Zodpovedaná

Prečo máme ráno mokré okná? Odstránim rosenie okien?

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Dobrý deň. Chcel by som vás požiadať o radu. V roku 2018 sme kúpili starší rodinný dom ktorý sme komplet zrekonštruovali. Rekonštrukcia interiéru bola dokončená v júni 2019. Komplet všetko sa menilo ostali len múry. Nová strecha, krov, okná dvere, stierky, znížené stropy, atď. Mame taky problém (viď foto) že ráno po zobudeni mame takto mokré okná. Všímam si to aj večer pred spaním že sú trochu zaparene ale nie takto ako ráno ako je na fotkách. Kúrenie mame normálne radiátory zliatinové, kotol riadi termostat v noci mame nastavene na 20 stupňov. Navečer mame 22.5 keď sedíme napr pri telke. Cez deň keďže sme malo doma tak 19 stupňov. Vetrame 2x do dňa a to spôsobom že otvoríme všetky okná do korán na cca 5 minút. V kúpeľni a na chodbe mame ten zachytávac pary na tablety od Ceresitu. Kúpili sme si malý merač vlhkosti ukazuje v priemerne cca 60-75% vlhkosti. Kedy ako. Po vyvetrani cca 55%. Steny nemáme mokré ani nič podobné. Niekedy keď napríklad nie sme doma cely deň cítiť trošičku taky zatuchnuty puch. Ale nič hrozné ako niekde keď vojdete kde býva dedo s Babkou. Tak trošičku. Rozmýšľam ci kúpiť nejaký odsávač pár. Som pozeral na internete za 150€. No neviem ci to je riešenie. Prosím poraďte. Ďakujem pekne.
Odpovedať
Odporúčame odpoveď z diskusie
?
Ahojte, strecháči! 🙂 Keďže so zimným ❄️ ročným obdobím sa do našich domácností vkráda nielen chlad, ale aj častý neželaný jav – rosenie okien. 💦 Prečo sa rosia okná? Je to prirodzený jav, alebo chyba okien? 🧐 Oboje môže byť pravdou. Ako predísť roseniu okien? Všetky odpovede na tieto otázky ❓ sa dočítate v našom najnovšom článku: https://bit.ly/rosenie-okien-preco-sa-d… Prejsť na odpoveď v diskusii
1
5
6
Profilova fotka
@iamriso podla toho aku rekuperaciu mas... nie kazda odstrani vlhkost
Odpovedať
Profilova fotka
@peter_borek @predaj_roznych_veci Ta vec do steny ma na mile daleko od rekuperacie.... uplna sprostost
Odpovedať
@vader100 u nas je tiez 30% bezne, dychame, vetrame, varime, pradlo dnu susime, kvety vyslopu a odparia 10 litrov vody tyzdenne. Jedine co odsavame je para pri sprchovani. Raz ked je stavba sucha, tak sa tam ta vlhkost nenakoti
Odpovedať
@zita19 tehla?rekuperacia?
Odpovedať
@vader100 ked ti to pomoze 35 rocny panelak
Odpovedať
@zita19 uz je mi jasne tych 30 vlhkost,dakujem.
Odpovedať
Kolko mate teda vlhkost? Dole mame max do 50% a hore v spalni rano do 60%. Okna zarosene hlavne v spalni ale pri vacsich mrazoch teda viac ako -10 skoro vsade.
Odpovedať
@cucesino Bez rekuperacie predpokladam
Odpovedať
Ano bez rekuperacie... Nepytam sa na to ale aku vlhkost povazujete za optimalnu.kedze vidim uz pri 45 %vlhkosti zarosene okna. Ked je vonku mraz samozrejme inac nie.
Odpovedať
@cucesino pri45 by nemalo byt zarosene okno pokial nemate stiahnute zaluzie , za optimalnu ja povazujem 45-50.....
Odpovedať
@vader100 Tak do tych 50%mame dole na celom poschodi.ale ked je vonku -12 tak uz vidno mokre spodky.teda zarosene.v spalni beriem ze to nadychame do rana. Ked bolo vonku miernejsie tak to nerobilo.este dodam ze je to novostavba.po 2 rokoch sme sa stahovali.
Odpovedať
@cucesino tiez sme sa nastahovali novostavba este nezateplena ale s tym rozdielom, ze mame reku. A zarosene okna niesu dnes bolo -11. Vlhkost v dome sa kolise od 40 po 60 ako kedy.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@cucesino zle som napisal, ze dnes uz jemne zarosenie zo spodu pri tom mraze bolo neviem povedat aka vlhkost bola v dome.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 10 mesiacoch
Profilova fotka
@predaj_roznych_veci Zdravím. máme ten istý problém. Odporúčam kúpiť odvlhčovač vzduchu. My máme od Electroluxu cena asi 190 eur. Ale neľutujem dobrá kúpa. Na oknách už ani kvapka.
Odpovedať
Profilova fotka
@jozef_revak ano kupili sme aj my Rohnson za nejakych 230€. je to super hlavne v kupelni po sprchovani alebo pri suseni siat na susiaku. ako dlho ho pouzivate denne? davate ho do kazdej izby osobitne?
Odpovedať
Profilova fotka
@predaj_roznych_veci Ano dávam ho stále do inej izby. Mám nastavene na 50%vlhkost. Mám to zapojené ale zapína sa iba vtedy ako je vyššia vlhkosť. Super vec mám to už pod kontrolou a ako som už písal okná sa vôbec neorosia. 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
Ja som namontoval 2 lokálne rekuperácie Vaillant a držím vlhkosť cca. 55%. Predtým som mal vlhkosť aj nad 80%
Odpovedať
Profilova fotka
No jednoznacne vysokanska vlhkost 🙂 Byvame v novostavbe. (Od septembra tohto roku ) mame podlahovku (elektricku) a rekuperaciu a vlhkost drzime pekne okolo 40-45% 🙂 a nic sa nerosi 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
Voda kondenzuje pri rosnom bode to je cca 13°C. záleží od podmienok. ak sa toto deje, znamená to, že máte v interiéry konkrétne v rohu parapetu takúto nízku teplotu. Teda stenová skladba do ktorej spadá aj okno neizoluje dostatočne v tomto mieste. to môže byť spôsobené netenosťou okenného rámu v stavebnom otvore a nekorektnej izolácií v oblasti ostenia a parapetu okna z vonkašej strany. riešenie bude preveriť detail izolácie v týchto miestach z vonkajšej strany a tesnosť rámu okna voči múru. opatrenia voči týmto nedostatkov nie je vhodné realizovať zo strany interiéru. ak je chyba v zateplení je treba opraviť detail z vonkajeej strany, inak to nebude fungovať. Vetranie nie je riešenie problému, ale jeho dôsledku. samotné vetranie, alebo zabezpečenie cirkulácie vzduchu v interiéry je dočasné riešenie. je možné urobiť aj "stavebnú" úpravu v mieste parapetu, teda vynútenie prúdenie teplého vzduchu od radiátora k rohu okna kvôli zahriatiu masy vzduchu v tomto bode. https://www.youtube.com/watch?v=-7Dkg...
Odpovedať
Profilova fotka
@zipsuliak aky pristroj konkretne mate ze si to takto pekne v apliakcii mozte pozriet prosim Vas? Vdaka
Odpovedať
Profilova fotka
netatmo weather station 🙂 k tomu som v byte mal aj netatmo smart valves na radiátory ktoré teraz ale už predávam lebo sú mi na nič 😄 keďže v dome máme podlahovku 😄 a celé samozrejme napárované na alexu a ovládateľné hlasom 😄
Odpovedať
Profilova fotka
@zipsuliak 200€? 😄
Odpovedať
Profilova fotka
@predaj_roznych_veci spolu s ventilmi to bolo cca. 400€ ak si dobre pamätám 🙂 + alexa echo 4 ďalších 100€ 😄 prečo?
Odpovedať
Profilova fotka
@zipsuliak tak to teda pekne zarabas 😄
Odpovedať
Profilova fotka
nesťažujem sa 🙂
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 10 mesiacoch
Ahojte, strecháči! 🙂 Keďže so zimným ❄️ ročným obdobím sa do našich domácností vkráda nielen chlad, ale aj častý neželaný jav – rosenie okien. 💦 Prečo sa rosia okná? Je to prirodzený jav, alebo chyba okien? 🧐 Oboje môže byť pravdou. Ako predísť roseniu okien? Všetky odpovede na tieto otázky ❓ sa dočítate v našom najnovšom článku: https://bit.ly/rosenie-okien-preco-sa...
Odpovedať
1
5
6
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?