou, lebo sme sa s majiteľom nevedeli dohodnúť na kúpe" - kedy bola tá garáž vaša? Však si písala, že tú ste nekúpili. Tá garáž patrila komu? Tomu, od koho ste kupovali dom? Alebo inej osobe - susedovi? Teraz, keď to kúpil nový majiteľ, tak garáž aj s pozemkom patrí jemu. Nemôžeš ho donútiť zbúrať jeho nehnuteľnosť. Obaja ste vedeli, že tie nehnuteľnosti sú o seba opreté stenou. Ak ide hluk z vedľajšej garáže, tak ti zostáva jedine postaviť k tej stene, ktorý susedí s garážou ešte jednu stenu a medzi nimi to nejako odhlučniť nejakým hluk absorbujúcim materiálom. Jediné, čo môžeš urobiť je, že zbehneš na miestny stav. úrad a opýtaš sa, či majú na tú prístavbu ku garáži stav. povolenie, alebo či nahlásili stavbu. Ak nie, tak ich vlastne nabonzuješ. A ako si predstavuješ, že by mali tú garáž oddeliť? 🤔 🤔 🤔 😶
Odpovedať
obavam sa, ze to nevyriesis, ta garaz nie je tvoja, ani nebola a ani nebude, ak sa nedohodnete nejako, ty uz nejako zakrocit teraz nevies, ked to tak bolo a s tym vedomim si to aj kupovala, snaz sa najst s nimi spolocnu rec a nejako sa dohodnut, hlavne aby nebol problem s tym hlukom 😉
Odpovedať
Profilova fotka
Keďže tá garáž nie je vaša, tak s tým asi fakt nič neurobíš. Na hluk ak je v neúnosnej miere a v čase, keď má byť pokoj, na ten sa treba proste sťažovať
Odpovedať
@adrianag95 Ak nieco pristavuju ku garazi a "lepia" to na tvoj dom, tak to asi stavaju na cierno, lebo inak by potrebovali tvoj suhlas, nie?
Odpovedať
@veraplb Nepotrebujú jej súhlas. V závislosti od toho, čo stavajú, potrebujú stavebné povolenie alebo ohlásenie stavby.
Odpovedať
Profilova fotka
zistil by som si ci na to co pristavuju maju stavebne povolenie, alebo teda ci si dali aspon ohlasku, ci to maju po tejto stranke vsetko v poriadku alebo nie, inak nemas co viacej s tym nejako urobit, proste si to nekupila, nie je to tvoje, tak neurobis s tym nic.
Odpovedať
@katat2 hej hej s tym co nie je jej moc nenarobi, No ako si pisala zistit ci, ci to robia tak ako maju a maju k tomu vsetky potrebne ohlasenia, to by som spravila asi aj ja
Odpovedať
Ďakujem Vám všetkým. Áno, bohužiaľ bola to chyba. Boli sme mladí a naivne som verila realitke keď nám predávali dom aj s druhým pozemkom, ktorý sa bohužiaľ nedal potom vyriešiť. Vieme toľko, že tá garáž je čierna stavba a nikto s tým nič neurobí.
Odpovedať
@chrobak7 dobrý deň, je to starý dom ,kedysi s veľkým pozemkom. Prvý majiteľ sa zadĺzil a začal rozdeľovať pozemky na 3 časti. 1cast dom s 5á pozemkom,druhá časť garáž s 3á pozemkom a 3 časť je len pozemok. Garáž plus tu prvú časť si odkúpil nejaký právnik,pôvodne tam chcel stavať, ale predával to. Dom si odkúpil ďalší majiteľ. Keď sme boli pozrieť dom, vybavovala realitka že je možnosť odkúpiť si aspoň tu garážové časť. Týmto sme do toho išli. Však padne garáž vhod. Lenže už bolo všetko vybavené dom som už mala ale ten druhy majiteľ stále nič. Potom prišli Rumuni,že by si chceli tam postaviť dom. No a už to nabralo iný smer, nás vyšachovali z hry a predal to im, s tou podmienkou, že sa bud dohodneme mi medzi sebou, alebo si musia tu garáž nejak poriesit. S nimi sa vôbec komunikovať nedala takže oni si kúpili prázdny pozemok, kde stál len ten jeden garáž 😄 Skúšame stále či by ho nepredali. Aj tak je v katastrofálnom stave, veľké diery sú v ňom. No z nejakého dôvodu nechcú. Nechcem aby to oddelili alebo to zbúrali. Ale kvôli tej garáži sa k nám hnusne správajú. Pretože z nášho domu tam bola zavedená elektrina aj voda. To sme dali odpojiť. A keďže stavali nemali inú možnosť len si od nas vypýtať elektrinu. Keďže sú aký sú pár krát sme im dali s tým,že si opíšeme stavy a oni nám to zaplatia. Znova boli pohorceny,takže komunikácia je minimálna.
Odpovedať
@chrobak7 ešte toľko že ten dom im už stojí, veľmi rýchlo si ho postavili, kým okolitý susedia dostali z obce oznámenie im už skoro stal dom. Nejak sú chránení obcou 🙈 lebo ja som to naivne skúšala riešiť ešte pred stavbou aj s obcou a nič.
Odpovedať
@chrobak7 dobre mám provizórne starý plechový plot aby som ich nevidela a otravovali nám psa. Druhá vec chceme betónový plot. Prvý krát sme sa s nimi aj o tom rozprávali žeby sme kúpili obojstranne aby mali aj oni pekné Nesúhlasili oni nechcú za nič platiť. Do toho plechoveho je mi jedno ci navrtaju ale do betónového oplotenia zato nie.
Odpovedať
@adrianag95 Pozemok, na ktorom stojí tá garáž má len 3 áre? To ste mali z fleku odkúpiť obe parcely - aj tú 5 á s domom aj tú 3 á s garážou a nie špekulovať, že kúpite len samostatne garáž. Jasné, že sa pôvodný majiteľ neozýval. Ani ja by som z 3 á pozemku nepredával kúsok, nejakých 30 m2. Jednoduchšie sa mu to predá v celku a tak aj urobil. Keď to odkúpili tí noví majitelia, mala si im ponúknuť, že to od nich odkúpiš celé. A na 3 árovom pozemku stavajú dom? To sa tam aj zmestí? Ale toto všetko sú tvoje subjektívne argumenty. Objektívnym faktom je, že ste dvaja majitelia, susedia a ty nemáš ako donútiť ich, aby niečo urobili, čo ty chceš. Aj s tým plotom - ak nechcú do neho investovať, to je ich vec a právo. Keď im plot nechýba... Tak si ty postav na svojej strane plot z betónových panelov, aby bol pohľadový len na tvojej strane. Neviem prečo ich nútiš, aby sa podieľali na nákladoch za plot, keď evidentne o to nemajú záujem. Bohužiaľ - susedov si nevyberáš. Teda aspoň nie konkrétnych, Ale ty si si vybrala, že budeš mať susedov s garážou, keď si kúpila dom. Ja by som bez toho ten dom nekúpil.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@chrobak7 Nie, oni stávali na vedľajšom pozemku tie boli rozdelené na 2 časti tiež. Garážová časť je len 3 arova a tu som chcela odkúpiť hneď, lenže mi ju pôvodný majiteľ nakoniec nepredal . A plot si bohužiaľ do okna nemôžem(nechcem) dať. Ja sa bližšie nebudem posúvať. Aj takto mam problém keďže s prístavbou mi poškodili fasádu. Ja sa tu nechcem nejak sťažovať. Len skúšam nájsť nejaké riešenie. Keďže mne ho nechcú predať, aj keď už všetko bolo vyriešené papiere hotové. A zmenia názor. Tak maximálne skúsim niekoho poprosiť aby kúpil ten pozemok za moje peniaze 🙈 iné riešenie nevidím.
Odpovedať
@adrianag95 Ahoj. Z môjho uhla pohľadu by bolo lepšie to predať celé a ísť inde. Ak je to samozrejme nejako možné. S takýmito susedmi to budú možno ťažké chvíle a osobne by som tieto možné ťažké chvíle nechcel riskovať.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?