Chytáte myši na syr? Robíte chybu! Dajte im toto

  • 07.03.2023

Občas sa stáva, že sa u vás doma objavia nevítaní štvornohí návštevníci. Myši v domácnosti nie sú doménou iba starších rodinných domov s hospodárskou časťou dvora. Čoraz častejšie sa objavujú aj v novostavbách, najmä v satelitných obciach, kde sa stavia na pozemkoch v blízkosti polí. Dávate do pasce na myši alebo klietok starý „overený“ kúsok syra? Robíte chybu. Na syre si myši veru nepochutia. Ako sa zbaviť myší v domácnosti?

majú myši rady syr
Foto: iStock

Majú myši rady syr?

Myši sú všežravce. Živia sa obilninami, ovocím, zeleninou, semenami rastlín, ale aj hmyzom či mäsom. Práve pre rozsiahle preferencie chutí si to občas zamieria do vašej komory. Nevedno kedy a prečo ľudstvo dospelo k záveru, že syr je tou nejlepšou pochúťkou pre myši. Syr a myš sa pravidelne objavujú na rôznych ilustráciách, v rozprávkach, reklamách a podobne. Aká je však pravda? Majú myši naozaj rady syr?

Myši majú veľmi citlivý čuch. Ťažké a smradľavé vône, ktoré môžu mať mnohé syry, sú pre ne odpudivé. Nemajú dobre vyvinutú bránicu, kvôli čomu nemôžu nevhodnú potravu vyvrátiť. Preto si dávajú veľký pozor na to, čo skonzumujú. Je pravda, že pokiaľ sa dlhodobo nevedia dostať k potrave, skonzumujú aj syr. Ale rozhodne nepatrí medzi potraviny, ktoré preferujú. Oveľa radšej majú cukor ako bielkoviny obsiahnuté v syre. Preto ak premýšľate, ako sa zbaviť myší v domácnosti, radšej im do pasce na myši umiestnite niečo sladké.

Tip na diskusiu!

Myši v novostavbe – ako sa ich zbaviť?
ako sa zbaviť myší
Foto: iStock

Ako sa zbaviť myší v domácnosti

Podľa televíznej stanice Animal Planet výskumy preukázali, že myši si najviac pochutnajú na čokoláde a penových cukríkoch marshmallow. Možno vás prekvapí informácia, že si dokonca vyberajú aj spomedzi druhov čokolády. Zatiaľ čo horká čokoláda (zrejme kvôli zvýšenej horkosti) myšiam nechutí, mliečnu čokoládu neodmietnu. Ak ste doteraz neúspešne lákali myši do klietky alebo pasce syrom, vyskúšajte kúsok mliečnej čokolády. Zrejme jej neodolá rovnako ako vy.

Zaujímavosti o myšiach

• Hoci myši vnímame v prvom rade ako škodce, je pravda, že im svojím spôsobom vďačíme za výskum a vznik mnohých liekov. Sú totiž najčastejšie využívaným zvieraťom v testovacích laboratóriách.

• Srdce myši počas aktivity udiera až neuveriteľných 11-krát za sekundu.

• Myši sú šikovnými lezcami. Poľahky sa dokážu vyštverať až do výšky 9. poschodia bytového domu.

• Tieto malé hlodavce sú inteligentné. Dokážu si pamätať, na princípe pozorovania sa učiť správaniu a preberať skúseností od iných myší. Napriek pomerne nízkej vývinovej forme sa vedia ujať osirelého mláďaťa inej myši a osvojiť si ho.

• Myši síce nemajú rady vodu, napriek tomu sú šikovní plavci.

• Sú prenášačmi až približne 30 rôznych druhov chorôb.

Autor článku: Dana Račko

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku