Čo si všímať pri preberaní nových okien? Radí odborník

  • 15.01.2024

Nielen správny výber okien, ale aj ich následná montáž má vplyv na tepelné úniky, vznik plesní, zvýšenú hlučnosť či zatekanie. Aj kvalitné okno sa môže zlou alebo nedôslednou montážou znehodnotiť a stratiť svoje benefity. Naopak, dobrá montáž podporí životnosť a funkčnosť okien. Niektoré nedostatky pri montáži okien sú zjavné ihneď, iné sa prejavia neskôr. Preto je dôležité, aby ste venovali dostatočnú pozornosť preberaniu nových okien. Čo si všímať pri preberaní nových okien? Dajte na rady odborníka.

čo si všímať pri preberaní nových okien
Foto: iStock

Zapojte sa do diskusie!

Hľadáte tipy a rady? Opýtajte sa v našom Fóre v kategórii „Okná, dvere a brány“.

Pred montážou okien

Na kontrolu kvality okien treba myslieť už pred samotnou montážou okien, keď vám ich firma privezie. Pri preberaní okien dôkladne prezrite okenné rámy, tesnenie a sklá. Dbajte na to, aby neboli prasknuté, poškriabané, či inak znehodnotené. Na poškodené okná firma nemusí uznať reklamáciu, ak okná preberiete bez výhrad a kontroly tovaru.

„Zákazník by mal byť prítomný pri nástupe na montáž a po dokončení montáže. Pri prebratí namontovaných okien podpisuje dodací list. Základom správnej montáže je správne zameranie rozmerov okien. Seriózna firma nikdy nevyrobí a nenamontuje okná len na základe vašich rozmerov“, radí Ľuboš Solčani, vedúci montáží a servisov zo spoločnosti Incon.

Rada od odborníka!

Pri rekonštrukcii domu je výmenu okien vhodné kombinovať so zateplením. Inak hrozí, že sa vám budú v interiéri tvoriť plesne.
montáž nových okien
Foto: iStock

Preberanie nových okien

Preberanie nových okien by malo prebiehať za vašej prítomnosti a rovnako za prítomnosti montážnika. Pred preberaním okien je z nich potrebné odstrániť fólie. Pokiaľ sú okná v poriadku, môžete následne pristúpiť k podpísaniu preberacieho protokolu.  Pokiaľ sa tak nestalo, fólie odstráňte pred začatím akýchkoľvek stavebných prác. Ak by ste dodatočne objavili poškodenie profilu pod páskami až po stavebných prácach, prípadná reklamácia by mohla byť oveľa náročnejšia.

„Zároveň by pásky na profile nemali byť dlhšie ako tri mesiace. Ich následné odstránenie býva najmä z dôvodu pôsobenia slnečného žiarenia na pásky veľmi náročné“, upozorňuje Ľuboš Solčani, vedúci montáží a servisov zo spoločnosti Incon. Preberanie nových okien je dôležité aj preto, aby vám bola vysvetlená a predvedená ich funkčnosť a starostlivosť o ne.

Následne pri preberaní nových okien skontrolujte mechanické poškodenia, pozorne si obhliadnite rámy, tesnenia a samotné sklo. Všímajte si, či nie sú poškriabané, alebo nebodaj prasknuté. Ďalej skontrolujte všetky kľučky, ich stabilitu, funkčnosť a tiež to, aby sa pri otváraní alebo zatváraní nezasekávali.

Bruškami prstov prejdite okolo tesnenia okien a uistite sa, že cez neho neprefukuje vzduch. Nezabudnite skontrolovať aj vnútorné a vonkajšie parapety, či sú osadené rovno a nemajú na sebe škrabance alebo zaschnutý stavebný materiál.

Nehanbite sa pomôcť si pri kontrole okien vodováhou a odmerajte, či sú okná horizontálne a vertikálne správne osadené. Niekedy sa môže stať, že sa okno pri zatváraní dotýka okenného rámu aj mimo tesnenia. Môže vzniknúť mechanické poškodenie profilov, môže byť sťažená manipulácia. V niektorých prípadoch nemusí tesnenie správne fungovať a môže prefukovať alebo zatekať.

„Pokiaľ je to možné, prezrite si okno aj z vonkajšej strany. Skontrolujte, či po práci nezostali na rámoch ryhy alebo znečistenia. Nakoniec nezabudnite skontrolovať ani samotné zasklenie. Ak sa vám niečo nezdá, komunikujte o tom ihneď s dodávateľom. Od tohto momentu totiž začína plynúť záručná doba“, pokračuje Ľuboš Solčani, vedúci montáží a servisov zo spoločnosti Incon.

Okrem samotných okien skontrolujte aj stav vášho bytu alebo domu. Montážnici okien by nemali odísť predtým, ako po práci upracú znečistenia súvisiace s osadením okien. Zvyšky tmelu na oknách alebo na častiach nábytku sú neprípustné. Pre istotu skontrolujte aj vybavenie vašej nehnuteľnosti. Počas stavebných prác totiž mohlo, aj keď neúmyselne, dôjsť k jeho poškodeniu.

Ako vyčistiť zašpinené okná po montáži?
Foto: iStock

Zapojte sa do diskusie!

Môžu sa dávať okná na zimu do novostavby?

Ako vyčistiť zašpinené okná po montáži?

Ak vám pri preberaní nových okien niečo ušlo, nezúfajte. S trochou trpezlivosti sa nečistôt po montáži okien zbavíte. „Nepoužívajte abrazívne čistiace prostriedky, tie daný stav len zhoršia. Najlepší čistiaci prostriedok je horúca voda so saponátom a mäkká handrička. Vyhnite sa nitrocelulóznym riedidlám, benzínu a podobne. Stvrdnuté zvyšky malty odstráňte veľmi opatrne mechanickým poklepkaním, alebo škrabkou z dreva či umelej hmoty“, dodáva Ľuboš Solčani, vedúci montáží a servisov zo spoločnosti Incon.

P.S. – Vedeli ste, že Modrú strechu nájdete aj u našich susedov? Navštívte českú Modrú střechu a poraďte sa s ďalšími „strecháčmi“.

Autor článku: Dana Račko

Odborný garant: Ľuboš Solčani, vedúci montáží a servisov zo spoločnosti Incon

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku