Pukanie LED žiaroviek - čo môže byť dôvod?

Zobraz úvodný príspevok
Zdravim, Mam otazku ohladom časteho pukanie LED žieroviek. Rekonštruovali sme stropy, davali sadrokarton a ako osvetlenie sme zvolili LEDky 10w. Asi za mesiac pukli 4 na roznych miestach. Neviem čo všetko može byť pričinou, kedže LEDky nezvyknu pukať. Nekvalita? Prehrievanie by som vylučil. Objimky? Pravdou je ze sme ich kupovali sučastne so svetlom kedže boli sučasť balenia. Podozrive? Na fotke je aj extra žiarovka ktora to je a da sa kupiť aj samostatne.
Odpovedať
1
2
@majkoj no ja som bral údaje, ktoré sa o tomto type žiaroviek dali nájsť na internete, a predajcovia tvrdia že to má 100 lm/W 🙂 inak ale si zober že tebe "stačí" na 25 m2 700 lux, a navyše v dielni, kde logicky potrebuješ silnejšie svetlo 🙂 a niekto si to dá do chodby. A potom príde o kancelárie, ktorá je nasvietená "predpisovo" a bude nadávať že čo to je za osvetlenie že tam má tmu (nehovorím že je to konkrétne jeho prípad, len zovšeobecňujem nakoľko nie je ani prvý ani posledný čo takto prestreľuje osvetlením). No jasné že má pocitovo tmu, lebo oko si doma zvyklo na iné prestrelené intenzity. 🙂 Navyše dlhodobé vystavovanie sa nadmernému umelému osvetleniu neprospieva ani telu ako takému 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@sousedekovci89 par som ich mal otvorenych a s tou "elektronikou" a LED cipmi za par centov vnutri 100lm/W neuverim. Ja som netrvrdil, ze potrebuje 8000lm v chodbe, ja som tvrdil, ze to ziadne sialene osvetlenie pocitovo nebude.
Odpovedať
@sousedekovci89 Neviem, či ste niekedy robili svetelno technické výpočty, ale to čo tu tvrdíte nemusí byť vôbec pravda, ak má napríklad tmavomodré steny, prípadne drevený obklad a tmavú dlažbu. A definovať osvetlenie priestoru v lúmenoch na zdroji je úplne scestné. Myslím si, že tu šírite bludy a tiež je blud vaše tvrdenie o škodlivosti nadmerného množstva umelého osvetlenia. Škodiť by mohol nadmerný kontrast pri vysokom jase niektorej plochy, nadmerné UV žiarenie z nekvalitného zdroja, alebo magnetické pole neodtienenej elektroniky, ale fotóny vám určite nič nespôsobia v akomkoľvek množstve.
Odpovedať
@sousedekovci89 Neviem, akých výrobcov/predajcov pozeráte, ale keď si prejdete GU10 napríklad u solídneho výrobcu LEDVANCE, tak tam vidíte, že lacné rady majú cca 70-80 lm/W a rady s dlhšou životnosťou, alebo so stmievaním ešte menej. A do triedy A++ sa so silnejšou ako 4,3W LED nedostanú.
Odpovedať
@ernesttyukos o vplyve "modrého" svetla vo večerných hodinách a vplyve nadmerného svietenia na biorytmus človeka (tvorba melatonínu etc.) sa rozpráva čím ďalej tým viac. To že svetlo má tvorbu na jeho vplyv je vedecky dokázané, treba si to naštudovať 🙂
Odpovedať
@sousedekovci89 Netreba, viem o tom, už od príchodu luminiscenčných zdrojov-žiariviek na trh sa to rieši. Pri nekvalitných žiarivkách a LED je problém aj s UV žiarením. Preto nepoužívam zdroje s "modrým" svetlom v obytných priestoroch. Zdroje nad 6000 K sa majú používať len pre zmiešané (denné + umelé) osvetlenie. Samozrejme nikto nevie, aké množstvo "modrého" svetla obsahuje 4000 K LED od noname výrobcu. Horšie sa to rieši s TV, obrazovkou počítača a mobilom, tie sú hlavným zdrojom tohto svetla v domácnostiach, niektoré už majú večerný režim. Okrem toho vy miešate hrušky s jablkami, lebo hovoríte o dĺžke svietenia, nie o intenzite. Aj keď budete pri jednej slabučkej "modrej" LED sedieť večer v obývačke budete mať problém s biorytmom, naopak nekonečne veľa obyčajných žiaroviek s ním nič neurobí.
Odpovedať
@ernesttyukos hrušky s jablkami ste práve pomiešali vy... kde som písal o dĺžke svietenia? píšem o tom, že led svetlo obsahuje aj modrú zložku, (samozrejme čím menej K tým je jej menej). Intenzita aj dĺžka svietenia so sebou súvisia. Aj menšia dĺžka s veľkou intenzitou dokáže "napáchať" rovnaké škody ako malá intenzita dlhej dĺžky. Nikto sa tu nebavil o žiarovkách tam pochopiteľne "modré" svetlo nie je... ani o televízoroch počítačoch mobiloch atď. Každý odborník vraví, že ich treba vypnúť s dostatočným časovým predstihom pred spánkom, aby sa melatonín začal včas a v dostatočnom množstve produkovať 😉 a nemienim túto debatu ďalej rozvíjať, lebo sa do nej zbytočne nabaľujú zložky, ktoré jej obsahom nepotrebujú byť (žiarovky, žiarivky, televízory, počítače, UV žiarenie, atď)
Odpovedať
@sousedekovci89 Takže, zhrnieme: na intenzite a dĺžke svietenia nezáleží. Záleží na tom, či svetlo obsahuje "modrú" zložku.
Odpovedať
@ernesttyukos "Netreba, viem o tom, už od príchodu luminiscenčných zdrojov-žiariviek na trh sa to rieši. Pri nekvalitných žiarivkách a LED je problém aj s UV žiarením. Preto nepoužívam zdroje s "modrým" svetlom v obytných priestoroch. Zdroje nad 6000 K sa majú používať len pre zmiešané (denné + umelé) osvetlenie. Samozrejme nikto nevie, aké množstvo "modrého" svetla obsahuje 4000 K LED od noname výrobcu"". @sousedekovci89 Nechcete napísať k tomu elaborát???? Základná otázka bola....Pukanie LED žiaroviek čo môže byť príčina..."no ja som bral údaje, ktoré sa o tomto type žiaroviek dali nájsť na internete, a predajcovia tvrdia že to má 100 lm/W 🙂 inak ale si zober že tebe "stačí" na 25 m2 700 lux, a navyše v dielni, kde logicky potrebuješ silnejšie svetlo""" @chlapeczdzedziny Spokojný s odpoveďami prečo pukajú LED žiarovky????
Odpovedať
@technik007 Otázka pukania bola zodpovedaná na začiatku: sú to výrobcom predimenzované, nekvalitne chladené LED zadarmo. Potom sa to trošku posunulo od témy. 🙂
Odpovedať
@ernesttyukos Čakal som že sa to otočí ako údiť klobásy :-D :-D :-p :-p
Odpovedať
@technik007 Vela nechybalo 😄
Odpovedať
Článok sa načítava...
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?