Zásuvková rozvodnica pre starý dom na 400 V

Ahojte, Pre potreby prác na dome by sme chceli dať namontovať zásuvkovú rozvodnicu, kde by boli 2x230 V zásuvky a na 400 V nasledovne: 1x32 A, 1x 16 A. Bolo by možné dať tam aj 32 A zásuvku? V zmluve o dodávke elektriny nie je písaná amperáž hlavného ističa (poistiek) a momentálne sa to nedá zistiť ani fyzicky, nakoľko je to chalupa s občasnou návštevou. Dá sa to zistiť podľa poistiek, ktoré sú tam vložené alebo na to sa netreba viazať? A vôbec, je predpoklad, že by to boli tie 3 horné na foto? V pláne je, samozrejme, zavolať elektrikára, ktorý by to mal vedieť zhodnotiť, no z laického pohľadu by som chcel vedieť, ako zistiť, či je 32 A vôbec technicky možné, ešte pred jeho príchodom. Zapojený bude napríklad 11 kW motor pri podrezávaní muriva. Dík
Odpovedať
@embe1 môžeš si dať namontovať takú rozvodnicu. Zásuvka 32A je len označená na max. možný prúd, ktorý môže ňou prechádzať. Čo sa týka prívodu a zapojenia tej rozvodnice, na to určite volaj elektrikára. A tých 11kW.... no, cez ten hliník skôr nie 😞
Odpovedať
@insed Plán by bol namontovať ju hneď vedľa elektromeru na stenu do 0.5 m s novým káblom, ale ty si, zrejme, tým hliníkom myslel vodiče priamo okolo elektromera do poistiek, tie budú ozaj asi hliník. Skôr mám obavu, či je na tých 32 A stavaný hl. Istič, v tomto prípade poistky. Viem to nejak zistiť, aká je max. hodnota? Z tých poistiek? Prípadne poistky na stĺpe či to zvládnu aj keď tie asi nebudú problém.
Odpovedať
Profilova fotka
@embe1 - s touto muzealnou prevadzkou to vidim dost cierne. Mozes sice vykrutit poistku a pozriet amperaz, ale kable to nemusia vydrzat. Radsej z ramirentu pozicaj za 36e na den 20kVA elektrocentralu a na toto sa vykasli.
Odpovedať
sak motor berie 11kw prizaťaži a pri -prestavke menej takže ziadne strachy o drôty len pozor na poistky ak sa na stlpe a pripojka zasuvka podla toho aka je na masine nie co ty vymyslas motor cca 22a odberu
Odpovedať
@vrajmantak isto masina spustenie na y /d t.j na 30%narazu 160a zakze cca nastlpe 60 poistky uvidiš či to znesie naraz
Odpovedať
Na chalupe som to mal podobne. Na stĺpe som nemal nič, pred elektromerom tiež nie, ani vypínač. Za ním tri poistky na 400V do dvora, jedna na 230 V na celý!!! dom. Pri rekonštrukcii strechy prišli prehodiť elektromer na novú prípojku, do plota. Izolácia na drôtoch pod elektromerom prakticky nebola, zvyšok v stave 5 minút po dnvanástej. Maximálny odber bol 3,5 kW. Prerobil som už 80% inštalácie, nový rozvádzač. Čaká ťa to tiež. Tá centrála bude zatiaľ najistejšia... @embe1
Odpovedať
Ahojte, po dlhšej dobe by som chcel oživiť túto tému. Po obhliadke elektrikárom je ponuka nasledovná: 1. kábel cca 3 m z nástrešáka+nová hlavná skriňa s elektromerom+kábel cca 10 m dovnútra do chodby do ističovej skrine+zásuvková rozvodnica s prácou za cca 750 €. Aký je Váš názor? 2. Tento elektrikár nedáva káble do chráničiek, ale priamo do steny - je to v poriadku? Čo na to hovorí norma? 3. treba na to projekt alebo po realizácii spraví len revíznu správu? Vďaka
Odpovedať
1. - 2. Bez chráničiek je to tiež OK 3. Čo na to distribúcia...?
Odpovedať
@embe1 bez novej kabeláže na to rovno zabudni. mal som identický rozvádzač. po rekonštrukcii som odfotil nový drôt 2,5mm2 meď a pôvodný 0,8mm2 hliník!!!
Odpovedať
@luki211 kabeláž sa bude robiť to je jasné, zatiaľ by sa robili ale len tie veci, čo som napísal vyššie od nástrešáka, cez elektromerovú skrinku po ističovú skriňu a zásuvková rozvodnica na 400 V. Až časom by sa pokračovalo z ističovej do izieb. @dedo758 s distribúciou som zatiaľ nebol v kontakte, lebo som sa nechystal zasahovať do prípojky, no asi ten kábel z nástrešáka k elektromeru je ich..elektrikár sa ale netváril, že je to problém, zrejme by potrebné veci vybavil bez chráničiek je to OK, ale zrejme je lepšie s nimi, nakoľko jednoduchšie vymeníš kábel
Odpovedať
@embe1 Da sa aj podrezat 3.5Kw pilou.
Odpovedať
@luki211 Si si istý že to "bol" elektrokábel a nie telefónna linka??? :-D :-D
Odpovedať
Článok sa načítava...
@embe1 kábel zo stĺpa po nástrešák a odtiaľ do elektromerovej skrine je časť prípojky a tá je v tvojom vlastníctve. Keďže budeš meniť hlavnú skrinku, tá bude predpokladám zabudovaná v priečelí domu, t.j. na hranici pozemku. Po tento bod sa jedná o rekonštrukciu prípojky, dá sa urobiť revízna správa, samozrejme k jej vykonaniu potrebuješ PD. To, čo je za "hodinami" už elektrikárov nezaujíma. Keďže nebudeš meniť celú inštaláciu v dome, tak na túto časť ti nik revíziu neurobí. Koniec koncov by ani neprešla ak by aj bola vykonávaná podľa starých noriem.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
Zdravim vás, dá sa prepojiť stará keramická zasuvka na rozvodnicu 4 kolikovu
Odpovedať
@peterpan1 dá.
Odpovedať
@peterpan1 kde je tam na foto stará zásuvka? máš tam akurát otvorenú krabicu a vieš aspoň čo je tam napojené? zožeň vadasku a zisti čo tam je, pre novú združenú zásuvku potrebuješ 3 fázy nulák a ochranný vodič a to v takej starej inštalácii nemáš, tak prepojiť modrý so žltozeleným, na napájanie 3 fázový istič 32A/400V , jednofázový istič 16A /230V,nové medené káble a nikomu neukazuj čo máš v starej rozvodnej skrini lebo revíziou to neprejde
Odpovedať
@duzu keby si sa lepšie pozrel, tak by si videl rozobraté toto: https://cdn.myshoptet.com/usr/www.dan...
Odpovedať
@foox takú mám dodnes na starom cirkulári i na starom dome akurát je z porcelánu a obal kovový ale zásuvka-samica a nie krabica k čomu je tam vlastne?a ešte v dreve?
Odpovedať
@duzu je to normálna stará keramická zásuvka na panel... Že je na dreve nerieš. Dakedy sa domove rozvádzače robili celé z dreva...
Odpovedať
@megdesign drevo bolo len rám ale droty išli cez izolovanú dosku, aj mi vypadol názov, videl som to v dome prababky, prvá inštalácia niekedy po vojne, a druhá v bakelite
Odpovedať
@duzu perdinax. Ale ak nebol perdinax, dala sa lepenka a bolo. Prerábal som takých X...
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?