Slaboprudove rozvody (datove kable, koaxialy) je ich vlastne treba?

Zdravim Vas , riesime elektricke rozvody a elektrikar ma presviedca ze je dobre mat aj tzv slaboprudove obvody - cize datove kable + koaxialy atd.... Uprimne - niesom si isty ci to budem do buducna potrebovat. Planujem mat vsade Wifi aj kvoli smart rieseniam - cize v datovych kabloch nevidim zmysel. Koaxialy detto. Ako ste to riesili na novostavbach a ak mate slaboprudove rozvody - naco ich vyuzivate? Vdaka za kazdy nazor
Odpovedať
Ahoj, ano, datove kable v dome budes potrebovat. Ci myslis, ze budes pozerat magio cez Wifi? 🙂 Koaxial sa pouziva na satelitne rozvody, neviem, ci v dome budes mat optiku alebo satelitnu TV. Ak satelit, koaxial potrebujes. Ak optiku, tak koaxial nepotrebujes, ten som si nedaval uz ani ja. Ja som vsak natiahol dostatok datovych kablov na rychly internet - v obyvacke, v obytnych miestnostiach a na tri miesta na strope, kde budem mat "wifi taniere" na pokrytie wifi v celom dome. Ak mas vacsi dom, pripadne poschodovy, jeden wifi router ti nebude stacit.
Odpovedať
No minimalne datove kable by som natahal aspom k TV. Mam internetovu televiziu, a ked to bolo cez wifi tak to casto mrzlo. Akonahle to je cez kabel tak to ide dobre. Ani koaxial nieje zle natahat, nikdy nevies pri akom zdroji vysielania skoncis. On tieto vsetky "smart" veci nie vzdy funguju ako si predstavujeme.
Odpovedať
Ku kazdej TV aj datovy aj koax je dnes standart, takisto pohybovy do kazdej miestnosti, protipoziarny, wifi, a vonkajsie kamery. Aspon kabl urcite natahat.
Odpovedať
Koax v dnesnej IPTV a Netflix/Youtube dobe je na zvazenie - ci niekedy hrozi satelit, alebo DVB-T/kablovka. Ja sice telku vobec nepozeram, ale dal som vsade aj koax. Trochu retro, no clovek nikdy nevie. U mna hlavne pre DVB-T/kablovku. Ethernet je nutnost. Minimalne Cat6a. Wifi je fajn, ale nie vseliek - kabel je kabel. Do kazdej izby dvojzasuvka, multimediane centrum v obyvacke 2x dvojzasuvka. Takisto dotiahnut do technickej (kotol/TC/rekuperacia/...) a hlavne nezabudnut na navrh poctu accesspointov pre wifi a kabel k nim. Dalej IP kamery, atd...
Odpovedať
@zefe cat6a? a to načo??? cat5e dokáže ísť na gigabit v pohode a už aj to je skoro nevyužiteľná kapacita aj keby tam mal NAS a 4K stream. @trojliter pozrite si môj koment ohľadom žalúzií, smart fíčury nie len fungujú, ale aj šetria peniaze. Ak aj nie ste rozhodnutý spravte si prípravu (pár káblov a pár krabíc navyše zostanú zastrčené v elektro rozvádzači). Elektroinštalácia bude fungovať klasicky až do prerábky na smart. Ovládanie žalúzií cez mobil je oveľa lepšie ako cez diaľkový ovládač, lebo to môžete robiť aj z práce aby sa vám napríklad neprehrieval dom atď. K tomu jeden ovládač dokáže ovládať niekoľko spárovaných žalúzií a keď budete mať ich x budete potrebovať niekoľko ovládačov čo mi príde ako komédia...
Odpovedať
záleží kto kde býva aký rýchli a spoľahlivý je internet, no ja mám i koax zo sat, vypadne net a si bez signálu, ak vypadne sat. pri veľmi špatnom počasí ide net, obidvoje len v lete pri búrke ak vypadne elektrina
Odpovedať
@trojliter zabezpecovacka nic? Ci chces menit baterie v bezdrotovych senzoroch po zvysok zivota?
Odpovedať
@neutrino nepozeraj iba na rychlost, v pripade poe ma vzdy 6a navrh, preco to isto vies....pri cene oboch kablov by som 5e uz neriesil...
Odpovedať
@neutrino Dnes iste staci, ale kable sa netahaju na 5 rokov. Ako uz bolo spomenute, cenovy rozdiel pri domacej metrazi uz nehra rolu, vacsi prierez, lepsi do buducnosti. Dalej HDMI over Ethernet (ano, na kratsiu vzdialenost vacsinou ide aj cez cat5e, ale pochybujem, ze viac ako 1080i). Rozumiem vsak elektrikarom, naco by sa babrali s SFTP cat6a, ked rychlejsie a pohodlnejsie nabuchaju FTP cat5e, ak zakaznik neriesi. PS: Davnejsie som zazil "majstrov", co ku kazdej dvojzasuvke tahali len jeden cat5e, vsak 100 Mbps cez 2 pary doma staci. Dnes si asi buchaju hlavu do steny.
Odpovedať
@zefe hej no 4 žily to je prdel 😛... A ano cat6a je babrava kompletaz ale keď zákazník zaplatí je mi to jedno.
Odpovedať
@kejsix Koľko krát meníš batérie za života v zabezpečovačke??? Pretože ja som menil synovi po 4 rokoch sem tam batérie.. A niektoré "bežia" už 5rok..Iste Ťa to zrujnuje vymeniť batérie raz za čas... 😉
Odpovedať
@technik007 ja mam v dome 15 senzorov (vratane plynu, zaplavy atd.), to by som ti drzal palce. O cenu vobec nejde, ide o pracnost, ale kazdemu co jeho jest...
Odpovedať
Článok sa načítava...
Vsetko na baterie je blbost, je to vymyslene viacmenej len na hotove instalacie.ked sa robi stavba, dotiahnut kable snad nikoho nezruinuje.
Odpovedať
my staviame tiež dom, už coaxiál nedávame ale cat káble určite.. wifi sa nikdy nevyrovná káblu.. a keď nechcete mať problémy s TV cez internet s ip kamerami a podobne tak určite tam dotiahnuť kábel...
Odpovedať
@trojliter ja mám novostavbu a prípojky na internet a satelit by som dal aspoň do obývačky ja mám aj v každej izbe nikdy nevieš. Ja mám wifi hore na chodbe v strede domu ale obývačku mám dole a keďže mám iptv to je televízia cez internet mal som ju napojenu na wifi ale sekalo mi to tak musel som to napojiť na kábel a super neseka tv ani YouTube ani netflix super ale potrebujes asi aj switch dal by som to aspoň do obývačky
Odpovedať
@dent ""Vsetko na baterie je blbost, je to vymyslene viacmenej len na hotove instalacie.ked sa robi stavba, dotiahnut kable snad nikoho nezruinuje.""Chcel by som Ťa vidieť ako by si postupoval v prerábke kostola, kde TI NEDOVOLIA sekať a meniť vodiče..Tam veľkú možnosť ako použiť BEZDROTOVÉ vypínače /vysielače / nemáš... Ja mám v byte 4 a montáž bola prevedená cca 5rok a ešte som nemenil ani jednu batériu..Menil som často 9V batériu v hlásičoch dymu..Za 2roky raz niekedy aj raz ročne..
Odpovedať
@technik007 ked si si vsimol napisal som tam ze pri novej stavbe.
Odpovedať
@dent Už vidím novostavbu čo ponúka developer s natiahnutými všetkými káblami na zabezpečovačku,a káblami na net atď... 😉
Odpovedať
@technik007 Ty si ako skolkar 🙂 A teraz si znovu precitaj prvy prispevok v teme.
Odpovedať
V kazdej spalni a obyvacke ma za tv el.zasuvku normalne kabel zamurovany( tazko pre elektrinu bude iny standard) Ale koaxial a eternet su v stene v chranickach/trubkach ktore vedu na povalu a az odtial hole do technickej miestnosti. Takze ak v buducnosti bude iny standard datoveho kabla ci optika priamo do tv tak pojde celkom lahko vymenit aj bez burania.
Odpovedať
@kejsix A Tebe sa niečo stalo??? 😉
Odpovedať
@trojliter ak mas moznost, tahaj kable, ci uz TP alebo koax., pripadne dalsie, ano, riesit sa to da aj vzduchom, ale kabel je kabel 😉 a vcul par poznamok k diskusii: - CAT6A povazujem v dnesnej dobe za minimum, bezne sa uz predavaju 10Gbit zariadenia, a do stien najlepsie tieneny SFTP, tomu potom treba prisposobit aj zasuvky a patch panely (resp. keystony) - ano, aj developeri uz dnes myslia na rozvody netu a TV v novostavbach, bezne sa robi predpriprava na klimu, osadzaju sa kastliky pre vonkajsie zaluzie (aspon ti developeri, ktorym zalezi na vysledku a nielen na zisku to tak robia)
Odpovedať
Zdravim Vas ,riesime elektricke rozvody a elektrikar ma presviedca... myslim ze uz v tychto par slovach je odpoved o aku stavbu sa jedna. Ak by to bol developer,tak asi by sa nebavil elektrikar so zakaznikom...to snad pochopili takmer vsetci.
Odpovedať
Ako bolo spomenute pomer cena/kvalita resp vykon/cena v prospech cat6A a 0,15€ za meter je zanedbatelnych oproti 5e, rychlost az do 10gb. Urcier k tv by som dal 2x az 4x cat6a zasuvku. Koax max do obyvacky keby nahodou, pripadne vobec. Natahal by som aj kabel na alarm a na kamery. Z racku by som potiahol aj opticky hdmi kabel v 2.1 k tv aby som si vedel pozerať kamery aj na tv. Mozno porozmyslat aj na repro. Urcite by som natahal aj kabel na stropnu wifi.
Odpovedať
@zefe inak s tym Cat 6/a alebo 5E som rozmyslal aj ja. Nakoniec majstri rozhodli za mna, ked som prisiel na stavbu, uz mali polovicu natahanu v 5E 😄 Ale popravde vobec mi to nevadi, myslim si ze 5E bohato staci. Chapem vyhody pri PoE aj sirsie frekvencne pasmo, ale v praxi to nebudem potrebovat. Kamery budu 802.3af PoE, ktore vedia dodat 15W (PoE+ az 30W) a kazda kamera ma spotrebu max 4W. V preklade - Cat5e staci. 1Gbps pasmo pre kameru je az az. Rovnako 1Gbps bohato staci aj pre televizory s Youtube / Netflixom, lebo malokto v domacnosti ma optiku, ktora bude poskytovat viac ako 1GBps internet. Operatori totiz pre domacnosti tahaju GPON (Gigabit passive optical network). Co sa tyka NASka, tak pri gigabite mas 125 MB/s co je aj na dnesne pomery velmi slusna rychlost. A to este nehovorim o cene. 10Gbps routery a switche su cenovo uplne inde, plus sietove zasuvky na stenach, patch panely, 10 Gbps karty v PC / notebookoch tiez nie su bezne (naco, aj tak bezny Franta user chce wifi). V horizonte dalsich 10tich rokov Cat5 pre domacnosti 99% staci. Ale nechal som si aj zadne vratka - Cat5E pod omietkou mam v chranickach, tak aspon nemusim sekat steny v buducnosti, keby 10 Gbps bude relevantny (moj odhad je, ze tak skoro nebude).
Odpovedať
Urcite si to daj, kludne CAT5e. Koaxial je diskutabilny, dnes kazdy operator ponuka telku cez LAN (DSL, optika...). Áno Wifi je fajn, ale dokiaľ sa neprejde na nový wifi štandard, ktorý ponúka dostatočné množstvo kanálov, tak to nikdy nenahradí kábel. Pravidelne mám s wifi problém, čo pri káblovom pripojení nehrozí...
Odpovedať
@cubo2 zatial urcite staci 😄 @marcos33 5Ghz wifi je uplne v pohode. Len ludia si myslia, ze niekam hodia 1 AP, najlepsie lacak od providera (bez 802.11ac standardu) a pokryje im cely barak. Potom pindaju, ze to nefunguje. Treba pomerat a dat viac AP, hlavne kvoli mobilom/tabletom, ktore maju mizerne wifi anteny. Ja mam v dome 3 AP a vyzera, ze este jedno pojde vonku.
Odpovedať
@zefe suhlasim, ja budem mat tiez 3 pre dobre pokrytie. Od Ubiquiti - tieto mam u rodicov na dome a funguje to perfektne. https://eu.store.ui.com/collections/u... - maju aj vykonnejsie ale tie lite su cenovo najdostupnejsie
Odpovedať
Profilova fotka
Cat5e urcite 🙂 Herne pc cez wifi je napriklad uplne peklo 😅 wifi je super ale ked mas doma 600Mbps internet cez optiku je skoda obmedzovat sa rychlostou vacsiny wifi routerov….
Odpovedať
@cubo2 Ubiqiti je dobra volba pomer cena/vykon, len to asi nie je uplne pre BFU, kedze je vhodne rozbehat wifi controller pri viac AP. Ja som si vyhodil z kopytka a mam 2x nanoHD a 1x U6-LR 😉 Aktualne odporucam ist do U6-Lite namiesto AC-Lite
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?