LV zahrada UPI les

4. apr 202170

Dobry den, mam dotaz ako postupovat v pripade ze na LV je pozemok evidovany ako zahrada no v UPi je vedeny ako lesny pozemok. Pozemok je umiestneny mimo zastavaneho uzemia obce. Chceli by sme povolenie na oplotenie pozemku. Stary plot bol zburany. Je mozne vyziadat z archivu podklady na zaklade ktorych bola zmena vykonana z lesu na Zahradu a nasledne ziadat obec aby zmenili v UPi tento pozemok na zahradu ako je na LV? Na Lv je to vedene ako zahrada od roku 1979 a uzivana ako zahrada. Dakujem za akukolvek rad...

 • Druh pozemku, ktory je evidovany na LV vela spolocneho nema s tym co je evidovane v UP, to ako keby si porovnaval jablka s hruskami. UP riesi co sa na danom pozemku moze alebo nemoze robit a je jedno ci to je na LV ako zahrada, orna pôda alebo zastavaná plocha.

 • @podko  a ked je na tom pozemku skolaudovana rekreacna chata so supisnym cislom a pravoplatnym kolaudacnym rozhodnutim a zapisaniu na lv? Stale plati ze pozemok je les a nema obec spravit napravu? Dakujem

 • @gurubo  Ako pisal podko, su to dve rozne veci. Kataster vedie druhy pozemkov, je to len evidenčný udaj, nič to neovplyvnuje, ani na pozemku vedenom ako zastavaná plocha nemôžeš stavať ak v uzemnom plane obce je tento pozemok vedený ako luky a pasienky atd.
  Obce si v uzemnom plane určia rozne lokality podla spôsobu ich využívania. To, že pozemok v katastri vedený ako záhrady oni zaradia do lokality vedenej ako lesné pozemky, neznamená, že pochybili, či niečo zmenili neopravnene. Mimochodom, pozemok nie je les, akurat je rozne vedený podla roznych zákonov. Podla katastrálneho zákona je vedený ako záhrada, na základe toho, že niekedy tak bol určený a podľa uzemného plánu je vedený ako pozemok v lokalite vedenej ako les, čo neznamená, že z neho obec urobila lesný pozemok. Akurat obec v tej lokalite neplánuje výstavbu a celú lokalitu označila ako lesné pozemky. A pritom v skutočnosti na pozemku moze stat chata a celý dvor je vydláždený.
  Podstatné je vedieť, čo chcete s tým pozemkom urobiť, načo toto riešite. Druh pozemku, tak ako je vedený v katastri nehnuteľností nemá žiaden vplyv na akúkoľvek výstavbu, je to len evidenčný údaj.

 • Sponzor fóra
 • @moratibru  ide mi o to ze clovek kupi pozemok na lv ako zahradu s legalne skolaudovanou chatou sice z roku 1980 ale aj tak. A ked by som chcel tuto komunisticku chatu zhodit a postavit na tej iste rozlohe zrub mu povedia na urade ze ich to mrzi ale v upi je lesny pozemok🙂 to v podstate znamena ze ho nemozem ani oplotit? Nakolko co viem tak lesny pozemok zo zakona oplotit nemozem... Ved ked uz raz pozemok bol urceny na vystavbu chaty mozu majitelovi len tak povedat ze od zajtra to bude inak...

 • Pred x rokmi neexistovali uzemne plany stavalo sa hala bala. To ze tam niekto pred x rokmi nieco postavil neznamena ze sa tam da stavat aj teraz. Čo hovorí územnoplánovacia informácia? Tam by mali byť všetky regulatívy aj to či tam môzete alebo nemozete postavit plot.

 • Ci je to lesny pozemok a nemoze sa tam stavat ani plot je dalsia otazka. Ak je vasa parcela na katastri evidovana v registri C, tak druh pozemku bude zavazny a teda zahrada. Potom, co sa tam smie a co nie rozhoduje obec v uzemnom plane. Ak je vasa parcela evidovana v registri E, tak tam druh pozemku nie je zavazny a kludne sa moze stat, ze vasa parcela sa nachadza vo velkej parcele registra C a ta moze byt evidovana ako les. V tom pripade by aj vasa parcela mohla byt lesnym pozemkom a teda nemohol by sa tam ani plot postavit. Informujte sa na okresnom urade - pozemkovom a lesnom odbore, ci vasa parcela je alebo nie je lesnym pozemkom.

 • @gurubo  Este doplnim @podko   treba sa poriadne pozriet na uzemny plan, takisto sa môže stať, ze v uzemnom plane je napriklad lokalita respl. jednotlive pozemky vedene ako luky a pasienky, les, poľnohospodárska pôda ... a v skutočnosti na nich môžu byť stavby a pod. Toto sa mohlo stať zle urobeným územným plánom, a teda neboli doň zakomponované jestvujúce stavby (napr. ešte zo socializmu) a teda je rozpor medzi skutočnosťou a uzemným plánom. Preto treba vedieť, čo konkrétne hovorí uzemný plán o vašej parcele, či len konštatuje, že je to les alebo sú tam nejaké regulatívy, ktoré nejaké funkcie aj povoľujú a pod.

Pridaj príspevok

  Nenašli ste čo ste hľadali?

  hľadať len v názvoch tém
  Odporúčaní dodávatelia
  mini-bagre.sk
  Stará Ľubovňa
  Predaj minibagrov a ministrojov pre profesionálov aj zábavu. Pre začínajúcich podnikateľov, stavebníkov, architektov, alebo ku stavbe domu.
  atelier of architecture & design
  - projekty rodinných domov a interiérov
  Projekty, návrhy, vizualizácie, výroba a montáž nábytku na mieru pre moderné aj klasické interiéry rod. domov a bytov. Cenník na www.inovacio.sk 
  Články od našich partnerov
  Betónové tvárnice pre stavbu vašich snov
  Elektroinštalácie vo vápennopieskovom murive.
  SYNEGO SLIDE novinka u veľkoformátových dverí
  Archív článkov od partnerov