Dilema so zberom dažďovej vody

Prosím vedeli by ste mi poradiť, už mám z toho hlavu v smútku. Začali sme robiť trativody a teda máme vykopané fakt, že mega diery (2,5x3m) a nevieme či by bolo rozumné riešenie kúpiť velkú nádrž a zakopať ju do tej diery nakoľko by do nej tiekla dažďová voda zo strechy. Túto vodu by sme využívali na zalievanie záhrady. Vyťahovala by sa asi čerpadlom. Druhou alternatívou je urobiť z toho takýto megalomanský trativod a vodu si chytať do sudov? Náklady na tú nádrž sú totiž dosť vysoké :/ Ďakujem za každú radu, ktorá ma posunie ďalej.
Odpovedať
1
2
Investujte do nadrze, môže byt aj menšia a spravte tam aj prepad na nadbytočnu vodu. 1 kubík nádržka nahradí 5 200- litrových sudov, majú vám strašiť okolo domu? Z jedného suda raz polejes pár záhonov a bude prázdny až pokiaľ zas nenaprsi, v nádrži budeš mat nazbierané vodu z čias keď ešte polievať nebolo treba
Odpovedať
...ja osobne ,bych tam osadil žumpu,+trativod vyviedol kamsi preč,na jeseň ked prší najviac ,tak sa to chytro naplní,a nepolieva sa skoro vôbec.
Odpovedať
15 m3 betonova nadrz by uplne stacila plast by som nedaval do zeme to by si musel pred mrazmi vytahat vsetku vodu z plastovych nadrzi takze betonova nadrz ta vyjde do 2 000 eur ale mas na storocia
Odpovedať
@santos950 to som este nepocul ze by musel vytiahnut vsetku vodu na zimu
Odpovedať
@santos950 vacsiu chobotinu som uz dlho nepocul. Vsetci vyrobcovia plast nadrzi na dazdovu vodu sa mozu ist sankovat ked treba tu vodu vytahat. Logika moja neopustaj ma....
Odpovedať
@michal_brezansky skus nechat v 1 000 litrovej plastovej nadrzi vodu cez zimu co ti s nou urobi hlavne s ventilom
Odpovedať
@palo18 ved ti lad tu nadrz roztrhne
Odpovedať
@santos950 cize tu tebou odporucanu 15m3 betonovu zumpu si ma nechat volne polozobenu ako zahradny doplnok? Ved sa bavime o nadzi v pripravenej jame pod povrchom! Kde si tak videl prasknutu nadrz z plastu? BTW vies o tom ze ked ti v betonovej zamrzne voda roztrhne ju rovnako, ci na beton platia ine zakony. Mlcati je zlato niekedy...
Odpovedať
@palo18 15 kubikovu nadrz do vykopanej jamy a este som nevidel aby lad roztrhol betonovu nadrz ovladas vobec fyziku a chemiu?
Odpovedať
@santos950 nechcem do toho vstupovať, celkom sa bavím, ale nedá mi to.... Keď bude zakopaná tá nádrž pod zemou, tak sa nestane nič, nakoľko v tej hĺbke voda nezamrzne 😛 Pre @evi5888 urcite nádrž a zakopať. Podľa veľkosti strechy a lokality vypocitaj aku veľkú treba..
Odpovedať
Profilova fotka
@evi5888 aby tie jamy slúžili ako denáž, musíte ich niečim vyplniť a to tiež stojí peniaze. Ak použijete IBC kontajnery 4 ks kúpite za 200€, treba ich zakryť, betónom alebo iným prostriedkom pre zasypanie za ďaľších 100e, máte 5m3 objem, to je pre bežnú strechu. Ale betonová hotová žumpa tiež nestojí viac
Odpovedať
zalezi od podlozia a hliny...lebo s plastovej moze byt razom placka v zemi...tak isto pomery vysky spodnej vody atd..tych noznosti je vela. Hlavna otazka je ci sa vody zbavit ci zbierat...ale ten napad na zumpu je fajn...ale nie 15m3 lebo skor 9-11m3...koli zeriavu ktory ju tam polozi a hlavne cene...na tu vodu stacia lacnen polske sunty...
Odpovedať
Článok sa načítava...
@santos950 no prave ty ju neovladas... ale absolutne...
Odpovedať
@evi5888 POzri si moj fotoalbum. Mam tam foto aj zakopavania 5m3 nadrze na zbieranie dazdovej vody, je to fajn vec, Naplni sa to jednym silnejsim dazdom vodu dostanes von cerpadlom. Treba riesit aj prepad ak sa nadrz preplni. 5m3 nadrz cca 600e. Je lepsie mat kus vody na polievanie...ako napisal JAN45 , pekne to popisal, aj trativod nieco stoji, dovolim si povedat, ze takmer tolko co nadrz.
Odpovedať
Kludne tam daj polsku zumpu 12m3, vyuzijes z nej tak 10m3 a vide ta to na cca 1100E. Nemusis riesit obbetonovanie plastovych srand, budes to mat pojazdne, vratane revizneho otvoru napr na cerpadlo... Podla podlozia mozes vykopat o meter hlbsie, tatrovka strku a na to polozis zumpu a na jednom mieste bude zaroven i nudzovy vsak.
Odpovedať
Preboha, to je zase diskusia 😄 @evi5888 1. Máte alebo budete mať studňu, alebo budete používať len obecnú vodu ? 2. Aká je zastavaná plocha "domu" z ktorého strechy budete vodu zvádzať do tejto nádrže / drenážnej jamy ? 3. Viete uviest bližšie miesto, kde sa dom nachádza ? Chápem, že je to anonymná informácia, aj názov okresu by pomohol = pre pozretie údajov, koľko mm zrážok v danej oblasti padlo za posledné roky ... Potom sa Vám bude dať kvalifikovane odpovedať 🙂
Odpovedať
@evi5888 ahoj, mám plastovú samonosnú 8m3, zvedené okapy zo strechy cca 300m2. Je tam čerpadlo s tlakovým spínačom, ženiem to cez 2x mechanickú filtráciu a používam vodu na splachovanie a na pranie cez samostatný okruh. Samonosná plastová nádrž stála 950e aj s dovozom.. spravil som len výkop, osadil som ju, na spodku rebier som dal roxori, spravil dookola šalung a spravil som betonovu päťku (náklad možno 100€ k tomu). Len z dôvodu aby platila záruka.. Pak klasika napojenia z KG potrubia, jedna chránička na EL prívod a druhá na vývod vody z nádrže. nádrž má aj druhú spádovú dieru, odkial ide opäť KG asi 10m od nádrže a je vyvedené do vsakovacej jamy (rozmer jamy je asi 2x2x2m, mám v nej porozbijanú škrídlu a kamene, všetko obalené v geotextíili. to čo píše odborník na jadrový fyziku, @santos950 že voda v plastovej nádrži zamrzne ... to si nevšímaj... Sučany zjavne dávali priepustku na víkend. nádrž mám v zemi dva roky, na orave kde je v zime aj -25C.. a pohoda. Nič nezamrzlo, funguje a spína mi aj počas mrazov - teda ak je tam dostatok vody.
Odpovedať
Profilova fotka
Mam zakopane 2 potravinarske IBC kontajnery + trativod vyskladany z DTcok, prikryte obrubnikami... Som spokojny. Investicia ca 300€.
Odpovedať
@stefanl vidim ze Sucany poznas velmi dobre 😄 😄 😄 😄 😄
Odpovedať
a ked prsi 3 dni vkuse kam vam ide voda ked mate 2 (tisic litrove )nadrze? kolko kubikov vody vytecie do pody?
Odpovedať
Profilova fotka
@santos950 do trativodu...a na zimu nic nevypustam.
Odpovedať
@santos950 podzemnu nadrz mraz roztrhne? zas si mylis dojmy a pojmy, sezonu a fazonu. A co kosacka? Kosi, kosi?
Odpovedať
@zita19 kosacka kosi treba ti pokosit? 🙂
Odpovedať
@evi5888 ja som robil jednu murovanu nádrž na zvody z domu 5m3, a druhú som robil zo samostatne stojacej garáže 3m3, to som vykopal, zalial betónom podlahu, vyrobil bedňu (zašaloval) umiestnil na podlahu, prišiel domiesavač, za dve hodinky zaliate a uvibrované. Komin na šachtu som dorobil druhý, tretí deň od zaliatia.
Odpovedať
hrubka stien murovanej nadrze by mala byt min. 10 cm a dno min. 15cm
Odpovedať
@santos950 teba by som do zahrady nepustila, s kosackou uz vobec nie
Odpovedať
@zita19 no neviem neviem taku by si mala zahradu jak zlato
Odpovedať
@lubk0 zdravím, 1. Máme studnu (nie pitná voda, je napojená na splachovanie) a teda máme aj obecnú vodu. 2. 77m2 3. Okres Bytča Mne veľmi pomôže kvalitný názor 🙏 Už je jama vykonaná, teda treba to nejako vyriešiť čo najskôr. Plán bol použiť 2x 1000l nádrže s vyrezanymi prepadmi a plastové palety, ale to muž zavrhol po debate s kolegami v práci 🤷‍♀️ Ďakujem za názor
Odpovedať
@kaspy môžem sa opýtať tie nádrže máte hlboko? Že koľko zeminy je ešte na nich? Náš pôvodný plán poli dve také nádrže a trativody z platových paliet kde bude vyvedeny prepad, ale názory manželoch kolegov zmenili plány a nádrže stoja vedľa vykopané jamy 🙄😑
Odpovedať
Profilova fotka
@evi5888 ako hlboko ani neviem...totizto som to planoval podsypat strkom..ale dole bol uz taky strk, ze hadzat tam dalsi nemalo zmysel, navyse som to zakopaval pred navysenim pozemku...ale poslem nejake foto do spravy. Tych 60cm tam byt moze...asi aj viac. Tak isto som sa musel odpichnut od potrubia z dazdovych zvodov...kedze nemam z nadrzi urobeny prepad, iba odbocku do nadrzi a potrubie dalej pokracuje do trarivodu.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?