Hydroizolácia proti vzlínaniu vlhkosti

Chcel by som izolovať obvodové murivo hrúbky cca 50 cm z pálenej tehly proti vzlínajúcej vlhkosti injektážou prípravkom Fobisil IC, výrobca Betosan s.r.o. CZ,svojpomocne. Má niekto s týmto prípravkom skúsenosti? Poväčšine- profesionálne sa takýto postup aplikuje viaczložkovými prípravkami, ktorý injektážny otvor zaplnia gélom, tento prípravok by mal len vsiaknuť do muriva, no čo so vzniknutým otvorom v murive? Pochybujem, že sa mi podarí "upchať vzniknuté otvory o dĺžke cca 40-50 cm napr. montážnou penou alebo niečím iným tvarovo a časovo stálym aby nedošlo k porušeniu muriva, keďže injektážne otvory majú mať vzdialenosť cca 12 cm a priemer 15 mm. Diskusiu som omylom zaradil aj do "Rekonštrukcia starého domu"
Odpovedať
Odpovede na moje otázky som našiel priamo u výrobcu-Betosan Praha (jeden telefonát stačil) .Hydroizoláciu muriva proti vzlínajúcej vlhkosti je možné urobiť svojpomocne prípravkom FOBISIL IC podľa technického listu a otvory následne vyplniť prípravkom SANOFIX VO. So skúsenosťami sa následne rád podelím na Modrej streche.
Odpovedať
@ivankk Dobry den. Mohol by som poprosit na Vas kontakt chcel by som blizsie info ohladom hydroizolacie a postup. Moj mail je xalessiox@azet.sk Dakujem.
Odpovedať
Konečne sa mi podarilo preniknúť viac do problému a pochopiť niektoré princípy, ktoré nie sú vôbec jednoduché. Po konzultáciách a pátraní na nete som došiel k názoru, že bojovať s vlhkosťou nie je laikovi jednoduché a sú potrebné konzultácie a prinajmenšom obhliadka odborníkom. Chcem sa teda podeliť so skúsenosťami ktoré po čase mám a dospel som k názoru, že si takmer všetko môžem urobiť sám svojpomocne a myslím že to to zvládne priemerne zdatný domáci majster. V prvom rade treba zistiť, o aký druh vlhkosti sa jedná, aké sú na stavbe už zhotovené opatrenia proti vzlínaniu a v akom sú stave a urobiť si plán postupu. Asi najlepšie prepracovanú stránku na uvedené problémy má Aquastop: http://www.aquastop.sk/ Ja som sa rozhodol pre nasledujúci postup: V minulosti som urobil odstránenie premostenia existujúcej vodorovnej izolácie (podpílenie) nevhodným obkladom, obkopal som základ, správne aplikoval drenáže s možnosťou odvetrávania a nopovú fóliu. Keďže neverím zázračným skrinkám na pasívnu elektroosmózu typu DryPol, Aquapol... za tisíce € ale aktívnej elektroosmóze ktorej princípu s mojou vysokou školou rozumiem (napr. Lectros) preto budem aplikovať túto metódu. Aquastop ponúka "skladačku" s podrobným návodom na inštaláciu. V ďalšom budem ako dodatočné riešenia (ale hlavne na vnútorné od podlahy nezaizolované priečky) aplikovať chemickú injektáž DRYZONE ktorá je jednoduchá, jednozložková, nie ako predchádzajúce ktoré som uvádzal skôr (BETOSAN). Výhoda je jednoznačná, použijem osvedčené, overené metódy (nestačí internet, nutné konzultácie s odborníkom) a viem si to urobiť sám a za rozumné peniaze. Znovu zdôrazňujem, že bez predchádzajúcej obhliadky odborníkom s preferenciami a skúsenosťami sa netreba do ničoho púšťať, pretože sa môže narobiť viac škody ako osohu. Po zastavení vzlínavosti ešte nie je vyhraté, pretože treba posúdiť stav omietok, ktoré môžu byť značne "zasolené" podľa dĺžky vlhnutia a prostrediu. Niektoré soli obsiahnuté v omietkach a čiastočne v murive sú značne hygroskopické - viažu vlhkosť z okolitého vzduchu a môže sa zdať že aj po vykonaných opatreniach proti vzlínaniu sa vlhnutie neodstránilo práve preto, že omietky sú na dotyk, prípadne merania vlhkosti stále navlhnuté práve z dôvodu absorbcie vody zo vzdušnej vlhkosti. Tieto omietky je potrebné odstrániť a naniesť nanovo. Toto si už asi každý nedokáže urobiť sám, ale vybrať správny druh omietky sa dá, tu by som sa už ale obrátil na skúsených odborníkov zo stavebníctva ak chcem, aby to aj nejako vyzeralo.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Skúsenosti s aplikovaním metód proti vzlínajúcej vlhkosti po viac roku: Aplikoval som aktívnu elektroosmózu Lectros od fi. Aquastp Chynorany. Spočíva v inštalácii kladnej anódy z titánového drôtu a poplatinovaných elektród a medenej katódy umiestnenej v najnižšom mieste a pripojení jednosmerných 12V. Elektródy som umiestnil na vnútorných obvodových stenách a priečkach. Všetky zasolené omietky na vnútorných stenách som odstránil a nahradil špeciálnou omietkou Ludikon rovnako od Aquastop Chynorany. Všetky steny mám suché, vnútorná vlhkosť sa v priemere pohybuje okolo 43%. Výsledky ma tak milo prekvapili, že žiadnu inú metódu na odstránenie vzlínajúcej vlhkosti predovšetkým starých domov bez dostatočnej alebo žiadnej vodorovnej izolácie by som nikomu tak neodporučil, ako túto metódu!
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
@brekus9 Podarilo sa Vám riešiť naznačený problém s vlhkosťou? Podobnný problém máme na dome rodičov. Objekt z roku 1980 a chceli by sme nájsť optimálne riešenie za cenu, ktorá by majiteľov nezruinovala. Ďakujem za odpoveď.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 6 mesiacoch
@ivankk Dobrý deň. Prosím Vás a v akej cenovej hladine sa cca. pohybuje vaša realizácia elektroosmózy Lectors - AquaStop?
Odpovedať
Kupoval som len materiál. Drôt s elektródami, spojovacie konektory a krympovacie kliešte. Vodivu Maltu som si vyrobil z montážneho lepidla grafitoveho prášku. Ceny má Aquastop na stránke, záleží na metroch muriva do ktorého dá inštaluje, ako zdroj stačí použiť nejaký adaptér 12V/100mA. Ešte k tomu vonkajšiu uzemnovaciu tyč. Všetko som si robil sám
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
@ivankk Tiež ideme s tým bojovať...ak sa smiem spýtať prečo neveríte pasívnej elektroosmoze? Na veľa historických budovách aplikovali túto metódu, žeby tie referencie - boli len naoko? :-| Koľko vás to vyšlo - teda ten svojpomocný systém? My máme chalupu 5x25m pôdorys...vdaka
Odpovedať
Pasívnej elektroosmoze neverím preto, pretože všetci taja fyzikálny princíp. Elektroosmoze ktorú som aplikoval ja verím preto, pretože niekto to už popísal aj fyzikálne, matematickými výpočtami ktorým ako vysokoškolský technicky vzdelaný rozumiem. Aktuálne ceny neviem, ale treba sa obrátiť na firmu ktorú som už spomínal Aquastop so sídlom v Chynoranoch. Sú tam veľmi ochotní a radi poradia.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Ked tak uvazujem nad tou elektroosmozou, to by sa dalo spravit aj s beznymi vodicmi. Medeny svetelny drot 1.5mm ako anoda/katoda a uzemnovacia tyc 15e + jednosmerny adapter 20e. (mozno vacsie elek. straty koli hrubke vodica ale bolo by to zanedbatelne)
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?