Dom pred kolaudáciou napísať aj na manželku

Zobraz úvodný príspevok
Zdedil som rodičovský dom a v záhrade sme si postavili nový dom. Na stavebnom povolení som uvádzaný len ja. Ideme kolaudovať. Chcem aby na katastri v LV bolo uvedené aj manželkino meno. Aké mám možnosti? Ďakujem pekne.
Odpovedať
1
2
nemusite darovat pozemok. pozemok nechate na seba (ved je to Vase dedicstvo a doma napisete na obidvoch. V tom pripade zriadia na dom nove LV kde bude figurivat len dom písanz na Vas manželom v BSM a bude tam odkaz na LV kde je pozemok, ten ostane písanz len na Vás. a na LV kde je pozemok bude poznámka ze č. LV kde je dom... Robi sa to takto bezne.
Odpovedať
@meja3 nic tka kataster neriesi, kataster nezaujima ani rodinný stav, cize nemaju odkial vediet ze je vobec zenaty....
Odpovedať
@kejsix aj predaqj z a1 € je mozne napadnut, lebo je to neumerne nizka cena....
Odpovedať
@wanttoknow daň z kupy nehnutelnosti sa neplati...plati sa dan z predaja nehnutelnosti.
Odpovedať
@marrad to dáš i tak zaplatiť kupujúcemu v cene, preto sa cena znižuje na papieri i na 1 Eur a ostané keš do vrecka, na blbé zákony blbá dohoda
Odpovedať
@duzu lenze dan z predaja nehnutelnosti sa plati len za nehnutelnost, ktoru vlatnis menej ako 5 rokov... takze v tomto pripade to pravdepodobne nie je aktualne. Navyse tento pripad vobec nevyzaduje aby pozemok vlastnili obaja. Budu vlastnit len dom obaja a pozemok a ten povodny dom co tam je este na tom pozemku ostane vo vlastnictve len manzela, nevidim dovod naco by mal prepisovat cast pozemku na manzelku.
Odpovedať
@hroma zdedený alebo darovaný majetok je len tvoj je jedno ci ho zdedis alebo dostanes darom za slobodna alebo po svadbe...
Odpovedať
@marrad už som to písal ak sa rozvedú žena sa nemá ako dostať do domu, preto bude problém ho i predať, muž ho nemusí odkúpiť, ak nebude súhlasiť , príde o pol domu, to sa môže stáť aj keby obaja mali všetko, druhý nemusí súhlasiť so žiadnou podmienkou, to je častý jav že v dome ostane po rozvode len jeden a druhého nevyplatí alebo len almužnu ak bude chcieť ,susedovci vedľa tak dopadli
Odpovedať
@duzu staci dat vecne bremeno prechodu ku nehnutelnosti. a navyse ak na LV pozemku bude pravo stavby tak jej musi umoznit pristup do domu. Navyse ak sa rozvedu tak neverim ze tento stav vlastnenia spolocneho domu bude trvat vecne, urcite si rozdelia majetok, a manzel moze manzelku z domu vyplatit a dom ostane jemu, alebo dom predaju a rozdelia si peniaze. Manyel dostane za pozemok a polovicu domu a manzelka za polovicu domu. V prípade, že sa nerozvedu tak manyelke to moze byt jedno. Lebo bude mocť pozemok uyivat ako keby jeje patril, v prípade, že zemrie prv manyel tak je spolu s detmi dedic v 1. rade takze sa vlastničkou stane potom. V opacnom pripade jej to opat moze byt jedno.
Odpovedať
@marrad Ako som písala, je to moja osobná skúsenosť, že nám to kataster vrátil, nakoľko zistil (pravdepodobne podľa záložnej zmluvy s bankou), že sme manželia. Vyžiadal si odo mňa buď doklad o rozdelení BSM alebo nový návrh na vklad, kde budeme ako vlastníci nehnuteľnosti figurovať obaja.
Odpovedať
@meja3 može a nemusi to byt tent prípad. Ja mam zasa skusenost, ze som kupovala byt a pisala som ho len na seba a napriek skutočnosti že som uvadzala aktualne aj rodne priezvisko (neuvadzala som rodinný stav) kataster ma zapisal ako vlastnicku a nepozadoval ani rozdelenie BSM ani napriklad pravoplatne rozhodnutie o rozvode, ani iny doklad, ktorý by specifikoval moj rodinny stav a taktiež sa nedozadoval aby bol moj manzel napisany ako vlastnik na danom LV. Proste to bez prerusenia zapisal.
Odpovedať
@marrad jasne, ja pisem len o pozemku presne pod domom.. Ak zacinaju spolu stavat, cize zaklady domu su s pozemkom previazane, aspon ja by som tak (naklady uz spolu zdielaju, tak by som to tak urobila), aj z casti, ze ona prispeje vystavbou okrasnej a uzitkovej zahrady, chodniky, parkovacie statie na pozemku okolo domu, ktory nebude jej (tak ten pozemok pod domom darovat je fer) .. A zvysok vecne bremeno, presne ako ty pises.. Ja tu poukazujem na eticky princip, ale asi mam moc ruzove okuliare, ale som a jednam vzdy fer, lebo som ohladuplna.. Kazdy tu svoje melie 😂😅..
Odpovedať
Článok sa načítava...
@hroma Ja by som to tak nerobila ako pises, ale ani by som od manzela nepozadovala aby mi daroval casť svojho dedicstva, stacilo by mi ze na LV pozemku je pravo stavby daneho RD. Takto je bezne vela bytových domov postavených na obecnom alebo dokonca na sukromnom pozemku iných vlastnikov a týmto právom stavby je to zabezpecene.... Ani banky nemaju problem dat na take nieco hypoteku.. Lebo v pripade rozvodu by manyelak prisla ku polovici pozemku na nic. Alebo by mu darovala spat? Aby bola ferová? pochybujem.
Odpovedať
Dnes som bol u notárky spýtať sa na notársku zápisnicu, ktorá by sa mala doložiť na kolaudácii. Notárka mi povedala, že nič nemusíme spisovať, stačí keď na kolaudačné napíšeme obidve mená. Nanajvýš môžeme doložiť čestné vyhlásenie, že dom bol stavaný so spoločných peňazí a za trvania manželstva + kópia sobášneho listu. Právo doživotného prechodu môžem udeliť zmluvou, ak to manželka vyžaduje. Takže počkám čo povie SÚ.
Odpovedať
@wanttoknow hmmm zaujimave. no aj tak toto cele mi pride take komplikovane
Odpovedať
@wanttoknow Na katastri v ziadosti o zapis stavby do listu vlastnictva uvediete aj manzelku. Tym by mala patrit polovicka domu aj jej. Neviem ale presne ako to je s pozemkom, na ktorom dom stoji. Ten bude patrit vylucne Vam.
Odpovedať
@wanttoknow Daj potom prosím vedieť, že ci aj SÚ s tým bol ok a ak ti to nevadí, napíš aj obec, kde im to tak stačilo. Díky.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?