Musí mať prístupová cesta 5,5 metra?

Dobrý deň, žiadam o radu mame zapísanú na katastri so susedmi prístupovú cestu ja a další 5 susedia cesta je viac než 100m dlha a ma spolu 4,2m širokú, na konci cesty je zapísané otocisko pre hasičov v tvare T.cesta bude súkromná každý bude mat elektrické hodiny a vodnú šachtu meranie na obecnej ceste nech je k tomu verejný prístup, ale bolo mi povedané na obci že cesta musí mat šírku 5,5mentra inak mi nebudú sochopny dat stavebné povolenie, tak som sa snažil nieco googlit a našiel som že minimálna šírka cesty musí byt 3,5 metra tak som sa chcem poradiť kde by som našiel minimálnu šírku cesty alebo na koho by som sa mal poprípade obrátiť či musí mat cesta ozaj 5,5 metra aj ked bude súkromná, za odpoved ďakujem.
Odpovedať
Profilova fotka
@lz19 Keďže je na konci vašej cesty otočisko tak by mala byť obojsmerná a tam to vychádza 5 metrov vozovka a po pol metry zelený pás, u vás asi stačí menej. Neviem kde si našiel že ti obojsmerná cesta vôjde na 3,5 metra. Ale toto by mal vedieť aj človek čo ti robil na tú cestu projekt.
Odpovedať
@lz19 ak sa nemylim zavisi to aj od toho aka dlha je cesta k poslednemu pozemku ale viem ze niekomu bolo malo aj 6m
Odpovedať
my mame pozemok na novovznikajucej ulici. ked sa rozpredavalo jedno policko, tak sme museli vsetci pustit 3m na cestu. z druhej strany sa caka az sa rozpreda tiez policko a su povinny pustit 3m. takze sirka cesty spolu bude 6m. otocisko je momentalne na nasom pozemku, lebo susedia uz maju postavene. mate to aj vy tak planovane? lebo ak ano, tak z druhej strany by tiez mali pustit.
Odpovedať
Ďakujem za radu, ale cez víkend ma prísť pozriet na pozemky jeden pán co sa tomu rozumie, zatiaľ som sa len informoval že by malo stačiť 4 metre ak to je súkromná cesta a všetky merania musia byt prístupné na obecnej ceste a pre hasičov by to malo tiez stačiť to som si našiel na nete paragraf 94 rok 2004 vyhláška 82 tak snáď to bude stačiť ale ak by to malo byt 6 metrov ako píšete tak to by nebolo pre nás moc dobre nový geometrak by sa musel spraviť a poprípade aj projekt lebo mam presne 30% zastávanu plochu co je u nás max.
Odpovedať
@lz19 to máš skadiaľ predpis že musí byť min šírka 5,5m? cele cesty 3 triedy i niekoľko km majú len 3 m
Odpovedať
@duzuMne to bolo povedané na našom úrade že musí mat minimálnu šírku 5,5m inak mi nevedia sľúbiť že mi stavebná komisia vydá stavebné povolenie
Odpovedať
@lz19 šírka záleží od funkčnej triedy kde má byť komunikácia zaradená a ak ide o súkromnú neverejnú účelovú komunikáciu tak to nemusí byť 5,5m, podrobnosti záležia od konkrétnych podmienok. Existuje aj jednopruhová obojsmerná komunikácia s jazdným pruhom šírky 2,75m + bez. odstup z každej strany 0,5m t.j. spolu 3,75m, no sú ta isté obmedzenia.
Odpovedať
Profilova fotka
@lz19 Aby si nebola prekvapená lebo u nás ti nevydajú stavebné povolenie pokiaľ nieje na parcelu cesta na ktorú je minimálne vydané stavebné povolenie a samozrejme neskolauduješ pokiaľ nebude skolaudovaná aj tá cesta, preto pred projektovaním domu by som vyriešil projekt cesty a povolenie na ňu.
Odpovedať
@martosko u nás je taký istý díler, predáva len pozemky presadil to u poslancov,ako stavebné, no stavebníci si musia na svoje náklady zriadiť všetke siete i cesty,niekedy sa to volalo Kocúrkovo , dnes je na entú, v Bešeňovej zriadila obec, vyasfaltované cesty a všetke siete a tak predáva pozemky na stavbu, bývajúci dostali prípojky plynu zdarma, no obec má parádne príjmi
Odpovedať
@duzu my ked sme v 2008 hladali pozemok, tak sa pole za jednym domom rozparcelovalo a pustila sa cast z pozemkov na cestu. kedze tam neboli siete, tie sme ako novi majitelia robili spolu. obec s tym problem nemala. cesta je zatial sukromna a neviem, ci neostane dokial sa nerozpreda aj druha strana. asi najlepsie na obci a stavebnom urade zistit, ci nieco take povolia. v tej obci, kde sme my kupovali pozemok to tak bezne funguje, ze vzniknu nove ulice a cast pozemkov ide na pristupovu cestu a majitelia vybuduju siete.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 11 mesiacoch
@lz19 a vydali nakoniec ? ak áno, za akých podmienok ? ďakujem
Odpovedať
@andrew26 stavebné povolenie už mame, tak už aj stavbu mame zahajenu, musel sa spraviť projekt na prístupový chodník tak to je nazvané v projekte a na začiatku musí byt otváracia ramp, a na konci otocisko v tvare T dlzka otočí 20m šírka 6m a cesta 4m plus 0,5m z každej strany musí byt zeleň tak to mame schválené ale to budem riešiť až kolaudácii a projekt musel byť odobrených dopravným inšpektorátom ale asi to je individuálne začal by som na stavebnom úrade aké majú podmienky, potom by som oslovil firmu co robí projekty na prístupovú cestu.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@lz19 Podľa môjho názoru budete v prvom kroku mať územné rozhodnutie o obslužnej komunikácii (Budú sa vyjadrovať okrem iného aj hasiči), následne stavebné povolenie pre obslužnú komunikáciu. My máme cestu 2x2,75m, chodník, zelený pás, spádovanie do zeleného pása, spomalovač, osvetlenie .... . Po kolaudácii obslužnej komunikácie bude možné požiadať stavebko pre domy.
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
@marian_8 Odpovedáš na rok starý príspevok. A navyše nemáš pravdu - keď si pozrieš poslednú odpoveď od lz19, tak stavebné povolenie na dom už majú. Ale asi budú v rovnakej situácii, ako sme boli my - že domy sme síce postaviť mohli, ale kolaudácia bola podmienená tým, že budú skolaudované všetky siete a cesta.
Odpovedať
pri nas spravili pozemky a cestu tam spravili 3m viac to nema tiez som sa cudoval ci nemusi byt viac predavaju ako stavebne spolu s elek a kanalizacio, voda ked tak studna zatial nuz ale ja tam stavat nejdem tak ma to az tak netrapi, len zaujalo dokonca je to bez nejakeho tociska ...
Odpovedať
@lz19 takže ak dobre chápem je to vedené ako prístupový chodník v šírke 5 metrov? Môžem sa spýtať akú má dĺžku? Ďakujem
Odpovedať
@modrak26 ale ktorá komunikácia? ani cesta 3 triedy nemá všade 5,5 m, nie ešte cesta v ulici, to by museli v niektorých obciach zbúrať kopu domov to čo si písal je len zákon o zastavení a státí ale nie o povinnej šírke komunikácie v obci Cestu kategórie C3 možno v zmysle normy vybudovať aj ako jednopruhovú s obojsmernou premávkou, ale len do dĺžky 100 m. Šírka takejto cesty bez krajníc je potom 2,75 m. Treba si ale uvedomiť, že takáto cesta je to absolútne minimum a záleží vždy od konkrétnej situácie, či ju možno použiť a kde. Chýbajú jej krajnice a nie je tu pruh pre peších (chodník). Možno ju teda použiť len ako prístupovú komunikáciu k niekoľkým domom ak nie je iná možnosť.
Odpovedať
@duzu zdravím, čo v prípade ak má cesta viac ako 100 metrov? Ako je to možné riešiť?
Odpovedať
@andrew26 vtedy už nemá výnimku a musí byť dodržaná určená šírka cesty pre každý druh od ulice až po diaľnicu
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
@duzu Zdravím. Rád by som sa opýtal na podobný problém, na ktorý som zatiaľ nenašiel odpoveď/riešenie, respektíve to ktoré som našiel sa mi veľmi nepáči. Aké by boli podmienky na súkromnú prístupovú cestu k 2 stavebným pozemkom, ktorá bude dlhá cca 120m? V súčasnosti je na ňu určená parcela vedená ako orná pôda široká 4m v spoluvlastníctve dvoch majiteľov spomínaných pozemkov. Ďakujem za radu.
Odpovedať
@cehlo pozri cestný zákon napr. tu:https://www.archinfo.sk/kniznica/legislativa/pristupova-komunikacia.html
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?