Fotovoltaika - oplatí sa?

Zobraz úvodný príspevok
Máte prosím niekto fotovoltaiku na dome?Slúži to len na ohrev vody alebo ako to vlastne funguje?Ako je to v zimných mesiacoch,keď sa skoro stmieva? Ste s tým spokojní?Oplatí sa do toho investovať?
Odpovedať
1
2
@pistikus > Na mypower chlapik hodil produkciu jeho FVE. Ma nahodenych 14 kWp, plus baterie. Hovoril, ze material ho vysiel na nejakych 12 000 euro. Za januar bola jeho priemerna denna produkcia bola nejakych 6kWh. Neviem, ci v zime ti staci taka produkcia s FVE.
Odpovedať
@asdfb uvazozal som s 10 kWp nakolko na vypomoc s dobrymi bateriami by to malo stacit. V pripade nudze vsak nudzovo funguje aj cela domacnost a teda aj keby som mal v zime vyuzitelny vykon 3kW tak clovek nemrzne a ma teplu vodu. Este aj moze cosi uvarit.
Odpovedať
pripojim sa do diskusie. osobne stale vaham nad fotovoltaikou. precital som tu viacere diskusie a aj som si pozeral clanky na nete, ale stale mi to cele pride prilis komplikovane a nie az tak navratne (hlavne bez vyuzitia vlastnych bateriek). je v podstate jasne, ze ceny energii budu rast (kvoli situacii za hranicami este rychlejsie ako by sme ocakavali), cize ta navratnost sa podla mna tiez bude skracovat. pokracujte v diskusii, rad si to budem dalej citat 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@jamur s virtuálnou baterkou ak chceš len znížiť cenu a nepotrebuješ byt úplne samostatný tak sa to uz celkom vyplatí, (návratnosť 5-7 rokov). Po rokoch skepsy a odporu som zmenil názor a idem do toho... Zatiaľ bez fyzických batérií, tie sú drahé a predlžujú návratnosť, možno časom doplním.
Odpovedať
@asdfb Pri 14kWp FVE to musi mat nejak zle spravene ked len 6kW priemer za januar.Ja mam necelych 7 kWp FVE a za januar som mal priemernu dennu produkciu 13 kW.
Odpovedať
@asdfb Nejde o to nahradit dodavky elektriny fotovoltaikou v zime, ale kto si bude moct technicky zriesit daju aj viac ako 10.. 15..20kwp. pri nevyzitom letnom vykone bude vypinat, alebo budu v elektrickych peciach tavit " kovy " 🙂) pripadne si zriadis velku nadrz odizolovanu kde budes tlacit prebytky tepla, v zime aj maly vykon pomoze. Pri lahkej zime pri mojich 25 st vo a 2x120m² potrebujem na kurenie od 10-15kwh + TUV denne. Rezerva ma byt na studnove cerpadlo podlahovka, elektroniku teplovodneho krbu. Generator ma byt ako posledna moznost v najnutnejsich pripafoch pripadne na dobitie baterii. Vcerajsi den.
Odpovedať
@marcel714 > Hned prvy prispevok. Mozno som to ja zle pochopil. A ma byt, ze ta 14 kWp FVE ma dala denne v priemere 18,4 kWh a to predstavuje 29% jeho dennej spotreby. V popise ma hodene toto. 1.1. -28.2.2022, 18,4 kwh/den, 29% soběstačnost Celkem spotřeba ... 1,0 MWh a ma takuto zostavu Ostrov 13,8 kWp, 2x Mppt Epever 5kW, Batt Lifepo4 18kWh, 3x invertor 6kW (čistý sinus) https://forum.mypower.cz/viewtopic.ph...
Odpovedať
@janopopovec Moj vcerajsok 🙂
Odpovedať
Zdravím, chcem sa spýtať, je možné , že mi "niekto" , teda myslím osoba, znalá , zručná, spoľahlivá a odborne spôsobilá vie dodať komponenty a zmontovať fotovoltaiku niekde na úrovni okolo 3,5 kWp vo výrazne lepšej cene ako aktuálna ponuka od ZSE (ZSE Fotovolt Štandard 3 kWp) ? Vďaka za odpoveď
Odpovedať
@jurajlo 4kWp riesenie od ZSE je za 7290€ nakomplet bez dotacie. Mna vysiel 6,88 kWp komplet 7500€ bez dotacie.
Odpovedať
Profilova fotka
@jurajlo jasne ze hej…. Staci googlit ine firmy 😉 ZSE ma extremne nevyhodne nastavenu cenu (pre koncoveho zakaznika) Za 7000€ (Bez dotacie) mam ponuku na 5kwp elektraren s 8kwp menicom cize mozem neskor doplnit dalsie panely a zvysit vykon bez potreby menenia menica a ostatnych komponentov…..
Odpovedať
@marcel714 , no práveže som googlil a čo sa týka firiem, tak tak výrazne to nebolo .. ak by mi vedel dat niekto odporúčanie na niekoho pre Zlaté Morvace , prípadne by sa mi mohol priamo ozvať nejaký dodávateľ/montážnik budem vďačný za správu
Odpovedať
Článok sa načítava...
Ešte sa chcem spýtať jednu vec, naozaj si v zmysle platnej legislatívy môžem sám namontovať a používať OffGrid fotovoltaiku 3,85 kWp bez toho aby som to ohlasoval, resp. bolo mi to schválené ZSE ? Je to spoľahlivé riešenie, prípadné riziká ? Vďaka za odpoveď
Odpovedať
Ja mam aktualne ponuku na 4,50 kWp komplet za cca 8000€.
Odpovedať
@jurajlo a čo stým má ZSE? to je dodávateľ sil. energie, a toho môžeš mať koho chceš, ak to chceš pripojiť na sieť musíš požiadať ZSD,ak na fyzickú batériu nemusíš nikomu nič
Odpovedať
@duzu asi som to hlúpo napísal .. googlim a mám v tom čím ďalej tým viacej hokej.. ako bol mi ponuknuty systém ktorý si doma napojim do môjho rozvodu s tým že keď bude slnko pojde fotovoltaika ale prebytky nepôjdu do siete.. presnejšie nebude možné dávať do siete.. takto by som formuloval otázku je možne mať pripojený ostrovný systém na rozvody v dome a mať aj pripojený rozvod v dome na verejnú sieť a podľa okolností využívať zdroj elektriny nejakým "prepínačom" ktorý to dokáže prepnúť . . a nepotrebujem riešiť papierovačky s dodávateľom elektriny aspoň tak som pochopil tú ponuku.. len nikde som sa s takou ponukou na nejakej stránke nestretol
Odpovedať
@calmmeadow Prestudujte si stranku od firmy Logitex, pripadne ich kontaktujte.
Odpovedať
@jurajlo hľadaj systém s nulovým exportom resp. zero export. Funguje to tak, že si menič mera aktuálnu spotrebu domu a podla toho púšťa len toľko koľko je aktuálna spotreba s vyšším napätím, čo zabezpečí že elektrika z fotovoltaiky sa spotrebuje lokálne.
Odpovedať
Ďakujem páni
Odpovedať
Profilova fotka
trocha ,,svetla,, o fotovoltaike .urob si vlastný názor https://www.youtube.com/watch?v=EX8Cz...
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?