Dá sa postaviť dom za 50000€?

Zobraz úvodný príspevok
Keď čítam, aké veľké rozpočty majú ľudia na stavbu domu tak je to podľa mňa dosť veľa....napr. že 3500 000Sk...a to my s priateľom sme rátali, že tak 1500 000 by nam mohol stačiť....je to málo???? myslite si že by sa zato dal postaviť murovaný domček s rozmermi 10x8??
Odpovedať
... to su tu pre mna uplne nerealne ceny, vsetko mame 2x drahsie... a to staviame svojpomocne tiez a snazime sa usanovat kde sa da... bungalov 16,5 x 15,5 ... ]-( :-)
Odpovedať
Z vlastnej skúsenosti: každá stavba je individuálna, každá stavba je postavená z iných materiálov, niekto stavia z kvalitnejších a tým samozrejme drahších, niekto stavia z lacnejších alternatív ale nehovorím že horších. Ja som taktiež začal stavať podkrovný domček v máji tohto roku a v tomto období som si porátal že hrubá stavba ma bude stáť cca 750 tis. Dnes pred dokončením strechy sa tá suma navýšila cca o 100 tis. Všetko som si robil sám po práci a cez víkendy. Pomáhali mi 1-2 kamaráti. Profesionáli na mojej stavbe: strecha firma MAMADACH, komíny AKOMONT Žilina. To je všetko. Kvoli hypotéke si odkladám každý bloček i na 5 eur. Keď sa bavíme s kámošmi o cenách stavieb tak každý kto si nerobí podrobnú evidenciu poráta iba tie veľké položky ( murovaci materiál, krytina, drevo, betón, komín ). A potom sú tie ceny veľmi skreslené. Takže ceny ktoré sa tu uvádzajú by som bral s rezervou, nakoľko okrem veľkých položiek sa nakúpi kopec malých ktorých cena v mojom prípade vyskočila cez 100 tis. Dom podkrovný tvar L, na jednej strane 8m, na druhej strane 7m a dĺžka domu 14m. Staviam z ytongu 300mm, zatepliť chcem 15cm, drevený trámový strop priznaný, strecha zložitá takže som to zveril do rúk profisionálov a zatiaľ spokojnosť, krytina bramac, komín schiedel 2ks. Materiál si myslím že som kúpil v dobrých cenách, za robotu som platil zatiaľ iba tie dve firmy uvedené vyššie. V mojom prípade je stavba domu do 1,5 mil. nereálna. Rozpočet mám urobený na vyše 3 mil. (samozrejme na kľúč ), môj odhad v štádiu hrubej stavby 2 - 2,4 mil. (svojpomoc). Tak uvidíme o rok, nakoľko vianoce 2011 by sme chceli stráviť v novom - vo svojom. Veľa šťastia stavebníci. A do stavania :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@dzusolm plne súhlasím. stavba a s ňou súvisiace výdavky sú individuálne prípad od prípadu. záleží od zložitosti, veľkosti domu, pozemku a samozrejme materiálu. nedá sa porovnávať zložitý bungalov s jednoduchým malým poschodovým domčekom. tak isto plechová strecha s pálenou krytinou. veľa záleží aj od toho čo si človek dokáže/môže urobiť svojpomocne (alebo lepšie povedané vlastnoručne :-)) my sme už na začiatku išli do stavby s tým, že chceme aby bola čo najmenej finančne náročná a dostatočne jednoduchá, aby sme čo najviac zvládli sami. dom je malý a jednoduchý 8,5x13m. máme hrubú stavbu uzavretú, kúpené nemáme drevo na strop zatiaľ (podľa ponúk to bude nejakých 1200eur), takže viem povedať, že hrubá stavba s oknami nás vyjde cca 26 tis. (zrátané do posledného klinčeka), z toho za prácu sme dali zhruba 3 tis.. myslím, že to nie je veľa ani málo za taký menší domček ako je náš. dalo by sa to postaviť aj lacnejšie, keby sme všetku prácu dokázali spraviť sami (ale takí machri nie sme ;-) ). alebo sme mohli vybrať lacnejšie alternatívy použitých materiálov. miesto ytongu lambda sme mohli dať tehlu alebo porfix (pokiaľ viem, dajú sa kúpiť lacnejšie), miesto tondachu mohla byť nejaká lacnejšia betónová krytina, miesto okien s trojsklom mohlo byť dvojsklo, odkvapy mohli byť obyčajné bez povrchovej úpravy... v každom prípade som veľmi zvedavá do akej výšky sa vyšplhá konečná suma za dom, keď ho dostaneme do obývateľného štádia :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@dzusolm no my to mame presne zratane... mame na to taky dennik kde si to zapisujeme a potom tie peniaze sme mali na zvlast ucte odkial iba berieme na stavbu, ale nemali sme problem s podlozim atd... davali sme samozrejme certifikovany beton, tiez sme robili z 30 tky ale z tehly strop sme dali keramiku skridlu bramac... u nas je to ale o tom ze vydavky nemusime dokladovat banke.. takye aj to je dost uspora ja som bola dost prekvapena napr. ze u nas je celkom fajn cena betonu za kubik aj s dopravou sme davali 50 EUR /vozili sme ho z ineho mesta/ praca na celej hrubej stavbe nas vysla /aj strecha/ do 6 000 EUR, co je mozno dost ale naozaj nemame cas robit si to samy a ani by sme to tak nevedeli... teda dnu uz ano.. elektriku, vodu a tak to muz vie urobit tak tam hadam na praci usetrime viac. myslim si ze tie najvacsie polozky este len pridu...
Odpovedať
@jan45 spominas v tvojom prispevku ze "Rodinný dom 10x10 sa dá postaviť za 4-5 mesiacov ale aj za tri týždne." Ako si to myslel? Vidim ze si odbornik podla tvojich niektorych prispevkou, aky mas nazor na stavbu domu v priebehu jedneho roka - od jari do zimy. Objavuju sa tu rozne nazory, ze je to nerozumne kvoli kvalite stavby, ale podla mna ked sa vsetko dobre naplanuje tak by malo byt mozne postavit aj takto rychlo. Diky za nazor. ;-)
Odpovedať
@ups súhlasím,že každý dom je na tom inak podľa matroša,ale nie je plech ako plech,na strechu-máme 189m2pultovej jednospádovej strechy bez strešného okna a výlezu v tvare L +6X5prístavba a strecha od ruukki nás kompletka vyšla na 196 000sk bez práce a to nám ešte budú chýbať 2 tabulové plechy,čo je presne o 100000menej ako strecha z TiZi-tam bola cena 300 000sk matroš+práca skoro povinne kôli náročnému spracovaniu 100 000sk,teda 400000sk total-pzor doživotne ,,,bezúdržbová,,, strecha v dedinskom prostredí na 100rokov a viac,toto sú ceny ako za bežnú pálenú škridlu-TiZi nerátam, a naviac majú podstatne vyššiu výhodu-váha,ale je to o individuálnej estetike a prioritách ;-) ,ale k veci-dom za 1,5 mil áno dá sa 100m2 cca total svojpomoc 1 m2 cca od13 500sk-do 15 000sk podľa náročnosti a doba stavby murovaného domu je ideálna 1 rok a viac kôli zretiu a sušeniu stavby ale to sa dá urýchliť plynovými turbosušičmi+odvlhčovač ;-) akurát na to nahováram manžela 8-) ,ale nesúhlasí aj keď by sa chcel presťahovať čo najskôr rovnako ako ja,a vakovky chce nechať na koniec jari-teda 1 rok po začatí stavby ale to teda eeeeeee
Odpovedať
inak ja mám presne zrátaný materiál do 1 centa,nerátala som iba jedlo a benzín,za prácu sme doteraz dali 0eur a máme pod strechou-manžel nepracuje a každý deň pracuje na našej stavbe ;-) ,ale ešte by som chcela zmapovať náradie-ako samostatnú kapitolu :-) a rovnako aj zariadenie domu ako samostaný celok :-) ,veci ako kuchyňa a vstavané skrine-teda súčasť nehnuteľnosti pôjdu do stavby-chcem pomer 40:60 teda 40-HS-bez el.vody,kúrenia: 60-ostatok bez okolia-držím si palce :-)
Odpovedať
@11ivka tak ale vy mate dost velky dom...
Odpovedať
my mame rozpocet 2M, bungalow 13x15.... tak dufam, ze to zvladneme v tej cene
Odpovedať
Ahojte, nechce sa mi čítať celú diskusiu, pridám len svoju skúsenosť... Náš dom sme práve dostavali a 1.12. sme sa nasťahovali. Začali sme stavať v auguste 2009. Náš dom je Alfa od Prodomu, ale zväčšený o meter z každej strany. Je to 5 izbový dom s garážou, aj keď izby sú menšie. Stavali sme to "svojpomocne" - ale tak, že murári murovali, majstri robili strechu, elektrikár elektriku... V podstate na všetko bola nejaká partia, manžel sa tam okolo nich "obšmietal"... a ja s ním :-) Vnútro máme komplet všetko, vonku zatiaľ nič... Celý dom od prvého kameňa do teraz nás vyšiel 2 mil. Sk, a v tom je aj kuchynská linka aj kúrenie na peletky, ktoré nás stálo 250 000 Sk. Takže menší dom sa dá podľa mňa bez problémov postaviť do 1,5 mil., keď je trocha zručnejší človek a čo- to si porobí sám. Pa
Odpovedať
@patricia ahoj a môžem poprosiť rozmery domu, plus materiál? myslím tehly, okná, strecha, strop, omietky... ďakujem.
Odpovedať
@patricia presne tak.. mi ideme stavat bungalov..8, 5 x 17metrov..a od firmy z ktorej mame domcek.z katalogu vybraty.je tam rozpocet svojpomocne 1 200 000....a na kluc 2 melony.-..takze si myslim ze sa da!!!
Odpovedať
Článok sa načítava...
Rozmery - ako prodom Alfa, plus 1 m z každej strany - tzn. 10,8 x 13,5 m, ale sú tam odskoky, takže to sa nedá takto povedať... Podlahová plocha je 140 m2. Materiál Ytong lambda, okná 6-komorové, dvojsklo, strop betón 13 cm, strecha - plech, omietky sadrové, potery strojové...
Odpovedať
@patricia ahoj čitam že maš kurenia na pelety tiež uvažujem o tomto kotly na pelety kedže nemame plyn len som sa dnes dozvedela že vraj ten kotol strašne huči je to pravda? dakujem
Odpovedať
Ahojte. NO ja uz zacinam o cene1.5 mil.aj pochybovat. Mame dom z ytongu 30 steracha plech rova, okna plastove a sme na 800 000skk.VSetko tvrda svojpomoc, len sme si dali strechu pokryt. Aj strechu sme robili uplne svojpomocne, zaklady betonovane rucne a aj platna. NO jednoducho fuska. Dom ma 10x14m.Z pozicky nam ostalo500 000 a to mame akurat na elektriku, kurenie a mozno omietky. A sme skoncili. :-( Sice ideme predavat este byt, ale aj tak to je zalastne malo, aby to vyslo.A to staviame od roku 2009, ked sme urobili zaklady.A urcite buduce vianoce budeme este v byte
Odpovedať
pol miliona na elektriku, kurenie a mozno omietky? samozrejme, da sa minut aj viac ak sa moc chce :-D ale pol miliona tam pri rozumnom investovani nemate ako minut (ak teda nechcete tepelne cerpadlo resp. solar cez pol strechy)
Odpovedať
@pohodak planujem podlahove v celom dome na plyn a kachlovu piecku. Ved ja tajne dufam, ze este ostane na nieco, ale uz vela veci a cien ma na stavbe prekvapilo, takze sa radsej dopredu netesim 8-)
Odpovedať
aj s podlahovkou a kvalitnym KK vam to musi vyjst (neviem kolko m2 omietok bude ale viac ako 1000 snad ne :-D)...piecka bude samostatna ci na to tiez planujete napojit podlahovku? ak napojit tak akumulacna nadrz a serepeticky okolo toho to mozu krasne predrazit, ale aj tak by vam to malo vyjst
Odpovedať
ahojte my keď sme začali stava%t tak můj muž horekoval, že urobíme hrubú stavbu a koniec,naviac mať nebudeme ( zásadne proti půžičke) podarilo sa nám a sme v štádiu dokončovania čiže vypínače malovky podlahy niekde máme niekde nie. Okrem toho sa nám podarilo do toho zahrnúť TČ keby niet toho tak už bývame ale čo už. A máme už aj kuchyňu a vstavanú skriňu. Investovali sme viac ako 70000 eur Všetko okrem strechy okien (eurookná) svojpomoc muž z ocom, semtam jeho brat. Hrubú stavba mali sme murára bol týždeň dostal infarkt tak sme nového nehladali. :-D A to nestaviame z lacných vecí ale zlatá stredná cesta a niečo aj drahšie .
Odpovedať
@ma77 Ahoj, vôbec to nie je pravda. Kotol máme v garáži a trošku hučí, takže keby bol dnu asi by mi to vadilo, ale takto ho vôbec nepočuť. Neviem ako by som to opíslala... Napr. by som to prirovnala ku starej chladničke - asi tak hučí... možno aj menej... v podstate to hučí len ten oheň ktorý tam horí. A keď si sype peletky pradie ako mačka :-) Pekný zvuk :-) Ale my máme kotol za 4000 eur, takže tie lacnejšie neviem ako. Okrem toho som videla aj kachľové pece na peletky, ktoré ti tiež vykúria celý dom a môžeš si ju dať aj do obývačky a tie nehučia vôbec. x-)
Odpovedať
@pohodak kachlova piecka nebude napojena na podlahovku. To bude len ako doplnkove kurenie. Hlavny bude plyn . A kotol bude kondenzacny. a dakujem, potesil si ma :-)
Odpovedať
@patricia dakujem aj my planujeme dat do garaže tak uvidime chceli sme dat do domu ale nas odhovorili :-)
Odpovedať
Profilova fotka
Ahojte,ja len tolko,ze my sme zacali stavat pred tromi rokmi-svojpomocne a v septembri bol rok co byvame.Mame bungalov z prodomu 4izb.manzel sa nadrel jak vol.Ale hlavne je,ze byvame.Vonku nemame nic spravene,vnutri nam tiez este vela chyba,ako napr.krb,vnutorne dvere-mame jedny na kupelke :-D...rozpocet sme mali 1,400tisic-svojpomocne,no horko tazko sme sa vpratali do tejto sumy...Keby sme si mali dat dom postavit,tak este teraz len snivam-bo to nekrestanske peniaze vsetko stoji ]-(
Odpovedať
prajem pekný silvestrovský deň a chcela by som sa opýtať, asi koľko by stala výstavba tohto rodinného domu, myslím výstavba svojpomocne http://www.atypatelier.sk/rm85ch.html ďakujem a prajem veľa úspechov v novom roku všetkým stavebníkom
Odpovedať
Do 2 mil. Sk sa dá zmestiť v pohode. (pokiaľ nechcete mať kachličky za 200.000 Sk :-D )
Odpovedať
ale myslíte, hrubá stavba alebo so všetkým aj so zariadením, myslím tým kuchyŇa, sanita a pod.?????
Odpovedať
@daniela1104 Komplet, ale nesmiete moc vymýšľať. My máme tiež rozpočet do 2 mega. Uzavretá hrubá stavba vrátane všetkých izolácií nás vyšla na 1 mega Sk. Vo fotoblogu mám rozpis. Murované stavby sa tiež motajú okolo tejto čiastky.
Odpovedať
Dobrý den. Cena stavby je velmi choulostivá, záludná a nevyzpytatelná záležitost. Neexistuje žádné všeobecně platné pravidlo, které lze uplatnit při odhadu ceny, neboli příštích nákladů, kromě jednoho. Svépomocně se dá postavit stejný dům proti stavbě na klíč i za 60 % investičních nákladů. Laciněji to postavíte pouze, když začnete krást, lhát a podvádět a to zejména sami sebe. Takže pro opravdu velmi hrubou orientaci stačí otevřít nějaký katalog s cenami na klíč, pronásobit katalogovou cenu koeficientem 0,6 a máte cenu, za kterou by se eventuelně při správném postavení hvězd a splnění dalších desítek , či stovek maličkostí, dal postavit svépomocí stejný dům, ze stejných materiálů. A že těch maličkostí, je strašné kvantum je objektivní pravda a začínající stavebník o nich nemá ani tušení. A na těch 60 % nákladů proti dodávce na klíč se dostanete pouze za předpokladu, že si opravdu všechno uděláte sami. Každá profese, kterou sami neovládáte, nebo Vám to kamarád, nebo někdo z rodiny neudělá grátis, celou stavbu prodražuje. Ale i když si sami nic neuděláte a pouze si budete sami organizovat práci formou subdodávek, tak ten dům postavíte laciněji. A když si to pohlídáte a věnujete kus života studiu stavebnictví, tak ten dům postavíte o něco laciněji, než by byla dodávka na klíč, ale kvalita bude neskonale vyšší, protože to děláte pro sebe. Jsou však i vyjímky a k mé velké radosti je jich celkem hodně, které splňují všechny podmínky pro úspěšné dokončení domu a postaví vlastníma rukama katlogový dům v ceně 3,5 mega za polovinu. Tam už ale musí být splněno ještě něco navíc - musíte obětovat veškerý čas. Tím myslím i čas, který většina lidí stráví v práci. Dále musíte mít obchodního ducha a umět nakupovat za nejnižší možné ceny. Když máte čas, pohlídáte si veškeré cenové akce. A tam se dají ušetřit velké peníze. A zde se musí dát pozor na konečnou cenu a neřídit se pouze výši slevy. Oni ti obchodníci neprodávají materiál jako charitativní činnost, ale aby vydělali. Takže pozor, abyste nekoupili něco s 50 % slevou za 100 Kč a vedle to neměli za 50 Kč bez slevy!!! A řekl bych, že mě můžete celkem věřit, protože jsem postavil za totáče svépomocmě vlastní dům a před 6 roky stavěl dům syn. A i když peníze v mém životě nehrají zásadní roli a netrpím nedostatkem, tak stavba sysnova domu byla pro mě velká výzva. Věnoval jsem tomu 2 roky života a dá se říci, že neexistuje žádná maličkost, kterou bych nezařídil. Využil jsem abslutně všechny známé a kamarády a nakoupil jsem materiál za nejvýhodnější ceny, na které se normální smrtelník nedostane ani v akcích. A my jsme se dostali proti ceně na klíč těsně pod 50 % .Ale alfa omega celého úspěchu je mít všechno naplánováno dopředu a rozpočítány jednotlivé akce v hrubých rysech tak, aby celkový součet byla suma peněz, kterou máme k dispozici. Když se dodrží toto pravidlo a pouze přesuny peněz z jedné akce do druhé budou pořád v souladu s mezisoučtem, tak je celkem předpoklad, že ten barák postavíte, a že se v něm dokonce bude dát bydlet. Ono postavit dům, ve kterém nejsou dveře, někde chybí podlaha a je celá řada nedokončených detailů, či dokonce celků je cesta do pekla. Řeči typu, však se to nějak udělá nic nevyřeší. Ono se to samo neudělá, ono to samo a zadarmo neskočí do Vašeho domu. To musí někdo udělat a Vy zaplatit. Abych to ale nějak optimisticky ukončil: Ano, dá se postavit dům za 1,5 mega a dokonce to může být krásný dům, funkční dům a hlavně Váš dům. A že takových úspěšně stavěných a dokončených domů je celá řada, je jasné. Ono se stačí podívat třeba na odkaz blacksr a tam vidím, že se staví dům odhaden za 3,5 mega a oni to udělají za 2 mega. A tam se potkaly všechny pozitivní předpoklady a znalosti stavebních postupů, včetně ohromných znalostí ze stavební fyziky, což je obzvlášť při stavbě ze dřeva velmi zásadní přínos. Končím konstatováním, že postavit dům, zasadit strom a zplodit syna je pořád aktuální a při dodržení základních pravidel a získání základních znalostí, to zase není až tak veliký problém. Nakonec, když jsem to zvlál já, tak proč ne Vy. Že. Těm, kteří to dočetli až sem, přeji, aby se jim v tomto roce splnila všechna tajná přání a očekávání, aby měli pevné zdraví a výdrž, aby zdárně pokračovali ve svých stavbách a aby se měli všichni rádi. S pozdravem Laďa
Odpovedať
Profilova fotka
@ladajaskva moc pekne napisane a vystihnute :D
Odpovedať
@ladajaskva svätosvätá pravda, super výstižné...a aj Vám všetko dobré :-)
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?