Dať do podlahy expandovaný polystyrén 100 S alebo 150 S?

Zobraz úvodný príspevok
Dat do podlahy hrubky 24 cm EPS 100S alebo radsej EPS 150 S? nebude mi tam parkovat tank, ale chcela by som poznat skusenost, ci ten polystyren pri takej hrubke nesadne moc, ci teda radsej neinvestovat do 150-tky.. ti, co mate takuto alebo podobnu hrubku, aky eps ste pouzili?
Odpovedať
Stará téma ale nedozvedeli sme sa odpoved tak ako 100 stačí alebo 150 ? Na podlahe tiež budem mat položený 300L bojler.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 11 mesiacoch
@romero Ja idem dávať 100vku, 2x5cm, ale do miestností s bežným zaťažením - kuchyňa, chodba. Dnes mi vysvetľoval pán v stavebninách, že 100 úplne stačí (hoci mohol predať 150), ja na tom navyše budem mať ešte roznášaciu vrstvu (24mm OSB), takže ten tlak sa rozloží. Na 300l bojler ale by som už pouvažoval nad 150, či dokonca niečim silnejším - ak netrepem, tak 150 znamená, že sa nedeformuje pri zaťažení 150kg/m2. No a 300l bojler bude (plný) vážiť minimálne dvakrát toľko. @dusantt Tých 80mg nie je norma, ale hranica, ktorú dokáže telo spracovať. Nemyslím si, že si nejako škodíš, keď túto dávku niekoľkonásobne prekračuješ (pri niektorých typoch rakoviny sa podávajú vysoké dávky C-čka, ale to už neviem že prečo), máš len zbytočne drahý moč. :-)
Odpovedať
https://www.isover.sk/produkty/isover...
Odpovedať
@petiar "ak netrepem, tak 150 znamená, že sa nedeformuje pri zaťažení 150kg/m2" - veru, trepol si... EPS150 znamena, deformaciu do 10% pri zatazi ~15t/m2.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 6 mesiacoch
Profilova fotka
mám v projektu přímo psaný EPS 100S při výšce izolace 240mm , patrně budu dávat 2x120mm
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 rokoch
Je tu niekto, kto dal polystyrén pevnosti 100S a teraz to ľutuje ? Aktuálne je rozdiel medzi 100S a 150S 28% ceny 🤔
Odpovedať
@purplesticks nie, navyse vacsina ani netusi co tam ma.
Odpovedať
Kdesi bol článok, že 100 ja je pre rod. domy úplne postačujúca. Dôležité je dobré ho usadiť, resp. použiť jemný piesok na dorovnanie podlahy, aby po zaliati bol na ňom tlak rovnomerne rozložený. Ten statik tam vysvetľuje, že dnešné vybavenie domov je minimalistické, nie ako niekedy, keď dubový nábytok (skrine, postele, komody, ....) Mali aj 1000 kg. Dnes buchnete pod tv jednu skrinku, na stenu zavesíte dve, jednu sedačku a čau párky 🤷‍♀️ Do technickej.....napr pod kotol, či bojler sa robí betónová patka (5-10 cm so železom vnútri), ktorá rozloží tlak.
Odpovedať
@tomik25 uvažujem podobne ako ty. Avšak v tech.mies. neplánujem mať pod vnútornou jednotkou TČ žiadne betónové pätky. Váha je tam spolu do 300kg (AIO 180l)
Odpovedať
@tomik25 do technickej ak tam ma ist taketo tazke haraburdie by som urobil hrubsi poter, neviem ci vobec kari siet a dal XPS miesto EPS, urcite by som nerobil ziadne patky, ktore by tahali chlad od zeme. Stale - 300l bojler vazi max 400kg, co nie je zas tak vela...
Odpovedať
@igor256 jasné, XPS je tiež super voľba 👍 Patka sa robí až na poter, nemá ako ťahať chlad. Skôr ide o to, aby napr. stojky, či nožičky na zariadeniach nepoškodili podlahu.
Odpovedať
Za mna idem o cca 6 tyzdnov davat do celeho domu 2x12cm EPS 200S grafitovy + systemovka 5cm EPS 150S biely. Pri vyske polystyrenu 27cm, s stuplami 29cm uz ku nejakemu stlaceniu pride, a rad by som ho minimalizoval aj za cenu vyssich nakladov. V tech. miestnosti je ta hrubka zabezpecena s XPS, bude tam vnutorna jednotka cerpadla s 230l zasobnikom, pracka, susicka, nejake regale ... Aj tak som zvedavy ci to casom klesne, ako si to "sadne"
Odpovedať
Článok sa načítava...
@tomik25 Dom sa nestavia na 10-20 rokov a aj podlahu nebudeš predsa meniť podľa aktuálnej nábytkovej módy ! Aj keď (podľa projektantov, aj podľa mňa 🙂 ) by mal v RD stačiť polystyrén 100S, ja som v našej novostavbe dal radšej 150S. Riešili sme to niekedy v zime a rozdiel v cene medzi 100 a 150 bol okolo 1 €/m2, ak sa dobre pamätám.
Odpovedať
@petersd veď jasné, pri takom rozdiele bolo lepšie dať 150. Ten nábytok vysvetľoval ten statik v článku, že už sa také váhy nebudú dávať do domu.... ťažké nábytky, v každej izbe liatinové kachle, v kuchyni sporák s rúrou, liatinový mi platňami, dubový nábytok z 5cm masívu a pod., takže trend bude stále menej váhy na podlahu
Odpovedať
Mám v dome 100S, aj pod 300L bojlerom a za rok nič nekleslo
Odpovedať
@tomik25 daval som eps200 lebo som ho mal moznost vtedy vyhodne zohnat. V technickej miestnosti na tom stoji 300l bojler a podlaha sa nehla ani o milimeter, aj bez patiek alebo inej dodatocnej vystuze. Pri eps100 by som si ale nebol taky isty pri tej vahe.
Odpovedať
zdravím, odporúčam EPS150S
Odpovedať
@marostt kvôli tým 40kg nábytku dať 2000 eur naviac???
Odpovedať
@tomik25 osobná zlá skúsenosť z EPS100S ale móže to byť aj výrobcom, po roku a pól klesol cca 5mm ale tiež to mohola sposobiť nekvalitná systémová doska podlahovky
Odpovedať
@marostt viem, počul som o tom, že niekedy tá 100ka nestaci. Len som si rypol 🤫 Samozrejme, vždy je lepšie dať lepšie a kvalitnejšie materiály.
Odpovedať
Ja som túto dilemu vyriešil kompromisom a kúpil som 2/3 100S a 1/3 150S. Tam kde boli ťahané inštalácie + do miest kde som vedel že bude väčšie zaťaženie som dával 150S.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 mesiacoch
Eps 150S ma trvalé zaťaženie 3000kg/m2 kde v dome to kto kedy bude mat? 😉
Odpovedať
@rudy5 teraz budem hnusny, ale ... ved tvoja mama nam povie 😄 asi nikde ...ide hlavne, aby sa po pokladke potom zbytocne dlho nechodilo ... ale kto by natom uz len behal ... ja som daval 200ku, lebo som zohnal za lepsie nez 100ku 😄 ...a chodil som potom cca rok kym sa dali rurky a zalialo 😄
Odpovedať
EPS150 jednoznacne, je to vec kde sa oplati priplatit par eur. EPS100 sa dost droli... aktualny rozdiel v cene pri hrubke 100mm je 1,7e na m2. To ze su napisane nejake zatazovacie udaje pre dane typy je jedna vec, ale kto mal v ruke moznost si porovnat pracu s EPS100 a EPS150 bude chciet uz len EPS150.
Odpovedať
@tomik25 to si ako vyratal? nech ratam ze pre hrubku 2x80mm, je pre polystyren hr. 80 mm rozdiel v cene 1,5e/m2. Plocha pokladky je napriklad 2x100 m2, cize 200m2 x 1,5e/m2 = 300 euro. Podla mna rozumna investicia.
Odpovedať
@rudy5 Nejde o teoretické zaťaženie, ale praktické. Ja mám v podlahe EPS 100 a po 1-2 rokoch mi takmer každá miestnosť klesla o 3-5 mm. Vidím to najmä v technickej a v kúpeľni, kde sú na stene obklady a roh medzi stenou a podlahou sa spojil silikónom. Po tých 2 rokoch bolo pekne vidno, ako podlaha klesla a v tom rohu vznikla trhlina. Musel som to znovu presilikonovať. Nie sú to síce moje fotky, ale presne takto to vyzeralo aj u mňa. https://www.modrastrecha.cz/forum/pod... Inak takých tém sú tu asi desiatky... napr.: https://www.modrastrecha.sk/forum/zat...
Odpovedať
@chrobak7 neviem ako ste to robil ald ja mam uz 3 rok a nesadlo nic
Odpovedať
@t0ny08 Možno to len nevidíš, alebo nechceš vidieť... Ale ak ti skutočne nesadlo, tak buď rád.
Odpovedať
Lacnejsi.. neries
Odpovedať
Kto nerieši každé euro nech si dá aj 300ku a kto musí počítať každé euro, nech si dá 100ku 🤷‍♀️logisch, ne? My ideme tiež 100ku, malý bojler, minimalistické zariadenie, ženu mám štíhlu ....
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?