Riešenie hlavného vchodu v dome v kopci

Zdravím, Prosim vás o radu. Riesime dom v kopci. Rozhodli sme sa pre bungalov… nakoniec sme ho ale cely podpivničili. Spálňu sme dali dole a zúžili ho. Ale nevychádza nám vôbec rozumne vyriešiť hlavný vchod do domu. Iba cez terasu. Zvazujeme úplne zrušiť vchod zhora - ešte zúžiť dom a hlavný vchod dať zo len zo spodu (že aj tak ten horný vchod by nikto nevyužíval ) tak že ušetríme. Nevieme sa ale rozhodnúť, či je to dobrý nápad. Aký máte na to názor vy, čo už bývate v dome, príp. staviate? Ďakujem
Odpovedať
@beatrice34 pomohol by skor podorys ako vizu. Co je od cesty? Dole je len spalna? Hore je obyvacka, kuchyna a dalsie izby? Ked su tak, tak vchod do domu by bol lepsi od cesty ku kuchyni a obyvacke co najblizsie. Nepoznam blizsie okolnosti ale kuchynu a obyvacku by som dala dole. Ci len do zahradky vybehnut po nieco ked varis tak stale po schodoch.
Odpovedať
Ako vravi @wivik, z poskytnutych info tazko poradit, zisiel by sa podorys aj situacia na pozemku. Ja uvazujem takto: * flexibilita - mat 2 separatne vchody dava moznost rozdelit dom v pripade potreby na 2 samostatne jednotky. * priestorove naroky - 2 vchody, 2 zadveria, zbytocne plytvanie miestom * bezpecnost - mat 2 vchody = 2 miesta na zabezpecenie voci vstupu (hoci cez okna je to vzdy lahsie). Ja osobne preferujem rodicovsku spalnu (z izieb urcenych na spanie, vratane detskych) co najblizsie ku vchodu, aby som v pripade potreby mohol reagovat * praktickost - vchod osadit tak, aby od vchodu/garaze bol dostupny najkratsou cestou a bezbarierovo. Zaroven mat z vchodu co najblizsie do kuchyne/komory/technickej miestnosti, ktore su obycajne prve miestnosti, kde riesim veci pri prichode/odchode. moznosti je vela a treba si vybrat podla vlastnych preferencii a potrieb.
Odpovedať
@beatrice34 My máme poschodový dom 9m široký, dlhý 12,5m, celý podpivničený. Suterén je prístupný od cesty, prízemie je už v kopci. Tiež sme chceli vchod z prízemia ale nakoniec projektantka navrhla vchod od cesty cez suterén. Čiže vstupná chodba je v suteréne a po schodoch vyjdeme na prízemie. Tiež sa nám dá vojsť aj cez terasu na prízemí, ale to využívame skôr v lete keď sme v záhrade, to je neoficiálny vchod. Skôr tá spálna v suteréne je možno divná. Dosť energie spotrebujete na jej vykúrenie. Ale zasa v lete sa tam bude parádne spať.
Odpovedať
Profilova fotka
@beatrice34 my stavsme vo svahu a vchod je z bocnej strany ... pozrite moj fotoblog
Odpovedať
@radoslav_chudy vy to mate v celku fajn vyriesene. @beatrice34 preco ste sa rozhodli dat spalnu dole? ta mi tam nejak nepasuje. nemozes sem priamo pridat podorys jednotlivych podlazi?
Odpovedať
Ďakujem za všetky príspevky a názory. Spálňu sme sa rozhodli dať dole, keďže sme podpivnicili nakoniec cely dom a zo všetkými izbami hore bol veľmi dlhy (22m). To su obrovské pivnice, ktoré nepotrebujeme. tiež sme riešili, žeby niektoré z našich 4 deti, keď budú dospelé chcelo chvilu zostat pri nás. Takze by malo dole trocha súkromia. Svah je dosť strmý. Posielam foto už iba s jedným vchodom.
Odpovedať
@beatrice34 tak ja som z úvodu pochopila ze ten pohlad je zo zahrady. Nevadi. Pri takto otocenom dome si myslim je zbytocne davat este jedno zadverie hore. Aj tak asi vacsinou autom pridete. Co je z druhej strany domu? Tam nebude nejake sedenie, deti kde si mozu vybehnut? Vsetko je orientovane do cesty. Chyba mi take vacsie sukromie a vychod na druhu stranu z kuchyne/obyvacky. Ci len deti pribehnu prenieco, navsteva bude sediet vonku, cokolvek tak stale musite obchaddzat cely.
Odpovedať
Odporucam dat vchod na kazdom podlazi, nebudete musiet behat hore-dole ak nieco budete robit vonku. Tiez sa lepsie nosia niektore nabytky po vonku, ako po vnutornych schodoch. My mame poschodovy dom v prudkom kopci, s 3mi podlaziami a spolu mame 5 vchodov-vychodov na terasu/zahradu. Je to neocenitelne, napr. aj ked idem s velkym nakupom na stredne podlazie, kde je kuchyna - je to jednoduchsie ist po vonku a prist cez terasove dvere priamo do kuchyne.
Odpovedať
Profilova fotka
@pier suhlasim uplne... my sice len stavame ale tiez mame do domu 3 vchody a aj jeden na 1 PP, ktory tam nemal byt ale nskoniec sme ho tam dali...
Odpovedať
@beatrice34 budes mat za domom nejake zahony? Ked je predpoklad ze sa na urovni horneho podlazia zaspinis tak by som hore nejaky mensi vstupny priestor riesila, kde sa aspon mozes vyzut ked len na zachod pojdes. Ci budes behat stale dole ked budes hore pracovat? Nevidim presne ale obyvacka ma 5,9 m sirku? To je celkom dost medzi gaucom a telkou. Ked sa to da tak staticky vyriesit ten odskok v obyvacke tak by som ju zuzila a mrdzi vecko a izbu by som dala vstupny priestor. Spodnu cast linky by som skratila a posunula krb. Planujes zhod spinaveho pradla? Ked jednu vec ti poradim. Tie okna v izbach siroke 1 m su dost uzke. Kedze budu otvarave tak ti dost zoberie ram. My sme dlho spekulovali ako take dvere vyriesit lebo kridlo siroke 1m je aj dost tazke. Nakoniec sme otvor rozsirili na 1,5 m a urobil mensiu cast fix a vacsiu cast otvaravu. Zajtra ti to mozem odfotit aj pomerat lebo nepamatam presne.
Odpovedať
@beatrice34 urcite si naplanujte 2 vchody. A porozmyslajte aj nad umiestnenim schodov,aby vam vysla dolu este nejaka izba/kuchyna a neskor mohla vzniknut dolu samostatna 2izb. bytova jednotka. Ked rozmyslate aj nad tym ak jedno dieta ostane,nech uz mate plnohodnotny byt. Aj my stavame podobny podpivniceny dom s takou konzolou/balkonou okolo domu 🙂
Odpovedať
@wivik Ďakujem za všetky tipy. Áno ten pohľad je spredu a vzadu mame les. Tam bude aj zahradka, aj výbeh pre deti. Okno z kuchyne na terasu sa bude dať otvárať a ten vchod z hora. Ani projektant nevie, kde by to závetrie rozumne vložil 🤔
Odpovedať
Článok sa načítava...
@beatrice34 ak to pomoze, my zavetrie na 2 a 3 podlazi nemame. Normalka otvoris z vonku a si v obyvacko-kuchyni. V Zime (aj tak chodime do zahrady minimum), 2-4 mesiace sa pouziva iba spodny vchod.
Odpovedať
@pier Dakujem za Info. Takze vám to nevadí stále chodiť pri príjazde domov schodami do domu ? Neberiete to ako nevýhodu ?
Odpovedať
@beatrice34 ked mas svahovity pozemok tak si velmi nenavyberas. Bud pojdes po vnutornych schodoch, alebo po vonkajsich. * Ked uz nebudem vladat chodit po schodoch, tak budem pekne v p... aj na rovine. Takto viem, ze aspon zijem zdravsie.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?