Viete, čo robiť pri zemetrasení? Poradíme vám, kam sa ukryť a ako sa poistiť

  • 21.11.2023

Viete, čo robiť pri zemetrasení? Kam sa ukryť? A ste poistení proti zemetraseniu? Toto sú určite otázky, ktoré ste si začali klásť po tom, ako bol východ našej krajiny zasiahnutý zemetrasením. Poradíme vám preto, ako si pripraviť zásoby, čo robiť, ak vás zemetrasenie zastihne doma a čo robiť, ak vás zastihne vonku. Rovnako vám vysvetlíme, na čo si dať pozor pri poistení vašej nehnuteľnosti a majetku pred zemetrasením.

čo robiť pri zemetrasení
Zdroj: iStock

Prečo je dôležité poznať stupnice

Dôležité je vedieť, že plnenie poisťovní nie je určované podľa Richterovej stupnice, ale podľa makroseizmickej intenzity. Väčšina poisťovní plní udalosti zemetrasenia od 6. stupňa makroseizmickej stupnice. Šiesty stupeň znamená, že ho cíti naozaj každý. Komíny a omietka sa poškodzujú, nábytok sa pohybuje a predmety sa prevracajú.

Mercalliho stupnica hodnotí viditeľné účinky zemetrasenia na budovy a okolité prostredie. Má 12 stupňov a poskytuje neprístrojové hodnotenie intenzity zemetrasenia na základe pozorovaní. Pri 1. stupni zemetrasenie necíti nik okrem citlivých ľudí. Aj to len za priaznivých okolností. Pri 12. stupni však vzniká panika, nastáva úplná deštrukcia, na zemi vidieť vlnenie, zorné pole a horizont sú narušené a predmety lietajú vo vzduchu.

Richterova stupnica slúži na meranie množstva energie uvoľnenej zemetrasením a stanovuje jeho ničivosť. Táto stupnica je čistou fyzikálnou meracou jednotkou. Pri magnitúde menšej ako 2, hovoríme o mikrozemetrasení, ktoré je takmer nepocítiteľné. Zaznamenateľné sú zemetrasenia s magnitúdou od 2 stupňov vyššie. Zle postavené budovy padajú už pri magnitúde vyššej ako 5 stupňov. Najvyšší stupeň magnitúdy so sebou prináša škody na niekoľkých tisícoch kilometrov. Takéto zemetrasenie sa však objavuje len raz za 20 rokov.

richterova stupnica, seizmograf, stupne magnitúdy
Zdroj: iStock

Dôležitosť poistenia majetku pred zemetrasením

Na Slovensku očakávame skôr búrky spojené so silným vetrom alebo povodne. Musíme sa však pripraviť aj na to, že čoraz častejšie budeme čeliť aj zemetraseniam. Preto by ste si mali vašu nehnuteľnosť a majetok poistiť.

Boli sme svedkami toho, že v prípade zemetrasenia môžu byť škody na budovách a majetku veľmi vážne. Poistenie nehnuteľnosti vám ako majiteľovi môže naozaj pomôcť. Nebudete sa musieť obávať toho, ako financovať opravy a za čo zrekonštruovať majetok. Vďaka poisteniu tieto výdavky, ktoré môžu byť naozaj vysoké a mohli by vám spôsobiť aj dlhodobé finančné škody, bude niesť za vás poisťovňa.

Zistite si u vašej poisťovni, či máte adekvátnu ochranu pred zemetrasením

Máte vôbec poistenie na takýto typ katastrofických udalostí? Správne poistenie je vašou poistkou do budúcnosti. Určite by ste mali na to myslieť. Predídete tak situáciám, ktoré môžu vašu rodinu naozaj potrápiť.

Niektoré poisťovne kryjú zemetrasenia bez ohľadu na stupeň. Iné od 5. stupňa Mercalliho stupnice, prípadne od 6. stupňa.

Matka vysvetľuje svojim deťom, ako sa chrániť pri zemetrasení tým, že sa ukryjú pod stôl
Zdroj: iStock

Čo robiť a čo nerobiť v prípade zemetrasenia

V spojitosti so zemetrasením, ktoré sa odohralo nedávno na východe Slovenska, vydalo Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky základné odporúčania, čo robiť pri zemetrasení a čomu sa vyhnúť.

  • Počas zemetrasenia ostaňte v budove, v ktorej vás katastrofa zastihla.
  • Vyhľadajte si vhodné miesto na úkryt.
  • Postavte sa napríklad k opornému múru alebo pod dvere.
  • Nikdy nechoďte k oknu.
  • Ukryte sa napríklad pod stôl.
  • V žiadnom prípade nevstupujte do výťahu ani nechoďte na schody.

Ak ste vonku, ostaňte tam. Zachovajte rozvahu, pomáhajte si navzájom. Držte sa čo najďalej od elektrického vedenia alebo od stromov. Ak vás zemetrasenie zastihlo v aute, zastaňte, ale z auta nevystupujte.

Po zemetrasení ostaňte v bezpečí, pretože môžu nasledovať ďalšie nárazy. Keď sa situácia upokojí, ak máte možnosť, oznámte svojej rodine a blízkym, že ste v bezpečí.

Ako sa pripraviť na zemetrasenie

Ak sa obávate zemetrasení aj v budúcnosti, môžete si urobiť zásoby potravín a vody na niekoľko dní. Majte doma napríklad konzervy, sušené potraviny, cestoviny, ryžu, strukoviny. Takisto by ste mali mať doma zásobu pitnej vody na minimálne 3 dni. Počítajte s približne 4 litrami vody na osobu denne.

Rovnako by ste sa mali naučiť základy prvej pomoci. Tie využijete aj pri iných príležitostiach, ako je zemetrasenie. Zistite si, kde máte vo vašej domácnosti hlavné uzávery elektriny a plynu. Sú to naozaj dôležité informácie. Majte vždy v zásobe baterku a plnú lekárničku. Na police a skrine neukladajte z bezpečnostných dôvodov ťažké predmety a ťažší nábytok vždy oprite o steny.

P.S. – Vedeli ste, že originálne inšpirácie do záhrady, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrou střechu.

Autor: Denisa Hajdúková – Nájomný spisovateľ

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku