Studňa vs nadrz

Zdravím. Chcem.poprosit o rady názory. Chcem vodu pre zavlažovanie záhrady, zvažujem alternatívu nádrž na vodu zo strechy cca 200m2 . Alebo studňu najskôr asi vŕtanu. Čo je podľa vás výhodnejšie. Pozemok je na kopci, odhad na studňu 25 metrov podľa susedov.prístup do záhrady nič moc. Auto sa ku mne nedostane. Jedna sa mi o efektivitu vs cenu. Vďaka za každý názor typ. Prípadne ak je tu niekto kto podobne veci realizuje kľudne napíšte správu. Juraj Bojnicky
Odpovedať
Profilova fotka
Hlbka 25m nie je na finančné zruinovanie,ale dôležité je,či je aj dostatočne výdatná.Podložie je u nás skalnaté,a vrtanie tým pádom vychádzalo veľmi draho až do 100€ za meter. Môj sused má studňu hlbokú 59m,a vodu má len pár miút,ledva naplní 200l,sud.Ďalšia voda je až za 5-6 hodin.Na polievanie asi 10 árovej záhrady a trávnikov to nestačilo.Po roku bývania musel kúpiť aj nádrž a zachytáva aj dažďovú vodu.Čiže studňa za ktorú dal asi 5000€ mu slúži len na priebežné doplňanie do nádrže 10m3,do ktorej aj zbiera dažďovú vodu zo strechy,a aj tak má v lete nedostatok vody,pokiaľ nenaprší aspoň 2x do mesiaca.
Odpovedať
@duronsan vsetko podla cien. Poviem par mne znamych pripadov. Zavlaha na dedine na velkej zahrade vratane domu s velkou spotrebou. Uvazovalo sa nad riesenim s kopanou studnou, no dobry zdroj vody by bol na konci zahrady co je asi 80 metrov od bodu napojenia. Teda studna, plus osadenie potrubia, plus vybavenie by bolo dost nakladne. Navyse v dedine nie je kanalizacia, teda odpada poplatok za stocne. Navratnost vyratana na 15 rokov pri funkcnosti systemu. Nerealne. Druhy pripad u suseda. Vrtana studna cca 40 metrov. Nedostatok vody na zavlahu. Zavlazuje zatial rucne z mestskeho kym nieco nevymysli. Treti pripad ja. Podla suseda som pozeral, ze ak chcem studnu vrtat musim aspon 60 metrov. Za tu cenu ma to preslo. Mala zavlazovana plocha a teda aj pri nejakej spotrebe navratnost x rokov. Najviac sa mi pozdavala alternativa s nadrzou na dazdovu vodu. No ani to som nedal, ked som si naratal ze potrebujem min 6m3 nadrz, k nej niekde zaustit prepad, v pripade sucha umiestnit privod mestskej vody, raz za cas cistit, voda sa moze pokazit plus cerpadlo tak som tiez zostsl zarazeny cenou. Travnik ale bude len cca 60 m2, robime ale vela zahonov, uvazujeme teda s kvspockovou zavlahou. Vsetko napojim na vodovod. Nie je to sice ani ekologicke a casom asi uvidim ako ekonomicke. No zatial mi to nedavslo zmysel. Rozpisal som sa. Jednoducho pocitaj naklady na to co mas, pocitaj naklad co by ta stal jeden alebo druhy system a zvaz.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
@similsk zdravím, dajte susedovi tel. 0902 450 710 je to geofyzik. Môj sused mal podobný problém. Mal studňu na nesprávnom mieste a hlbke(tiež mu to dlho natekalo, nebol to zdroj, iba priesak).
Odpovedať
@pistikus podľa mňa nie je to vždy len o peniazoch. Ak dotyčný zvolí zachytávanie dažďovej vody, lebo je to možno ekonomickej sie, a dlhšie v lete nebude pršať, tak je nahraný. Ten trend suchá narastá. Všimnite si aké teplé zimi a bez snehu sú. Z čoho sa majú doplniť spodné vody? Neľutuje vŕtať hlbšie, lebo vŕtana studna sa už nedá prehĺbiť, ako kopana. Ja mam vrtanu studňu 40m a stabilný prítok.
Odpovedať
Profilova fotka
@kalitechnis Sused si dal navŕtať novú studňu o asi 10-15m ďalej,do hĺbky 90m.Už má vody dostatok
Odpovedať
@similsk a v ktorej lokalite je ze tak hlboko vrtal? Co je tam za podložie?
Odpovedať
Profilova fotka
@kalitechnis Pod zoborom v Nitre
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?