Čo robiť, keď obecný úrad nekoná?

Moja mama potrebuje kvôli dedickému konaniu z obecného úradu potvrdenie, že obec si nenárokuje pozemok. Na obecný úrad doniesla potrebné dokumenty niekedy okolo veľkej noci. Povedali jej, že si má zavolať o týždeň, či je to už vybavené. Keď volala, tak jej povedali, že to ešte nie je vybavené, pretože nejaký pracovník čerpá dovolenku, a že má zavolať o týždeň. Keď volala druhý krát, povedali jej, že starosta niekde odbehol, ale keď príde, tak sa na to pozrie. A tak to ide stále dookola. Stále výhovorky, ako tam niekto nieje, a že si má zavolať neskôr. Už to trvá vyše mesiaca. Má obecný úrad nejakú lehotu na vydanie tohto potvrdenia? Napr. 30 dní? Kam sa môžeme obrátiť, keď obec túto lehotu nesplnila? Vďaka za rady.
Odpovedať
Profilova fotka
@2karol isla by som tam osobne a skusila ich pritlacit. ved ked to trva uz mesiac, tak to je uz dost dlha doba na to, aby ten papier vydali.
Odpovedať
"Ak ste predložili kompletnú žiadosť a potrebné doklady, stavebný úrad je povinný o dodatočnom povolení stavby rozhodnúť do 30 dní od začatia konania. Vo zvlášť zložitých prípadoch rozhodne najneskôr do 60 dní, ale o tom je povinný vás s uvedením dôvodov upovedomiť. Pokiaľ to stavebný úrad neurobí, vznikajú v konaní neodôvodnené prieťahy. Zákon umožňuje fyzickým alebo právnickým osobám, ktoré tvrdia, že orgán verejnej správy nekoná bez vážneho dôvodu, teda že je nečinný, domáhať sa v osobitnom súdnom konaní, aby súd vyslovil povinnosť orgánu verejnej správy vo veci konať a rozhodnúť. Podmienkou podania návrhu je vyčerpanie všetkých prostriedkov, ktoré upravuje osobitný zákon. Ide predovšetkým o sťažnosť podľa zákona o sťažnostiach. Z uvedeného dôvodu predtým, ako by ste podali uvedený návrh na súd, odporúčam podať sťažnosť na prieťahy v konaní. Rovnako možno odporučiť podanie podnetu na preskúmanie postupu stavebného úradu na príslušnú prokuratúru. Prokurátor je oprávnený podať orgánu verejnej správy upozornenie na účel odstránenia porušovania zákonov a ostatných všeobecne záväzných právnych predpisov, ku ktorému dochádza nečinnosťou tohto orgánu. Ak ani potom nedôjde k vydaniu rozhodnutia, môžete podať príslušný návrh na súd. V neposlednom rade treba uviesť, že štát zodpovedá za škodu spôsobenú nesprávnym úradným postupom, pričom za nesprávny úradný postup sa považuje aj porušenie povinnosti orgánu verejnej moci urobiť úkon alebo vydať rozhodnutie v zákonom ustanovenej lehote."
Odpovedať
@migeki akurát neviem, prečo cituješ článok ktorý sa týka stavebného konania a teda stavebného úradu, ktorý často ani nie je v sídle danej obce :D :D @2karol máte potvrdené, že ste na úrade niečo nechali ? Pečiatka, že sa niečo prebralo ? Ak nie, slovo proti slovu ... Otázne je, aj prečo sa má obec vyjadrovať k tomu, či si nenárokuje pozemok. Asi sa jedná o špecifickú situáciu, kedy tam mala obec nejaké záložné právo, nejakú zmluvu o budúcej zmluve, alebo niečo obdobné, inak to nemá od Vás kto čo chcieť pri dedičskom konaní. Ak je tomu tak, tak by o takejto veci nemal rozhodovať úradník , ani starosta, ale obecné zastupiteľstvo na svojom riadnom rokovaní ... A malo by to pred tým prejsť majetkovou komisiou, ak takú obec má ... Tým pádom tam žiadna lehota 30 dní neexistuje, nakoľko aj obecné zastupiteľstvá sa nekonajú každý mesiac ...
Odpovedať
@lubk0 to či je alebo nie je stavebny urad v danej obci alebo obec použiva spoločny stavebny urad ktory je umiestneny v inej obci nemá vpliv na lehoty ktore ma stav.ur. dodržiavať moja citacia hovori len o lehotach a ich nedodržani, to čo si písal v druhom odstavci tvojho prispevku je druhá vec tohto problému ku ktorej som sa nevyjadroval ale suhlasim s tvojim prispevkom, no aspon im mohli dať vedieť, napr že čakaju na vyjadrenie obce
Odpovedať
Treba tam ísť osobne, najlepšie sa tieto veci tak riešia, oni majú čas, ale to je všade tak, iné veci sú im prednejšie, to viem, aj ja som sa s tým neraz stretol.
Odpovedať
@migeki A ja sa znova pýtam, čo má stavebný úrad (a jeho lehoty) spoločné s tým, že sa má obec vyjadriť do dedičského konania ??? Napoviem ti, absolútne nič a teda nechápem, na čo sem dávaš nejaké lehoty, ktoré s týmto prípadom vôbec nesúvisia ...
Odpovedať
Profilova fotka
@2karol nemám tušenie o aký pozemok sa jedná a že si na neho obec nechce - nebude - nerobí nároky na neho..Obec ako právny subjekt, ktorého zástupcom je starosta svoje právomoci vykonáva prostredníctvom obecného zastupiteľstva - poslancov (v zmysle zákona o obecnom zriadení atď..) Na činnosť obce (originálne kompetencie a kompetencie, ktoré vykonáva ako prenesený výkon štátnej správy) sa vzťahujú rôzne zákony (osobitné aj všeobecné). Z popisu nie je zrejme o čo sa vlastne jedná. Domnievam sa, že v tomto prípade sa na Vaše podanie na obci vzťahujú zákony, podľa ktorých obec koná (má konať v rámci originálnych kompetencií). V zákonoch sú však uvedené rôzne zákonné lehoty, ktoré v tomto čase (počas mimoriadnej situácie - coronavírus) sa nepočítajú.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?