5 tipov pre efektívnu prevádzku fotovoltiky

  • 05.06.2025

Fotovoltiky zažívajú v posledných rokoch veľký boom. Výrobou energie zo slnka sa znižujú domácností náklady  na elektrinu a znamenajú aj krok k energetickej sebestačnosti. Ktoré faktory však ovplyvnia užívateľskú spokojnosť a ich efektívny výkon? 

zdroj: ZSE

1. Dodávateľ

S enormným užívateľským záujmom o tieto systémy priamo úmerne na trhu pribúdajú aj firmy ponúkajúce tento produkt. Sú však aj také, ktoré vám vypracujú ponuku „od stola“, len na základe vašich telefonických informácií,  prípadne z google máp. Takéto  riešenie však nemusí byť optimálne pre váš dom, projekt sa vám vo finále môže predraží a návratnosť investície predĺži. Každý dom je iná individualita, zasadená do iných podmienok. Pri takejto investícii je rozhodne rozumné obrátiť sa na spoľahlivého partnera so skúsenosťami a dobrými referenciami, ktorý navrhne riešenie šité presne na mieru vašej stavby. V jednom balíčku dostanete nielen optimálny návrh, poradenstvo, odbornú  inštaláciu či monitoring . Samozrejmosťou je záruka na jednotlivé komponenty rádovo v desiatkach rokov.

Náš tip:

ZSE ponúka bezplatnú konzultáciu s expertami na fotovoltiku, ktorí vám pomôžu zistiť, aké fotovoltické riešenie by bolo ideálne pre vaše potreby. Vypracujú pre vás nákres panelov na vašej streche ešte pred inštaláciou.

2. Nie je panel ako panel

Trh ponúka 3 druhy fotovoltických panelov:  monokryštalické, polykryštalické a amorfné. Za najefektívnejšie sa považujú monokryštalické, ktoré dosahujú účinnosť až 23 %. Tie sa momentálne tešia najväčšej obľube aj vďaka dobrému pomeru cena/výkon.

Pre porovnanie: pri polykryštalických paneloch je účinnosť cca 20 % a pri amorfných len zhruba 12 %.Veľkou výhodou monokryštalických panelov oproti polykryštalickým je, že vďaka ich vysokej efektivite a schopnosti dosiahnuť optimálny výkon aj pri slabom slnečnom svite, nezaberú na streche toľko miesta, ako polykryštalické panely. Ak máte rodinný dom s menšou strechou, fotovoltické monokryštalické panely od ZSE rozhodne oceníte viac.

Náš tip:

Životnosť monokryštalických panelov je garantovaná výrobcom na minimálne 25 rokov, vyžadujú si minimálnu údržbu počas roka a pokles ich výkonnosti v čase je menej ako 0,5 % ročne.

3. Mozog systému

Striedač alebo niekedy nazývaný aj menič je zariadenie, ktoré má vo fotovoltickom systéme za úlohu meniť jednosmerný  elektrický prúd na striedavý, ktoré následne môžete použiť pre potreby domácnosti. Striedač je jedným z najdôležitejších prvkov celej fotovoltiky, mozgom celého systému. Jeho výmena je finančne náročná, preto už pri kúpe je dôležité pozerať na kvalitu a čo najdlhšiu záruku. Napríklad fotovoltické riešenia od ZSE poskytujú nadštandardnú záruku na striedače až 20 rokov.

zdroj: ZSE

4. Výkonové optimizéry

Výkon fotovoltických panelov ovplyvňujú rôzne faktory – od rozdielnej orientácie panelov v rámci jedného systému, cez ich zatienenie či nečistoty na ich povrchu. Vyššiu účinnosť fotovoltiky umožňujú optimizéry výkonu. Pri tradičnom zapojení fotovoltických panelov je celý systém limitovaný výkonom najslabšieho panelu – ak je jeden panel zatienený alebo znečistený, znižuje sa výkon všetkých ostatných panelov. Optimizéry tento problém eliminujú tým, že regulujú výkon každého panelu individuálne. To znamená, že aj keď je jeden panel zatienený, ostatné panely stále produkujú maximum energie bez ovplyvnenia výkonu celého systému. A na čo sa nesmie zabudnúť, optimizéry zvyšujú bezpečnosť celého fotovoltického systému. V prípade skratu alebo poruchy izolujú poškodený panel a automaticky odpoja od siete.

Náš tip:

Špičkové fotovoltické zariadenie sa pozná nielen podľa kvalitných fotovoltických panelov, ale aj podľa výkonových optimizérov. Vďaka nim dokáže fotovoltická elektráreň vyrobiť až o 25 % viac energie a zároveň pomáhajú maximalizovať výkon z každého panela v porovnaní s často zatieneným systémom.

5. Nielen výroba, ale aj spotreba pod kontrolou

Užívateľ by mal mať samozrejme kompletný prehľad o prevádzke fotovoltického systému. Súčasťou každého ZSE riešenia je aj aplikácia základného monitoringu, ktorým získate prehľad o výrobe elektriny v reálnom čase. S rozšíreným monitoringom za príplatok budete navyše vedieť, koľko z vyrobenej elektriny vaša domácnosť priamo spotrebuje, a koľko systém orientačne nadvyrobí. Aplikácia graficky monitoruje  každý fotovoltický panela aj samostatne a ich výkony.

Náš tip:

Pre optimálne fungovanie fotovoltiky je veľmi dôležité odborné prepojenie všetkých komponentov. Návrh a realizáciu preto zverte renomovanému dodávateľovi. 

Novinka: ZSE a VSE od polovice júna prinášajú na slovenský trh s energiami inovatívny produkt – Správa zdieľania elektriny. Ak zákazník nedokáže všetku vyrobenú elektrinu v reálnom čase spotrebovať, môže byť pre neho výhodnejšie ju zdieľať so susedom, alebo rodinou v meste, než si ju uložiť vo Virtuálnej batérii. Zdieľať vyrobenú elektrinu je pritom možné s kýmkoľvek na území celého Slovenskať. Viac informácií nájdete na www.zse.sk

Diskusie na tému článku