Vstup do susedovho domu z mojho pozemku

Zdravim, viem ze je tu mnozstvo diskusii ohladom okien nasmerovanych do pozemku, ale toto je specificka situacia. Pozemok na ktorom stoja 2 objekty bol vlastnený 1 vlastníkom. Po rozvode sa vsak pozemok rozdelil (vid. priloha) z coho vznikla situacia kde: -sused nema ziadne pravo prechodu cez moj pozemok (ziadna tarcha v LV) -vstupuje do svojho objektu z mojho pozemku -ma okno do mojho pozemku (ktore nie je nasmerovane do mojich okien, ale predsa...) otazka je: -mam pravo si narokovat aby odstranil okna a vstup z mojho pozemku ? pripadne ake su moje prava ? -mam pravo branit mu vo vstupe na moj pozemok ? dakujem
Odpovedať
Profilova fotka
Ktory dom je tvoj ? ;-) predpokladam ze A Mas dve moznosti poziadat nech si presunie dvere a okno a kwd nie tak si riadne po podani ohlasky oplot pozemok aj keby to bolo 1cm pred dverami.
Odpovedať
@elop1 mas na to pravo, co by nie. Ked nejde o dohodu, tak cudzi clovek nema co vstupovat na tvoj pozemok
Odpovedať
Profilova fotka
@elop1 domáhate sa svojho práva, ale ak sa on obráti na súd, ten prikáže právo jemu, lebo prechod vznikol pred rozdelením, Tak sa riadili všetky domy so spoločným dvorom. Rovnako by sa mohol dožadovať zmeny na Vašej stavbe.
Odpovedať
@elop1 presne ako pise jan45, ak by si toto dal na sud, tak sud by vyzadoval urcite dohodu, nakolko tuto situaciu nik umyselne neurobil. O.i. kazdy ma pravo sa k svojej nehnutelnosti dostat, takze ak situacia neumoznuje ine riesenie, tak pravo prechodu by si musel umoznit..
Odpovedať
Kus nechápem obrazku Tvoj dom je A a susedov dom B? Ta čiara ide cez susedov dom? To je ako možné? Ze sa to rozdelilo skrz dom.
Odpovedať
@atak77 Ja počítam, že to je takto : Červený pozemok patrí k B a zelený k A ... Nech ma prípadne @elop1 opraví ... V každom prípade, tu sa asi rieši nejaká "vojna" po rozvode ...
Odpovedať
@lubk0 ano je to takto, moj je A
Odpovedať
@akvi akej zmeny sa moze dozadovat ? ak sud prikaze pravo prechodu, je tam nejaka povinnost platby za uzivanie mojho pozemku, alebo je to len vec dohody?
Odpovedať
Profilova fotka
Prechod budeš musieť strpieť. Na premiestneni vchodu už z červenej parcely by som trvala. Okná budete musieť dohodnúť, obaja ste rovnako obmedzení susedným oknom.
Odpovedať
@jankazb mam pravo trvat na tom aby prelozil svoj vstup ?
Odpovedať
a čo tak sa s ním normálne dohodnúť? ľudsky? veď si predstavte, že by ste boli na jeho mieste. ako by sa inak dostal k svojmu domu?
Odpovedať
@elop1 ak by si mu zabranil vstupovat do jeho nehnutelnosti, tak toto by ti nepreslo ani na sude, nemozes mu branit. Idealne je dohodnut sa, neidealne je dat to na sud. Ak si ale myslis, ze sud mu prikaze si prerobit vstup a pod., tak sa mylis.. Sud musi prihliadat aj na jeho vlastnicke prava, takze moze rozhodnut aj tak, ze ho proste musis strpiet na svojom pozemku.. Nie som sud :-D , takze neviem, ako by rozhodol..len tolko viem, ze urcite by nerozhodol tak, ako by si si ty zbozne prial. :-) Bolo by fajn, ak by ste sa dohodli..Napr. by si spolufinancoval to prerobenie dveri - to zase nie je mala polozka, len tak presunut vstupne dvere.. To iste s oknom - ty chces, aby ho zamuroval - ale to moze zhorsit kvalitu jeho byvania..Raz tam to okno je a tak ho bud strpis, alebo opat - dohodnes sa, ze ,mu ho pomozes prelozit..
Odpovedať
Článok sa načítava...
@elop1 @akvi Plne súhlasím s akvi. Keďže situácia je už tak daná, nikto mu neprikáže prerobiť si dvere, alebo zamurovať okno. Jedine, keby robil rekonštrukciu a chcel by to okno zväčšiť, tak by mu to asi nedovolili. Ale ak to už je, nedá sa domáhať, aby to zmenil. On to nezapríčinil. Rovnako s tým právom prechodu. On nemá inú možnosť dostať sa do svojho domu, musí prechádzať cez tvoj pozemok. Neviem, či ste to tak kúpili, alebo si bol v rozdelené priamo zapojený, ale v každom prípade si o tejto situácii vedel dopredu a buď si nemal kúpiť dom, alebo inak dohodnúť rozdelenie. Jedným z možných riešení je odkúpiť jeho pozemok aj dom a budeš sám sebe pánom.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?