Ake TC na dom 150m2 a tep straty 5,5kw?

3. jan 2022510

Ahojte. Vyberam TC a v projekte mam tepelne straty 5.5kw. aky vykon tc zvolit? Dakujem

• @mibrez  ideálne 5,5 kW

daj si spraviť odhad firmou ktorá ti to bude bez tak inštalovať.

• @dominik_galaba  ale pri -10st nebude mať TČ plný výkon. Už z toho ohľadu a tiež kvôli ohrevu túv by som bral minimálne 9kw

• Odporúčam pozerať tepelné čerpadlá ktoré maju pri A-7/W35 výkon okolo 7KW (5,5 TS + 1 TUV + 0,5 rezerva ak by ste chceli vykurovať na vyššiu teplotu).

• Sponzor fóra
  • @mibrez  Treba si uvedomiť pri akých podmienkach bude TC dosahovať deklarovaný výkon. Vasestraty sunaratane pri určitej teplote v závislosti od vašej polohy, napríklad pri -12°C. Treba pozrieť do výpočtu tepelných strát. Ale TC bude mať pri tejto teplote iný výkon ako pri 0 °C. Taktiež zohriať v podlahe mäsu betónu tiež nejakú dobu trvá. Otázne je aj akým spôsobom to budete riadiť, či ekvitermikou alebo len klasickým termostatom. Treba si to všetko zvážiť.
    Ja mám dom 144m2, straty 5 kW pri -12°C a TC je 7,5 kW. Týpek mi odporúčal 10kW, bolo o 300eur drahšie, no zľakol som sa lebo som sa nechal oblbbut že bude cyklovat. Ale zatiaľ sa nesťažujem, je to celkom fajn, len nábeh teploty je síce dosť pomaly, ale čiže chvíľu trvalo kým som našiel komfortné nastavenie.

• @mibrez  záleží v akej oblasti bude pracovať. Ak bude predimenzované v relatívne teplej oblasti, tak bude v prechodných obdobiach častejšie vypínať a zapínať. Ak nebude predimenzované a bude dlhšie väčšia zima, tak si bude viac pomáhať špirálou.

Prístup firiem je rôzny. V jednej firme mi odporúčali radšej rovnako výkonné TČ s tým, že mám rátať, že si bude v zime pomáhať špirálou, ale v prechodnom období bude kontinuálne pracovať na nižšom výkone. V inej firme mi na 8 kW straty poradili 9 kW TČ.

Niekedy mám pocit, ako keby sa tie straty vycucali z prsta. Na dom A1/A0 sa to niektorým firmám zdalo veľa a ich SW vypočítal niekedy aj polovičné straty.

• @mibrez  odporúčam ti Mitsubishi SUZ-SWM60VA ta kurí do -20 aleboPUD-SWM60VAA ta kurí do -25 a vnútornú jednotku podľa toho či chceš aj s bojlerom alebo len hydro-box a máš vlastný bojler -lacnejšia varianta aj od toho či chceš len kúriť alebo chladit ale iba ak máš kapiláry v strope do podlahy je to napr. chladit garantujem že majú najlepší pomer cena kvalita napiš dovozcovy a on ti odporučí mašinu a realizátora v tvojom okolí Mitsubishi je jediný výrobca ktorý udáva reálny výkon pri -15 odskúšane môžem len odporučiť ja mam puhz sw75 vaa ale ten by bol pre teba zbytočne výkony lebo bývaš na juhu a máš o 1 kw menej tepelnej straty ako ja vyhni sa lacným tc su neskutočne hlučne

• Tc sa bude len kurit a ohrev TUV. tiez som rozmyslal nad 7kw a take mam aj vybrate. Sme v teplej oblasti nebolo tu teraz viac ako minus 7.

• @mibrez  tak ako vravím stačí ti aj tie 6 keď dáš 7,5 tak ti bude zbytočne cyklovať a rýchlejšie ti odíde kompresor

• @virnik27  na základe čoho usudzujete že bude cyklovat?

• Tak rozhodujem sa bud 7kw protherm alebo 6kw imergas

• @jozik123  jednoducho ked máš tepelnú stratu 5,5 kw ak dáš mašinu co pri -15 ti dáva 7 kw a a nad nulou 8kw takže pri 7stupnoch tvoja chalupa potrebuje 2,4kW a to je minimálny výkon TC takže keď bude teplejšie bude cyklovať a to je polovica vykurovacieho obdobia preto niektoré firmy dávajú kôli tomu akumulačnú nadrž
     @mibrez  vhodne pre južnú Európu

• @mibrez  už pri -5 ti zapne špirálu čo nebude vládať

• @mibrez  odporúčam toho pípka, má dlhé videá a kus sa zakecáva ale myslím, že keď si dáš čas a pozrieš jeho videa, tak by si mal vedieť všetko ... rozhodne výber neni jednoduchý a výkon a všetko okolo toho treba dobre vypočítať a zhodnotiť viaceré faktory, väčšina firiem to má na háku a hlavne chcú predať, takže treba si o tom čo to naštudovať

• @virnik27  môžem sa spýtať, ako máte zateplený dom? Máte podlahovku zaliatu v cementovom potere? Akú máte reguláciu? Termostatom alebo ekvitermikou? Ak mi zodpoviete na tieto otázky potom vysvetlím ako to mám ja a ako tomu rozumiem ja.

• @virnik27  presne tak.
    @mibrez  My mame cca 190m2 podlahovky, TS pri -13ex/20 in °C 5,8kw. Instalovany vykon 9kw (toho prveho). Rezerva na TUV, a vyssiu TT v interiery. O kazdy stupen v interiery naviac potrebujete cca 5-7% vykonu TC v zalohe.
    Teraz mam 10kw, s AN. V nastaveni som vyskusal obmedzit max vykon kompresora na 5,5kw a ani pri - 10 st nebol problem ze by nestihal vykurit na 25 °C/in.
    Myslim ze to je skor o prepracovani kurenia, nastaveni ekviermiky, vyladeni nastaveni a aspon nejqkej akumulacke.
    (Fungovali obe TC, na prvom sa kazil prepinaci ventil kurenie/tuv, a po opakovanych vymenach zvolili vymenu za iny typ zadarmo) Stiebel Eltron WPL 16s set trent ja neodporucam. Teraz mam Stiebel HPA o 10c premium , bolo zadarmo, ja by som za TC tolko nedal)

• Sponzor fóra
  • @janopopovec  
    Mne to vychadza skor na tu 7 kw verziu a mam aj k znacke blizsie.

• @jozik123  radiátory a nemam termostat o všetlo sa stara tc je tam dynamická ekvitermicka regulácia ja nastavím koľko chcem mat vo vnútri a tc si samo nastavi krivku podľa vonkajšej a vnútornej teploty týždeň to trvalo než sa to naučilo ako to ma nastavit tepelná strata 6,5kw a vysvetľovať skladby materiálov podlahy a stien a stropu a parametre a plochu okien je na hodiny izolácia ma iný parameter pri plochej streche a iny parameter pri šikmej streche a rozdiel ci je dom dvojpodlažný alebo prizemný

• @mibrez   a ma toho tam viac treba si to pozrieť a pochopíš ako to ma byt správne

• @virnik27  moja situacia je taka, ze moje tepelne straty su 5 kW pri -12°C. TC ma vykon 7.5 kW ale pri +2°C tusim, a keby som bol vedel to co teraz tak kludne dam 10 kW, ktore by malo tych 7.5kW pri -7°C. Ja mam podlahovku, ktora je zaliata cementovym poterom. Je to riadene termostatom s hysterezou ±0.25°C a aj tak mi teplota v dome kolise medzi 22°C a 23°C, pretoze kym sa ta masa betonu (cca 6m3) naakumuluje chvilku to trva a potom zase chvilku trva kym zase ochladne. Dom je samozrejme zatepleny, takze dokaze to teplo udrzat vo vnutri. Takze TC mi bezi cca 5-6 hodin denne kontinualne, kym jednak nabije podlahovku a aj cely dom na pozadovanu teplotu. Co sa tyka kolisania teploty v rozmedzi jedneho stupna, to nijak extra nepocitujeme, teplotny komfort v dome je fajn. Takze vidis, ze nie je vobec ziadny dovod na cyklovanie, aj ked su straty ovela mensie ako vykon TC. Samozrejme ze pri sucasnych teplotach odmrazuje kazdych cca 30-40 min.
    Moze byt ze pri radiatoroch by bola situacia mozno trocha odlisna, nakolko nemaju taku akumulacnu schopnost ako podlahovka, ale ak mas dobre zateplene, teplota vo vyhriatom dome by nemala nejako extra kolisat, takze keby si to mal riadene normalnym termostatom a nie ekvitermikou tak si myslim ze by ti to urcite necyklovalo.

• @jozik123  mne to necikluje lebo mám správne navrhnutý sistem aj výkon TC a riadiť TC termostatov je pekná prasarna a čo to máš za šunku keď jej tak brutálne klesne krivka výkonu ono treba dávať TC čo je stavané na naše zimy nie na tie talianske v oblasti Ríma

• @virnik27  mám Fujitsu a som celkom spokojný. A nechápem prečo by to mala byť prasarna riadiť TC termostatom, nechápem tak vyavetli prosím.

• @virnik27  a ty chceš povedať že tvoje nestráca na výkone? MIT SW75 +2°C 7,5kw a pri -12°C 5,6kw to je to isté tak si to najskôr zisti aj on tam bude mať dáku rezervu

• @jumt  u mojho neni taky strmy pokles vykonu a nova verzia dokonca ma do -15 stabylny vykon ako pretym zubadan a ten teraz vpohode utahne do -28

• @jumt  a takto je to u novych modeloch

• @virnik27  Dal som správne údaje. Vždy si písal SW75 a nie SHW to je zubadan aspoň tak si vždy písal
     @hades11  No je tam rozdiel neklesne na 5,6KW ale na 5,85kw keď beriem sériu power

• @virnik27  áno chválim máte úžasný stroj, keď príde doba ľadová, určite nezamrznete. Skutočne vám prajem aby vám to dlho bežalo bez problémov. Mate pravdu mám len takú šunku ktorá sa určite zachvilu pokazí a vy budete otvárať šampanské a dobre sa zasmejete, ale zatial sme nezamrzli, a myslím že nám to funguje tak ako sme očakávali. Som zatiaľ spokojny. Tiež mi bolo ponúkané zo série Hight Power ktorá fici na plnom výkone do -15. Potom som si pozrel štatistiku počasia za posledných 10 rokov, a usúdil že kôli jednému týždnu raz za 4 roky je to zbytočné.
    A ešte mi prosím objasnite prečo je prasarna používať TC s obyčajným termostatom.
    inak Vám všetkým želám paradneho Silvestra a všetko len to najlepšie do nového roku, hlavne veľa zdravia a úspechov.

• @jozik123  lebo termostat je of on origo riadiaca jednotka nastaví teplotu výstupu sama pre tc typu on of postačujúce ale invertor riadne zblbne to ako by si chcel riadiť modul na spojenie so s ISS vo vesmíre manuálne alebo riadiť auto zo zaviazanými očami alebo jazdiť dieselovým autom na krátke trasy da sa ale po case sa to vimstí a inak byvame v jednom meste takže viem ake su tu teploty

• @jumt  ano mam puhz sw ale teraz ich uz nahradili PUD-SWMn a tie majú ešte lepšie parametre blížiace sa už k zubadanom aj zubadan pretým kúril len do -25 a teraz už do-28

• @jumt  nebi to take drastické ako u iných lacných značiek @jozik123  a kúrenie sa dáva na to aby kúrilo nie sa spoliehať na to že nebude mrznut ono počasie je teraz dost nevyspytateľne a Mitsubishi majú aj v mrazoch dost vysoké cop a vyhodit peniaze za niečo co žerie v mrazoch ako rusky tank no pochval sa akú mašinu máš či sa za nu hanbíš

Pridaj príspevok

Nenašli ste čo ste hľadali?

hľadať len v názvoch tém
    Odporúčaní dodávatelia
    HEVOLTA predstavuje jedinečné technologické riešenia, ktoré zlepšujú kvalitu bývania a prinášajú výnimočný komfort.
    WOLF - expert na vnútorné prostredie!
    EQUINOX, s.r.o.
    Banská Bystrica
    Sme obchodno-montážna spoločnosť pôsobiaca plošne v rámci celej Slovenskej Republiky, ktorá Vám ponúka komplexné služby v oblasti tepelných čerpadiel.
    Články od našich partnerov
    Praktické rady pre domácnosti: Ako minúť menej zemného plynu?
    HELUZ zavádza výhodné FIRST MINUTE ceny na nákup tehál
    6 tipov pre moderné bývanie: trendom je inteligentné vonkajšie tienenie
    Archív článkov od partnerov