Vyňatie z ornej pôdy

Zobraz úvodný príspevok
Kupujeme pozemok ako ornu podu tzn. ze si sami musime vynat urcitu cast ako stavebny pozemok (kupovany pozemok je typu C v zastavanom uzemi obce). Viete prosim niekto poradit postup vybavovania? (na akom urade, co k tomu treba..). Dakujem
Odpovedať
1
2
V oblasti kde mám pozemok nieje urceny na vystavbu domov a uz sa tam postavilo 5 domov tak musim zajst na obecny urad a popytat sa :) k pozemku je riadne zakreslená obecna cesta.
Odpovedať
@denis469 Iba zakreslená, alebo aj riadne existuje? Ak neexistuje, tak nemôže byť zakreslená. Je to iba parcela určená na výstavbu komunikácie.
Odpovedať
@chrobak7 cesta existuje je riadne vychodena chodia tade traktori a SUV-čka lebo cesta je kamenistá a obec nema finančne prostriedky na upravu tejto cesty takze to budem musiet dat vysypat makadamom na vlastne náklady 100m
Odpovedať
@chrobak7 červenou som vyznačil kde su pozemky v zastavanom uzemi a ja mam pozemok vyznaceny zelenou. A teraz som kukal aj novu ulicu kde maju rodicia postaveny/skolaudovany dom a to vsetko je mimo zastavaneho uzemia hmmm čudne.
Odpovedať
@denis469 zastavane územie obce neurčuje kde sa môžu stavať nové domy, mýliš si údaje z katastra z územným plánom obce. Kataster nezaujíma ani nerieši či si na pozemku môžeš niečo postaviť alebo postavíš, kataster len eviduje. POzri do ÚP alebo ak obec nemá pýtaj sa starostu alebo SÚ
Odpovedať
@denis469 Pozeral som to na nete a nevidím to ružovo. Obec síce nemá územný plán, ale nemyslím, že by ti tam teraz dovolili stavať. To asi nebude záujmové územie obce, kde by chceli rozširovať výstavbu rodinných domov. Ja to vidím perspektívne tak o 10 - 20 rokov. Keby aj nejakým zázrakom obec výstavbu povolila, tak tam nemáš cestu. To, že je tam nejaká udupaná hlina a vysypaný makadam, nie je cesta. Podľa katastrálnej mapy sú to zastavané plochy a nádvoria. Aby si tam mohol stavať, najprv by si musel vybudovať riadnu cestu. To sa ale budeš musieť spojiť s majiteľmi susedných pozemkov a spolu vybudovať cestu a siete. Sám to asi finančne neutiahneš, to je skoro 100 metrov od posledného domu. Ale kludne si to over na miestnom úrade. Ak sa mýlim a dovolia ti stavať bez cesty, dám ti 5 €.
Odpovedať
@denis469 Neviem kde sa pozeral @chrobak7 ale na parcele 3762 je uvedený druh pozemku zastavané plochy a nádvoria s kódom vyžívania pozemku: 22 Pozemok, na ktorom je postavená inžinierska stavba - cestná, miestna a účelová komunikácia, lesná cesta, poľná cesta, chodník, nekryté parkovisko a ich súčasti. Čiže prístupovú cestu na pozemok máš v poriadku, ak obec nemá územný plán, tak zájdi na OÚ a vyžiadaj si potvrdenie z obce, že tvoj pozemok bude slúžiť na výstavbu. S týmto potvrdením zájdi na príslušný pozemkový úrad a požiadaj o vyňatie. ps.: tuším si zarobil 5€ :-D
Odpovedať
@soboslav Áno, na LV je síce napísané využitie pozemku ako "Pozemok, na ktorom je postavená inžinierska stavba - cestná, miestna a účelová komunikácia, lesná cesta, poľnácesta, chodník, nekryté parkovisko a ich súčast", ale v skutočnosti tam žiadna cesta postavená nie je. Preto platí z uvedeného asi len to, že je tam poľná cesta alebo lesná cesta alebo chodník. Aj keď sa pozrieš na Google mapu, tak tam cesta nie je. Neviem, ako v Dolnej Lehote, ale v našom meste, pokiaľ nie je riadna, skolaudovaná cesta, tak nedovolia stavať. Práve preto sa mi teraz natiahla kolaudácia domu, lebo najprv sme museli skolaudovať cestu. Ale ak sú tam na úrade benevolentní, tak mu to možno prejde. U nás by s tým neuspel.
Odpovedať
V Dolnej lehote to je tak ze obec je v dlhoch, polka dediny nema kanalicaciu a jedina asfaltova cesta je hlavná cesta smer Krpáčovo ziadne ulice nemaju asfaltovu cestu možno jedna aj to si davali sukromnici robit na svoje náklady :) takže ja tam urcite nečakám daku vystavbu cesty od obce :)
Odpovedať
@denis469 Obce ani inde nestavajú nové cesty a ulice, ani také ktoré nie sú v dlhoch. Obce túto povinnosť preniesli na stavebníkov. My sme si museli sami postaviť cestu aj všetky inž. siete na vlastné náklady. Aby starosta nepovedal, že najprv si musíš postaviť cestu.
Odpovedať
my sme kupovali pozemok 10r dozadu a bolo to pole, ktore sa rozdelilo na niekolko parciel. cast sla na pristupovu cestu. vsetci susedia postavili do 3r baraky bez problemov. cesta je doteraz len spevnena a caka sa az sa preda druha strana a od nich pojde tiez podiel na cestu a az potom sa to vyasfaltuje. doteraz je to len polna cesta, ktora sa mierne spevnila :-) jediny rozdiel, co vidim, ze mam dva listy vlastnictva, jeden na pozemok a jeden na podiel z cesty.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Profilova fotka
Prosím Vás, vie mi niekto napísať, ako je to z časového hľadiska? ideme vynímať časť pozemku v extraviláne - orná pôda. GP máme už urobený. Chcem vedieť, keď dáme žiadosť, aká je lehota kým to bude vyňate
Odpovedať
Článok sa načítava...
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?