Akú rastlinu dať na betónový plot?

Profilova fotka
Poradte s fotkami a reálnymi skúsenosťami 🙂 Vopred ďakujem. 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
Pavinic 🙂 este sa nam oen zacina plazit 🙂
Odpovedať
Pavinič trojlaločný
Odpovedať
Profilova fotka
@raphael42 na zimu tie listy opadajú?
Odpovedať
@raphael42 mám ho i ja nasial sa od susedov je to nezmar lezie všade najnovšie i na e. stlp až po vrch, pri daždi skratuje
Odpovedať
@patrik_seba áno, ale keď je už pavinič rozrastený, vytvára peknú kresbu svojimi konárikmi na plote. Aj bez listov je to pekné.
Odpovedať
Profilova fotka
@raphael42 ja to chcem na betónový plot 9m široký a vysoký 1,5m niečo aby som zakril ten betón a zároveň aby z neho nevyžarovalo veľké teplo v lete a zároveň aby mi neuberal priestor už tak v malej záhrade 🙂🙂
Odpovedať
Ja by som pavinic nedaval. Extra agresivny rozlezie sa vsade kde sa da. Potrebuje casty strih aby nebol vsade.
Odpovedať
susedkovci-ked mas nieco treba sa starat o to
Odpovedať
Pavinicom som mal na chate obrastenu slnecnu stranu terasy, raz do roka radikalny rez a pohodicka. Viac mi vadilo ze v roku "mysi" sluzil pre ich vertikalnu prepravu az hore na terasu (na poschodi). Po rekonstrukcii terasy honuz udrziavame iba v urovni prizemia.
Odpovedať
@vrajmantak ano ale naco si zivot komplikovat ked mozem dat nieco co bude stacit strihat raz za cas. Kazdy dnes hlada bezudrzbove veci atd...ja mam s pavinicom zlu skusenost rastol na ploche ktoru som nadobudol bol to boj zbavit sa ho. V okoli bol len jeden susedol ktory ho pestoval a bol cez cestu. Aj tak sa to dostalo ku mne.
Odpovedať
Ja osobne nemám, ale suseda ma popínavú hortenziu, ťahave ruže, brečtan aj loniceru. Má také rôzne úseky a pomedzi to ďalšiu výsadbu, všetko spolu pekne ladí a je to pestré
Odpovedať
Profilova fotka
pavinic je fajn, velmi rychlo sa rozrasta, len je ho treba potom zastrihavat, aby nerastol aj tam, kde to clovek nechce. zalezi aj od toho, ci chcete nieco kvitnuce alebo nie
Odpovedať
Článok sa načítava...
@patrik_seba mame na mure brectan, visteriu a este nico, asi je to ta lonicera.. Stale zeleny je jedine brectan a ten aj najlepsie pokryje stenu. Visteria je nadherna, ked kvitne a ma listy, v zime ostanu len konare.. Pavinic mam tiez, ale kedze brectan tam bol skor, tak ho vytlaca.
Odpovedať
Profilova fotka
@sousedekovci89 z vlastnej skúsenosti viem potvrdiť, je to taká malá potvora. Nenáročná, stačí mu veľmi málo zalievky a keďže bol na slnku, rozrástol sa nám všade. Už nám to zavadzalo, tak som musel poodstrihávať, no stále sa mi to popravde robiť nechce, rastie rýchlo.
Odpovedať
@akvi brečtan áno, ten dokáže dobre pokryť, aj dobre vyzerá, ale vraj dokáže narušiť dokonca plot, čo mi známy spomínal tým jak sa ťahá, tak neviem či by som to riskovala.
Odpovedať
@katkatii práveže brečtan sa radšej ťahá po pletive, ako po múre. My máme pri tom múre aj kari siete a brečtan sa ťahá po nich. Vinič zase púšťa svoje drápy 😂 do múra priamo. Aj brečtan v podstate, ale nie až tak. Možno závisí aj od druhu, my máme ten s veľkými listami. Vlastne keď pozerám na ten náš múr, tak ony tie buriny uz rastú jedna po druhej a v tomto momente brectan ani nevidno, lebo je na tej kari sieti a na ňom doslova visí ta lonicera 😅 V zime zase vidno len brečtan.
Odpovedať
@akvi no a to nie je dobre, ked to ide do muru, lebo to dokaze narusit ten plot az sa casom moze zacat rozpadavat a to je podla mna skoda, ale zase chapem, ze clovek chce aby ten betonovy plot trochu schopne aj vyzeral
Odpovedať
Profilova fotka
U mňa zavážila i tá údržba paviniča. Kvantum lístia zlikvidovať na jeseň zo záhona...
Odpovedať
a co tak hrozno napriklad, nad tym ste neuvaovali? ako tiez by vytvorilo ako taku clonu a navyse, teda ak by sa darilo, by ste z neho mali casom aj nejaku tu urodu
Odpovedať
Profilova fotka
@steinerr áno aj o hrozne som premýšľal len hľadám odrodu s veľkými bobuľami a bez jadierok 🙂
Odpovedať
@patrik_seba alebo visteriu, ak teda sa bojíš toho, že pavinic a pod. by poskodzoval plot. Visteria sa taha len po opore, nezapusta nič do múra.
Odpovedať
Len nie brectan,toho sa nemozem zbavit kus hnusnej rastliny,co sa vkuse taha a korene dokazu urobit sarapatu,sa bojim aj postavit novy plot,ze aj cez to pojde tato hnusoba,a vyzera to hrozostrasne,jak z nejakeho hororu.
Odpovedať
Ja by som dal akebiu patpocetnu vonia ako cokolada
Odpovedať
visteria je podla mna super napad, len je to taka rastlina o ktoru sa treba vediet starat a hlavne, je narocnejsia na cas a nie je tak rychlo rastuca ako napriklad brectan a pavinic
Odpovedať
@akvi visteria je pekna a ked kvitne mam to velmi rada. Len nie kazdemu sa to paci, respektive niekomu velmi vadi ten hmyz, vcielky a osy, co lietaju okolo nej.
Odpovedať
@embeck nijako sa o nu nestarame, len pristrihavam výhonky, ktoré idú mimo. Ale je fakt, že rastie pomalšie, ako iné. @luckapuc práveže visteria je super v tom, že hmyz je tam len keď kvitne a ona bohužiaľ/chvalabohu 😅 nekvitne príliš dlho. My ju máme popri príjazde, čiže fakt chodíme okolo nej bezprostredne blízko a teda fakt mi nevadí, že tam nejaký hmyz je, najradšej ju má drevár fialový, vyzerá hrozivo, ale je to milý hmyz, ktorí nemá tendenciu byť ani otravný ani útočný.
Odpovedať
@katkatii no to mi ani nevrav, aj my mame brectan, taha sa nam pekne popri plote 😄 ale musim si zaklopat, zatial nam nerobi nijaku sarapatu, len nech to skusi a poleti kadelahsie 😄
Odpovedať
@sousedekovci89 extra agresívny je pavinič päťlistý, ale pavinič trojlaločný sa udržiava pod kontrolou oveľa ľahšie. Ja sa chystám teraz odstrániť ten päťlistý a zasadím len trojlaločný....už ho nezvládam držať pod kontrolou, semená majú veľmi dobrú klíčivosť a na stonkách sa tvoria nové korene hneď ako sa dotknú pôdy.
Odpovedať
Neviem no, ja by som sa bala toho, ze ta rastlina nejak poskodi plot, ked bude na nom rast a prichytavat sa. Ze keby som ju potom chcela zrusit a nechat len plot, tak to ten plot uz poznaci.
Odpovedať
@akvi nekvitne prilis dlho, ale ti poviem, ze ked ju hmyz obletuje, tak od muza nepocuvam nic ine, len to ako nadava, ze vsade su 😄
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?