Základová doska namiesto základových pásov

Zobraz úvodný príspevok
Staval už niekto dom na základovej doske? Lebo na našom pozemku je navažka a statik určil, že máme stavať na základovej doske. Realizoval to už niekto z vás? Co môžeme očakávať, čo na to poviete, žil som doteraz v tom, že sa stáva na základových pasoch. Akú ste mali hrubú samonosnu zakladovu dosku a koľko makadamu išlo pod ňu?
Odpovedať
1
2
@patoooo iba tepelne straty, vsetko sa dnes zefektivnuje a stavba domov nieje vynimkou, toto je cesta. V severnej a zapadnej EU sa tak bezne stava.
Odpovedať
@patoooo detailne neviem co mali susedia a ani ma to nezaujima ;-)
Odpovedať
Profilova fotka
@patoooo izolácia pod doskou ako už bolo povedané rieši dokonale pätu obvodového nosného múru (priečky nie sú také podstatné lebo teplota zeminy pod doskou je najnižšia logicky po jej obvode). Pri zakladaní na pásoch sa izoluje obvodový pás do potrebnej hĺbky čím sa chráni obvodový múr aby pri veľkých mrazoch neklesla v päte muriva teplota bod hranicu rosného bodu....Pri doske s izoláciou nejdeš hlbšie ako je hrúbka dosky a to nestačí.... Izolácia pod doskou má jednu výhodu -celá akumulačná schopnosť dosky je k dispozícii na udržanie vyrovnanej teploty -čo je povedzme pri tebou uvedených 40cm minimálne 0,4x (povedzme)100m2 = 40m3 betónu = 80t + akumulácia poteru .....ak je založené na pásoch ostáva len akumulácia poteru lebo pod ním je podlahový eps (xps). Nevýhoda je že pri takomto riešení treba počítať s tým že do podlahy nemožno umiestniť žiadne rozvody väčšieho priemeru vodorovná kanlizácia ani kríženie kúrenia či kríženie centrálneho vysávača). Dobrý projekt túto "nevýhodu" dokáže poriešiť bez problému.
Odpovedať
Profilova fotka
@patoooo hľadaj projektanta alebo firmu čo s tým má skúsenosti a referencie....(už tých 40cm je trochu zvláštnych....) Výstuž v doske sa počíta na konkrétny projekt podľa priania môže byť vyviazaná aj z prútov alebo spravená z kari rohoží.....používa sa aj kari+drátkobetón.....možností je veľa.
Odpovedať
Profilova fotka
my, 30cm zhutneného makadamu,potom 50 cm beton platňa v nej 1,5 tony uviazaného železa a určite beton nelej na polystyrén ,ak je tam navážka,alebo piesky,tak jednoznačne doska.
Odpovedať
Nazdar, Mozes aj takto: https://www.semargl.sk/postup-realiza...
Odpovedať
@eagleowl prečo je hrúbka 40cm zvláštna? Je to veľa?
Odpovedať
@matko101112 takže vy ste xps pod dosku nedávali? Rozmýšľame nad tým, či ho dáme, v projekte ho nemáme. Neviem, aká by bola návratnosť?
Odpovedať
Profilova fotka
@patoooo nie som statik ....ja som mal na bungalov 25cm. XPS sa dá buď pod dosku (čo je lepšie)......alebo na dosku, dať nad aj pod nezmysel.
Odpovedať
@eagleowl ale možno si mal lepšie podložie. Ja mam na pozemku veľa navazky a je nerovnomerne na pozemku, tak zrejme preto. Statik mi povedal, že keď mám dosť navazky, tak dom bude ako celok na hrubej doske a prasknúť nemôže, ale môže sadnúť aj 10-20cm. Je tomu naozaj tak? To aby som vyššie dvíhal základovú dosku.
Odpovedať
Profilova fotka
@patoooo si pozri moj album dom mam zalozeny na doske. Mas tam asi 50 fotiek z realizacie zakladov...
Odpovedať
@patoooo ja mam betonovy poschodak, doska ma 30cm
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@patoooo Ak je pravda čo hovorí statik tak by som dva roky počkal kým to sadne a nestaval ...🙂 Ak si dom "sadne" o 10cm tak ti odtrhne všetky siete.....
Odpovedať
@patoooo ale to podlozie treba pred vyliatim dosky zhutnit. Vypocet mas v statike. U mna 35MPa, akurat ze realizator sa na kontrolne merania vysral.
Odpovedať
Profilova fotka
@patoooo statik to neodporučil,lepšie povedané musel by to niekto zobrať na seba ak by sa niečo niekedy posunulo,pred návrhom boli robené vrty kvôli výpočtu platne
Odpovedať
Profilova fotka
0,8 m navážky nie je veľa. Pre zmiernenie nerovnomerného sadania sa pod štrkodrvu požívajú tuhé dvojosové geomreže. Tie sme umiestňovali aj na neuľahnutých skládkach s rôzne veľkými dutinami, mäkých ílovitých zeminách, pieskoch s ílovitými šošovkami či tekutých pieskoch.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 11 mesiacoch
Profilova fotka
@slavoslav penove sklo je momentálne lacnejšie ako xps.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?