Čo robiť, ak zanedbaný pozemok zasahuje na môj?

Čaute možno má niekto podobný problem ako ja. Mám v susedstve starý opustený dom o pozemok sa už niekoľko rokov nikto nestará už som ho parkrát čistil ale nemám na to čas a ani energiu je to tam zarastené ako v džungli a všetko prerastá na moj pozemok kontaktoval som aj obec či to môže nejak vyriešiť ale odpoved bola že oni to nevedia vyriešiť kedže všetci vlastníci zapísaný v katastri sú už mrtvý neviem ako ďalej postupovať aby to už konečne niekto vyčistil ak viete niekto poradiť budem vdačný
Odpovedať
Profilova fotka
Toto by zaujimalo aj mna lebo mam podobny problem aj ked mozno v mensej miere
Odpovedať
Mate svoj pozemok oploteny?
Odpovedať
@milan_vt ano mam nie celý asi 50m a o tu cast sa mi hlavne jedna co je oplotena vzdadu je síce tiež dlhy asi 200m pozemok ja to cistim asi 2krat do roka sused vobec
Odpovedať
nasad si tam aspon kromplov zidu sa zdrave potraviny ono ta to prejde dnesne maniere -ze si kupim
Odpovedať
Profilova fotka
@ohel Čisti iba 1-2 m od tvojho pozemku,prípadne postriekaj... Greenkaput.....Roundop. Ak to tam bude čisté,tak veľká časť semien padne práve do tohto voľného miesta. Ťažko viac poradiť.
Odpovedať
@ohel ak je pozemok vedený v katastri ako záhrada, orná pôda t.j. poľnohospodárska pôda tak daj podnet na okresný úrad, pozemkový a lesný odbor, oni sú orgán ochrany poľnohospodárskej pôdy a budú to riešiť. Oni toto bežné riešia, dávajú aj pokuty, čo je jeden zo spôsobov ako donútiť vlastníkov starať sa o svoje pozemky.
Odpovedať
@moratibru to som zvedava ako bude okresny urad vymahat pokuty od neboztikov....
Odpovedať
Profilova fotka
@zita19 neboztici maju bud potomkov, alebo to spravuje SPF. Ale aj pozemky okolo naseho patria SPF a za 10 rokov som tam nevidel nikoho, co by to dal do poriadku, takze si okolo plota kosim sam.
Odpovedať
@majkoj keby sa o to isli dedici potrhat, tak by to asi dali do poriadku. Mozno este stale "delia" zahradu na strafiky. A SPF, ten ma ine starosti ako nejake kosenie naletovych burin... Len v tom momente ako by si dal ziadost o dokupenie, v tom momente by sa ta zahrada stala strategickou pre stat, nie, ze by ju dosli pokosit, ale s predajom by spekulovali jak Mara s organom...
Odpovedať
@ohel a to nema ziadnych dedicov? To sa mi akosi nechce verit
Odpovedať
@ohel Kým to nie je prededené, tak si veľmi nepomôžete (bude nejaký problém, pretože za normálnych okolností notár lustruje kataster v rámci dedičského konania). Ako je uvedené vyššie, nanajvýš herbicídom postriekajte pás pri plote.
Odpovedať
Môžte sa spýtat na obci,alebo na matrike,ci maju deti a kontakovat ich,urcite sa potesia pozemku zdarma 😄 . Ak sa nikde nedopátrate k dedicom a ani obec,tak si to môžte "vydržať" cez štát,ak sa o to vy staráte (kosenie). My riesime neco podobne,ale nasli sme potomkov cez 2 generacie,stacil od nich podpis overeny,ze suhlasia o vydrzani a peniaze sme im dali mimo-zmluvne.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@ohel ak skutocne dedici nie su, alebo su mrtvi, staraj sa o pozemok ty, dokumentuj fotkami, plat dan. Moja sestra to riesila s prilahlym pozemkom, neviem presne podmienky ale po niekolkych rokoch si nan mozes narokovat. Pravda ale je, ze islo o ornu podu, nie pozemok v intravilane.
Odpovedať
@marcelatje @budix Len samotná starostlivosť o pozemok nestačí na jeho platné vydržanie, bez ohľadu na to, či dedičia existujú alebo nie.
Odpovedať
Profilova fotka
@draik urcite, treba si zistit ako presne to funguje. Napisala som to zjednodusene, nakolko som sa do hlbky nezaujimala kedze mna sa to netyka
Odpovedať
Profilova fotka
Ahojte, má niekto podobnú skúsenosť? Vedľa nášho pozemku je postavený susedný starý, dlhý dom priamo na hranici nášho pozemku tak, že až po stenu je náš pozemok. Sused nemá okapy ani rýnu, takže voda steká na náš pozemok. Okrem toho sem tam padajú aj škridle. Keďže si chceme urobiť parkovacie miesto tesne pri ich dome bojíme sa, aby nám jeho padajúce škridle nepoškodili auto. Problém je, že v dome býva len v lete staršia pani, ktorú nechceme moc zaťažovať opravou strechy, pochybujem že by to spravila. Chodia tu aj jej deti kosiť. Minimálne rýnu by si mohli dať, možno by to zadržalo tie padajúce škridle. Môžeme dať na to podnet, prípadne sa dohodnúť? existuje na to nejaký stavebný zákon? Nechcem jatriť susedské vzťahy ale zas trocha nám začínajú vadiť tie škridle a havaríjny stav ich stavby, o ošarpanej omietke ich dlhého domu na ktorú máme "krásny" výhľad z terasy ani nehovoriac 😄 . Okrem toho máme malú dcérku a keď doraz začne behať po dvore, tak sa bojíme aby jej nepadlo niečo na hlavu 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@dexter89 osobnu skusenost nemam, ale videla som pri starom dome natiahnutu siet na vysokych tyciach, ktora mala zachytavat skridle, ktore by teoreticky mohli padat na chodnik, vyzeralo, ze to funguje 👍
Odpovedať
@zita19 nie je pravda, SPF chodí na konania, asi nie na každé, ale boli už aj pri burinach 😁
Odpovedať
@moratibru tak tak, a dokonca som videl aj niekolko pozastavenych stavebnych povoleni po odvolani SPF kde si asi stavebnik myslel ze sa neodvolaju lebo maju bordel a bum - odvolanko a urcite nebol nadseny z toho ked potom riesil prenajom/bremeno/odkup 🙂
Odpovedať
@dexter89 Partnerom pre Vás je vlastník nehnuteľnosti. Dané opatrenie vyplývajú predovšetkým z Občianskeho zákonníka.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?