Rekonstrukcia kocky z r.1975

Zobraz úvodný príspevok
Pridavam sa k clenom modrej kocky, v septembri sme zacali s rekonstrukciou nasej kocky, na streche uz bola vymenena pozinkovana krytina pred cca 15 rokmi, zateplena bola z 3 stran, vacsina okien uz plastovych. Od septembra sme krov vyfukali Climatizerom plus, severnu stranu sme zateplili polystyrenom 10cm, zatial bez fasadnej farby, horne poschodie a schodisko dokoncujeme. Pridam nejake foto.
Odpovedať
@robo91 my mame kocku,co sa stavala este v r.1965 tie zakony sa potom zmenili a vsade sa uvadza 1975rok.sme sa nedavno dozvedeli ale vtedy pri tychto kockach bolo moderne velke chodby a male izby.My mame kocku prave naopak,malinke chodbicky a velike izby.Vtej dobe to bol jeden z najkrajsich domov v dedine.
Odpovedať
@emilia25 nie tak celkom, keď sa dom staval pred účinnosťou stavebného zákona, ktorý bohužiaľ platí až dodnes, tak neprechádzali domy štandardnou kolaudáciou v zmysle toho vtedy nového zákona. Preto tieto staré domu nedostanú žiadnu kópiu kolaudačného rozhodnutia alebo niečo podobné, ale iba potvrdenie od obce, že boli postavené ešte pred ním.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Ahojte všetci zainteresovaní. Dúfam, že autorovi témy nevadí, ak sa pripojím k jeho vláknu, ak by náhodou áno, tak vytvorím nové vlákno. Práve kupujem poschodovú kocku z r. 1977, chcem v nej urobiť kompletnú rekonštrukciu od základov. Ešte si to ani neviem poriadne predstaviť, ako chcem aby to vovnútri vyzeralo, preto príjmem akékoľvek nápady, rady, resp. fotky. Keďže kupujem ten dom sám, aj v ňom sám budem bývať zatiaľ, tak chcem spodok prerobiť tak, že ho budem dávať do prenájmu kúpeľným hosťom, keďže dom stojí 500m od termálnych kúpeľov a hore budem bývať, + celý dom je podpivničený, takže dali by sa využiť aj tie miestnosti ako hosťovské. Prípadne nad garážou by som dostaval izbu a z garáže urobil tiež obytný priestor. Jedine chcem myslieť na svoju dcérku, ktorá bude ku mne chodievať (býva po rozvode vo vedľajšej dedine s ex), kôli nej kupujem ten dom, aby som bol bližšie pri nej a mohol sa viac podieľať na jej výchove a aby u mňa mohla tráviť viac času, na pozemku (1400 m2) jej chcem postaviť ihrisko (samozrejme nie na celom 😄), ale to je druhoradé 🙂. Čo chcem mať v tom dome je rekuperácia, podlahové kúrenie a na streche fotovoltaika a chcem pomeniť priečky, aby v dome neboli zbytočne veľké a nevyužité chodby, ale radšej zväčšiť miestnosti. Dom kupujem v hotovosti, ale na rekonštrukciu beriem hypotéku, skúsim hypotéku vytiahnúť na max. čo mi banka vie poskytnúť vzhľadom k môjmu platu (t.j. 106 000€). Viem, že sa púšťam do veľkej prerábky, ale verím, že výsledok bude stáť za to a rád sa s vami podelím od začiatku až do konca o rekonštrukcii tohto domu. Vytvorím album, kde pohádžem fotky momentálneho stavu.
Odpovedať
@strejdo001 drzime ti palce aby ti dlho vydrzal tvoj entuziazmus
Odpovedať
@sonau prečo toľko irónie?
Odpovedať
@strejdo001 myslim, ze to nebolo myslene ironicky, len asi ludia, co uz maju velku rekonstrukciu za sebou, tak isto viackrat narazili na problemy a nadsenie ich opustalo 🙂 z Tvojho/Vasho (neviem, ci mozem tykat) prispevku nadsenie priam srsi, takze tiez sa pripajam a uprimne drzim palce. Album budem sledovat a tesim sa na vysledok 😉 My sa tiez aktualne pustame do rekonstrukcie starsieho domu a to ma uz stihlo nadsenie opustit hned na zaciatku 😄 ale snazim sa nakopnut a vidiet svetlo na konci tunela
Odpovedať
@adenna Oooo, ďakujem krásne 🙂. Kľudne si tykajme, mám 38, ale ja si ego nepotrebujem dobíjať, kľudne nech mi tyká aj 15 ročný, aj 75 ročný 🙂. Áno, entuziasmus mám veľký, už som kompletne rekonštruoval 1. izbák, 3. izbák, pre droma rokmi 4. izbák a teraz je tu ďalšia výzva. Mám rád výzvy a hľadám riešenia, nie prekážky. AKo sa hovorí "Kde je vôľa, tam je cesta", hlavne sa treba nastaviť v hlave a prídu ti do života tí správni ľudia. Negatívne myšlienky sú zbytočne ubíjajúce pre otvorenú myseľ 😄. Vždy som kupoval byty podľa pocitu...., vôjdeš do neho a cítiš, či má byť tvoj alebo nie. Tento dom mi nedá spávať už skoro mesiac, ťahá ma to tam veľmi. Už len predať ten môj luxusný 4. izbák a sťahujem sa do tejto "barabizne" a môže začať prerábka 😄
Odpovedať
Heh, tak drzime palce 🙂 nezabudaj vsak, ze starsi dom ma problem na kazde riesenie… 🙂
Odpovedať
@strejdo001 bohuzial nebola to ironia,zijeme divnu dobu.vyser sa na rekuperaciu,fotovolt a podobne,investuj do zazitkov s dcerou.
Odpovedať
Srať môžem akurát na to, aká je dnešná doba. Každý máme na to iný pohľad. Ja sa skôr riadim tým, že na každý problém sa nájde riešenie. Takže skôr by som prijal naozaj návrhy, nápady, prípadne fotky ako lamentovanie nad dnešnou dobou, hľadaním komplikácií. Niesom prvý, ani posledný kto takto uvažuje, takže skôr by som prijal rady od mme podobne uvažujúcich. Neprerábam prvýkrát, viem do čoho idem a keď sa vyskytnú komplikácie, problémy, tak sa vyriešia 😉 A bude aj fotovoltaika, aj rekuperácia a aj zážitky s dcérou 😉
Odpovedať
@strejdo001 Pri prerábaní chodieb treba dať pozor,pri kockách čo ja poznám sú obidve steny,ktoré ohraničujú chodbu nosné.Rekuperáciu len pasívnu.
Odpovedať
@sambucus jasné, s nosnými hýbať nebudem. prečo pasívnu?
Odpovedať
Článok sa načítava...
@strejdo001 ja som rekuperaciu chcel, nedal, a zatial podla mna nechyba. Podobny dom ako ides prerabat. Bolo by to konstrukcne dost komplikovane, a uz beztak tam bolo roboty jak na kostole
Odpovedať
@cotibebemore Pozerám, že si tiež od maďarov. Ja ju chcem dať hlavne kôli čistote vzduchu tu dole v poddunajskej nížine, kde chýbajú lesy. Je tu spinajvší vzduch, hlavne prašnejší a suchší ako napr. v Poprade, kde som býval pred tým. Išiel som z extrému do extrému 😄
Odpovedať
@strejdo001 osobne ti poviem, že @cotibebemore ti napísal dobre. Teda pokiaľ nepočítaš každý kw ušetreného tepla, rekuperácia pri takomto starom dome zvlášť pri obmedzenom rozpočte je zbytočná. A čo týka entuziazmu, @sonau ti napísal dobre. Neviem či máš prehľad o súčasných cenách stavebných materiálov. Ja mám momentálne načerpanú hypo do výšky, ako si ty napísal. Pozri si môj album (plus prirátaj zateplenie podkrovia a okná v podkroví ktoré budem osádzať tento týždeň) a do tejto sumy hypo som sa zmestil keď som prízemie rekonštruoval v roku 2020 teda za cien stavebných materiálov nižších o cca 20-30% v priemere. S dnešnými cenami by som sa do toho nezmestil, to viem naisto. Už teraz výmena strechy mi spôsobila poriadne vrásky na tvári ( napr. kubík dreva išiel v priebehu rok 2021 z 200 € na 400 €). Plech na strechu zdražel o nejakých 30+% v priebehu roka. Úprimne, máš malý rozpočet (a to ešte neviem koľko ti vlastne z neho ostáva na reko) na tak veľké investície ako si popísal. A aby som doplnil, tak v mojom prípade všetko ale totálne všetko čo sa dalo a v čom som si veril sa riešilo svojpomocou). Dodávateľsky len tie najnevyhnutnejšie veci.
Odpovedať
@sousedekovci89 ahoj, on hore pise ze ma 106k na prerabku, ak som dobre pochopil. Chces povedat, ze za 100k tu kocku neda? Pytam sa, lebo mam nieco podobne, akurat nemam 100k 🙂
Odpovedať
@otazkafoto za 100K dá, moja chyba, zle som to pochopil 🙂
Odpovedať
@sousedekovci89 Boha, už som sa naozaj zľakol, že nedám za 100k. Ako samozrejme, že čo sa dá budem riešiť bez papiera, hlavne materiál.
Odpovedať
@strejdo001 Len smelo do rekonstrukcie. Najprv si treba zistit, ktore steny su nosne, ktore su iba priecky a daju sa zburat. Od toho sa da odpichnut a pohrat sa s dizajnom miestnosti. V pripade rekuperacie (centralnej) sa zrejme nevyhnete znizovaniu stropov tak cca o 10cm. Mate dostatocnu vysku v izbach? 2.5m je minimum, cize teraz by ste mali mat 2,6m alebo este lepsie 2.7m. Centrajna jednotka potrebuje byt najlepsie v technickej miestnosti a rozhodne treba urobit prechod pre rozvody medzi poschodiami. Rekuperacia je fajn vec, stale cerstvy vzduch a v zime bez zbytocnych unikov tepla. O navratnosti je zbytocne hovorit, ta sa nedosiahne v rozumnom case (ale ked tak pozeram na rast cien energii...) ide skor o komfort. Ak chces prizemie prenajimat, pouvazuj nad dvoma samostatnymi vchodmi, popripade vchod pri schodoch tak aby bola horna cast domu uzamykatelna ako celok. Proste oddelit sukromnu a prenajimaciu cast. A samozrejme znamena to vsetko 2x (2x kuchyna, 2x WC+kupelna). Tu by sa dala zapojit aj ta pivnica a urobit z nej kuchynu... Moznosti je neurekom, treba sa poradit s architektom/projektantom. O tom, ze sa kocka da pekne rekonstruovat svedcia aj foto autora temy. A co sa tyka "tykania si" tu si vsetci tykame, aspon tak som to cital kdesi v pravidlach 🙂
Odpovedať
@strejdo001 my od jula prerabame kocku zo 78-ho, avsak radovku. Povodny stav, vsetko nakompletku. Rekuperaciu sme chceli kvoli komfortu a aj sme si ju dali. Jednotka je v spajzi, stropy sme neznizovali v obytnych izbach, vsade je vedenie vzduchotechniky riesene cez znizeny strop v chodbe a vyduch z chodby cez stenu. V kuchynoobyvacke je vedena v kastliku nad hornymi skrinkami. Vacsinou sa to da, ked clovek chce. Album tu zatial nemam, lebo este nie sme v ziadnom fotogenickom stave, ale postupne asi urobim. Tieto kocky maju obrovsky potencial, daju sa krasne urobit. My by sme (snad to nezakriknem) mali byt do roka od kupy domu prestahovani (robime komplet rozvody, podlahovky, strechu, zmena dispozicie, okna a dvere, nanovo kupelne), ale robi nam prerabku partia. Ponahlame sa, lebo mame dve male deti, priorita je byvat co najskor, nech si dom stihneme s nimi uzit skor, nez budu v puberte...
Odpovedať
@maru_maruska No velmi rychlo to leti a deti rychlo rastu, to je fakt. Ono dobre je, ze ma to na to partiu, ze to robia vsetko postupne, ze netreba zhanat po jednom ludi, lebo svagrovci ti sa dali prerabat a teda bolo to na nervy pre nich. Jedneho mali dohodnuteho na nejaku robotu, ten to potom odvolal a zhanat, hladat na novo to je na dlhe lakte. Ale teda potom ten vysledok, ta radost z prestahovania je o to vacsia 🙂
Odpovedať
@epto Presne tak si to predstavujem ako si písal s tou prerábkou. Aj vchody má ten dom dva, akurát na poschodie nieje zvlášť vchod, budem musieť pristaviť schody a možno nad garážou ešte ďalšiu miestnosť. Čo sa týka rekuperácie, fotovoltaiky a podobných "vymožeností" ku komfortnejšiemu bývaniu, myslím si, že počítať návratnosť je blbosť a robí ju iba nerozumný človek, ktorému sú prednejšie peniaze pred pohodlím a sebestačnosťou. To by sme potom mali počítať návratnosť aj pri kúpe auta, nábytku ...., vlastne vo všetkom, čo je nelogické. Proste vynahradia ti to tie zariadenia ináč.
Odpovedať
Dnes somxnol opäť pozrieť na dom, ktorý idem kúpiť. Našiel som na ňom praskliny. Viete mi povedať, či sú veľká závada alebo banalita? Hlavné praskliny sú na garáži, ktorš je spojená s domom a jednu som našiel aj na dome pod oknon. Ked si priblížite, uvidíte ju lepšie.
Odpovedať
Toto vyzera ako prasknute steny domu a nie ako iba prasknuta fasada …
Odpovedať
@strejdo001 oškrab to po múr ,natiahni tam vlas, zbadáš či to ešte pracuje ak sa pretrhne
Odpovedať
Take praskliny su na kazdom druhom starom dome, vacsinou kvoli odkvapu co je zvedeny hned pod stenu. Ci to ok je alebo nie to ti nepoviem. Pod 2 oknami smerom dole mam aj ja prasklinu, ale tiez som si vsimol ze je to bezne pri starych domoch, takze z toho nejaku extra dramu nerobim
Odpovedať
@duzu len ja ten dom ešte len kupujem, rakže toto je nerálne. Ale tie praskliny sú na garáži (napojená na dom), len nad ňou som chcel urobiť ďalšiu izbu.
Odpovedať
@strejdo001 najlepšie ti na to odpovie statik, ten to uvidí na mieste. V princípe na starých domoch je to často tak ako napísal @cotibebemore ja som mal tiež také praskliny, ktoré boli z dôvodu chýb pri výstavbe nie z dôvodu vážnych statických porúch. Ale mal som statika (stál ma aj s dopravou na miesto asi stovku) ktorý to obhliadol a potom sme si sadli na kávu a to čo videl so mnou prešiel a vysvetlil "problémy" 🙂
Odpovedať
@sousedekovci89 tir si mal na tom vidieckom dome? máš nejaké foto aj tých prasklín. Mne ide aj o to, či dohadovať s predajcom domu lepšiu cenu domu kôli tým prasklinám, keďže niečo bude stáť aj oprava. Ak iba omietka, tak to by som oželel, ale tá prasklina je z oboch strán múra, tak ču ma oprava nevýjde pár tisíc.
Odpovedať
@strejdo001 mal som to i ja , no dalej sa už nešíri, natlačil som tam silikon už pred pár rokmi a zatiaľ je to tesné, tú kocku bude treba celú zatepliť ,lebo sa tam nedokúriš a tým to prekryješ
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?