Ako zatepliť základy?

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
ako ste zateplovali zaklady?co ste pouzili?a ake hrubky?a hrubka zateplenia pod podlahove kurenie.poradte prosim dakujem(obvodove mury budeme :-( mat 30 ytong+20 cm izolacia)
Odpovedať
@radoslavc no myslel som 40cm pod teren, chapal som to tak, ze do tej hlbky mas v zemi este DTcka.
Odpovedať
@gashtaan vdaka. V starom dome mam pivnicu 4x4m, ta je v hlbke 1,5m...je dobre ju tiez vonku oblozit XPS? - musel by som obkopat do zeme 1,5m....alebo staci 1m?
Odpovedať
Profilova fotka
tak ak možem poradiť tak zaklady aspon 150mm a tých 50mm nechať na okapovy nos a na to zažať davať 200mm tak mi to poradili v baumit a je to fajn riešenie . A podlaha aspon 150mm to so daval ja a to je asi min. čo si myslím . A dom je tiež ytong 300+200mm polystyren eps 80 tak len toťko
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
Poradìte niekto? Chceme si zatepliť sami, lebo nás už roľko firiem naštvalo drahou, ale hlavne fušerskou robotou. Samozrejme začneme zateplenìm základu čo sù dve rady DTčiek. Dali by sme xps, ale nevieme akù hrùbku. Firmy čo nám naceňovali dávali do ponuky 2cm. Stačì to? Máme tehlu Heluz family 30cm, v podlahe 17cm polystyrénu, strop 40cm Isover unirol profi a SDK protipožiarny 15mm. Na obvodové murivo ideme dávať minerálnu vlnu 18 cm. Ešte si iba overìm čo som niekde čìtala...ak sa dáva xps netreba pod neho ani hydroizoláciu a na neho netreba nopovu fòliu, je to tak? Ďakujem
Odpovedať
@barca1983 Ja som použil pred tým ako som zateploval sokel Gumoasfaltovú hydroizolaciu DenBit DISPER DN a natrel som Dt+ prvy rad ytongu. Potom som lepil Xps na purpenu. Teraz ked nie je teplo tak bude trvať dlhšie kým zaschne mozno aj 10min ( treba pritlačiť npr. latu a zaťažiť aby ste sa nezdrziavali). Ak nebudete dávať na sokel obklad tak dajte 2x 5cm hrúbku xps aby sa prekryli spoje. Uvidite akoby vam bude lepšie na výšku alebo šírku. Ak mozem ešte poradit date tu izolaciu aspon do polovice prveho radu, prekryjete tak miesto založenia( spoj malty a tvárnice) prveho radu. Keď budete nanášať penu na Xps tak robte cca.2,5-3cm hrubý pás peny a chvilku nechajte( ešte pred tým si radšej nikde vyskúšajte ako rýchlo pena schne)
Odpovedať
@barca1983 2 cm??? pod 10 cm by som ani neuvazoval, xps je sice drahy ako svina, ale zaklad je doslova ZAKLAD...treba mysliet aj na hrubku materialu na obklad sokla a pripadny odskok fasady, no pri 18 cm vlne na fasade je na to priestor...
Odpovedať
@blackomt asi blbá otázka, ale treba tam dávať tie kotvy, či nie? Počula som v stavebninách, že ma bungalov netreba nikde, ale prìde mi to blbosť.
Odpovedať
@barca1983 Na sokel netreba ale ak chcete tak dajte. Celkovo na zateplenie áno ( ja som použil Ecotwist).
Odpovedať
@barca1983 Urcite dajte viac ako 2cm, tych 10 cca by bolo dobre. A styrodur je tam zbytocny, aj ked sa dava a plni funkciu. Popytaj sa na perimeter eps, je o tretinu lacnejsi a presne pre tento ucel.
Odpovedať
@kejsix uvažovali sme nad https://www.ecoizolacia.sk/extrudovan...
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Profilova fotka
Ahojte, pri lepeni XPS na sokel z DT je potrebna penetracia ci zbytocne?
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
Zdravím, potreboval by som poradiť so skladbou zateplenia základov domu - novostavba. Plánujem zatepliť skladbou vid. obrázok. Môže byť? Ďakujem.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@majo8229 čo hovorí projekt?
Odpovedať
@roboza v projetke uvedené len hrúbky izolácii
Odpovedať
@majo8229 skús pozrieť nejaké texty. Tá Pur pena je asi blbosť a nopovka na perimeter/xps asi tiež luxus, ale ako vravím pozri múdrejších. https://www.asb.sk/stavebnictvo/zakla... https://www.isover.sk/poradenstvo/apl... Moc si to nekomplikuj ak nemáš spodnú vodu pol metra pod povrchom alebo tlakovú vodu zo svahu...
Odpovedať
Dík, pozriem sa na to.
Odpovedať
@majo8229 sprav to tak ako si si to nakreslil. Je to tak ok. Penetrak netahaj nad ipu, nema to zmysel.
Odpovedať
Zdravím. Chcem sa opýtať, či zateplenie z základu 12 cm XPS a plaťňa 5 cm styrodurom je dostatočne?
Odpovedať
Mám ešte jednú otázku. Čo by ste mi poradili použiť na izoláciu väznikovej strechy. Neviem sa rozhodnuť medzi celulózou a sklokeramickou fúkanou izoláciou. Poprosím aj odvovodnenie. Veľmi pekne ďakuje.
Odpovedať
@kamil42 "Zdravím. Chcem sa opýtať, či zateplenie z základu 12 cm XPS a plaťňa 5 cm styrodurom je dostatočne?" To by som radšej vymenil tie čísla a a hrubšie dal na platňu - je tam podstatne vačšia plocha ... Ja dám k základom asi EPS 200S 10-12 cm a pod podlahu už mám jasno - 15cm izolácie. (staviam bungalov s relat. veľkou plochou podlahy..) PS: nie som odborník ale nechápem ak dá niekto na podlahu a strechu slabú izoláciu a pritom na fasádu aj 20 cm ..
Odpovedať
@kamil42 "Mám ešte jednú otázku. Čo by ste mi poradili použiť na izoláciu väznikovej strechy. Neviem sa rozhodnuť medzi celulózou a sklokeramickou fúkanou izoláciou. Poprosím aj odvovodnenie. Veľmi pekne ďakuje." Ja osobne by som celulózu nedával. (chutí hlodavcom, vo vlhku sa rozpadá) Každopádne všetky riešenia aj vata sú ok len !VYŠPIČKOVAŤ! fóliu na strope aby neutekala vlhkosť - aj káble ku bodovkám, svietidlám zaizolovať poctivo (S prípadnou vlhkosťou si myslím ze si naj poradí striekaná izolácia ..) Ak by som zanedbal protipožiarné vlastnosti, striekaná je asi TOP - mali by sa použiť špeciálne káble.. (ja pôjdem aj tak asi do vaty ale dám si sakra záležať na fólii pod vatou)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
drahi stavbari, ako mam izolovat DT ....XPS alebo staci EPS? Lebo je omnoho lacnejsi. Chem dat 100ku ale neviem, ci na to pojde este nopovka, alebo netreba.Dakujem
Odpovedať
Profilova fotka
@angel1 drahy stavbar, hadam mas projekt a stavbyveduceho 🙂. Ak tvoj projekt neriesi zateplenie komplexne, tak sup za projektantom alesi najdi ineho...
Odpovedať
@angel1 nesnaž sa šetriť tam kde sa nemá. Kľudne tam daj aj nobasil je to tvoja stavba, ale to co bude v zemi a 30cm nad by malo byt nenasiakavé.
Odpovedať
@mgx a to je uz zakazane sa opytat na fore, odbornikov, ci je EPS alebo XPS nutne izolovat? Resp. aky pouzit? Lebo ked obcas jazdim po Slovensku vidim davta aj to aj to. Toto forum sa zvlcilo len na utoky
Odpovedať
Profilova fotka
@angel1 cim konkretne si poradil ty okrem tvojho trollovania? Ak povazujes za utok to, ze sa ma dotycny pozriet do projektu alebo poradit so stavbyveducim ako osobou so stavebnym vzdelanim tak potom nemam co dodat 🙂. To ze si videl niekde na SK davat na miesto perimetra namiesto extrudovaneho polystyrenu expandovany znamena len to, ze bud je to riesene inak, alebo im len na spravnom pouziti materialu a detailoch nezalezi. Ludia tu nevideli jeho projekt, nevedia posudit dosledky a rady tu davane treba brat s rezervou. Nevravim ze to ludia nemyslia dobre, ale nemaju vsetky informacie ktore maju mat. To ma len projektant, investor a stavbyveduci.
Odpovedať
@mgx uz som davno pisal adminke, ze maju dat tlacitko "do blokovanych" a hned by sa tu lepsie dychalo. To je takk.....su odbornici, ktori radia....su laici, ktori sa pytaju...a potom su tu "borci", ktori robia to, co ty!
Odpovedať
Profilova fotka
@angel1 @mgx ti napísal dobre, všetko na čo sa tu pýtaš máš v projekte, to že ho nevieš čítať alebo si ho pre istotu ani nezobral na stavbu aby sa nezamazal je tvoja chyba. A to že na modrej streche sa pýtajú laici a radia odborníci si kde zobral takú hlúposť, veď je to verejné fórum tu ti môže radiť človek čo vie o danej veci menej ako ty, v tom je nevýhoda internetu že nevieš kto je na druhej strane, ozajstných odborníkov čo majú naozaj aj nejaké patričné vzdelanie tu spočítaš na prstoch jedenej ruky, preto radiť sa v potrebných veciach zo svojim projektantom alebo stavebným dozorom je to najlepšie čo môžeš urobiť.
Odpovedať
Profilova fotka
@angel1 jasne že XPS treba
Odpovedať
Profilova fotka
@angel1 ak som v skupine "borci" len preto, ze som ti napisal odpoved ktora sa ti zjavne nepaci tak to hadam nejak prezijem
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?