Dlhoročné skúsenosti projektanta Stanislava Bernacíka s jednovrstvovým murivom HELUZ: Od počiatočnej nedôvery k trvalému využitiu

  • 05.06.2024

Ako projektant má dlhoročnú skúsenosť s navrhovaním rodinných a bytových domov, ale aj občianskych stavieb, vo všetkých stupňoch projektovej dokumentácie. Stanislav Bernacík pri svojej práci často pracuje s jednovrstvovým murivom HELUZ, aj keď priznáva, že k tomuto konštrukčnému princípu cítil spočiatku nedôveru. Čo zmenilo jeho postoj a aké výhody mu HELUZ pri projektovaní prináša?

projektant Stanislav Bernacík má dlhoročné skúsenosti s HELUZ
Zdroj: HELUZ

Spomeniete si, kedy ste začali vo svojich projektoch pracovať so sortimentom HELUZ, respektíve s princípom jednovrstvového muriva bez dodatočného zateplenia?

S HELUZOM ako takým približne pred dvanástimi rokmi, ale spočiatku to nebola vyslovene vyhranená voľba. Zásadný bol až o niečo neskôr návrh pasívneho domu pre klienta, ktorý si jednovrstvové murivo HELUZ vyslovene prial.

Zhodli ste sa na voľbe okamžite?

Priznám sa, že nie, mal som z tejto voľby obavy, respektíve do návrhu pasívneho domu bez dodatočnej izolácie sa mi nechcelo.

Aký bol argument klienta?

Pre neho bol nesmierne dôležitý pocit masívnej, stabilnej, pevnej steny. Nechcel bývať v stavbe zo subtílnej nosnej konštrukcie obalenej izoláciou, prial si, aby konštrukčný systém spájal v jednom prvku izolačnú i statickú funkciu. Chcel jednoducho pevný dom.

rodinné domy devicky
Zdroj: HELUZ

Prečo ste pôvodne nebol jednovrstvovej murovanej konštrukcii naklonený?

Išlo o atypický dom, mal som logicky obavu, že navrhnúť precízne konštrukčné detaily zo systémových prvkov bude náročnejšie. Navyše každý systém má svoje špecifiká, k chybe môže dôjsť vždy.

Jednou z hlavných výhod jednovrstvových tehlových konštrukcií by ale mala byť práve jednoduchá, až intuitívna realizácia…

To určite áno, ale tehly nemožno jednoducho bez rozumu len tak vymurovať. Dôležité je správne osadenie jednotlivých prvkov, použitie vhodného spojiva, dodržanie väzieb a pod. Avšak to je všeobecne problém stavebníctva, tehlové murivo zvádza k tomu, že znesie akýkoľvek prístup, čo samozrejme nie je pravda. Edukácia firiem je nesmierne dôležitá a je fakt, že v tomto smere mi HELUZ nesmierne uľahčuje prácu kvalitou a jednoduchosťou podkladov. Vo veľkej väčšine prípadov stačí na stavbe odovzdať vykonávaciu príručku s riešením konštrukčných detailov a realizačná firma netápe.

A rovnako tak oceňujem kvalitu podkladov samozrejme aj ako projektant, kedy mám k dispozícii širokú databázu odskúšaných konštrukčných detailov.

Čo ďalej hralo úlohu v tom, že ste nakoniec pre klienta navrhli pasívny dom z jednovrstvovej konštrukcie?

V tomto konkrétnom prípade išlo o tehly HELUZ Family 2in1 hrúbky 500 mm. Lákavé bolo, že sa jedná o tvrdú, mechanicky odolnú konštrukciu, bez mäkkých zón z izolácie. Ja napríklad rád pracujem s dreveným obkladom fasád a v prípade jednovrstvovej konštrukcie ho môžeme kotviť rovno do steny, bez nutnosti inštalovať dlhé kotvy cez zatepľovací systém.

apartmány Pavlov
Zdroj: HELUZ
atypický rodinny dom
Zdroj: HELUZ

Môžeme sa ale stretnúť s názorom, že jednovrstvovú konštrukciu je dobré ešte „pre istotu“ doplniť napríklad polystyrénom, ktorý vykryje prípadné chyby pri murovaní…

V prípade polystyrénu sa ale bavíme o úplne iných difúznych parametroch, polystyrén tehlu laicky povedané zavrie. Navyše pri jeho lepení vznikajú v konštrukcii drobné medzery medzi múrom a samotným izolantom.

Pokiaľ je stavba z jednovrstvovej konštrukcie dobre navrhnutá a dobre prevedená, nie je dôvod ju obaľovať tepelnou izoláciou, respektíve je to skôr na škodu. Konštrukčné detaily sú systémovo vyriešené, overené. Polystyrénom sa rado retušuje, skrývajú sa zásadné nedostatky v vykonávaní murovania, ktoré sa ale prejavia tak či tak počas rokov. A ťažko sa opravujú.

Takže tepelnou izoláciou sa problém nevyrieši, ale skôr schová…

Je to tak. Pokiaľ dom riešime v jednovrstvovej konštrukcii, máme ďaleko jednoduchšiu kontrolu. Dozor, projektant aj klient môžu prípadné nedostatky ľahko objaviť a riešiť ich nápravu. Vždy by sme mali dbať na kvalitné vykonávanie murovania, a ak je stena vymurovaná správne, podľa predpísaného postupu, dodatočným zateplením nič nezískame, skôr naopak – môže dochádzať ku kondenzácii vodnej pary, a pod.

Ako je na tom jednovrstvové tehlové murivo z pohľadu akumulácie tepla?

Jednovrstvové tehlové murivo má veľmi dobrú akumuláciu tepla – nie je taká veľká ako napríklad pri vyslovene ťažkých materiáloch typu betón, avšak tieto materiály majú primárne len nosnú a prípadne práve akumulačnú funkciu. Je nutné k nim pridať izoláciu.

Vo vzťahu k drevostavbám sme s akumuláciou tehly úplne inde, pri drevostavbách je akumulácia prakticky nulová.

Zásadné je ale to, že jednovrstvové murivo z tehál v sebe kombinuje niekoľko pozitívnych vlastností naraz. Tepelnoizolačná a akumulačná schopnosť, ochrana pred hlukom, statická odolnosť, vhodné difúzne parametre vytvárajúce veľmi dobrú vnútornú mikroklímu… Trúfam si tvrdiť, že z hľadiska životnosti a morálnej životaschopnosti je jednovrstvové tehlové murivo jeden z najperspektívnejších konštrukčných systémov.

Zdroj: HELUZ
rodinny dom maxner
Zdroj: HELUZ

Musí sa klient nejakým spôsobom obmedzovať pri návrhu svojho domu, pokiaľ zvolí jednovrstvovú murovanú konštrukciu?

V posledných rokoch sa veľmi rozšíril počet, respektíve maximálny možný rozmer stavebných prvkov, typicky prekladov. V jednom konštrukčnom systéme teda môžeme s pomocou modulovo koordinovaných prvkov vyriešiť napríklad aj veľké presklené plochy alebo rozpätie stropov. Samozrejme, ak budeme hovoriť o vyslovene atypickom dome, narazíme na určité obmedzenia. To ale neznamená, že by sme nemohli jednovrstvovú konštrukciu využiť. Skúsený projektant by si mal s riešením detailov poradiť. Ešte by som ale chcel v súvislosti s tým spomenúť dôležitú vec týkajúcu sa realizácie stavieb.

Pokračujte…

Ako som už spomínal, riziko predstavuje hlavne chyba pri murovaní. Z tohto uhla pohľadu vidím veľkú výhodu systému jednovrstvového tehlového muriva HELUZ v jeho užívateľskej prívetivosti a prívetivých a jednoduchých technických podkladoch, ktoré nemusíte na stavbe dlho vysvetľovať.

Vy máte s bývaním v dome z jednovrstvových tehál osobnú skúsenosť, je to tak?

Áno, bývame v bytovom dome z tehál hrúbky 44 cm, bez zateplenia a funguje to skvele. Za vykurovanie bytu s plochou 120 metrov štvorcových na poslednom poschodí platíme okolo 120 EUR mesačne. Keby steny boli vymurované z plnených tehál s hrúbkou 500 mm, dostali by sme sa s nákladmi ešte o dosť nižšie.

Odporúčate teda klientom priplatiť si za lepší variant tehál?

Rozhodne, v celkových nákladoch na dom sú to úplne minimálne čiastky, pritom pozitívne ovplyvníte fungovanie celej stavby, znížite náklady na vykurovanie, ešte ďalej zlepšíte akumulačné vlastnosti a tak ďalej. Vždy hovorím, že ten rozdiel niekoľko percent medzi jednotlivými tehlami je asi taký, ako keby ste si kúpili dizajnový luster. Luster si môžete dokúpiť kedykoľvek a treba ho za pár rokov vymeniť. Ale tehly kúpite len raz, sú tu po celú dobu životnosti stavby a nevymeníte ich. Na tých by som teda určite nešetril.

Trúfam si tvrdiť, že z hľadiska životnosti a morálnej životaschopnosti je jednovrstvový tehlový systém jeden z najperspektívnejších konštrukčných systémov.

Pokiaľ je stavba z jednovrstvovej konštrukcie dobre navrhnutá a dobre prevedená, nie je dôvod ju obaľovať tepelnou izoláciou, respektíve je to skôr ku škode.

PR článok + Zdroj foto: HELUZ & Stanislav Bernacík

Diskusie na tému článku