Zateplenie vata alebo grafitovy polystyrén

Zobraz úvodný príspevok
Pekný deň , staviame dom , je dobre ho aj tohto roku zatepľovať ? Ak áno je skôr lepšia vata , alebo je to jedno či bude aj polystyrén ? Rekuperácia nebude , Dakujem
Odpovedať
1
2
@milan_vt co myslíš tou vlnovou dĺžkou.? Co sa týka šírenia zvuku tak Eps rezonuje zvuk, MW je akustický izolant. Píšete ze vata je nevhodná na izoláciu stien... Skôr je to naopak si myslím. Zatiaľ mi veľa chlapov z praxe povedalo že MW je topka, eps je lacná varianta.
Odpovedať
@tomas89374 pardon chcel som napisat fazovy posun teplotneho kmitu, rychlo pisem a rozmyslam nad inymi vecami, tento udaj udava cas z aky sa dokaze teplo dostat z jednej strany na druhu. Pri vate je fazovy posun velmi maly, po pr hodinach sa zacina interier prehrievat. Vata nad polystyrenom vyhrava iba co sa tyka akustickeho utlmu a pozirnej odolnosti. No co sa tyka nasiakavosti- eps 5%, vata dokaze nasat vodu ako spongia .. nasava vzdusnu vlhkost nie len z interieru ale aj exterieru, co znacne znizuje jej izolacne parametre aj o 100%. Vata je luxus len pre neznalych, ktori hodnotia 1 max 2 parametre daneho materialu.
Odpovedať
Za mňa vata. Bývam pri ceste a ten rozdiel v prestupu hluku po zateplení bol veľký. Ale inak som vatu vybral pretože ďateľ si v okolí po fasádach zateplených EPS robil diery, tak som išiel do vaty a tvrdšej karbónovej omietky. Ešte som si všimol jednu výhodu oproti susedom. Dom sa cez leto menej prehrieva. Čo sa týka práce, tak práca s vatou je o dosť horšia. Či už hmotnosť, dýchať ten bordel, kotviť, sieťkovať. S EPS sa robí neporovnateľne lepšie. Pri novostavbe s rekuperáciou, keď neriešite také blbosti ako ja, hluk či vtákov, tak by som kľudne išiel do EPS. Ušetríte a neuvidíte žiadny rozdiel.
Odpovedať
@xko akoze dom zatepleny vatou sa v lete menej prehrieva nez dom zatepleny polystyrenom???
Odpovedať
ak sa bavime teda o tom istom dome s tymi istymi hrubkami izolacie.
Odpovedať
Ja nerozumiem preco je taky trend robit veci zlozitejsie ked sa daju jednoducho za menej penazi, jednoznacne eps vyhrava o tom nemoze nikto ani pochybovat. Vata je len dobra loby co stoji za ho...argument ze kvoli hlucnosti je lepsia vata tak to k tomu len tolko ze ak je riziko zvyseneho hluku v okoli tak nato treba zvolit vhodny material pri hrubej stavbe ako napr vpc a nie hasit problemy zleho projektu drahsou a blbsou variantou zateplenia. Keby par rokov do zadu nebola obrovska loby na vatu tak dodnes sa bytovky zatepluju eps a po vate by ani pes nestekol.
Odpovedať
@milan_vt Nie som fyzik a netuším. Je to len moja empirická skúsenosť. Dokonca som to isté zažil aj s bytom v paneláku. Jeden zateplený eps a ten sa strašne prehrieval, druhý vo výškovom paneláku, ten musel byť vatou zo zákona, a ten teplotný komfort bol úplne iný level. Možno som mal len blbú skúsenosť. Každý prípad ovplyvňuje kopec iných faktorov, tak sa vám ospravedlňujem ak moja skúsenosť je iná.
Odpovedať
s tym utlmom zvuku pri vate vs. EPS suhlasim, tiez empiricky overene 🙂
Odpovedať
@tomas89374 poď a nájdi v mojom rodičovskom dome plesne a dám ti medailu 😄 zateplený polystyrénom od roku 2008 (8cm hrúbka vtedy to bolo top) a ani štipka plesní 🙂
Odpovedať
@sousedekovci89 ved nemusia byť, keď sa správne vetra a neprodukuje sa zbytočná vlhkosť sušení prádla po izbách. Každá stavba je iná. Iste je ale jedno ze eps sa nemôže aplikovať na vlhké staré múry, a aj tak kvalita zateplenia závisí hlavne od samotnej realizácie. S tým prehrievanim v lete som trochu pozeral na nete, áno definuje ti veličina fazovy posun, čiže merná tepelná kapacita. Vlna ma hodnotu vyše 1000C, Eps trochu viac vraj ale nenašiel som presne hodnotu, najlepšiu hodnotu má vraj XPS.
Odpovedať
@tomas89374 po izbách sa prádlo suší celú zimu pravidelne 😄 aj keď sme bývali 4 aj teraz keď bývajú rodičia sami. btw. vetrajú rovnako ako vetrali keď sme mali ešte staré drevené dvojdielne okná 😄
Odpovedať
@sousedekovci89 ako som uz pisal kazdy dom je iny a vela zavisi od kvality prevedenej prace 🙂
Odpovedať
Článok sa načítava...
@tomas89374 lenže to nie je dôvod na hanenie polystyrénu 😉
Odpovedať
@sousedekovci89 to nie je hanenie, ale fakty, aj su tu zhrnute vlastnosti materialov https://www.sk.weber/aka-je-cena-zate... vsetko su to jasne veci, skor sa mi zdalo smiesne, ked tu niekto vyssie pisal ze MW nepatri na steny a ze je to "blbsia variatna zateplenia" 😄, alebo "zbytocnost pre neznalych", je viac materialov ako na vsetko a kazdy si vyberie ktora vlastnost jemu vyhovuje...
Odpovedať
@tomas89374: ty si začal niečo o výmenách pár cez MV a EPS, iba ti doplním že ak zatiahneš MV flexibilným lepidlom a na to príde neminerálna omietka, čo myslíš, koľko % "výmeny pár" ostane zachovaných? alebo robíš drevodom a spravíš difúzne uzatvorenú skladbu, o akej "výmene pár" sa bavíme? 🙂 ty si začal niečo o údajne zdravom bývaní čo sa v konečnom dôsledku ukázalo nie je celkom pravda a teraz to už otáčaš na to, že nech si každý vyberie ktorá vlastnosť mu vyhovuje.... pritom tu všetci dokázali že nie je o nič horšie zateplenie (okrem pár menej dôležitejších vlastností) polystyrénom ako MV.... btw. dávaš sem príspevok od Weber=Saint-gobain, ktorý má tradíciu práve vo výrobe MV (isover), je logické že bude chváliť svoje 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@tomas89374 nechcem ti kaziť nadšenie, ale snažíš sa prezentovať vedecké a inžinierske "fakty" a dáš link na firmu, čo vyrába minerálnu vlnu... čo čakáš? že tam budú haniť svoje produkty?
Odpovedať
@sousedekovci89 take som nepisal, ja som pisal ze zatepllit MW znamena byvat v zdravom a dal som k tomu link...a je to moj nazor takze tak, ale aj tak je to fakt ze MW je paropriepustna, musis ho "zatiahnuit" takym lepidlom a omietkou ktora je na to urcena, urcite je to mensie percento po naneseni lepidiel ale je to nejaka hodnota. Ak stary dom kde sem tam su zvlhnute steny zabednis EPS tak kde sa to odpari?? No vonku urcite nie... Na drevodome je MW hlavne z poziarneho hladiska 🙂 ten prispevok iba zhrnul plusy a minusy fasadnych izolacii.
Odpovedať
@tomas89374 ak mám na starom dome zvlhnuté steny, najprv musím odstrániť príčinu vlhkosti a vlhkosť odpariť, nie ju uzavrieť do zateplenia, to by nefungovala ani vata 🙂
Odpovedať
@dexter89 nic sa neznazim, vsak prave naopak niekto tu sa snazi pisat ze MW na fasadu je blbost, tak ma to ako stve ked si nevie nastudovat zakladne parametre a pisu sa tu hluposti typu ze po zatiahnuti lepidla sa to meni, ved o tom je to pouzit materialy take aby to fungovalo, napr. nemoze ist silikonova omietka na MW a podobne...
Odpovedať
@sousedekovci89 to je pravda ze to treba najprv odstranit, a fungiovala by ale s mensim ucinkom a hlavne by to nebolo uavrete
Odpovedať
@tomas89374 lenže dávať MV na fasádu pokiaľ riešiš len otázku tepelnej izolácie bez iných faktorov je fakt blbosť. a pri moderných domoch máš už zväčša dnes rekuperáciu, tam nejakú paropriepustnosť určite riešiť nepotrebuješ. Pri zateplených domoch bez rekuperácie potrebuješ hlavne pravidelne dostatočne vetrať a znovu nejakú paropriepustnosť riešiť nepotrebuješ. Čiže ak nepotrebuješ riešiť ďalšie parametre ako je napríklad zvuková izolácia a chceš plytvať peniazmi, kľudne si tú MV tam daj.... ak však ideš na to ekonomicky, zvolíš si EPS a dosiahneš očakávaný výsledok pri výrazne nižšej cene 🙂 Ak buchneš vatu na nevysušenú stenu, tak to ju môžeš aj rovnos trhnúť a vyhodiť, lebo sa ti v tom mieste znehodnotí, stratí svoj tepleno izolačný učinok, a vzniká ti tam okrem iného riziko tepelného mostu 😉
Odpovedať
@sousedekovci89 Nemýliš si náhodou kamennú fasádnu vatu so sklenou vatou? Sklená vata keď namokne tak ju môžeš vyhodiť ale kamenná je nenasiakavá.
Odpovedať
@sousedekovci89 to je pravda ze v modernom dome kde sa rieši iba tepelná izolácia by bola MW luxus, lenže MW je tu pre tie ďalšie domy kde nie sú také možnosti a užívateľ ako napr. ja sa pozerá aj po iných parametroch. S tým názorom že.“vlna sa znehodnotí a môžeš ju vyhodit" určite nesúhlasím.
Odpovedať
Akú hrubku by ste zvolili ? 375 ytong , myslite že stačí 15 tka grafitovy alebo ísť do 18 tky . Dakujem
Odpovedať
@petronelakosik daj 18 a zarovno múru okná, pekne parapety vonku aj vnútri
Odpovedať
@milan_vt Ahoj o fázovom posune píšeš hlúposť že je kamenná vlna horšie natom ako eps. Napríklad pri hrúbke izolantu 20cm to vychádza 2,72h pri eps verzus 14,29h v prospech vlny. Nemôžeš brať len mernú tepelnú kapacitu v úvahu lebo vlna má oveľa vyššiu objemovú hmotnosť tak aj viac naakumuluje než sa prehreje.
Odpovedať
@ivan1990 presne tak, tiež sa mi to nezdalo čo to tu pišu, však čím vačšia objemová hmotnosť tým izolant lepšie bráni napr. proti letnému prehrievaniu...čiže v prospech EPS je "iba" to že má lepšiu lambdu (ak hovoríme o grafitovom EPS), je to cenovo dostupnešjie a jednoduchšia montáž.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?