Vysporiadanie pozemku, krok za krokom

Dobrý deň. Chcel by som zistiť, aký je presný postup od začiatku, až do konca, vo vysporiadaní nasledovnej situácie. Potrebujem vysporiadať pozemok, o výmere cca 400m2, v horskej polohe, s príjazdovou cestou,je to čisto iba pozemok. Počet vlastníkov je/bolo 6 surodencov z toho sú 2 po smrti a zvyšní 4 sa o to nečinia. Ja to riešim ako vnuk mojej babiny, ktorá je jedna z tých 6-tich, bývame v tej lokalite, stretavame sa tam, no časom by sme chceli zacat budovať. Pani, ktora za to platila daň, rok dozadu za to platila ako jediná dan. Nikto sa o to už dlhší čas necini, bo by načase zacat to riešiť. Ako postupovať úplne od sameho začiatku poprípade nejaké skúsenosti rady od Vás? Budem vďačný za všetko. Dakujem
Odpovedať
@lakivoda dohodnut sa zo vsetkymi vlastnikmi/dedicmi na odpredaji, potom treba zamerat pozemok, spisat kupno predajnu zmluvu, zaniest na kataster a cakat....
Odpovedať
@lakivoda cely pozemok ma 400m2 alebo len ucastina Vasej babky? Ak cely pozemok ma 400m2... tak ho dat zamerat geodetovi a urobit geometricky plan...ak je to este EKN parcela ( pri buducej stavbe aj tak potrebujete aby to uz bola CKN parcela), nasledne sa dohodnut s ostatnymi vlastnikmi na cene za m2 a odkupeni ich podielov uz v tej novej CKN parcele co geodet vytvori, spisat kupnu zmluvu, navrh na vklad, zaplatit kolok 66e, zmluvu si viete napisat aj sam, min 30.dni pockat...a mate hotovo.
Odpovedať
@mellie111 naco to bude zameriavat a platit geodeta este pred tym ako bude vediet ci maju zaujem to odpredat?
Odpovedať
@cukrik25 samozrejme ze geodeta nech zavola na zameranie az ked bude vediet ze mu to budu chciet predat Ale ak tam planuje stavbu... tak aby to uz mal ako CKN parcelu...nech to urobi zadavatel temy naraz, aby sa k tomu o 2 roky nevracal...takto ak to kupi uz bude mat hotovu parcelu na stavbu
Odpovedať
Profilova fotka
@lakivoda nie je to moja parketa, ale začať musíte prededením po nežijúcich na žijúcich potomkov a až s nimi môžete jednať o predaji alebo prevode. Dá sa to aj tak, že už pri dedení sa určí len jeden vlastník, (teraz to už predpis aj vyžaduje), ale budete ich musieť nájsť, nechať sa poveriť zastupovaním, atď. Najskôr sa obrátite na súd o obnovenie dedičského konania, ten určí n otára a sním skúste zvyšok. To zameranie asi bude posledný krok.
Odpovedať
Co sa tyka toho geometraku: Nasa skusenost s podobnym pripadom. Chceli sme odkupit cast pozemku, ktory hranici na nas pozemok. Ustne sme boli dohodnuti, dali sme za 250,- urobit geometrak a ked prislo na lamanie chleba, pozemok nam nepredali. V kazdom pripade pocitajte s tym, ze do toho budete investovat cas a peniaze a mozno z toho nic nebude. Odradzat Vas nechcem, treba to preverit, len to bude na dlhe lakte s neistym vysledkom. Prajem, nech sa dari.
Odpovedať
Ešte malý dodatok, mame v plane stavať tam chatu, nie rd ani žiadny bungalov. 400m2 je výmera celého pozemku. Neexistuje nejaká listina na ktorej sú súčasťni už aj po smrti, majitelia ? Nieje dobre začať tým, postupne vypátrať všetkých vlastníkov, stretnúť sa a dohodnúť sa co ďalej. Bud predať svoj podiel,alebo si ho nechať. Ja by som bol vďačný aj za to malo, čisto za podiel mojej babky.
Odpovedať
Profilova fotka
@lakivoda pokiaľ to nie je prededené, nemôžete dostať ani svoju (teoreticky ) časť, keby ste poznali podiel babky a preukázali prededenie na seba, mohli by ste súdom oddeliť "svoju" časť . Ale delenie lesnej pôdy je problematické.
Odpovedať
@lakivoda ako napísal @jan45 a k tomu by som ešte doplnil, že je vhodné čím skôr nadobudnúť podiely žijúcich vlastníkov.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?