Spotreba elektriny v rodinnom dome za mesiac

Chcem sa vás opýtať, akú máte spotrebu elektriny v kw za mesiac v rodinnom dome. Máme novostavbu (90m²) kde máme všetko na elektrinu. Aj ohrev vody a aj kúrenie. Perieme cca 2x do týždňa, umývačka ide tiež 2x do týždňa, vari sa každý deň, tv ide polku dňa. Snažíme sa stále zhasinat svetlo... No príde nám ,že máme veľmi vysokú spotrebu elektriny... Za týždeň to zachádza cca 400kw s tým že kúrenie máme zapnuté stále na 22°. Akú máte týždennú alebo mesačnú spotrebu elektriny ??? Ďakujem
Odpovedať
1
2
5
No je to dosť , keď rozrátam tvoju spotrebu 57 kwh/d so všetkým aj kúrením na 22 st. 90m2 plochy. S elektrickým kúrením veľa nenarobíte, možno používať krb ak máte. Trebalo dať hoc lacné telené čepradlo s účinnosťou aspoň 3,5, čo by bola lepšia voľba. Elektrina zdražie o 20% Ak chceš porovnanie my poschodák 2x120m2 kurenie na 25 st. s tepelným čepradlom, podobne aj príprava TUV + ostatné spotrebiče. od 1.11.- 25.11.2021 - 576kwh. u nás tt od -3 st. C v noci do 2-3 st. cez den. ( sú v tom aj elektrické zisky z fotovoltaiky )
Odpovedať
@minnie0 to sa zle porovnáva. Záleží aj od lokality, tvaru domu, hrúbky zateplenia podielu okien a dverí v obvodových konštrukciách... Ale 400 kW týženne môže byt v pohode normálna hodnota. My máme bungalov úžitková ploch 112 m2 so zatiaľ nezatepleným betónovým stropom. Spotreba za posledný týždeň je len za kúrenie a TÚV 108 kW pri COP 5,3 (kúrime tepelným čerpadlom), takže produkcia tepla bola cca 572 kW. Ja by som na vašom mieste plánoval prechod na TČ. Vstupná investícia je vyššia, ale ak v takýchto podmienkach vidíte spotrebu, tak si už viete +/- porovnať výhodnosť. Mne sa TČ oplatilo lebo som ním kúril dlho úplne nezateplený dom a ešte stále musím dotiahnuť ten strop.
Odpovedať
@minnie0 keď je to novostavba, nesuší sa ešte?
Odpovedať
Profilova fotka
1,5MWh / mesiac 🙂 Ale 115m2 elektricke podlahove aj ohrev vody v dome 🙂 A navyse mi tu bezi rig co zerie cez 800W zo zasuvky 24/7 🙂
Odpovedať
@zipsuliak ked idem čisto len na el tak tiež podobná spotreba denne asi 20-30 kWh v oktobri , nevember veľa jasných dní a vykurovalo cez deň cez južné okná včera asi najchladnejšie na obed -3 a zamračené dážd poľadovica spotreba si 30 kWh cena asi nikoho nezruinuje, oveľa viac dám mesačne na benzín a to nemusím, krabička cigariet denne je tiež viac , no nikoho som tu nevidel sťažovať sa ta o čom je to?
Odpovedať
Profilova fotka
@minnie0 a zas to začína, prituhlo a v komplet el. domoch ľudia zas bedákajú aká spotreba... žiarovky a zhasínanie problém nerieši... 95% spotreby el. ide na kúrenie a ohrev TUV... 🙂 Ale nič v zlom samozrejme... Máme tiež 100% el. dom 95m2 obytnej plochy bungalov... elektrina komplet za mesiac november cca 500 kwh ... takže 400 /týždeň je ozaj veľa... kúrim klimatizáciou v obrátenom režime vykurovania funguje ako tepelné čerpadlo vzduch-vzduch ... el. podlahovku nezapínam skoro nikdy ... nonstop mám 23-24°C žiaden krb v tomto období, len keď je pod -10°C niekedy dokurujem krbom takže až jan - február...
Odpovedať
@dexter89 klíma je nie pododové kúrenie pre každého, stále fúka tepl. vzduch, najteplejšie len pri zdroji , takže do členitého prízemného domu ich treba viac a podlaha stále studená, všade nerovnomerné teplo, takže niečo za niečo, nedá sa to porovnávať s podlahovým, kde je všade tepl akú nastavíš
Odpovedať
Profilova fotka
Zdravim.Tiez vykurujeme celý dom klimatizáciou, spotreba za november cca 800kw,v lete sme kúpili ešte druhú klimatizáciu máme ju na poschodí.Este máme krb no momentálne ho už nepoužívame.Taktiez infra Heatflow ktoré vôbec nezapinam.Klima úplne postačí,teplotu máme okolo 23 stupňov.
Odpovedať
120m² iba elektrina 3,5kW klima + teraz aj pelet krb cca 4-5h denne,
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu jasne to su evergreeny ľudí, čo majú klímu len na chladenie, popravde som si to isté myslel aj ja, tak som dal len jednu na skúšku... ale prekvapilo ma to ako to rýchlo, efektívne a rel. rovnomerne dokáže vykúriť priestor, takže prechádzam na ďalšie jednotky a presedlať na to ako na jediný a plnohodnotný zdroj kúrenia do celého domu... kúril som tak celú minulú zimu ... rozdiel je v tom, že najvzdialenejšom kúte domu mám o cca 2°C chladnejšie , ale to mám len jednu jednotku a v tých izbách nikto nie je (domontujem tam ešte jeden split a bude) takže v najvzidalenejšej izbe nemám 24°C ale 22°C... teplota podlahy je 23-24°C v izbe kde je jednotka, v spálni je 21 - 22 v kúpelni mám tiež odstavenú podlahovku a tá je dosť ďaleko nikdy tam neklesne teplota pod 21°C večer pred kúpaním tam zapnem na hodinu dve el. rebríkový radiátor a to stačí... za mňa je efektivita vykurovania teplým vzduchom najlepšie riešenie, nakoľko nemám problém zdvihnúť teplotu o 2-3°C behom 15 minút a na pocit je to pre mňa a pre ženu príjemnejšie teplo ako z pomalej podlahovky s nízkoteplotným a niekoľkohodinovým nábehom tepla... ale v izbe kde sa hrá malá a najďalej od jednotky, zapínam podlahovku lebo je pravda, že podlahy najďalej od jednotky sú chladnejšie ... Skôr nedostatky by som videl v hlučnosti, nakoľko nie každému ten nonstop šum najmä v noci môže vyhovovať to uznávam , a tiež je dosť negatívum, že v prípade mojom keď mám len jednu jednotku je potreba mať pootvárané dvere do izieb , inak sa tam logicky teplo nedostane tak toto sú hlavné negatíva by som povedal...
Odpovedať
ocakavam tak 15-20 tem s touto otazkou v nasledujucich mesiacoch. je to tu super.
Odpovedať
Zdravím komplet elektrika el. kurenie tč.aj ohrev vody playba 58e doctovanie preplatok 48 e.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@dexter89 keby si mal normalnu teplovodnu podlahovku napojenu na TC tak by ti to teplo od noh vobec nevadilo 😉
Odpovedať
@chlap1 zabudol si napisat parametre domu a na kolko kuris, ked to mas 125m2 ako moj zahradny domcek, tak zodpoveda spotrebe 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
Koľko potrebuje váš dom bez kúrenia, teplej vody za deň? Mne to vychádza dlhodobo na +/- 7 kWh/ deň... Sadzba TČ...je v tom aj rekuperácia.
Odpovedať
@rkorba téma bola spotreba za mesiac ale ako ta sledujem ide ti len o provokáciu nevadí
Odpovedať
@chlap1 sleduj koho chces ked mas potrebu, ale tvoj prispevok mal nulovu hodnotu pre zadavatelku temy, teda ak si sa len nechcel pochvalit.
Odpovedať
Profilova fotka
My mame nastavenu platbu na 100€ mesacne za elektriku takze nejako tu spotrebu neriesim 🙂
Odpovedať
@rkorba tady je škoda reagovať vy sa tu odbavujete na všetkom co sem človek dá ty si macher vo všetkých témach haha
Odpovedať
@chlap1 bohuzial s diagnozou tu nepomozeme. Ked mas problem zver sa do ruk odbornikovi.
Odpovedať
Profilova fotka
@rkorba mne teplo od nôh nevadí 😄 Teplotu podlahy mam 23-24°C pri kureni s klimou takže to bohato postačuje ... kebyže staviam znova určite nedám žiadnu podlahovku ale TČ vzduch-vzduch , prípadne jednu centrálnu klímu a vzduchovody s prieduchmi do každej izby ... a mám vyriešené plnohodnotné chladenie, kúrenie, čistenie vzduchu ... a určite lacnejšie jak podlahovka s TČ
Odpovedať
@dexter89 vieme, ved sa tu necitame prvy den 😉 Predstav si, ze by si za cenu jednej 5kW klimy mal vodnu podlahovku a komfort od noh a ziadne negativa ohladom hluku a nerovnomernosti vykurovania a to je vytuzeny efekt ci?
Odpovedať
To je fakt dosť vysoké číslo, ale asi to pri komplet elektrickom dome je normalne, lebo my mame kurenie a ohrev vody na plyn a ročne máme spotrebu elektriky cca 2400 kwh a to pracka, susicka a umyvacka idu dosť často a svetlo neriesime ci sa svieti, alebo nie resp. nijako sa neobmedzujeme, alebo nepremyslame o tom ci sa volako usetrit zhasnutim.
Odpovedať
Na tu podlahovu plochu je to asi ozaj dost vela. Ja mam cca rovnaku spotrebu, ale pri ploche 145m. Kuri sa na tych 22.5-23 stupnov. Umyvacka kazdy den, pracka sucsicka kazdy den minimalne raz. Tv nonstop. 4 ludia. A tosm na dnesne pomeri slsbe zateplenie.
Odpovedať
Profilova fotka
@rkorba bavíme sa o tepelnom čerpadle... Jednu 5kw klímu čo kuri do -30 s dvojitým vyhrievaným kompresorom dimenzovanu na kúrenie so superheating technológiou kúpiš do 2000€ s montážou... Teraz si zrátaj koľko stojí inštalácia vodnej podlahovky + tepelné čerpadlo voda vzduch neviem + samozrejme klímu aby si dosiahol rovnaký efekt chladenia v lete napr... A už si určite s cenou minimálne na trojnásobku 😊 ale samozrejme výhodou je do istej miery rovnomerne ohrievanie plus ohrev TÚV všetko má svoje výhody aj nevýhody ... Každý si musí nájsť to svoje čo mu najviac vyhovuje ... Mne sa osobne kvôli flexibilite najviac vyhovuje práve kombinácia klímy a krbu v tuhých mrazoch , lebo touto kombináciou som na minimálnych mesačných a ročných nákladoch za elektrinu a drevo mám zadarmo , inak by som samozrejme kúrenie drevom neriešil ak by som ho musel kupovať , lebo už by to bolo neekonomicke... Klímou prekurim 250€/vykur. Sezónu , zato by som nekúpil ani 5 m3 dreva + robota štiepenie okolo toho ... Takže keď klesá výkonnosť tepelného čerpadla vplyvom tuhsich mrazov , dokurim keď sa mi chce drevom klímu jednoducho vypnem jedným gombíkom a potom zapnem ...
Odpovedať
@minnie0 nepises ake mate konkretne kurenie, ale napr pri eletro kotle nemozes cakat nejake extra nizke spotreby, ten kotol si v tomto pocasi ktore je poslednych par dni tych 40-50kWh denne proste zoberie (elektro kable zrejme este viac) a dalsich povedzme 10kWh denne mas ostatok. Ale tak prvy rok byva zrejme najhorsi v tomto smere, postupne by to malo byt nizsie, pripadne mozete skusit postelovat nastavenie kurenia, to tiez vie nieco spravit
Odpovedať
@dexter89 prerobena klima ako vzduch-voda a pri jednoduchej logike a pouzitom trojcestnom ventile a povodnom domacom bojlery i na celorocnu TUV.
Odpovedať
@dexter89 To by ma zaujímalo, ako klíma čistí vzduch?
Odpovedať
Profilova fotka
@ruren vzduch sa v miestnosti nasáva zhora , ohrieva sa v jednotke a prechádza filtrami , ktoré zachycujú prach, alergény a pachy (závisí od filtrov) tie drahšie jednotky majú aj el. plazma-ionizer filter, čo ničí baktérie a vírusy v podstate je to čistička vzduchu a klíma v jednom
Odpovedať
@dexter89 a este ti to aj odvlhcuje interier, ak treba. Nehovoriac ten komfort - cez mobil si nastavim v praci, aby v case mojho prichodu domov som mal taku a taku teplotu. Ak deti cez noc zabudnu vypnut klimu, tak z postele im ju dam do nocneho rezimu, pripadne upravim teplotu tak, aby sa im lepsie spalo. Ziadne trojcestne ventily, dotlakovavanie, odvzdusnovanie systemu, kvapkanie ventilov, 2 dnovy nabeh kurenia...Uplne primitivna a jednoducha technologia. Kto si vie vycistit filtre sam, fakticky nemusi volat nikoho na rocny servis.
Odpovedať
1
2
5
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?