Vyrobte si organické hnojivo z banánových šupiek a podporte zdravie vašich rastlín

  • 15.08.2023

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí si doma pravidelne pochutnávajú na banánoch, banánových smoothies a banánovom chlebíku? Vedeli ste, že banánové šupky nemusíte vyhadzovať a môžete si z nich vyrobiť účinné organické hnojivo? Obmedzíte tým používanie chemikálií v prírode a budete mať dobrý pocit z toho, že ste z kuchynského odpadu vyrobili niečo užitočné. Niečo, z čoho budú mať radosť aj vaše izbové rastliny či zelenina v záhrade.

hnojivo z banánových šupiek
Zdroj: iStock

Ako môže hnojivo z banánových šupiek pomôcť vašim rastlinám?

Organické hnojivo z banánových šupiek dodáva rastlinám potrebné živiny, ako je vápnik, horčík, draslík a fosfor. Všetky tieto zložky spoločne podporujú zdravie a imunitu vašich rastlín.

Banány a ich šupy sú jedným z najlepších prírodných zdrojov draslíka, ktorý reguluje enzýmy v rastline a posilňuje korene. Vápnik zas podporuje rast rastlín tým, že pomáha rozkladať živiny v pôde a distribuuje ich do rastlinného systému. Horčík podporuje fotosyntézu a fosfor prispieva k silným stonkám a koreňom rastlín.

Ako si vyrobiť tekuté hnojivo z banánových šupiek?

Výroba domáceho tekutého hnojiva z banánových šupiek je veľmi jednoduchá a lacná. Budú vám stačiť banánové šupky, voda, sklenená nádoba a nôž alebo mixér. Tu je postup, ako na to:

  1. Banánové šupky nakrájame na menšie kúsky alebo ich nahrubo rozdrvíme v mixéri. Ak používate šupky, ktoré nie sú organické, pred krájaním ich umyte vodou.
  2. Šupky vložíme do sklenenej nádoby. Na 1 liter vody použijeme aspoň 2 šupky.
  3. Nádobu uzavrieme, aby sme zabránili zápachu a tvorbe plesní.
  4. Banánovú vodu dáme na chladné a tmavé miesto a necháme lúhovať aspoň 1 týždeň alebo kým šupky nesčernejú.
  5. Každý deň tekutinu pretrepeme alebo premiešame.
  6. Po vylúhovaní vodu precedíme a použijeme ju na zalievanie rastlín.

Náš tip: Na výrobu hnojiva je lepšie použiť organické banány, ktoré zbytočne nezaťažia vašu pôdu a rastliny chemikáliami.

Ako si vyrobiť tekuté hnojivo z banánových šupiek?
Zdroj: iStock

Ako používať tekuté banánové hnojivo?

Toto hnojivo je vhodné na zalievanie izbových rastlín, ovocných stromov a zeleniny predovšetkým papriky a rajčín. Stačí použiť primerané množstvo tekutého hnojiva a zalievať ním rastlinu raz týždenne. Výsledky sa dostavia po niekoľkých týždňoch.

4 ďalšie spôsoby, ako použiť banánové šupky na hnojenie

Okrem výluhu existujú aj ďalšie spôsoby, ako použiť banánové šupky na prihnojenie rastlín. Niektoré z nich sú skutočne jednoduché.

Kompost

Pridajte banánové šupky do kompostu, kde sa rozložia spolu s inými organickými materiálmi, ako sú vaječné škrupiny a jablkové šupky, aby sa vytvorilo bohaté hnojivo. Po rozložení zapracujte kompost do pôdy ešte predtým, ako pôjdete sadiť.

Banánová kašička

Umyté banánové šupky nechajte 1 deň namočené vo vode. Na druhý deň ich rozmixujte, aby vznikla kašička. Túto kašičku potom stačí zapracovať do pôdy v blízkosti rastliny alebo ju pridať pod jamku pri sadení.

Pozor: Banánové hnojivo by sa nemalo priamo dotýkať koreňa rastliny. Preto si najskôr vykopte hlbokú jamu, vložte do nej kašičku, zahrabte, a až v ďalšej vrstve saďte rastlinku.

Práškové hnojivo

Nechajte banánové šupky sušiť niekoľko dní na plechu vystlanom papierom na pečenie. Ak chcete proces sušenia urýchliť, usušte ich v rúre pri teplote 60 stupňov. Po vysušení šupky pomeľte na mlynčeku a tento prášok zapracujte do pôdy v okolí rastliny. Aj tu si dávajte pozor, aby nebolo hnojivo v priamom kontakte s koreňom.

 ako použiť banánové šupky na hnojenie
Zdroj: iStock

Použitie vcelku

Tento spôsob je najjednoduchší, a predsa veľmi účinný. Nakrájajte banánovú šupku na menšie kúsky, ktoré zakopte do pôdy v okolí rastlín. Čím menšie budú kúsky šupky, tým rýchlejšie sa rozložia.

P.S. – Vedeli ste, že originálne inšpirácie do záhrady, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrú střechu.

Autor: Barbora Kňazovčíková

Zastrešil: Copywriting – Patrik Putera (Profil na Modrej streche – @patrik_putera)

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku