Koľko by stálo vytvorenie darovacej zmluvy u právnika?

2. dec 2015185
  • martinka: podmienky kedy sa darca môže domáhať vrátenia daru upravuje Občiansky zákonník a je to len v prípade, ak sa obdarovaný správa k darcovi v rozpore s dobrými mravmi. Ak do zmluvy dáte, že každému vyplatíte cenu podľa znaleckého posudku a nevyplatíte, tak ten druhý vás môže kedykoľvek až do premlčania žalovať o zaplatenie. Jednoduchá matematika.

  • je tu niekto?

  • ???? 🙂

  • Sponzor fóra
  • Ahojte chcem sa opýtať mama mi chce darovať dom po otcovej smrti sa moji súrodenci vzdali svojho podielu v prospech mami, keďže som mala iba 12 rokov tak preto mi chce dom nechať . problém je v tom že moja sestra sa chystá ako mama zomrie že ju musíme vyplatiť ale nemáme z čoho z manželom sme si vzali pôžičku na prerábanie domu a my ju splácame, chcela by som radu čo je výhodnejšie, a hlavne nenapadnuťeľné zo strany sestry, a keď by sme sa rozhodli na odkúpenie domu za akú min. sumu to musí byť, je potrebný aj znalecký posudok prosím poradte mi dakujem

  • Antónia2077 kúpnopredajná zmluva môže obsahovať akúkoľvek cenu, veď napíšete doklad s mamou
     o hotovostnom príjmä. A čo si mama za života urobí so svojím majetkom a s peniazmi to je jej vec a nedá sa to napadnúť po smrti. Daň z príjmu z predaja je oslobodené ak predávajúci má trvalý pobyt v dome min. 2 roky, a ak trvalý pobyt nemá v tomto dome, tak 5 rokov odo dňa nadobudnutia. Znalecký posudok netreba ak sa daň neplatí. Predpokladám, že mama s Vami v tom dome býva, čiže má tam trvalý pobyt. V googli si napíš - Zákon o dani z príjmu - § 9 osolobodenie od dani.

  • antonia2077 : urobte si s mamou kupnopredajnu zmluvu - ta je nenapadnutelna. Ak si urobite darovaciu zmluvu - tak sa moze stat len to, ze by sa Tvoja mama za par rokov rozhodla, ze chce vziat spat svoje terajsie rozhodnutie (darovat Ti to) a napadne tuto darovaciu zmluvu (napriklad, ze sa knej zle spravas atd.) - riesi sa to sudom. Ak by jej sud dal za pravdu - mohli by Ti dom zobrat a bol by zase mamin. So sestrou darovacia zmluva vobec nesuvisi. Darovacia zmluva je preto hakliva - lebo je spatne napadnutelna darcom a obdarovany pride o dar.

  • citam tu pekne bludy o darovacej zmluve.tak ako je napadnutelna darovacia zmluva tak moze byt napadnutelna aj kupnopredajna zmluva.ak chcem vziat dar spat tak musim mat na to sakra dobre dovody, nie len, ze si nieco vymyslim.nepiste tu ak iecomu nerozumiete, polopravdy a nezavadzajte druhych ludi, ktori ziadaju radu a nie polopravdu

  • Ahojte, pokiaľ viem, tak darovaciu zmluvu dedičmi je možné napadnúť iba v tom prípade, ak on za svojho života žiadal o vrátenie daru.

  • Darca môže žiadať o vrátenie daru v tom prípade, ak bolo preukázané porušenie dobrých mravov, ako : fyzické napadnutie, urážky, ohováranie, neposkytnutie pomoci. Týka sa to aj členov blízkej rodiny. Toto môžu napadnúť dediči, ak za svojho života darca urobil patričné kroky k vráteniu daru, môžu v tom pokračovať. Inak nemajú právo, to by bolo nelogické.

  • Ahoj. Ja by som sa chcela opýtat ako to je ked:
    moja mama darovala rodinný dom bratovi, pod podmienkou že ju on dochová a rozdelí sa to medzi mna, mamu a jeho. On ho predal, mamu dochovávam ja nie on a peniaze mi nedal žiadne - vlastne ani svojej mame. Dá sa tá darovacia zmluva nejako napadnút, s tým že nie sú splnené podmienky. Je nejaká šanca dostat aspon nejakú sumu z domu?
    Lebo odkedy ho predali tak za mamou neboli a nejavia záujem.

  • gabriela24, tak jeho nové dlhy, nie sú predmetom darovaciej zmluvy, nemôže ju kvoli tomu napadnúť, má smolu, dlhy si musí zaplatiť sám. A už ani nie je Tvojím vecným bremenom, dlhy, čo boli v okamžiku darovania zaplatila, máš na to papier, tak sa ruší aj vecné bremeno, teda, ak ste na list vlastníctva nedali vecné bremeno iného rázu. Predať nemôže vôbec- nie je majiteľ

  • pardon, odpovedala som na starý príspevok, ešte som si nezvikla na nové zaraďovanie stránok v témach. 😞

  • Ahoj sofík, darovaciu zmluvu môže napadnúť mama, s tým, že neboli splnené podmienky, a ak tvoj brat predal dom, iným spôsobom musí dar vrátiť, povedzme peniazmi. Napadnúť to môže iba mama.

  • Ahojte vidím, že tu riešite darovaciu zmluvu a mám ohľadom nej aj otázočku... Po smrti mojej babky zdedili dom 3 súrodenci (mamka,strýko a krstná) všetci po jednej tretine... Keďže krstna bývala s babkou, tak mama a strýko jej cez darovaciu zmluvu darovali svoje časti domu, aby v dome potom dožila... Lenže moja krstna (ťuťka,ktorá je neustále od niekoho závislá) si do domu doviedla chlapa (podľa zistení pijan a gembler), ktorý sa po návšteve strýka v tom dome kde sa svojvolne nasťahoval sa mu vyhrážal , že ak chce tak dom predá. Samozrejme že mamka so strýkom(dvaja zo súrodencov) sú proti. Krstná sa však súrodencov nezastala ale ani sa k tomu nevyjadrila,čo s domom bude. Je možné napadnúť tú darovaciu zmluvu aby mamka so strýkom dostali svoju časť späť a tak by sa dom nemohol predať??? Ak sa to nedá napadnúť ako inak sa dá zabrániť predaju domu??

  • hibicty: z tychto dovodov sa neda napadnut darovacia zmluva.

    na druhej stranke nemoze cudzi chlap predat dom ktory nevlastni.

  • Sponzor fóra
  • hibicity, nech si tvoja mama alebo ty pozrie na www.katasterportal.sk koho je aktualne dom, ci na nom nie je aktualne nejaka plomba (ktora by mohla znamenat, ze kataster meni vlastnika, ci zapisuje nejake bremeno. ak je vlastnikom este krsna, tak nech sa tvoj stryko a mama dohodnu napr formou vecneho bremena pre nich oboch v casti C, tak bude krstna nadalej vlastnicka, ale akykolvek pravny ukon s domom budu musiet oni dvaja odsuhlasit a vtedy si cudzi chlap ani nepipne (a ak je taky ako ho opisujes, tak mozno potiahne o dum dal)

  • ďakujem za odpovede 🙂 hga: viem, že nemôže predať dom, ktorý nevlastní ,bohužiaľ je krstná ním natoľko ovplyvnená, že ho počúva na slovo a môže sa stať, že ho počúvne aj v tomto 😞 ostatnej rodine je to ľúto,lebo je v ňom kopec spomienok..
    tin007 : existuje ešte nejaký právny zásah(teda štrbinka), ktorý by sa dal použiť?

  • Ahojte,potrebovala by som poradit.
    Moji rodicia mi darovali pozemok, na ktorom sme s priatelom postavili rodinny dom. Pozemok, aj rozostavana stavba je zapisana v LV na moje meno. Co treba urobit, ak chcem, aby sa rodinny dom po kolaudacii zapisal do LV ako bezpodielove spoluvlastnictvo nas oboch? zatial sme sa nezosobasili.

  • Ahoj relaks, najlepšie bude obrátiť sa na právnika, je to dosť zložité.

  • hibicty: ak je krstna svojpravna tak nie je co robit.

    relaks: preco by si to chcela? podla mojho nazoru je zly napad zapisovat to do BSM. dlh ktorehokolvek manzela moze byt uspokojeny z majetku v BSM.

  • hqa, je mi trapne, ze on je v podstate hlavny investor, ja som na materskej a vsetko bude napisane na mna.

    aky je teda postup? tusim treba spisat nejaku zmluvu, ale aku?

  • relaks: normalnu darovaciu ktorou mu darujes isty podiel primerany jeho investicii do PODIELOVEHO SPOLUVLASTNICTVA. treba podpisat este pred uzavretim manzelstva aby to neslo ani nahodou do BSM.

  • hqa, prepac, ale co je to bsm?

  • relaks, bsm je bezpodielove vlastnictvo manzelov. a myslim ze darovat sa nesmie podla nasich zakonov do bsm, len jednemu cloveku

  • relaks ja to mám tak isto mne tiež rodičia dali pozemok a všetko je namňa a on tam dal peniaze ak energiu do toho

  • viete mi poradiť ako to je keď som dostala pozemok pred svadbou, ten je čisto len môj ale čo ten dom čo naňom stojí povolenie je amňa a stavba tiež písaná namňa

  • no tak asi tvoj nie? a pisany bol na teba pred alebo po svadbe?

  • noo dom není ešte postavený len povolenie a pozemok je namňa tak ako zatial všetky zmluvy a aj pôžička bude namňa ale hrubú stavbu postavil za svoje peniaze svojpomocne

  • Ak máš pozemok pred sobášom, je len Tvoj, ak začnete stavať až po sobáši, je jedno na koho je povolenie, pri delení majetku by ste dom museli deliť na polovice, nakoľko ste ho nadobudli počas manželstva, bez ohľadu kto koľko prispel ale pozemok by bol stále len Tvoj. Ak by si chcela všetko na seba, museli by ste si rozdeiť BSM a Ty by si si pri delení napísala dom len na seba.

  • V ďaka mne ide len oto aby aj manžel niečo mall keby sa mi niečo stalo

Pridaj príspevok

    Nenašli ste čo ste hľadali?

    hľadať len v názvoch tém
    Odporúčaní dodávatelia
    Profesionálne služby v oblasti realitnej činnosti a finančného sprostredkovania poskytujeme od roku 2006.
    Bc. Veronika Monišová
    0907488 978
    poskytujem komplexné služby v oblasti finančného poradenstva
    Katarína Turiničová
    kturinicova@bsg.sk
    0905 606 665
    Články od našich partnerov
    Ukážte vašu záhradu v dobrom svetle
    Tehly HELUZ FAMILY 2in1 predbehli dobu a normy
    Nebojte sa veľkého formátu!
    Archív článkov od partnerov