Zápis rozostavanej stavby do katastra nehnuteľnosti

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte, chcem si dať zapísať s manželom rozostavanú stavbu do katastra nehnuteľnosti v KE. Viete mi poradiť ako ma vyzerať žiadosť o zápis a aké prílohy sú povinné pre zápis? Geometrický plán už máme vyhotovený. Čo ďalej?
Odpovedať
Prosím o radu. Chcel by som predať projekt stavby RD s vydaným stavebným povolením, avšak stavba sa ešte nezačala, resp. v dobe predaja budú povedzme len základy. Na stavebnom úrade mi povedali, že treba zapísať rozostavanú stavbu do katastra a tú predať, na základe toho tam zmenia stavebníka. Avšak ak správne čítam, tak kataster zapíše rozostavanú stavbu až v dobe keď bude aspoň časť 1.NP, podľa znaleckého posudku. Ako ale predať takú stabu, ku ktorej bolo "iba" vydané stavebné povolenie, ale stavba nebola fyzicky začatá. ďakujem za odpovede
Odpovedať
Kde v LV sa zapisuje rozostavaná stavba? Je to v tej časti, že "Stavba"? Totiž máme zapísanú v LV parcelu, na ktorej stojí rozostavaný dom. Spôsob využitia parcely je 15, t.j. Pozemok, na ktorom je postavená bytová budova označená súpisným číslom. Ale nič viac. V časti "Stavba" nemáme rozostavanú stavbu. Je to tak správne? Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne:) ďakujem
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Diskusia pokračuje po 11 mesiacoch
@saskax posles to pls aj mne
Odpovedať
Profilova fotka
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
@saskax Dobrý deň, mohla by som aj ja poprosiť o vzor tej žiadosti, idem tiež zapisovať rozostavanú stavbu a neviem čo treba všetko v tej žiadosti spomenúť, budem Vám veľmi vďačná :-)
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Treba 1) ziadost o zapis, vzor sa da najst na internete 2) original stavebne povolenie, alebo jeho overenu kopiu (10-15 eur), 3) geometricky plan na zameranie stavby (200-230 eur) a prosim pekne znalecky posudok na rozostavanu stavbu, kataster to jednoducho vyzaduje stoji (150-200 eur), na katastri to potom bude stat min 2 mesiace, skor viac ak tam nemas znamosti, alebo to nebudes urgovat.
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Znalecky posudok vyzaduje kataster, bez toho rozostavanu stavbu nezapise a preco? Pretoze si si dovolil stavat, asi na to mas a preto treba z teba vytahat co najviac, podpori sa tym rast HDP a zamestnanost. Znalci su v tomto ohlade sv*ne, aj ked pre teba to bude len zdrapom papiera a na katastri iba skontroluju jeho existenciu, znalec s peciatkou ti na to neda ziadnu zlavu, naviac sa bude ohanat, ze s rozostavanou stavbou ma on viac prace atd. Cim dalej je to horsie, vyhodenych 200 euro.
Odpovedať
@mcsmekac vsak sa chod opytat na kataster ci potrebujes posudok alebo nie.
Odpovedať
@saskax zdravim. Mozem aj ja poprosit vzor? Dakujem
Odpovedať
Článok sa načítava...
@anka2016 https://www.minv.sk/?oznamy-a-dokumen... V hlavicke treba prepisat adresu prislusneho katastra
Odpovedať
@1gugu Zbytočne by sa chodil pýtať, keďže znalecký posudok je povinnou prílohou pri zápise rozostavanej stavby.
Odpovedať
@hoblinka13 Dakujem :)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
ahojte, ked Vam kataster zapisal rozostavanu stavbu tak na povodnom liste vlastnictva alebo na novom. dakujem
Odpovedať
@el_j Mne na pôvodnom. Tam, kde boli zapísané parcely, v časti "Stavby" pribudol zápis o rozostavanej stavbe.
Odpovedať
@el_j ak je vlastník stavby-stavebník rovnaký ako na LV s pozemkom tak na rovnaký.
Odpovedať
Tuto máte všetko, čo potrebujete vedieť: https://www.onlinezmluvy.sk/zapis-roz...
Odpovedať
Chcel by som geometricky plan vyuzit i pri kolaudacii a narazil som na problem. Geodeti hovoria, ze musia zamerat len to co uz stoji, cize obvodove mury a znalec, ze i 20cm zateplenie (zatial len sokel, ale hrubka bude rovnaka i na stenach). Ako ste to riesili vo vasom pripade? dakujem.
Odpovedať
@rkorba zmen geodeta :-D jasne,ze merat uz sokel a tym padom ti staci jeden GP.
Odpovedať
@rkorba presne tak. Ak ti nic nestoji, nema co geodet zameriavat. Rovnako ja mam GP, ktory bol robeny, ked boli mury do vysky metra.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Podali sme ziadost o zapis rozostavanej stavby.geometrak a znalecky samozrejme sme davali tiez. Teraz uz len cakat.pride mi domov list vlastnictva alebo to len nahodia na inernet a ja s to stiahnem ?? Potrebujem to na dotaciu na kotolnu
Odpovedať
ahojte, na zapis rozostavanej stavby do katastra je potrebne mat aj vsetky priecky? v dome budu dva nosne mury a neviem, ci stacia len tie alebo treba aj priecky tahat. chceli by sme obvodove a nosne mury vytiahnut na celom podlazi a priecky nechat na neskor.
Odpovedať
Profilova fotka
@leatea na zápis do katastra je potrebné mať vytiahnuté múry nad 1 meter nad zemou a musí byť zjavné stavebno-technické usporiadanie prvého nadzemného podlažia - čiže najlepšie sa Vám vyjadrí znalec, ktorý príde dom ohodnotiť a ten presne vie, čo treba by bolo, aby bolo možné stavbu zapísať do listu vlastníctva. Moja skúsenosť z praxe je, že stačí mať nosné múry nad meter a ide to. Priečky totiž vždy všetci stavajú, až keď sú všetky nosné múry vytiahnuté až po veniec. K zápis rozostavanej stavby do listu vlastníctva potrebujete mať právoplatné stavebné povolenie, geometrický plán o zameraní stavby, znalecký posudok na rozostavaný dom a súhlas z pozemkového úradu o vyňatí z pôdneho fondu, ak bol tento súhlas vydaný. A prečo chcete dávať zapisovať stavbu do LV? Len taká otázka mimo. Predpokladám, že asi kvôli hypotéke? Ak áno, tak počkajte vybavenie hypotéky a zápis urobíte spolu so záložnými zmluvami, netreba to robiť zbytočne skôr.
Odpovedať
@andreah25 dakujem za vysvetlenie. ako zistujem, tak sice som si to chcela ulahcit ale vo vysledku by som si celu pracu len stazila. s tymi murmi ma to tesi, lebo niektore priecky chceme posunut.
Odpovedať
Profilova fotka
@leatea ak riešite súčasne aj hypotéku, nájdite si agenta a tento Vám so všetkým poradí a pomôže, aby ste si zbytočne nenarobili komplikácie, čo Vás budú stáť čas a možno i peniaze. Dobrý agent pozná aj procesy výstavby, riešenia úradov a pod., takže môže byť nápomocný v každej oblasti a hlavne teda s pohľadu banky.
Odpovedať
@andreah25 mam dobreho financneho, dost vytazeny a nechcela som mu pridavat dalsiu robotu. no uz mi vysvetlil, ze je to jeho praca a nemam ho o nu oberat, hlavne, ked je v tom zbehlejsi ako ja a na konci by som prisla o viac penazi ako s jeho pomocou :-N
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Chcem sa poradit, mame na katastri zapisanu rozostavanu stavbu. Kedy to budeme dalej na katastri menit a na co? Uz pri vytvoreni adresneho bodu alebo az po kolaudacii? Na hotovu stavbu?
Odpovedať
@sadell Rozostavaná stavba sa zmení na stavbu po kolaudácii. Ale nie automaticky. Po kolaudácii ti stav. úrad vydá kolaudačné rozhodnutie. U niektorého geodeta si necháš zamerať adresný bod a tým zameraním a kolaudačnýmpotom pôjdeš na miestny úrad požiadať o súpisné a orientačné číslo. Ak sa menil pôdorys rozostavanej stavby, treba urobiť aj nový geometrický plán. Ak je pôdorys rozostavanej a hotovej stavby rovnaký, GP netreba. Ak dostaneš čísla, tak zoberieš overenú kópiu (alebo originál) kolaudačného rozhodnutia, protokol o vydaní súpisného a orientačného čísla a požiadaš kataster o zapísanie hotovej stavby. Ten zmení status rozostavanej stavby na stavbu. Následne odnesieš LV so zapísanou stavbou miestnemu správcovi dane z nehnuteľností, aby si už neplatil vysokú daň za stav. pozemok. To je tak v skratke. Je možné, že ešte nejaký ten doklad budú vyžadovať, už si nepamätám presne, čo všetko som dokladal.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?